N°' 55. MIDDELBURGSCHE Dingsdag 1864. C O RTtlV T. 5 April. WKA 'Vw. Editie van maandag avond 4 ure. AMBESTËDUC. Schoollokaal voor de Rijks hoogere Burger school te Middelburg. De burgemeester en wethouders van Middelburg zul len, onder nadere goedkeuring, maandag den 18 april 1864, 's middags ten 12 ure, op het raadhuis dier gemeente, in het openbaar, bij enkele inschrijving, aan besteden Het bouwen der benoodigde lokalen voor de Rijks hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus, achter het huis gemerkt F, no. 4.0, in de St. Pieterstraat aldaar, benevens het veranderen van genoemd huis tot woning van den concierge. De voorwaarden met de daarbij behoorende teekening, zullen voor een ieder op de daartoe gebruikelijke plaat sen ter inzage liggen en levens op franco aanvraag ter gemeente-secretarie verkrijgbaar zijn, tegen betaling van ƒ2,00 per exemplaar, terwijl alle insclirijving-biljet- ten vóór of op den 17 april a. bij het gemeentebestuur zullen moeten zijn ingekomen. Voor verdere inlichtingen wordt men verwezen naar den gemeente-bouwmeester, door wien de noodige aan wijzing in loco zal geschieden den 14, 15 en 16 april bevorens, 's morgens ten tien ure. Middelburg, den 18 maart 1864. B1JLEVELD VAN SEROOSKERKE, Burgera. G. N. DE STOPPELAAR, Secretaris. Oinnfulrtiiö. Middelburg 4 april. Z. M. de koning heeft, naar wij vernemen, vrijdag aan de verschillende vlagofficieren en kommandanten der marine bij onze maritime etablissementen in de verschil lende havens, last gegeven om Z. K. H. prins Napoleon Bonaparte, bij zijne verwachte aankomst in Nederland, alle eerbewijzingen, aan zijn rang verschuldigd, te be- toonen. Volgens sommige dagbladen zou aan den prins eene staatkundige zending naar Zweden zijn opgedragen, wer- waarts hij zich weldra hegeven zal. Het fransche stoomjagt prins Jerome Napoleon is gisteren van Antwerpen terug gekomen en heden mor gen vroeg naar zee vertrokken, met bestemming naar het Nieuwediep. Naar men meldt, kruissen decnsche oorlogschepen voor Schiermonnikoog. Het koninklijk instituut voor de taal-, land- en volken kunde van Nederlandsch Indië heeft dezer dagen tot leden benoemd cle keeren: H. W. von Oven en A. S. Fransen van de Putte, te 's Gravcnhage, en de heeren O. van Rees, lid van den raad van Indië A. J. B. Watten- dorff, algemeen sekretaris der indische regering; H. D. Bruijn, direkteur der openbare werken in Nederlandsch Indië; J. F. R. S. van den Bossche, goeverneur ter west kust van Sumatra; H. M. Andrée Wiltens, goeverneur der Molukken; jhr. Th. van Capelle, resident van Samarang; R. Schenus, resident van Probolingo; inr. W. T. D. IJssel de Schepper, chef van het statistisch bureau der indische regering; mr. J. C. J. van der Schalk, assistent-resident voor do policie te Batavia jhr. A. W. Cornets de Groot, sekretaris der residentie Bagelen, en G. L. Dorrepaal, konsul van België te Sama rang. Zaturdag is te Rotterdam de van wege de Koninklijke nederlandsche maatschappij tot aanmoediging van den tuinbouw georganiseerde tentoonstelling van bloemen, planten, vruchten, tuinsieraden enz. geopend, terwijl vrijdag de lijst der bekrooningen door de daartoe benoemde kommissie is vastgesteld. De jury van het te Amsterdam te houwen Museum I koning Willem I heeft hare laatste zitting gehouden, en onder de talrijke plannen eene keus gedaan. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer F. A. W. Miquel, hoogleeraar in de wis- en natuurkundige fakulteit aan de hoogeschool te.Utrecht, tot het aanne men en dragen der versierselen van ridder der orde van de Noordster, hem door Z. M. deu koning va,n Zweden en Noorwegen geschonken. marine. Op verzoek eervol ontheven van het hevel over het korps mariniers en pensioen verleend ten bedrage van ƒ1800 'ajaars, aan den kapitein ter zee A. J. Voet, onder toekenning van den rang van schout bij nachten genoemd bevel met 1 mei a. opgedragen aan den kapitein ter zee H. Camp, thans non-aktief. