ia als lid in de kommissie van "bekeer der leenbank, in plaats van wijlen den beer C. J. van Santen, met alge- meene stemmen benoemd de keer P. Smith, adjimkt- kommies bij de direktie der marine. De voorzitter deelt mede dat een tweetal verzoek schriften zijn ingekomen van stads werklieden, houdende bezwaren tegen het aan lien met 1 april a. s. te geven ontslag ten gevolge van het besluit tot aanbesteding van alle gemeentewerken; en dat omtrent deze adressen tot de orde is overgegaan. Deze mededeeling is voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van het parochiaal roomsch-katholiek armbestuur tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1863 is toegestaan. Mede is goedgekeurd een verzoek der kommissie voor de gasfabriek tot betaling uit de onvoorziene uitgaven eener som van407,68 voor gedane vernieuwing. Op voorstel der zelfde kommissie is besloten de tijds bepaling der herziening van haar reglement van orde daaruit te doen vervallen en haar de bevoegdheid toe te kennen voordragt tot wijziging van dat reglement aan den raad te doen wanneer zij zulks zal vermeenen tc behooren. De voorzitter deelt mede dat van den heer Beerends een tweetal teekeningen ten geschenke zijn ontvangen, zijnde afbeeldingen van het oude weeshuis en het voor malige gasthuis, waarvoor dien heer de dank der ver gadering zal worden gebragt. Hierna is de zitting gesloten. öuittnlanü. Algemeen overzïgt. net berigt. dat Pruissen en Oostenrijk het voorgestelde konferentie-voorstel zonder vooraf vastgestelden grond slag tot onderhandeling en zonder wapenstilstand hebben aangenomen gelijk wij reeds in de tweede editie van ons vorig nommer mededeelden wordt heden door een telegram bevestigd. Het blijft thans de vraag of Dene marken zal willen toetreden. In de troonrede, waarmede de zitting van den deenschen rijksdag is gesloten, wordt gezegd: Wij staan nog altijd alleen en weten niet hoe lang Europa bij de tegen ons gepleegde gewelddadig heden nog werkeloos toeschouwer blijven zal Wij zijn bereid om alles te doen ter verkrijging des vredes, maai de vijand moge overtuigd zijn dat het oogenblik om een vernederenden vrede aan te nemen voor ons nog niet gekomen is." Sedert maandag zijn er van het oorlogstooneel geene tijdingen ontvangen; hieruit kan blijken dat de geal lieerde troepen gedurende de laatste dagen geene voor- deelen hebben behaald, daar men anders te Weenen en te Berlijn wel de moeite zou hebben genomen om dit den volke te verkondigen. Men mag bovendien uit de om standigheid, dat de koning van Denemarken met den minister van oorlog Koppenhage verlaten heeft om naar het oorlogstooneel te vertrekken, opmaken dat de deen- sclie troepen geenszins wanhopen aan de verdediging der sterke jiositiën te Duppel en te Fredericia. Geruchten, te Parijs verspreid, dat de stelling te Dup pel door de geallieerden zou zijn beinagtigd, verdienen derhalve volstrekt geen geloof. Intusschen wordt de inneming der deensche positiën zij het dan ook ten koste van veel slagtoffers door de oosten rij ksche en pruissische dagbladen weldra te gemoet gezien. Dat een spoedig einde des oorlogs aan Oostenrijk langzamerhand zeer wenschelijk begint voor te komen, blijkt intusschen uit verschillende half officiële mededee- lingen. Italië, Hongarije en Gallicië verkeeren in een toestand welke, gelijk wij reeds meermalen bespraken, den tegenwoordigen oorlog slechts dreigender kan doen wor den voor de oostenrijksche monarchie. Italië toch gaat steeds voort met krijgstoerustingen te maken en paus Pius IX verkeert volgens zeer geloofwaardige berigten iu zoo verontrustenden staat, dat men reeds over een opvolger spreekt. De generaals Klapka en Tuit zonden zich, volgens berigten uit Weenen, in de Donau-provin- ciën bezig houden met een opstand te organiseren, waarbij ook Hongarije zich zou trachten aau te sluiten- Gallicië zucht steeds onder den staat van beleg en is door dezen strengen maatregel der oostenrij ksche rege ring zeer vijandig geworden. Van daar ook dat de oor logsgeruchten te Parijs in de laatste dagen weder meer geloof vinden en dit te meer, daar de fransche regering in de buitenlandsche politiek eenig'e afleiding zou wen- scheu te zoeken voorde ultra-demdkratischemanifestatie, welke