met deze vrijspreekt. Zeker is kier nog veel geheimzin- nigs, en ontbreekt thans nog het licht, om dit te doen verdwijnen; maar bewezen is het, dat de prins en de j voornaamste personen der refugiés zeer vertrouwde j vrienden had, en dat een der bewerkers van den moord- aanslag op Wellington een broeder was van een zijner j aide-de-camps. Met het plan tot dien aanslag is hij echter geheel onbekend geweest, gelijk hij terstond na dit mis- j drijf aan den hertog betuigde. Toen beeft lii) ook geheel met de partij der uitgewekenen gebroken. „Deze laatste heeft in Frankrijk den geest van wrevel tegen de Bourbons zeer aangewakkerd. Maar veel scha- delijker invloed heeft zij in de Nederlanden zeiven uit- i geoefend. Van haar heeft de oppositie-partij in België het geleerd, de regering te bestrijden, haar in een hate- j telijk en bespottelijk daglicht te stellen, haar gezag te ondermijnen, hare omverwerping voor te bereiden. Hare j werking heeft alzoo medegewerkt tot het ontstaan van den opstand in 1830, die geëindigd is met het verscheu- ren van den band, welke Nederland en België gedurende 15 jaren had vereenigd." die haar als 't ware is vooruitgevlogen Men bedenke j eigenlijke „zangkunst", en zou alleen met buitengewone Een onzer vrienden te 's Gravenhage, die reeds meer malen ook in ons blad het bewijs heeft geleverd juist te kunnen oordeelen over muziekale uitvoeringen en die J wij buitendien tot het uitspreken zijner meening volko- men bevoegd achten, schrijft ons het volgende over Carlotta Patti. „Er schijnt eene algemeene zamenspanning in de nederlandsche periodieke pers te bestaan, om de waar heid ten aanzien van Carlotta Patti aan het publiek te onthouden. Ik kanbijnageen blad opnemen zonder mij te verbazen óf over de ongemotiveerde bewierooking óf over de blijkbare poging der muziek-recensenten om hunne ware opinie te verbloemen en zich met eenige vergoe lijkende woorden van Patti af te maken, hoewel men uit hunne opmerkingen over de kunstenaars, die haar ter zijde staan, duidelijk ziet dat zij wel kunnnen beoor- deelen hoe zwaar Patti inderdaad weegt. Het spijt mij dat ook uw utrechtsche korrespondent doorhetalgemeen hosanna-geroep waarvan de oorsprong wel niet raoei- jelijk te gissen is zich heeft laten bedwelmen en mede slepen. Maar ook met uwen gewonen haagschen korres pondent ben ik het niet eenswant ofschoon hij niet in die mate in de kunstmatige opgewondenheid deelde, was zijne beschouwing daar toch niet geheel vrij van. Laten we ons dus voegen bij de weinige stemmen die zich geheel onafhankelijk en ongeinfluenceerd getoond heb ben en beproeven uwe lezers die in de muziek belang stellen de waarheid te leeven kennen. „Na het koncert in Diligentia op 18 februarij, is Patti hier nog tweemaal (29 februarij en 10 maart) opgetreden en wel in den schouwburg, waardoor zij binnen den kring van beoordeeling van het groote publiek viel, daar Dili gentia alleen voor zijne leden toegankelijk is. Ik stel dadelijk op den voorgrond, dat zij den 10 maart beter bij stem was dan den 29 februarij, doch dit geeft mij geene aanleiding om mijne algemeene opinie te wijzigen, die ik u vrijmoedig zal mededeelen, en die nog al verschilt van hetgeen de meeste couranten daaromtrent opgeven. Wat zij ook zeggen mogen, ik durf van mijne zijde verklaren en volhouden, dat Patti een dun, niet klankrijk geluid bezit, hetwelk op het eerste gehoor zelfs een onaange- namen indruk maakt, hoewel men er langzamerhand aan gewent. Haar eigenlijk fort bestaat in de hooge toonen, waar zij met hare moeijelijke stakkato's het publiek in vervoering brengt, hoewel