MIDDELRURGSCHE C O R A N T. r 54. Zondag 1864. 3 April. Editie van zaturdag avond 4 ure. Middelburg 2 april. Aan onze lezers is het bekend dat sedert eenigen tijd door een viertal ingezetenen van Middelburg pogingen worden aangewend, om in verband met den spoorweg van Bergen op Zoom, een stoombootdienst op de Ooster- Schelde in de vaart te brengen. Wij nollen niet onderzoeken of deze pogingen die veelzijdige medewerking hebben gevonden, waarop de ijverige bemoeijingeu der ontwerpers aanspraak hadden- Wij zullen evenmin nasporen of bij velen, van wie men verwachten inogt dat zij de verbeterde middelen van gemeenschap in Zeeland met kracht zonden voorstaan, de lust om te handelen in overeenstemming is bevonden met gedurig herhaalde uitingen omtrent het wenschelijke van een minder geisoleerden toestand voor Middelburg. Wij willen heden alleen vermelden dat, in spijt van de be trekkei ijk geringe ingenomenheid bg velen, geenzins allen zich aan deelneming onttrokken hebben. Zij die hier, te Veere of elders woonachtig, zich bereid hebben getoond deze zaak te steunen, verdienen met hen die zich aan het hoofd hebben gesteld, de erkentelijkheid van een groot gedeelte van Zeelands bewoners, en mogen tevens de voldoening smaken dat, indien althans nog enkele aandeden kunnen geplaatst worden waaraan niet te twijfelen valt, de onderneming door hen is tot stand gekomen. In eene lieden gehouden vergadering zijn de statuten, welke aan de koninklijke goedkeuring zullen worden onderworpen, voorloopig vastgesteld en naar alle waar schijnlijkheid zal nog voor deze maand ten einde is de dienst een aanvang kunnen nemen. Men schrijft ons heden uit Vlissingen „Heden morgen ongeveer ten 4 ure is alhier ter reede gekomen het fransche stoomjagt der marine Prins Jeröme Napoleon, zoo ik verneem bestemd naar Antwerpen. „De prins van dien naam, die zich aan boord bevindt, is met een sloep met stoomvermogen aan den wal geko men en heeft zich naar Middelburg begeven. Waar schijnlijk zal het jagt nog heden van hier weder ver trekken." Wij kunnen hierbij voegen dat de prins alhier de ver zameling van oudheden op het raadhuis heeft bezigtigd, waarbij hij zich echter niet bekend maakte. Uit Zuid-Beveland meldt men ons „Het zal u zeker, even als mij, aangenaam zijn te vernemen, dat de werkzaamheden aan het kanaal door ons eiland, dat zoo dikwijls de aandacht tot zich trok, zoo vaak het onderwerp mijner mededeelingen uitmaakt en vóór welks voltooijing men geen spoortrein door ons noch door uw eiland ziet snellen, thans met ijver worden voortgezet. „Van het uiterste punt aan de Wester-Schelde tot aan Vlake heerscht eene bedrijvigheid, die men met genoegen gadeslaat. „Sedert mijne mededeeling nopens het leggen van het eerste zinkstuk voor de buitenwerken te Hansweert, gaat men met het maken van anderen van dien aard voort, waarvan er eenigen zijn gelegd, waarop vervolgens grond en steenen aangebragt worden tot het vormen van den dijk. „Ofschoon er, indien men mij wel inlichtte waaraan ik geen redenen heb te twijfelen nog meer dan 400 palen voor de fundering van de schutsluis te Hansweert geslagen moeten worden, zou men met het metselen een aanvang kunnen maken, dat echter door omstandigheden die voor het werk beter zijn, eerst in mei zal beginnen, zoo dat het leggen van den eersten steen, hetgeen ik u bij een vorigen meldde, als waarschijnlijk op 1 april plaats te hebben, heden niet zal geschieden. Op dien tijd wordt ook de te Hansweert gebezigde stoom-heimachine naar Wemeldinge overgebragt, om de heijing, die daar ten minste even ver als te Hansweert moest zijn, doch daarbij veel ten achteren is, sneller voort te zetten. „Maar, vraagt ge welligt, hoe komt het toch dat aan de houten fundering der sluishoofden, welke, volgens het bestek, met 1 augustus 1863 bad moeten voltooid zijn, thans nog zoo veel te doen overig is? „Het