de hoeren Carnot en Garnier-Pagèf in liet franscli wetgevend ligchaam heeft gebragt. Met al deze geruch ten gaat ook de voorspelling gepaard van aanstaande wijzigingen in het fransch ministerie en daarmede in verband staande reaktie-maat regelen. Na den dood van koning Maximiliaan van Beijeren verkeerde men steeds in het onzekere omtrent de staat kunde, welke zijn zoon en opvolger, koning Bodewijk II, zou volgen. In den laatsten tijd meende men dat hij in de kwestie der hertogdommen zich geheel zou aanslui ten bij Oostenrijk. De Köln. Zeitung verklaart thans echter op goede gronden te kunnen verzekeren dat de jonge koning geheel getrouw zal blijven aan de staat kunde zijns overleden vaders. Het oorlogstooneel. Uit het deensch hoofdkwartier te Sonderbnrg wordt van 17 maart door een dagblad-korrespondent het vol gende gemeld: Eergisteren hebben de pruissen het vuur van de audere zijde van den Wenningbund geopend. Van twaalf uur tot drie uur hebben zij ongeveer 250 kanonskogels en 50 bommen geworpen naar de deensche forten op den heuvel van Duppel. Het doel des vijands scheen vooral te wezen om de schansgravers te verontrusten,"die nacht en dag bezig zijn met het opwerpen van nieuwe batterijen. Het nadeel dezer artillerie-demonstratie is betrekkelijk gering geweest. Een paar manschappen werden gekwetst, maar geen enkel kanon vernield. Naauwelijks was ik bij mijne terugkomst van den heuvel van Duppel de brug gepasseerd of ik meende boven mij hetgcluid van bommen te hooren. Het was mij moeijelijk te gelooven, dat men op zoo verren afstand zou vuren en ik meende dus dat de kanonnade gerigt was op het gepantserde schip Itolf- Krake, hetwelk aan den ingang der haven geankerd lag. Ik zag dan ook twee kogels en een bom in die rigting vliegen, maar nedervallen alvorens zij tot dit vaartuig genaderd waren. Te Sonderbnrg terug gekomen, bemerkte ik intusschen tot mijne verbazing dat verschillende bommen aldaar waren neder gevallen, terwijl met eene tusschenruimte van tien minuten nieuwe bommen in de stad vielen. Gelukkig hadden wij slechts twee of drie gekwetsten en clit wel op het kasteel, thans tot magazijn ingerigt, waarvan het geheele dak was vernield. Ook eenige huizen in het midden der vesting zijn zeer bescha digd geworden en met moeite werd een brand, veroor zaakt door het vijandelijk vuur, gebluscht. Een officier van het engelsche leger werd bijna door een stuk van een bom getroffen en heeft zekere bekendheid onder de deensche bezetting erlangd door de koelbloedigheid, waarmede hij dit stuk opnam en in den zak stak. De nog te Sonderburg achtergeblevene bevolking verkeert in verschrikkelijken angst en gedurende de laatste twee nachten is zij druk bezig geweest met het vervoeren van hunne bezittingen naar elders. Met veel moeite is het mij slechts gelukt om mijn bed te behouden. Heeft nu de kanonnade slechts weinig nadeel te weeg gebragt, daaruit is toch gebleken hoe ver de vijandelijke kanonnen dragen, hetgeen al zeer merkwaardig was. Nog nooit heeft men in eenigen europeschen oorlog de artillerie op dergelijken afstand zien treffen. Gisteren is de vijandelijke kanonnade voortgezet zonder weder veel schade aan te rigten. Bij de batterij no, 2 aan den uitersten linkervleugel der deensche positie bevindt zich een houten fort, het welk in vredestijd bij slecht weder den soldaten tot wachthuis dient. Er was bevel gegeven dat niemand in dit gebouw mogt komen. Dit bevel was echter niet opge volgd en omstreeks twaalf uur is een hom gevallen door het dak en heeft van een veertigtal aldaar zich bevin dende denen vijftien gedood en 24 zwaar gekwetst. Omtrent de bemagtiging van het dorp Duppel door de pruissen wordt gemeld, dat dit meer het gevolg is ge weest van het toeval dau van een voor overlegd plan. Een detachement denen zoo wordt berigt was naar liet dorp Rackebull uitgetrokken om cenige gebouwen te vernieleu, welke de vrije werking van de deensche batte rijen belemmerden. Te gelijkertijd hadden de pruissen eenc kompan]ie afgezondeu om den kerktoren van Duppel te verbranden, waarop deensche scherpschutters waren geposteerd. Weldra kwam het nu tot een gevecht tusschen de voorposten te Duppel, vereenigd met het detachement, hetwelk naar Rackebull