MIDDELBÜRGSCHE C O U R A N T. Donderdag 31 Maart. 1864. r 52. Editie van wfoerisdag avond 8, iire.: Middelburg 34| maart. Onze kin-respondent te Goes lieeft gemeend aan zijn verslag der gemeenteraadszitting van 23 dezer eene bijzondere uitgebreidheid te moeten geven, en soms het aangevoerde zelfirletterlijk te moeten inlasschen, omdat, volgens zijn gevoelen, het gesprokene betrekkelijk het adres van adhaesie aan de door de regering voorgestelde wijziging der gemeentewet, wel verdient ook elders ge lezen en overwogen te worden. Alleen om deze reden kunnen wij ons ditmaal, bij wijze van uitzondering, eene dergelijke uitgebreidheid getroosten, die anders geheel buiten verhouding tot den omvang van ons blad zijn zou. Wij hebben hierbij dan ook niet uit het oog verloren, dat het vooralthans wenschelijk is, hetgeen voor en tegen de verschillende belastingstelsels wordt aangevoerd, zoo veel mogelijk bekendheid te doen erlangen. Het verder felijke, het onbillijke, toch van bet akcijnsstelsel komt, naar onze meening, nooit beter uit dan door de zwak heid der argumenten, die de voorstanders ten gunste daarvan aanvoeren. Zoo als wij gisteren avond reeds aan onze geabon- neerden op het Bulletin mededeelden heeft gisteren door de provinciale staten van Groningen de verkiezing plaats gehad van een lid voor de eerste kamer der staten generaal, ter vervulling der vakature ontstaan door het overlijden van mr. J. W. Quintus en voortdurende door het bedanken van mr. A. J. van Royen, notaris te Onder- dendam, die als zoodanig was gekozen. Thans is verko zen de heer C. Geertsema, landbouwer te Zuidbroek en lid der provinciale staten. De toestand van Z. M. den koning van Wurtemberg schijnt niet gunstiger te worden. Hij heeft de aan de kroon toegekende bevoegdheid aan den ministerraad overgedragen. Koloniën. In dagbladen van Java die gisteren met de engelscbe mail zijn aangekomen wordt een tal van bandjers, dijk breuken en watervloeden opgesomd, waarmede sommige streken geteisterd zijn. In de meeste residentiën had den deze bet gewone karakter, maar in die van Sama- rang en Soerakarta hadden zij, althans wat de gevolgen betreft, een ernstiger aanzien. Dit zal echter niet ver hinderen dat met den spoorweg van Samarang naar de Vorstenlanden een aanvang zal worden gemaakt; de hoofdingenieur de Bordes, met de fransche mail aange komen, zal spoedig met het traceren der lijn naar Solo beginnen. Met de afkondiging der nieuwe postregeling, welke met 1 april zal in werking komen, schijnt men zeer te vreden te zijn. Daarbij is een dagelijksche postdienst over Java vastgesteld en worden postwissels en postzegels ingevoerd. Gedurende het jaar 1863 zijn aan nederlanders, andere europeanen en daarmede gelijkgestelde personen, op den voet van het koninklijk besluit van 27 oktober 1860, no. 68 (Indisch staatsblad no. 40,) de onderstaande ver gunningen tot inwoning in Nederlandsch-Indië verleend: personen uit Nederland 290, België 25, Duitschland 78, Frankrijk 15, Engeland, met inbegrip van Britsch-Indië 10, Zwitserland 16, Italië 3, Rusland 1, Polen 1, Dene marken 1, Hongarije 4, Noord-Amerika 1, Perzië 2, en Turkije 1; te zamen 448. Benoemingen en besluiten. posterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den beer J. W. Bungeuberg, uit zijne betrekking van koofdinspekteur der posterijen, alsmede uit de betrek king van arrondissements-inspekteur der posterijen voor de provincie Zuid-Holland, waarmede bij tevens was be last, onder dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten, zijnde bij voorts benoemd tot direkteur van het postkantoor te 's.Gravenhage, ter vervanging van wijlen mr. J. Pols. Benoemd tot arrondissements inspekteur der posterijen in de provincie