C ii A N T. MIDDELBÜRGSCHE 4864. 26 Maart. N°' 49. Zat ur dag Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 25 maart. De provinciale siat'en van Noord-Holland lièbben eer gisteren, in de plaats van wijlen den heer van der Ouder- meulen,-töt lid van de eerste kamer der staten generaal gekozen rar. J. Messchert van Vollenhoven, burgemeester van Amsterdam. Dingsdag heeft zoo als wij in het kort in ons vorig nömmer mededeelden in het hoofdkiesdistrikt Zwolle de verkiezing plaats gehad van een lid van de tweede kamer der sta ten-generaal, ten gevolge van het overlijden van den heer mr. Cr. A. de Meester. Blijkens de woensdag geopende stembussen zijn er door de 3158 stemgereg- tigden 1445 geldige stemmen uitgebragt en zal er den 5 april a. eene herstemming moeten plaats hebben tus- schen de heeren uir. J. A. Raedt van Oldenbarne- velt, te 'silage, die 414 en mr. G. A. IJssel de Schepper, lid der provinciale staten van Overijssel, die 407 stemmen verkregen. Uit Oostburg schrijft men ons „Maandag werd alhier, onder voorzitting van twee leden van gedeputeerde staten dezer provincie, de uitge- schrevene bijeenkomst gehouden, tot het bespreken met de belanghebbenden van een plan tot verbetering der haven van Breskens. „Van de 28 uitgenoodigde polder- en gemeentebesturen waren 26 vertegenwoordigd, zijnde 2 gekommitteerden door overwegende omstandigheden verhinderd aan de vergadering deel te nemen. „Na opening der vergadering door een der genoemde heeren gedeputeerde staten, volgde eene breedvoerige diskussie, en werd het plan van alle zijde besproken en op alle gedane vragen, met de meeste voorkomendheid, antwoorden en inlichtingen gegeven. Uit een en ander bleek dat de voorgenomene verbetering zoude bestaan onder meer: in het verhoogen zoo van den westelijken als oostelijken berm der genoemde haven; het beter begaanbaar maken van den thans bijna onbruikbaren westelijken berm; het maken van eene betere aanleg plaats voor de stoomboothet vervangen van de thans bestaande rijzen beschoeijing der kade, door eenebazalt besclioeijing; het herstellen en gedeeltelijk vernieuwen van de bestaande spuislnizen enz., welke werken zonden worden bekostigd voor een groot deel door het rijk, en voor het overige door de provincie, het laatste te vinden bij raiddel van eene te doene geldleening. „De billijkheid, zoo oordeelden heeren gedeputeerden, bragt echter mede, dat ook door de belanghebbenden bij de ontworpene verbetering eenige bijdrage zou worden geleverd zij stelden daarom voor dat door de betrokken polders en gemeenten zou worden opgebragt de rente van het te negotiëren kapitaal gedurende twintig jaren, welk bedrag, volgens eene globale berekening, niet hooger zoude loopen dan jaarlijks 10 cent per schotbare bunder voor de belanghebbende polders en 5 cent per ziel voor de gemeenten, eene bijdrage die waarlijk gering moet worden geacht in verhouding tot de aan merkelijke aanwinst die uit de voorgenomen verbetering voor het publiek zoude kunnen voortvloeijen. „De bedenking werd gemaakt, dat niet alle belangheb benden waren opgeroepen en in het breede werd aan getoond dat liet geheele distrikt groot belang heeft bij een goede haven te Breskens. Men achtte het dus wenschelijk dat door iedere gemeente en iederen polder werd bijgedragen, des noods geklasseerd, naar het meer dere of mindere belang dat die korporatiën kunnen geacht worden bij het werk te hebben. „Ten gevolge daarvan zullen alsnog worden uitge- noodigd tot het leveren van bijdragen die gemeenten en polders, welke in de eerste oproeping niet zijn begrepen geweest, en het is te hopen dat die roepstem niet te vergeefs zal opgaan. Waar toch van wege het rijk en de provincie zoo zware offers worden aangebodenwaar zoo duidelijk de goede