was gezonden, en de pruissen. Toen de denen reeds terug wilden trekken, kwam er hulp opdagen uit de schansen. Yijf regemeuten deensche iufanterie kwamen oprukken en namen zoowel Rackebull als Duppel. Nu kwam ook eene afdeeliug pruissen deel nemen aan het gevecht, en vielen Rackebull en Duppel weder in handen der belegeraars. Intusschen leverde hun dit weinig voordcel op, daar Duppel iu den nacht door de denen in brand werd geschoten. Het verrassen van het deensch garnisoen op liet eiland Fehmarn heeft te Koppenhage een zeer ongunstigen indruk gemaakt. Men dringt aldaar zeer bij de regering aan, om meer aanvallender wijze te werk te gaan. Men vermoedt dat de deensche regering dan ook weldra de eene of andere onderneming zal doen. De koninklijke garde heeft de deensche hoofdstad verlaten en allerlei geheimzinnige geruchten zijn in omloop omtrent de be stemming dezer troepen. Reeds in ons vorig nommer deelden wij mede hoe vijandig gezind de sleeswijkschc bevolking tegen de ge allieerde troepen is. Daaromtrent wordt aan de Augsb. Zeitung uit Flensburg nog het volgende geschreven: Ik kom. zoo even van Veile en Koiding en daar ik deensch spreek, heb ik mij volledig kunnen overtuigen van de gezindheid der bevolking. Ik moet zeggen dat, hoewel ik de denen sedert lange jaren ken, ik toch niet dacht aan zoodanig fanatisme als ik overal heb aange troffen. Men hoort overal en zelfs uit den moud der vrou wen niets anders dan beleedigingen en vervloekingen tegen de duitsche roovers, schurken en dieven, en geheel liet volk verkeert in een staat van ziekelijke opgewon denheid. Het is natuurlijk dat eeue dergelijke fanatieke bevolking zich den haat op den lials liaalt van diegenen, welke voor het oogenblik meester zijn. Overal worden dan ook door de geallieerde troepen oorlogsbelastingen opgelegdenoveralwaar een soldaat ingekwartierd wordt, moet de heer des huizes eerst de hem voorgezette spij zen proeven om den oostenrijker of pruis aldus eenigen waarborg te geven dat hij niet vergiftigd wordt. Elke vijandelijke daad tegen de geallieerden brengt den schuldige onmiddellijk voor den krijgsraad. Verschillende molenaars, die de denen door signalen op hunne molens onderrigt hadden van bewegingen der geallieerde troepen, zijn gevangen genomen. Laatste berigten. Een telegcam meldt ons dat in de deensche vesting Fredericia op verschillende plaatsen door het vijandelijk vuur brand was ontstaan. Eene sommatie tot overgave door de belegeraars gedaan, is echter met eene weigering beantwoord. Ijrtuörisbmijtcn. {Sraauimae-kteii euz. Amsterdam 25 maart. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes wekenƒ42. Lijnolie op zes weken 39-|-. Middelburg 24 maart. Bij een kleinen aanvoer van granen bleef de vraag onbeduidend; voor buitenland sche noch voor binnenlandsche verzending werd gekocht; de konsumtie alleen die zich zoo veel noodig heeft moeten voorzien, heeft vorigen weekprijs, zoo voor een als ander,moeten betalen, waardoor er inde prijzen geene verandering is op te geven. Raapolie 42,—, Lijnolie ƒ42,75, Patentolie 44,— per vat op zes weken, kontant 1 lager. gem1ddel.de marktprijzen. Micldenprijzen van bakbare tarwe ƒ8,35 en rogge ƒ5,65. Aardappelen ƒ1,50 «a 1,70 per ned. mud. Versche boter ƒ1,05 a 1,15 per ned. pond. Prijzen van elTekten. Amsterdam 25 maart. Nederland. Certifik. "Werkelijke schuld 2$ pet. 63 dito dito dito 3 76$ dito dito dito 4 99$ Aand. Handelmaatschappij 4$ 146 België. Certifikaten bij Rothschild 24- 55$ Rusland. Obligation 1798/1816 5 101 Certifik. Hope co4 Oblig. dito 1855, 6e serie 5 S6$ dito dito Leening 1860 4$ 89$ Certifikaten6 Aand. spoorweg185$ Polen. Schatlcistobligatiën4 68$ Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 57$ dito 1847/1852 2$ 29$ dito rente Amsterdam5 80$ dito nationale5 63;] Bank aktien3 Italië. Leening 18615 62$ Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 49$ dito3 thans 2$ 45$ Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 47$ dito 1856—1862 3 Griekcnl. dito (blaauwe) 5 Turkije. Obligatiën (binnenl.)6 50$ Vereen.Stat. dito (1874) 5 64 Illinois. dito .^T^x Mexilto. dito 3 43$ Grenada. dito afgestempeld 4$ 13$ Venezuela, ditoJ2 23$

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3