het geoefende oor ontdekt dat zij niet altijd zuiver zijn. De uitdrukking zal mis schien verbazend sterk geacht worden, maar onbevoor oordeelde deskundigen zullen het mij toestemmen, dat zij zingt als eene liefhebster. Gevoel moet men niet bij haar zoeken, waarmede daarentegen zoo menige lief- j hebster begaafd is. Moet ik hier nog meer bijvoegen? Ja, juist datgene waarover de lofbazuinende bladen met j de meeste luchtigheid beenstappen, als of het niets be- teekende en men voor Patti eene uitzondering moest I maken op den eisch, dien men aan alle artisten stelt: het ontbreekt baar namelijk aan genoegzame methode en tusschenbeide bederft zij nog de middelen waarover zij beschikken kan, zoo als bijv. het geval is met de echo's j in het air de l'Ombre uit het Pardon de Ploërrael. De- i geen die dit van mevrouw Lemmens Sherrington (die nog niet eens voor eene eerste zangeres doorgaat) en dat het hier geen vrij optreden van eene artiste is, maar eene spekulatie van een ondernemer, en het antwoord op de vraag zal niet moeijelijk te vinden zijn. „Het verschil tusschen methode en geen-methode werd in den avond van 10 maart opgehelderd door de verrig- tingen van den bariton Marchesi, die in het moeijelijke air „Ezio" van Handel op de schitterendste wijze toonde, wat zelfs onder ongunstige omstandigheden (waut zijne stem klonk gefatigcerd) eene goede methode vermag; en de zijne was meer dan goed, zij was prachtig. „Zonder de medewerking van mannen als Laub, Jaëll en Marchesi zouden dan ook dc koncerten van den onder nemer Ullmann het kompleetate fiasco maken, want Patti die hij in zijne advertentiën onder zijne „vier sterren van de eerste grootte," rangschikt, is inderdaad de bleekste ster van de vier. Maar zij is jong en bevallig, en dat vergoedt in meuig oog vele andere afwezige begaafdheden. „Op het koncert van den lOen verrukte Laub zijne toe hoorders weder door zijne uitvoering van liet koncert van Mendelssohn, waar hij de zwaarste passages overwon met eene gemakkelijkheid, die niet liet raden hoe moei jelijk zij waren. Als toegift onthaalde hij liet publick op het sextet uit Lucie voor viool alleen. Jaëll scheen zijn eerste allegro uit het koncert in Es van Beethoven met meer liefde voor te dragen dan den 29en liet koncert van Men delssohn. Moest ik zijn spel op dc beide avonden karak teriseren, ik zou zeggen dat hij den 29 meer toonde wat zijne vlugheid vermogt, terwijl hij den lOen meer den komponist terug gaf en daardoor zorgvuldiger was in de uitvoering. „En nu keer ik nog eens tot Patti terug en tot de wei nige stemmen waarop ik hierboven doelde, die zich tus schen de algemeene loftuitingen durven verheffen. Ik heb weinig bewijzen van zelfstandigheid in de hollaud- sclie bladen gezien. De muzïek-recencent van de Nieuwe rotterdamsche courant, die anders de artisten niet door on vermengden lof bederft, scheen ten aanzien van Patti in verlegenheid te verkeeren en wist door stylistische wendingen een schijn van gemoedelijkheid aan zijne I redeneringen te geven, waarin men tusschen de regels I door kon lezen dat hij geene vrijheid vond om met het i algemeene koncert in te stemmen. De heer H. A. Meyroos (mij persoonlijk onbekend) schijnt in eene recensie, die ik niet weet waar zij geplaatst is, de waarheid ronduit te hebben durven zeggen; dit is mij gebleken uit een j ingezonden stuk van zijne band in de Arnhemsche cou- rant, waarin hij zijne meening nogmaals-motiveert tegen degenen die hem dat zeer kwalijk genomen hebben. Hij herhaalt daar, dat Patti niet in alle opzigten aan de eischcn der kunst voldoet en daarom geen