vroegere wetenschappelijke berekeningen, wel zal doen niet te veel geloof te hechten, heeft de zaak nogtans ook eene groote schaduwzijde, want de komeet, zegt hij, zal de aarde zoo digt naderen dat zij die, door er zich, even als de eene kwikzilverbol aan den anderen, aan vast te hechten, wel eens geheel zou kunnen vernielen. Of het al dan niet eene reeds vroeger geziene komeet zal zijn, schrijft de professor niet, maar daar hij eerlang van Melbourne naar Beijeren terug keert, zal men welligt spoedig nadere bijzonderheden van hem vernemen. Op de verkooping der bibliotheek van wijlen dr. A. de Vries, te Haarlem, die te Amsterdam door den boekhandelaar F. Muller gehouden wordt en den 16 dezer is aangevangen, gold o. a. de letterkundige briefwisse ling van Jacobus Koning (no. 84) 105, de verzameling portretten van L. Jsz. Coster (no. 88)/100, de verzame ling papier uit de 14e, de 15e en de 16e eeuw (no. 134) /ISO. De koningin van Engeland heeft den maire van Sheffield eene bijdrage van 200 p. st. voor de slagtoffers der overstrooming aldaar doen toekomen. De geheele inteelcening voor dat doel is reeds tot boven de 19.000 p. st. gestegen. Het aantal der door de ramp omgekome nen kan nu met juistheid worden opgegeven en be draagt 241. Vrijdag jl. heeft te Londen in het huis van wijlen den beroemden schrij ver Thackeray de veiling zijner nage- latene roerende goederen plaats gehad. Zelden zijn voor zeker op eene verkooping zulke hooge prijzen besteed als daar, vooral wat het zilverwerk en porselein betreft, het geval was. Men weet dat Thackeray voor die twee soorten van kostbare voorwerpen een bijzondere liefheb berij had, en dikwijls in een winkel of bij een op- kooper daarvoor meer dan de waarde betaalde. Thans evenwel hebben de liefhebbers hem in dat opzigt nog overtroffen gelijk onder anderen blijkt uit het feit, dat een zilveren inktkoker, een dito bokaal en presenteerblad uit den tijd van koningin Anna, zijn afgemijnd tot den ongelioorden prijs van circa 50 sh. per once. Thermometerstand. 21 maart 's av. 11 u. 39 gr. 22 's morg. 7 u. 39 's midd. 1 u. 47 gr. 's av. 11 u. 40 gr. 23 's morg. 7 u. 39 's midd. 1 u. 46 gr. öuitenlcmö Algemeen overligt. Volgens twee berigten uit Weenen van gisteren avond zouden de twee groote duitsche mogendheden geneigd zijn om tot- eene konferentie toe te treden, zonder vooraf bepaalden grondslag tot onderhandeling en zonder wapenstilstand. In hoever Denemarken insgelijks daartoe zal willen toetreden is echter niet bekend. Ook dit nieuw voorstel schijnt door Engeland gedaan te zijn. Behalve met de krijgsaangelegenlieden in Slees wijk en Jutland houden verschillende dagbladen zich bezig met geruchten, welke aanstaande woelingen voorspel len in Hongarije, Gallicië en de Donau-provinciën. Onwaar schijnlijk zijn dergelijke geruchten niet en het voortduren der deenscli-duitsche vijandelijkheden wordt voor de rust van Europa te gevaarlijker, naar mate de daardoor allerwege ontstane oorlogzuchtige spanning toeneemt en -men zich hier en daar, met name in Italië, van een alge- meenen oorlog gouden bergen begint te beloven. Bovenbedoelde geruchten dan spreken van ernstige woelingen, welke in Hongarijë te voorzien zijn, ten ge volge waarvan reeds een leger naar deze oostenrijksche .provinciën zou zijn afgezonden. Zij gewagen van onder handelingen tusschen vorst Couza en de oostenrijksche regering, waarbij de laatste op zeer dreigenden toon zou hebben geëischt dat de hongaarsche uitgewekenen uit Moldavië en Walachyë zouden verdreven worden, wier verblijf telkens voedsel gaf aan de revolutionaire ten- denz in Hongarije. In verband met dit alles berigt. men dat de keizer van Oostenrijk morgen te Venetië wordt verwacht om eene groote wapenschouwing te houden te Verona. De krijgsmaatregelen in Borgoforte en Polesina worden voortgezet en men is begonnen met het aanleg gen van een militairen weg van Vicenzo naar Bolzano. De toestand van Europa kan bovendien, zoo meent men, weldra nog eene verandering ondergaan door het vertrek des aart slier togs van Oostenrijk naar Mexiko. Tot dusverre toch moet keizer Napoleon de oostenrijk sche regering en hare staatkunde nog eenigzins ontzien, opdat er tusschen Weenen en Parijs geene vijandschap ontsta, welke den aartshertog Maximiliaan zooals