gezindheid, zoo van het staats- als gewestelijk bestuiir, blijkt oih ons van een goed middel van gemeenschap te water te voorzien, daar mogen wij, bewoners' van het 4de distrikt, ons niet onttrekken. „Niemand zegge danIk heb geen belatig bij de ver betering der breskensche haven. En niemand verschuile zich achter den zwaren druk van polder- en gemeentelas ten, want ten eersten is #r niet een persoon in het land die geen belang heeft bij de'verbetering der stoomboot- dienst, en niet een eigenaar of gebruiker van gronden is er, voor wien een goede haven tot verscheping van gra nen en andere landbouw-voortbrengselen niet van het grootste gewigt is. Zelfs de verst van de haven van Breskens afgelegen polder-ingelanden moeten jaarlijks een aanmerkelijk deel van hunnen oogst, öf zeiven, 6f door tusschenkomst van voerlieden en handelaars naar Breskens leveren, omdat boven alle andere bestaande gelegenheden van verzending, de haven van Breskens de geschiktste gelegenheid oplevert om goedkoop en ge regeld de goederen van en naar Holland, Antwerpen, Gent en andere belgische steden te verschepen, maar ook omdat Breskens, als in het midden van het distrikt gelegen en door den grooten weg en andere straatwegen ten allen tijde toegankelijk, de beste en eenige plaats is waar de graanhandelaar van de door hem benoodigde artikelen in korten tijd een genoegzame hoeveelheid kan bijeen krijgen. „En wat zou dus het gevolg zijn zoo men zich aan de geringe bijdrage onttrok, en de hoogere besturen huns ondanks genoodzaakt werden de haven van Breskens tot een totaal onbruikbaren staat te doen vervallen „Immers voor geheel het distrikt vermindering van welvaart, en bij gevolg meerder bezwaar om de lasten waarover men nu klaagt, op te brengen. „Laat ons duseendragtigzamen werken, en het oogen- blik niet ongebruikt laten voorbij gaan, waarop ons de mogelijkheid wordt aangeboden, om, voor een gedeelte althans, verlost te worden van de ellendige wijze van gemeenschap tusschen dit distrikt en Walcheren waar over eiken dag zoo gegronde klagten rijzen. En laten wij ons er niet aan bloot stellen, door weigering tot toetre ding aan het gedane voorstel, uit een of andere klein geestige overweging, dat de haven van Breskens, die altijd de voornaamste van ons distrikt blijven zal, in nog dieper vervallen toestand gerake dan waarin ze op dit oogenblik verkeert." Men schrijft ons uit Zierikzee, 22 maart „In de op gisteren gehouden vergadering der alhier gevestigde afdeeling van de Maatschappij tot bevordering van Nijverheid, welke door 46 leden werd bijgewoond, zijn, nadat eenige huishoudelijke werkzaamheden verrigt waren, twee verhandelingen uitgesproken; de eerste had ten onderwerpde gUlvano-plastiek. In de pauze werden de verrassende uitkomsten, door den spreker verkregen, geëxposeerd, welke bewezen dat de beoefening dier kunst, niet alleen aangenaam, maar ook zeer belangrijk en nuttig is. „Voor de waren-verzameling werden eenige der schoon ste proéven, waaronder bladen van bloemen, door den spreker afgestaan. „De tweede verhandeling had ten titel: warmte. Spre ker ging de verschillende wijzen na, waardoör warmte kan worden opgewekt, tevens de vraag beantwoordende „wat is warmte?" Voorts sprak hij over de verschillende soorten van thermometers, welker doel en zamenstelling hij beschreef. „De vraagbus bevatte ééne vraag, die door het bestuur zal worden overwogen." In de woensdag avond gehouden zitting van den gemeenteraad van Goes is, na langdurige diskussiën, met 8 tegen 3 stemmen besloten, een adres aan de tweede kamer der staten generaal in te zenden, de strekking hebbende om het ontwerp van wet tot wijziging dei- gemeentewet aan te nemen. Een in dien geest reeds ontworpen adres is daarop door den voorzitter ter tafel gebragt en zonder verandering goedgekeurd en vast gesteld. Volgens een berigt van Zr. Ms. minister-resident te Kopenhagen is, ten gevolge der blokkade der Oostkust van de hertogdommen Sleeswijk en Holstein, de vaart door het Eider-kanaal voorloopig gestremd, ook voor schepen welke zich enkel op de doorvaart naar de Oost zee bevinden, zonder in eenige haven der hertogdommen lading in te nemen of te lossen. Staatscourant Benoemingen en besluiten. algemeene it ekenkamer. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer W. F. C. Margadant, uit zijne betrekking van kommies ter algemeene rekenkamer, behoudens aanspraak op pensioen. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Hoogwoud c. a. de heer J- Boverhoff, eervol ontslagen meter-taxateur van den turf, op wachtgeld, te Wilnis; en te Franeker c. a. de heer 0. J. van Kammen, thans in de zelfde betrekking te Gorredijk. Kerk- en sclioolnienws. Op het twaalftal van predikanten, opgemaakt ter vervulling der vakature bij de hervormde gemeente te Steenwijk, komt o. a. voor de heer B. A. Overmans, te Heinkenszand. Marine en leger. De scliroefschoener Frans Naerebout vertrekt heden van Vliasiugen naar Engeland, overbrengende de mallen voor te vervaardigen pantserplaten. Het departement van marine heeft berigt ontvangen, dut Zr. Ms. schroefstoomschip Stavoren, onder bevel van dén luitenant ter zee le klasse R. W. G. Arendsen de Wolff, den 14 februarij jl. de reede van Rio Janeiro ver laten en zijne reis naar Oost-Indië voortgezet heeft; als mede dat den 22 februarij daaraanvolgende op die reede is aangekomen Zr. Ms. schroefstoomschip Delfzijl, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse N. M. J. Kroef, welke bodem in het laatst dier maand zijne reize naar Oost-Indië zonde vervolgen. Ook is bij gemeld departement van den kapitein ter zee G. C. C. Pels Rijcken, kommanderende Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland, de mededeeling ontvangen, dat hij den 3 februarij jl. te Montevideo is aangekomen en het voornemen had den 14 dier maand naar de Kaap de Goede Hoop te vertrekken. Staatscourant •Gemengde berlgten. Jl. maandag vierde mr. N. P. J. Kien, lid van de tweede kamer der staten generaal, het 25jarig feest zijner betrekking van burgemeester van Utrecht. Bij die gele genheid ontving hij vele en velerlei blijken van de gene genheid der iugezetcnen zijner gemeente. Uit Brussel schrijft men, dat men op het kanaal van Charleroi sedert eenige dagen een aantal kruidschepen ziet, die voor Antwerpen bestemd zijn, welke vesting men met den meesten spoed in staat van verdediging schynt te willen brengen. De bisschop van Brugge, mgr. Malou, is woensdag ochtend, na een langdurige en hevige ziekte, overleden in den ouderdom van 55 jaren. Hij stond sedert 1846 aan het hoofd van zijn diocese en was vóór dien tijd professor aan de katholieke universiteit van Leuven. Zijn vermoe<Mijke opvolger als bisschop van Brugge is de heer Fijt, vikaris-generaal van het diocese. Ter gelegenheid van het op Marlborough-house door den prins van Wallis, bij den doop van zijnen zoon gegeven feest, naderde de beroemde Charles Dickens, die nieuwsgierig was om den koning der belgen te zien, zoo digt dezen monarch, dat hij hem op den voet trapte. „Hoe onvoorzigtig!" riepen de omstanders. „Het is niets," zeide koning Leopold, „er is geen kwaad bij, wij zijn in den karnavalstijd." «Sireantwoordde de beroemde schrijver, „mijn hoofd zal weldra goed maken wat mijn voet misdaan heeft." Den volgenden morgen ontving de oude koning éen zeer fraai dichtstuk, geti teld Belgium and Great-Britain. De uitgaven voor de keizerlijke fransche drukkerij, dienst 1862, zij n geweest 409.000 fr., waarvan 90.000 fr.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1