antwoord hierop is gelegen in het groote verschil der onkosten, welke de heijing met atoom bij die met de oude hand-heistellingen oplevert. Bij de eerste wijze kost elke paal van inheijen, zegt men, op zijn hoogst 4 en bij de laatse 10, hetgeen op de 6000 palen, die te Hansweert en te Wemeldinge gezamenlijk ge-lagen moeten worden, een aanzienlijke vermeerdering geeft; en daar de aanne mer zijne aannemingssom, zoo men meent, op de eerste wijze heeft gegrond is de trage voortgang duidelijk. „Te Hansweert is men ook bezig met het maken van beton, (mortel met fijn geklopte steenen vermengd) die op regels, ter dikte van twee ellen, in den bodem der sluis moet worden gestort; of met het laatste reeds een aanvang is gemaakt kan ik u heden niet mededeelen. „De graving op de perceelen van den heer van de Vrede en den heer Hartog gaat goed vooruit. Op elk perceel geschiedt de waterbemaling met eene lokomobile. Het geeft zeker stof tot nadenken bij die graving in de derrie- Iaag overal de overblijfsels van boomstammen met hunne wortels te zien staan, als de doode getuigen van de omwentelingstooneelen welke eenmaal in het grijze ver leden op onze planeet plaats hadden. Wie zal ons zeggen wanneer, en welke wezens eens onder hun looverdak verkwikking vonden! Zij zijn nog zeer taai en worden als ze gedroogd zijn tot brandhout gebruikt. „Ook de werkzaamheden voor de bruggen zijn sedert verscheidene dagen begonnen. Een dezer bruggen komt in den postweg, de andere in den Schoorschen zouteweg en de derde, de zoogenaamde spoorbrug, zoo als ieder die met de rigting van don spoorweg eenigzins bekend is weet, tusschen Vlake en genoemden zouteweg. Voor de laatste is men in de vorige week reeds met het heijen begonnen. „Het baggerwerk wordt mede dagelijks voortgezet. In het geheel zijn er meer dan 1000 man aan het werk." Volgens een berigt van Zr. Ms. minister-resident te Koppenhagen is, bij eene bekendmaking van het depar tement van marine van 22 maart, het eiland Fehmarn in staat van blokkade gesteld. Bij verordening des keizers van Rusland, van den 20 januarij 1864, is bepaald dat, te beginnen met de aan staande heropening der scheepvaart van ÏS64, geene bakengelden op de Newa meer zullen geheven worden van de schepen, welke de haven van St. Petersburg bin- nenloopen of uitgaan. (Staatscourant.) Men zal zich herinneren, dat vóór eenigen tijd door de kamer van koophandel te Amsterdam een verzoek aan de regering werd gerigt, strekkende om pogingen in het werk te doen stellen, ten einde de oorlogvoerende mogendheden te bewegen, de neutrale lading van buit gemaakte vijandelijke schepen niet op te brengen, maar in eene neutrale haven te lossen. De regering gaf daarop ten antwoord, dat zij, hoewel een ongunstigen uitslag van dergelijke pogingen ver wachtende, het adres van de kamer van koophandel aan Zr. Ms. gezanten zou opzenden, met last, het verzoek op officieuse wijze te ondersteunen. Naar wij vernemen, is thans aan de kamer van koop handel te Amsterdam eene verklaring van Pruissen eu Oostenrijk medegedeeld, waarbij die mogendheden te kennen geven, niet aan het verzoek te kunuen voldoen, vermits de haudel alle reden tot tevredenheid heeft, na de bepalingen voorkomende in de verklaring van 1856. De neutrale lading zou echter in allen gevalle zoo spoe dig mogelijk worden teruggegeven, en de oostenrijksche regering moet aan hare marine hebben bevolen, de meest mogelijke toegevendheid jegens de koopvaardy- schepen in acht te nemen. Haagsche courant.) Naar men meldt, zal de sedert lang geprojekteerde spoorweg van Antwerpen naar Keulen, tot den aanleg van welken dezer dagen definitief besloten moet zijn, over Sittard loopen, en niet over Roermond, zoo aks vroeger in het plan lag. Er zou eene maatschappij gekon- stitueerd zijn, die voornemens is de werkzaamheden dermate te bespoedigen, dat de nieuwe spoorweglijn