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den kapitein hij het bataljon no. 5 der rustende schutterij in Zeeland M. J. Sistermans. Benoemd bij gemeld bataljontot kapitein, de le luite nant J. A. Duwooz; tot lcn luitenant, de 2eluitenant J. J. Sistermans; en tot 2en luitenant, de sergeant-majoor V. J. d'Haens. kegtekdijkn magt. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan den heer H. Rekker, uit zijne betrekking van plaatsvervangend kantonregter alhier. belastingen enz. Verplaatst de kontroleurs der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijn- sen: de heeren J. W. R. T. Baerts, van Doetinehem naar Heusden; N. Kantelaar, van Gulpen naar Doetinehem J. W. van der Noordaa, van Schagen naar Medemblik C. J. C. van de Yen, van Alphen naar Goes. Benoemd tot kontroleurs der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen: te Oss de heer M. Ilaentjcns, thans surnumerair, waarnemend kontroleur aldaar; te Schagen de heer P. H. W. Ligtenberg, thans surnumerair te Amsterdamte Alphen de heer L. E. Uyttenhooven, thans surnumerair, waarnemend kontro- leur te Goes. Benoemd (hij koninklijk besluit van 13 maart) tot ontvanger det direkte belastingen en akcijnsen te Honte- nisse c. a. de heer A. van der Beek, eervol ontslagen meter-taxateur van den turf op wachtgeld. Nekrologic. Jl. woensdag is te Leiden ter aarde besteld het lijk van den in 76 jarigen ouderdom overleden oud-hoog leeraar aan de hoogeschool aldaar John de Wal Bake. Een zijner laatste geschriften was de uitgave van Cicero's werk De oratore. Charles Didier, de bekende fransche letterkundige, heeft zich dezer dagen te Parijs door zelfmoord van het leven beroofd, naar men zegt ten gevolge van ongelukkig beursspel. Hij was in 1805 te Geneve geboren uit eene protestantsche famielje en daar ontving hij zijne oplei ding, welke echter geenszins voor de letterkunde be stemd was. Het was zijn natuurlijke aanleg welke hem noopte dichter te zijn en de staatkundige gevoelens, welke hij vooral sedert zijne vestiging te Parijs aan kleefde en die versterkt werden door zijn omgang met al de hoofden der republikeinsche partij, maakten hem tot dagbladschrijver. Niet minder dan tien dagbladen genoten achtereenvolgens of te gelijkertijd zijne mede werking; één zelfs, „L'état" genoemd, werd door hem gesticht. In 1848 vertrouwde het voorloopig bewind hem eene zending toe naar Polen en in het volgende jaar bragt het bezoek, door hein aan den hertog van Bordeaux gebragt, zoo veel pennen in beweging, dat hij verpligt was zich daartegen te verdedigen. Zijn vlugschrift „Une visite a M. le due de Bordeaux" maakte veel ophef en beleefde in veertien dagen vijftien oplagen. In den laatsten tijd werkte Didier, die nagenoeg blind geworden was, aan zijne gedenkschriften, waarvan men veel verwachting heeft. Zijne reeds uitgegeven werken zijn voornamelijk: „La harpe helvétique" 1825; „Mólo- dies helvétiques" 1830; „Rome sonterraine" 1833, 2 doelen, waarvan minstens tien uitgaven verschenen; het is een levendig geschetst tafereel van de revolution- naire woelingen in Italië; „Une année en Espagne" 1837, 2 deelen„Nationalitë fran§aise" 1840„La cam pagne de Rome" 1842; „Promenade au Maroe" 1844; „Question suisse" 1848; over den Sonderbund; „Séjour cdiez le shérif de la Mecque" 1856, en „Cinquante jours au désert" 1857, waarin de laatste