Zuid-Holland,standplaats 's Gravenhage, de heer C. W. baron Sw.eerts de Landas Wyborgh, thans direkteur van het expeditiekantoor langs den neder- landschen rijnspoorweg. Kerk- en scliool nieuws. Bij de waalsche gemeente te Groningen is tot predi kant beroepen de heer J. P. P. Yaïcton, hoogleeraar in de oostersche talen aan de hoogeschool aldaar. Gemengde beriglcn. Het gerucht, dat de londensche vrijwilligers hebben aangeboden, om Garibaldi bij zijne komst te Londen tot eerewacht te dienen, wordt officieel tegengesproken. In het vervolg zal op het gymnasium te Weenen onderrigt worden gegeven in de stenografie. De prins Napoleon heeft 26 maart Parijs verlaten, om eene wetenschappelijke reis in verschillende voor name steden van Nederland te doen. De duur zijner af wezigheid is nog onbepaald. Er bestaat te Parijs plan tot oprigting van een nieuw weekblad, onder den zonderlingen titel van „L'amour". Eerstdaags verschijnt te Antwerpen eene vlaamsche vertaling van liet boek van den beer Renan. In het belang der verspreiding zal ieder exemplaar slechts 60 centimes kosten. De koning van Denemarken is benoemd tot ridder der spaansche orde van het gulden vlies. Men schrijft uit Hellevoetsluis aan de Nieuwe rotterdamsëhe courant, dat het dezer dagen medege deelde nopens een scheepsjongen aan boord van de Beline, die, bij bet vergaan van dat schip, op wonder dadige wijze gered zou zijn, geheel bezijden de waarheid is. De jongen is van zijn schip, terwijl het te Hellevoet in de haven lag, gedeserteerd, en schijnt dus zijn hart roerend verhaal alleen uitgedacht te hebben om reis- duitjes te krijgen. De Beline ligt nog op de reede te Hellevoet. Vcrkoopingen en aanbestedingen. Gisteren voormiddag is te Ylissingen in het openbaar aanbesteed gewordenI. Het eenjarig onderhoud van de magazijnen, kazernen enz., te Ylissingen en Middelburg; II. Het eenjarig onderhoud van de aardewerken te Vlis- singen en Middelburg; beide onder het beheerder genie te Vlissingen, Aangenomen door den heer van Ditmars, te Middelburg, voor ƒ5500. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 2 ure. Maart 1864 Wind. ti 1 J -2 1 -5 1 o H 2 Ó5 Baronieter bij Oo. 1 1 id betrekkelijke vochtigheid. Spanning van den damp. 1 Regen in 24uj Aanmerkingen 20 ZO.t.O. 3 753.5 12.0 0.80 8.70 0.0 helder heijig. 211 Oost. 11 752 10.6 0.76 7-66 0.0 ligt bewolkt heijig. 22! Oost. 9 752.8 9.4 0.77 7.26 0.0 bewolkt heijig. 6 759.9 8.5 0.78 6 95 0.0 bewolkt helder. 24 Z. t. W. 2 762.S 7.6 0.7S 6.60 0.0 bewolkt lieij. held. 25 ZO.t.O. 1 754.7 11.2 0.71 740 0.0 helder bew. heijig. 26 N. t. O. 4 748.7 9 0 0.77 7.10 00 ligt bewolkt heijig. Thermometerstand. 29 'sraorg. 7 u. 38 'smidd. 1 u. 41 gr. 's av. 11 u. 38 gr. 30 's morg. 7 u. 40 's midd. 1 u. 45 gr. Gemeenteraad van Goes. Zitting van 23 maart. Mededeeling ingekomen stukken; verkoop hoornen; wijziging instruktie havenmeester; uitweg over den stadswal; uitgifte grond in erfpacht; vaststelling kohier belasting honden adres tweede kamer wetsontwerp wijziging gemeentewet; ontbinding kom missie voor rapport jaarverslag burgemeester en wet houders; besluit oprigting hoogere burgerschool. Voorzitter de beer Blaaubeen. Bij de opening afwezig de heeren: de Knokke van der Meulen, van Voorst Vader en Pilaar, die gedurende de vergadering binnenkomen. De voorzitter doet mededeeling van de volgende in gekomen stukken Van den minister van binnenlandsche zaken, kennis geving dat de opbrengst van het telegraafkantoor, zoo van ontvangen als verzonden berigten, over 1863bedraagt ƒ1739, zoo dat "er van wege de gemeente geene aanvul ling behoeft plaats te hebÏÏen van gedeputeerde staten, médedeeling van liet konink lijk besluit tot goedkeuring der plaatselijke belasting