binnen drie jaren in exploitatie kunne gebragt worden. Kerk- eu sclioolnieuws. De kerkeraad der hervormde gemeente te Serooskerke (Walcheren) heeft tot predikant beroepen den beer J. II. Gravestein thans te Loon op Zand. Op het zestal waren geplaatstde heeren A. Macpher- son, J. H. Gravestein, A. P. A. du Cloüx, W. Sypkens, F. L. Rutgers Az., en J. P. Hatting respektivelijk te Hautura en Hautumhuizen, Loon op Zand, 's Grevelduin Kapelle en Vrijhoeve, Hijlaard, Soesterberg en Ithenen. Op het drietal: de heeren Gravestein, Rutgers en Mac- pherson. De twintigste algemeene vergadering van hetneder- laudsche onderwijzers-genootschap zal gehouden worden te Leeuwarden op 28, 29 en 30 julij van dit jaar. Zij zal worden voorafgegaan door eene rede, welke op 28 julij des namiddags ten 4 ure, in het kerkgebouw der doops gezinde gemeente, door den heer S. Gille Heringa, school opziener in het f>de distrikt van Zuid-Holland, zal worden uitgesproken. Door de welwillende zorg der afdeeling Leeuwarden zijn krachtige maatregelen genomen om den afgevaardigden het verblijf in Frieslands hoofdstad aan genaam te maken. Gemengde herlgten. Er heeft te Londen eene publieke verkooping plaats gehad van eene verzameling belangrijke autografiën van beroemde mannen. Er werden o. a. bij die gelegen heid verkocht: een brief van koning Karei I nan sir W. Villigrew voor 2 guinjes, eene handteekening van Olivier Cromwell 2 guinjes, een rondgaande brief van Calvin den hervormer 16 p. st., een brief van lord Byron aan Bernard Barton 5 p. st., vier brieven van generaal Washington gezamenlijk 9 p. st. 10 sh., een brief van don beroemden hertog van Marlborough aan koningin Anna, waarin de overgave van de stad Douay wordt medegedeeld, 2 p. st. 12 sh., twee brieven van lord Nelson 4 p. st. 16 sh., een brief van den komponist Josef Iïaydn 3 p. st. 3 sh., een brief van Schiller 3 p. st. 3 sh., een brief van Frederik den Groote aan Voltaire 8 p. st. 10 sh., een brief van Jean Jacques Rousseau 3 p. st. 3 sh. Verschillende andere aiitograüên werden voor zeer hooge prijzen verkocht. Aan den schilder Wiertz te Brussel is dezer dagen de groote medalje uitgereikt der belgische akademie van sclioone kunsten, als blijk van hulde voor zijne memorie over de kenmerkende karakters der vlaamsche schilder school. Uit Bern wordt het volgende voorval gemeld Een der direkteuren van de Eidgenössische bank, de baron von Buttler, heeft zich heimelijk verwijderd, uit hoofde van eene vervolging wegens verduistering van 180,000 fl. ten nadeele van eene aldaar woonachtige dame, die hem deswege gercgtelijk vervolgt. Uit de processtukken is gebleken, dat de gemelde baron von Buttler eigenlijk Faber heet en vroeger koerier is geweest. De direktie der bank heeft bekend gemaakt dat haar vroeger mede lid von Buttler of Faber is afgetreden en dat zij voor zijne partikuliere aangelegenheden niet kan of behoeft in te staan. Eene hoogst zeldzame zaak werd jl. dingsdag voor het provinciaal geregtshof in Zuid-IIolland, in hooger beroep, behandeld. Den 17 december jl. werd te Leider dorp van wege het rijk een exekutoriale verkooping gehouden der meubilaire goederen van een armen arbei der, wegens verschuldigde belasting ad/5. Twee koop lieden uit Leiden waren daarby tegenwoordig met liet doel om te koopen, doch toen zij daarvan blijk gaven, ontstond er niet alleen opschudding, maar liepen zij bovendien groot gevaar, aan allerlei mishandelingen bloot te staan, zoo dat zij, daarvoor bevreesd, zich van verder opbieden onthielden. Deswegens werden drie ingezetenen uit Leiderdorp geregtelijk vervolgd en twee hunner veroordeeld ieder tot eene maand celln- laire gevangenisstraf en de derde tot eene geldboete j van ƒ20, en wel ter zake van het in gemeenschappelijk overleg belemmeren van de vrijheid van bieden bij gele-

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1