Woensdag 11. had te Haarlemmermeer een vreese- lijk ongeluk plaats. Op de boerderij van den heer W. was eene stoommachine tot dorschen enz. in werking. Eenige jongelingen waren daarbij tegenwoordig en al stoeijende had een van hen de onvoorzigtigheid om een strop, dienende tot het ophijschen van zakken, een anderen jongeling over het hoofd te werpen, waardoor deze naar boven geheschen werd; het gevolg hiervan was, dat den ongelukkige met snelheid naar boven steeg en daar, over en tusschen de windas letterlijk vermorseld en uit elkander gerukt werd, zoo dat hij een ellendigen dood stierf. De justitie bemoeit zich met deze droevige zaak. Te Stockholm is op hare lange houten schaatsen een meisje uit Lapland aangekomen, om den koning te verzoeken in die noordelijke streken vaste scholen te vestigen. Tot dusverre toch had Lapland slechts rond trekkende onderwijzers, die op gezette tijden op kosten der regering die streken bezochten. De moedige laplan- der'in, die er, ondanks haren landaard, zeer innemend uitziet, is door den koning, de koningin en de koningin moeder aller vriendelijkst ontvangen. Ook de minister van onderwijs heeft haar zijne belangstelling doen blij ken. Zij toont zich vrij voldaan over den uitslag harer reis. De Peninsnlar and Oriental Steam Navigation-Com pany is voornemens, ora met 1 junij a. s. het tarief van passagiersvrachten naar Java, China, Japan enz. be langrijk te verminderen. De Postzeitung, te Frankfort verschijnende, deelt het volgende herigt mede: Te Cinco in Andalusie stierf dezer dagen Jose Palemo, in den ouderdom van 116 jaren 2 maanden en 3 dagen. Hij dong naar de hand van een zijner nichten en had het voornemen spoedig met haar in het huwelijk te treden; de dood heeft hem echter ver rast en de voorgenomen verbindtenis heeft niet plaats gehad. Een tal van personen die pretentiën op het gemeen tebestuur van Vledder hebbendat weigert uitbetaling te doen zoo lang er geene wethouders optreden en de zaken omtrent het schoolwezen van de maatschappij van weldadigheid overeenkomstig hun verlangen zijn gere geld hebben dezer dagen zich gewend tot den minister van binnenlandsche zaken, daarbij verzoekende dat de minister bewerke dat de uitbetaling, waarop reeds zoo lang is gewachteerlang plaats hebbe. Ten behoeve van Weonen zal eene leening worden aangegaan van 30millioen flor., welke bestemd is tot het dekken der uitgaven verbonden aan de uitvoering der volgende werken vanopeubaar nut. Binnen twintig jaren zullen worden gesticht 40 nieuwe scholen, geraamd op 2,500.000 fl., eene nieuwe kerk, een nieuw ziekenhuis, geraamd op 2 millioen fl., begraafplaatsen op voldoenden afstand van de stad, geraamd op 1 millioen fl., eene cen trale markt, geraamd op 200.000 fl. en andere afzonderlijke markten voor verschillende levensbehoeften 500.000 fl., openbare bedehuizen; verbetering van bestaande en aanbouwing van nieuwe bruggen, verbetering van het vaarwater van den Donau en andere dergelijke werken van openbaar nut zullen met de genegotieerde gelden tot stand worden gebragt; tevens is bepaald dat de stor tingen zullen plaatshebben naar gelang van de bestaande behoeften en derhalve bijna over een twintigtal jaren zullen zijn verdeeld. Twee jaren geleden beeft de heer Berryer te Parijs gepleit voor de typografen, die van zamenspanning wer den beschuldigd. Deadvokaat weigerde honorarium aan te nemen, waarop zij besloten om hem een exemplaar aan te bieden van de lijkredenen van Bossuet, uitgevoerd ten koste der parijssche boekdrukkers. Het is een prach tig 4o. deel, bij den heer Lahure gedrukt; een zeldzaam specimen der drukkunst; op de eerste pagina leest men: Dit exemplaar der lijkredenen van Bossuet, aan den beer Berryer, aangeboden door de typografen, be schuldigd van zamenspanning. Er is slechts een exem plaar van getrokken, behalve die welke volgens de wet moeten worden overgelegd. Naar men ons mededeelt, moet de predikant J. G-. van Rijn, die nog steed3 te Zwolle in hechtenis is, het voornemen hebben zijn ontslag te vragen als leeraar bij de nederduitsche hervormde gemeente aldaar. Dit wordt in verband gebragt met het oprigten eener nieuwe ge meente, die zich onder leiding van dien predikant zou vestigen - Als een bewijs van de armoede onder de arbeidende klasse te Parijs wordt aangevoerd dit in de laatstvorige week bij de spaarbank isingebragt eene som van 150.000 franks, doch daarentegen een bedrag van 560.000 franks daaruit