op het gedistilleerd, doch slechts voor den tijd van een jaar, waarvan de redenen nader zullen worden opge geven van de zelfden, het kohier van den hoofdelijken om slag, over 1864, voorzien van bewijs van goedkeuring; van de geneeskundige kommissie, het verslag van den gezondheidstoestand over 1863 van de plaatselijke schoolkommissie, mededeeling herbenoeming president en sekretaris; eeuige verzoeken om remissie van den hoofdelijken omslag, welke worden gedeponeerd. Op het verzoek van de wed. Robijn, om eenige hoornen achter haar huis, die veel schade daaraan veroorzaken, te roeijen, wordt besloten deze met nog eenigen aan den singel, die aan de werken voor den spoorweg hin derlijk zijn, publiek te verkoopen. De wijzigingen in de instruktie voor den binnen- havenmeester worden met eene geringe verandering in de redaktie vastgesteld. Het verzoek van de heeren van der Bilt, om een uit weg over den stadswal, waartegen bij burgemeester en wethouders geen bezwaren bestaan, wordt onder de door hen voorgestelde voorwaardeu ingewilligd, o. a. bestra ting van het gedeelte wal waarover de uitweg loopt en afsluiting van het perceel met een ijzeren hek. Enkele leden de plaatsing van een ijzeren hek nog al bezwarend achtende, wordt de regeling daarvan aan burgemeester en wethouders overgelaten. Omtrent het verzoek van H. Ellefrinck, om grond in erfpacht, adviseren burgemeester en wethouders gunstig, daar de adressant thans voldaan heeft aan zijne verplig- tingen, bij eene vorige uitgifte op zich genomen. Nadat de heer de Kanter zich op vorige gronden er tegen heeft verklaard, wordt tot de uitgifte besloten. Het kohier van de belasting op de honden wordt vast gesteld. De voorzitter zegt dat burgemeester en wethouders het wenschelijk oordeelen, aan de tweede kamer der staten generaal een adres in te dienen om het ontwerp van wet, houdende wijzigingen in de gemeentewet, aan te nemen, daar zij zulks iu het belang van de gemeente achten- Zij doen alzoo het voorstel om in beginsel vast te stellen, dat zoodanig adres van deze gemeente zal uitgaan. De heer Saaijmans Vader verklaart zich daar tegen en doet voorleziug van de volgende memorie, waarin zijne motieven zijn vervat: Hoezeer ik kan aannemen, dat iu den toestand, waarin onze gemeente thans verkeert, de wet geen nadeeligen invloed zal hebben en zelfs wanneer men den hoofde lijken omslag zonde willen verminderen, met hetgeen het verhoogd personeel zou kunnen opbrengen, eenige verligting van den druk dier belasting zoude kunnen geven, gevoel ik mij echter verpligt tegen het voorstel tot aanbieding van een adres tot aanneming van het Avetsvoorstel te stemmen, en wel daarom, mijne lieeren: door bet aannemen der wet wordt liet middel voor altijd afgesloten, om eenmaal terug te keeren tot een stelsel, dat ik geloof, ons bestuur te ligtvaardig op zijde gesteld heeft; gevoelt men aanvankelijk toch zwaar den druk van den hoofdelijken omslag in deze stad, wat zal do toekomst zijn? De uitgaven voor dc stad worden steeds klimmender, en zal men dit ook van de inkomsten kunnen verwaehten, vooral wanneer verplaatsing dezer regtbank, eene verhuizing van de hoogst kontribuabelen naar elders, zal met zich brengen Of is liet te verwach ten dat, bij het bekend zijn met onzen hoofdelijken omslag, gefortuneerde personen zich bier zullen komen vestigen? Niemand onzer zal dit kunnen gelooven, maar daarbij, mijne heeren, ben ik tegen de wet omdat dezelve een geest van centralisatie beaamt, in strijd met bet denk beeld van vrijheid en zelfstandigheid van de gemeenten, dat; naar mijne meening; de grondwet gewild heeft. Het j is de taak des algemeeneu wetgevers slechts om zich

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1