reis des schrijvers wordt behandeld. Yerder eenigc romans. Kerk- en school nieuws. De heer G. J. Gobius du Sart, predikant bij de neder- duitsche hervormde gemeente te Arnemuiden, heeft voor het beroep naar de gemeente Veen bedankt. Marine en leger. Met den 16 dezer wordt de luitenant ter zee le klasse R. P. Struick, dienende op Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus, als le officier overgeplaatst op Zr. Ms. trans portschip de Heldin, liggende te Willemsoord, terwijl de luitenant ter zee le klasse jhr. W.F. van Spengler, thans non-aktief, met dien datum wordt geplaatst op genoemde drijvende batterij, almede te Willemsoord liggende. Met den 26 dezer worden geplaatstin de bovenrol van 'Zr. Ms. transportschip de Heldin, liggende te Wil lemsoord en bestemd naar Oost-Indië, de luitenants ter zee le klasse K. C. Bunnik en W. H. F. van Oordt, die nende op de drijvende batterij Neptunus, W. F. Meijen en de officier van gezondheid le klasse H. J. van Wessem, heiden non-aktief; en op Zr. Ms. drijvende batterij Nep tunus, liggende te Willemsoord, de luitenants ter zee le klasse C. T. Hackstroh en J. K. L. Gey van Pitting, thans non-aktief. Staatscourant Volgens partikuliex berigt van Malta, dd. 23 maart, zou Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden den 1 april van daar naar Corfu vertrekken aan boord was alles wel. Ter reede van Malta lag het engelsche linie schip Duke of Marlborough van 131 stukken. &cnieug<lc berigten. if: De keer C. Dominions, rijksontvanger teKruiningen, die vrijdag zijn veertigjarig jubilé als zoodanig vierde, werd bij die gelegenheid vereerd met eene prachtige pendule, voorzien van eene toepasselijke inskriptie. Dit uiterst rijk en smaakvol geschenk is aangekocht uit giften van vele ingezetenen dier gemeente, als een blijk hunner hulde aan de goede diensten door hem in die betrekking gedurende dit ruime tijdvak bewezen, en ging vergezeld van een fraai album, bevattende de handteekeningen van hen die daaraan hebben hijgedra gen. Een en ander werd den jubilaris door eene kom missie op zeer plegtige wijze en met eene treffende toespraak van den burgemeester W. J. Janssen, als het hoofd dier kommissie, aangeboden en hoogst erkentelijk aanvaard. Onder het opschrift„Honderd jaren te laat" deelt The newcastle ehronicale het volgende mede: „Dezer dagen was het honderd jaar geleden dat The newcastle chronicle voor het eerst het licht zag. Als feestgave schonk dat blad aan zijne geabonneerden een herdruk van no. 1, verschenen den 24 maart 1764. Oncler de negen en 'twintig daarin voorkomende advertentiën stond de volgende bovenaan„Er wordt gevraagd eene vrouw van middelbaren leeftijd als huishoudster voor een eenig heer op het platte land. Ook verlangt men een tuinman, die hij gelegenheid als huis- en stalknecht moet kunnen fungeren. Man en vrouw zonder kinderen zullen bij voorkeur in aanmerking komen." Naauwelijks was deze feestgave eenige uren verzonden geweest, of een eerzaam, fatsoenlijk gekleed paar trad het bureau binnen en vroeg op de onschuldigste wijze ter wereld naar het adres van den „eenigen heer". Men begrijpe zich het vrolijk tooneel dat nu plaats had; zelfs de oud ste van het kantoor kon zich don naam des inzenders van de advertentie niet meer herinneren. Men gaf aan de onuoozele lieden tot hunne verbazing te kennen I dat zij honderd jaren te laat kwamen." Eerstdaags zal het werk van Victor Hugo over Shakespeare het licht zien. Op den titel zal de naam des schrijvers niet worden vermeld. „Niemand," zegt Victor Hugo „is waardig naast den grooten dichter genoemd te worden."

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1