van zijne zijde eenigzins te kennen schijnt gegeven te zijn van de mexikaausche keizerskroon zou kunnen doen afzien. Dit zou de fransclie regering na al het voorge vallene in groote moeijelijkheden wikkelen, en van daar rdat Napoleon III veel vrijer zal zijn in zijne handelingen zoodra de No vara met het keizerlijk reisgezelschap den steven naar de raexikaansche kusten zal hebben gewend. Men vermoedt dat de fransclie keizer in dien zin zich heeft uitgelaten tegenover den hertog van Saksen-Coburg, die dezer dagen, met het oog op de deenscli-duitsche ver wikkelingen, een bezoek op de tuilleriëu heeft afgelegd en zich over den uitslag daarvan zeer verheugd heeft betoond. Men weet dat deze duitsche vorst de groote voorstander is van eene duitsche konfederatie, welke naast Pruissen en Oostenrijk zou staan. Omtrent den aanslag, welke onder keizer Napoleon's omgeving onlangs zou zijn beraamd en ontdekt, wordt niet meer gesproken. De Moniteur bevat thans eene nota waarbij dit gerucht ten eenenmale onjuist wordt verklaard. Waarom het fransch officieël orgaan zoo lang gewacht heeft met deze verklaring, moet nog worden opgehelderd. De uitslag der verkiezingen te Parijs voor twee leden van het fransch wetgevend ligckaam is dat de heeren Carnot en Garnier-Pagès met zeer groote meerderheid werden gekozen. Mededeelingen uit Engeland doen het als zeer waar schijnlijk voorkomen dat na de paaschvakantie omstreeks half april het ministerie Palmerston door een kabinet uit de tory-partij zal vervangen worden. Lord Derby in het hoogerhuis en den heer Disraëli in het lagerhuis zul len de zonderlinge engelsche staatkunde in de deensck- duitsche kwestie, tot wapen gebruiken om het ministerie te doen vallen. Te Parijs zou men dit zeer gaarne zien. Volgens het italiaansche dagblad Opinione heeft Gari baldi met een achttal personen op de engelsche stoom boot La Valetta het eiland Caprera verlaten met het doel om naar Engeland te reizen. Sommigen meenen dat de bewoner van Caprera de engelsche geneesheeren wil raadplegen over zijn wond; anderen beweren dat zijn bezoek aan Engeland ten doel heeft om de gemoederen der engelsche natie op te'wekken ten voordeele van Italië's eenheid. Onder de personen, welke met Garibaldi aan boord van La Valetta zijn gegaan, behoort ook de engelsche kolonel Chambers. De turksche regering schijnt strenge maatregelen te nemen tegen de poolsche uitgewekenen aan de turksch- russische grenzen. Hun wordt de keus gelaten tusschen uitzetting en verzekerde bewaring. De laatste tijdingen uit Amerika zijn onbelangrijk. De gefedereerden zouden zich voor het oogenblik meer tot verdediging dan tot aanvallende krijgsoperatiën bepalen. De gekonfedereerden schijnen intusscken in het rnexi- kaansch keizerrijk nog een laatste hulpmiddel te zien; volgens een berigt uit New-York zou de generaal Preston naar Mexiko zijn vertrokken om een handels- traktaat te sluiten, met eene wederzijdsclie erkenning- tot grondslag. Of Mexiko zich reeds dadelijk door der gelijke handelwijze de noordelijke staten ten vijand zou willen maken, valt intussclien te betwijfelen. Het oorlogstooneel. Terwijl de laatste overblijfselen van konferentie- geruchten nog blijven rondzweven, zonder, voor het oogenblik althans, cenige belangstelling op le wekken, heeft men in Europa het oog gevestigd op den strijd der denen en duitschers te Fredericia en te Duppel. Gelijk wij reeds mededeelden, waren de voorbereidende belege ringsmaatregelen tegen eerstgenoemde vesting in den nacht van zaturdag op zondag voleindigd en waren de verschillende batterijen der geallieerden geheel gewa pend en tot het bombardement gereed. Nog was de morgen intussclien niet aangebroken of door een uitval trachtten de belegerden de opgeworpene batterijen der geallieerden te bemagtigen. Hevig was dit gevecht echter niet, daar volgens opgave der pruissen slechts een officier en een paar manschappen sneuvelden. Zoo begon dan in den vroegen morgen van zondag, ten half zes uur, het bombardement der stad en citadel van Fredericia, waarbij de pruissischo artillerie, volgens eigene opgave, verwonderlijk goede en juiste schoten deed. Het duurde niet lang of de vijandelijke kogels deden hier en daar uit de belegerde vesting de vlammen opgaan, terwijl verschillende batterijen der