is genomen. Door het gemeentebestuur van Antwerpen is dezer dagen voor de stads-archieven een handschrift aange kocht, dat kostbare inlichtingen bevat omtrent een der takken van de famielje Teniers. Zoo als bekend is; heeft dit geslacht een groot getal kunstenaren voortgebragt, waarvan drie den voornaam van David dragen. David Teniers II en III zijn beiden te Brussel overleden, doch het jaar van hun overlijden was tot hiertoe onbekend, /an daar dat de geschiedschrijvers beide kunstenaars met elkander verwarren, en men het niet eens kon wor den over hunne werken. Het boven bedoelde hand schrift stelt de volle waarheid in het licht, zoo dat er geen twijfel meer overblijft of David Teniers III was mede een schilder en is in 1685 overleden. Volgens het aangekochte handboek, schijnt laatstgenoemde in ver- eeniging met zijnen vader aan eenige stukken voor den hertog van Orleans te hebben gearbeid. Deze inlichtin gen zijn van groot belang voor de letterkundigen, die deel zouden willen nemen aan den wedstrijd, door het gemeentebestuur van Antwerpen uitgeschreven voor de aanstaande viering van het 200jarig jubelfeest der Koninklijke akademie, eene instelling waarvan David Teniers II een der voornaamste stichters was. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 3 dezer: A. Francois, jm. 21 j. met L. Marijs, jd. 22 j. G. W. Vroone, jm. 31 j. met A. J. Bakker, jd. 37 j. (Van 26 maart tot 2 april.) Vlissingen'. Bevallen: P. Prins, geb. van Reems, d. W. Maas, geb. de Rijcke, d. J. C. Koppejan, geb. Hart- lioorn, d. J. G. Peters, geb. Reuse, d. C. M. van Dalsum, geb. Knuppel, z. M. Rother, geb. Adolf, d. (doodgeb.) Overleden W. Kampman, d. 6 m. Gors. BevallenJ. Cappon, geb. Nonnekes, d. A. van Paassen, geb. Kespel, z. M. Proos, geb. Keukelaar, d. G. Kloosterman, geb. Hagenaar, z. A. John, geb. Wessels, d. P. J. Boutens, geb. van der Mark, d. N. van der Weele, geb. van der Have, z. Overleden K. Robijn, jd. 27 j. A. Snoep, jd. 85 j. J. Dekker, d. 6 m. T. Folcke, z. 13 j. Zierikzke. GehuwdC. Mulder, jm. 26 j. met A. W. E. liibbens,jd. 24 j. C. Blanker, jm. 27 j. met P. de Vin, jd. 31 j. M. van den Houten, jm. 24 j. met K. van Westen- brugge, jd. 25 j. BevallenP. J. Nivelle, geb. Schouten, z. K. P. Botbijl, geb. Deijbel, z. E. Paasse, geb. van Dalen, z. J. Flik- weert, geb. Moermond, d. Overleden: P. van Leersum,jm. 54j. K. J. van der Ree, z. cirka 4 j. M. C. Brouwer, vrouw van J. Levens, 72 j. M. de Rijke, z. cirka 2 m. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 2 ure. Maart April 1864. Datum. l Rigting. J Kracht. Barometer bij Ooi I id betrekkelijke vochtigheid. 5^ rt ■sï 1 r Aanmerkingen. 27 O. NO. 12 74-9.5 6.1 0.82 6.44 n.o bewolkt heijig. 28 W.t. N. 8 744.3 7.8 0.76 6.50 00 bewolkt buij.regen. 29 NOost. 32 741.4 3.8 0.89 6.02 10.2 bewolkt buij.regen. 30 W.NW. 1 751.4 6.6 0.72 5.74 3.0 ligt bewolkt nattig. 31 W.NW. 6 758 8 8.7 0.65 5.85 0.0 held, he ij. bew. reg. 1 W.t. N. 12 754.9 84 0.76 6.80 13.3 bewolkt betr. held. 2 Nw.t.W 5 76 0.0 7-6 0.73 6.20 0.0 'bew. buij. ligt bew. De grootste wind kracht is geweest den N.640 W. 7 maart ten 3 ure; de or 10,42 754,4 8,2 0,79 6,96 3,53 wind NV. gemiddelde Nw. t. W. druk 41 p. op de vier a W. kante el, zwaarste druk 70 p. op de vier kante el. De onderste regel bevat de opgaaf der gemiddelde meteorologische waarnemingen gedurende de maand maart, des middags ten 2 ure. Thermometerstand 2 april 's av. llu.41 gr. 3 's morg. 7 u. 42 's midd. 1 u. 51 gr. 's av. 11 u. 48 gr. 4 's morg. 7 u. 47 's midd. 1 u. 50 gr. Gemeenteraad van Zierikzee. Zitting van 30 maart. Medecleeling ingekomen stukken kennisgeving verzoek kamer van koophandel aan minister om onbeperkte dagdienst telegraaf; regeling beurt- veer Bergen op Zoom; verzoek benoeming beurtschipper Amsterdam; toelage kweekeling tweede burgerschool; verslag toestand lager onderwijs 1863onderzoek rekenin gen enz.; teruggavehoofdelijken omslag; reklamekohier hondenbelasting; ontslag en benoeming lid burgerlijk armbestuur; idem konciergc raadhuis: af- en overschrij vingen; benoeming kommissiën en stembureau. Voorzitter de heer Cau. Afwezig de heeren van Dongen, Moolenburgh en Nauta van der Grijp. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goed gekeurd en daarna medegedeeld en voor kennisgeving aangenomen a. tweemissives van gedeputeerde staten, begeleidende de goedgekeurde raadsbesluiten tot af- en overschrijving en tot heffing eener belasting op het gedistilleerd, waar aan bereids uitvoering is gegeven b. eene missive van den minister van binnenlandsche zaken, houdende mededeeling van de opbrengst van liet telegraafkantoor in 1863, ten bedrage van 2360,56 Wordt kennis gegeven dat de kamer van koophandel en fabrieken zich tot den minister van binnenlandsche zaken heeft gewend om de telegraafdienst te Zierikzee tot een onbeperkte dagdienst uit te breiden. De voor zitter stelt namens burgemeester en wethouders voor dit voor alsnog voor kennisgeving aan te nemen, in afwachting wat er van wege de regering zal gedaan worden. De heer de Crane zegt met genoegen die poging van de kamer van koophandel te hebben verno men, en stelt voor daaraan een krachtige ondersteuning te verleenen. De voorzitter wensclit eerst het berig van de kamer af te wachten, welk antwoord zij van den minister heeft bekomen. Dien overeenkomstig wordt besloten. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt, naar aanleiding eener missive van burgemeester en wet houders van Bergen op Zoom betrekkelijk de regeling van het beurtveer, besloten aan gedeputeerde staten magtiging te vragen, om met het bestuur van Bergen op Zoom in gemeenschappelijk overleg tot dat einde te treden. In handen der kamer van koophandel en fabrieken wordt tot advies gesteld een adres van schipper van Gastel, om te worden benoemd tot beurtschipper op Amsterdam. Op voorstel der plaatselijke sehoolkommissie wordt besloten eene toelage van ƒ25 te verleenen voor een kweekeling op de tweede burgerschool. Ter inzage voor de leden wordt gedurende 14 dagen ter sekretarie gelegd, het verslag van den toestand van het lager onderwijs in 1863. In handen der heeren Fokker, Goemans en Zuurdeeg worden gesteld eene voorgedragen wijziging in de begroo ting van het evangelisch luthersch armbestuur over 1863 de rekeningen der kommerciewerf, der begraafplaats en der brei- en naaischool over 1863. Tot leden der kommissie voor het onderzoek der reke ning betrekkelijk de exploitatie der gasfabriek met balans over 1863 en het verslag der kommissie over dat jaar met vergelijkenden staat, worden bij stemming geko zen de heeren Fokker, Moolenburgh en Zuurdeeg. Op daartoe gedaan verzoek wordt remissie van hoof- delijken omslag verleend over 1863 aan mej. wed. Broek smit, voor 2 maanden ad ƒ3.30 en aan mej. Aalburg, geb. Ochtman, voor 4 maanden ad 6.60. In handen van de heeren de Jonge, Mulock Houwer en van der Vliet wordt gesteld de reklame van den heer D. van der Maas tegen het kohier der hondenbelasting over 1864. Wordt medegedeeld eene kennisgeving van het bur gerlijk armbestuur dat de heer J. C. Bal Cz. zijn ontslag als lid van gemeld armbestuur heeft gevraagd en eene aanbeveling overgelegd van een dubbeltal, bestaande uit de heeren C. van Schelven cn J. C. Korsten. Aan den heer Bal wordt, onder dankbetuiging, eervol ontslag verleend en in zijne plaats benoemd de heer C. van Schelven, waar van aan liet armbestuur en den benoemden zal worden kennis gegeven. De voorzitter geeft kennis, dat burgemeester en wet houders aan den koncierge op het raadhuis, A. Hoog- straate, op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig heb ben verleend, in te gaan met 1 julij e. k. en in diens plaats benoemd den gemeentebode H. de Vos, met bepaling dat hij de betrekking van gemeentebode zal blijven waar nemen. Wordt besloten tot het doen van eenige af- en over schrijvingen. Bij stemming worden tot leden der kommissie belast met het onderzoek der reklames tegen het kohier van den hoofdelijken omslag van 1864 gekozen de heeren Moolenburgh, Mulock Houwer en Zuurdeeg; tot leden van het stembureau voor dc verkiezing van een gemeen teraadslid op 12 april de heeren Moolenburgh en de Jonge. Hierna wordt de vergadering gesloten. Cuiiü'iuauii Algemeen overligt. Het fransche dagblad Le constitutionnel bevat een belangrijk artikel met het oog op de konferentic ter regeling der deensch-duitsche geschillen. Frankrijk zegt het officieus orgaan der regering zal niet dulden dat eene dergelijke vergadering zich het regt aanmatigt om willekeurig over het lot der hertogdommen te beslis sen, hetzij door daaraan een soeverein op te dringen, hetzij door deze landstreken te verdoelen. Frankrijk acht geene andere oplossing mogelijk dan die welke verkre gen worden zal door de vraag aan de bevolking zelve, i welk bestuur en welken soeverein zij verlangen.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2