stad door het vijandelijk vuur tot zwijgen werden gebragt. Volgens opgaven van deserteurs had de deensclie bezetting te Fredericia op den eersten dag van het bombardement een tweehonderdtal manschappen aan dooden en ge kwetsten verloren. De belegeraars verloren zondag slechts twee manschappen. Op den tweeden dag, maandag, werd het bombarde ment met kracht voortgezet en zagen de belegeraars de vesting nog op meer plaatsen in brand geraken dan den vorigen dag. Het vuur der belegerden werd tevens al zwakker en zwakker. Omtrent de aanvallen der pruissen op de deenscke positiën te Duppel verneemt men nog weinig bijzonder, heden. Kleine gevechten hebben steeds plaats, waarbij de aanvallers telkens een of ander punt zoeken te bemag tigen, geschikt voor het stellen van batterijen. Op som mige punten is, gelijk men weet, het bombardement reeds begonnen. Behalve met een overmagtigen vijand hebben de denen daarbij te kampen met geschut, hetwelk geheel voldoet aan de eischen der moderne krijgswetenschap; sommige kanonnen dragen drie engelsche mijlen. Tot nog toe is geen der schansen, welke de duppeler positie uitmaken, aangetast. Deze zijn tien in getal; de eerste rij bestaat uit zevenvier daarvan bevinden zich ten noorden van den straatweg naar Sonderburg en drie ten zuiden; de overige liggen tusschen deze en de brug gen naar Sonderburg. De aarden wallen dezer verdedi gingswerken hebben eene hoogte van omstreeks twintig voet, de grachten eene breedte van twintig voet en eene diepte van twaalf. De plaatsen tusschen deze verschil lende schansen worden verdedigd door batterijen met zwaar geschut gewapend. Volgens brieven van oostenrijksche en pruissische officieren is de haat der deenscke bevolking vooral in het noordelijk deel van Sleeswijk allervreesselijkst tegen de duitsche troepen. „In plaats van eene vrolijke ontvangst zoo schrijft een officier in plaats vanjongc meisjes, die ons bloemen toewierpen gelijk in het zuiden, zien wij hier slechts den haatdragenden blik der mannen en den woester, afkeer der vrouwen. Met minachting onze beleefdheden als be- leedigingen afwijzende, ongevoelig voor onze bewijzen van eerbied, zijn hier de vrouwen vervuld met den toorn en de woede der vaderlandsliefde. Wij zijn haar onver- dragelijk, en zij verzwijgen dit niet zelfs in ons bijzijn. Meer dan eene acht ik in staat om bij gelegenheid het geweer te gebruiken als de heldin van Saragossa." IjauörUbcmjtni. Middelburg 22 maart. In de op heden door de neder- landsche handelmaatschappij te Amsterdam gehoudene veiling van 70.105 kranjangs suiker is alles verkocht tot de volgende prijzen no. 12/39]no. 13/39]no. 14/40], no. 15/40J, no. 16/414, no. 17/41], no. 18 41$no. 19/42, no. 20/42$. Graanmarkten cnz. Amsterdam 23 maart. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken/42. Lijnolie op zes weken /39£. Middelburg 22 maart. Raapolie/42. Patentolie/44. Lijnolie/42$ per vat op zes weken, koutant1 lager. Prijzen van clfektcn. Amsterdam 23 maart. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 2] pet. 63 dito dito dito 3 76. dito dito dito 4 99] Aand. Handelmaatschappij 4]- 145 België. Certifikaten bij Rothschild 2]- Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 101 Certifik. Hope co4 72$ Oblig. dito 1855, 6e serie 5 86$ dito dito Leening 1860 4.4 894 Certifikaten 6 Aand. spoorweg185 Polen. Schatkistobligatiën4 69 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 57$ dito 1847/1852 24 29$ dito rente Amsterdam5 80$ dito nationale5 63$ Bank aktiën3 Italië. Leening 18615 - Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 49$ dito3 thans 2$ 45$ Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 47] dito 1856—1862 3 47] Griekcnl. dito (blaauwe) 5 22] Turkije. Obligatiën (binnenl.)6 50-V Vereen.Stat. dito (1874) 5 63$ Illinois. dito7 69$ Mexiko. dito3 4.3] Grenada. dito afgestempeld4$ Venezuela dito 2 23] Coupons en losbare obligatiën. Amsterdam 21 maart. Metalliek 24,— Napelscke Diverse engelsche in 13/11,70; 3'pet. Eng. Port. /II,70; Fransche/55,37 Belgische/55j75; Pruissische /34,62]; Spaa'hsche piastersSpaansche coupons per fr./-^y-Hamb. Russ. metal./32,—Russische in zilveren roebels/32,62]; Poolsche in A./26,Nationale metalliek/28,10; Dollars

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3