aanspraak kan maken om te zijn waarvoor zij wordt uitgegeven: eene chanteuse van den eersten rang. Dat hij niet alleen I er zoo over denkt, staaft hij met aanhalingen uit het als hoogst onpartijdig beroemde tijdschrift „Signalefür die J musikalische Welt." Een berigt daarin uit Brussel zegt I (koncert van 7 januarij), dat Patti niet met sukces gede- i buteerd, maar in zekere mate fiasco gemaakt heeft; hare 1 uitvoering voldeed uiet aan de vereischten. Het verslag van het koncert te Keulen (24 januarij) vermeldt, na lioogen lof aan Laub en Jaëll te hebben toegezwaaid, dat de ster van den avond zeer bleek naast lien was en j aanhoudend bleekerwerd. „„Eerst toejuiching en terug roeping, toen toejuiching zonder terugroeping, eindelijk flaauwe toejuiching."" Ten slotte vermeldt de redakticin het nommer van 9 februarij, dat zij te veel berigteu over i de koncerten van Patti ontvangt, om die verder te kun- nen opnemen, „hetgeen ook onnoodig is, daar zij zonder j uitzondering in dezelfden geest luiden als de verslagen over de koncerten te Brussel en te Keulen." „Nu voeg ik er van mijn kant nog eene buitenlandsche 1 autoriteit bij, namelijk het Journal de Bruxelles, welks j beschouwing te pikant is om er niet een klein uittreksel van te geven: „Indien de heer Ullmann niet verstandig j genoeg was geweest, om Jaëll en Laub, twee toonkunste naars van den eersten rang, naast Patti te plaatsen, zou- I den wij ronduit kunnen zeggen, dat die koncerten, sedert drie maanden meteenblufaangekondigddieaan Barnum herinnert, niets zijn dan très-mauvaises plaisanteries. Maar de heide genoemde virtuozen hebben ons ruim schadeloos gesteld voor de verveling, die mile. Patti ons aandeed. Zij bezit eene buitengewone, maarniet fraaïje stem. In de lage en middcltoonen is zij meer dan middel matig; daar is alles dof, klankloos en bleek. De hooge evenzeer van Patti gehoord heeft, en dan liet verschil toonen brengt zij zonder veel moeite uit, maar zij zijn ten voordeele der eerstgenoemde niet opmerkt, moet be- schreeuwerig; zij doen u verbaasd staan, zonder u belia- dwclmd zijn door den bluf die Patti is vooruitgegaan. gelijk aan te doen, zoo dat ge u spoedig begint te verve- Na al dien ophef schijnt liet oordeel hard, maar mogen len. Die hooge noten, door sommige buitengemeen wij het niet verbloemen: Patti is niet alleen niet de bewonderd, zijn wel eens vergeleken bij klarinettoonen; eerste zangeres waarvoor men haar wil doen doorgaan, maar wat ons betreft, geven wij verre de voorkeur aan maar zij is zelfs geene zangeres van bijzondere verdien- I de klarinet, wanneer zij door een knap kunstenaar be sten. Maar van waar dan dien roem, vraagt men ligtelijk, speeld wordt. Mile. Patti verstaat volstrekt niets van de inspanning en studie eene artiste kunnen worden. Geen eelit toonkunstenaar zal ons tegen spreken, wanneer wij beweren dat dergelijke vertooningen eene ramp zijn voor de wezenlijke kunst." „Om niet te wijdloopig te worden laat ik verscheidene zinsneden weg, die in scherpheid niet achterstaan bij de aangehaalde. Ik meen echter genoeg gezegd te hebben om te doen zien, dat ik, welk bazuingeschal ook in onze nederlandsche pers worde aangelievei), niet alleen sta in mijn ongunstig oordeel over Patti als zangeres." Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer H. M. Duparc, med. et art. obst. doctor te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van den Nischan Iftihar, hem door Z. H. den bey van Tunis geschonken. r egt er dijk e magt. Benoemd tot griffier bij het kan- tongeregt te Vlissingen mr. W. van der Os, advokaat aldaar. staatsspoorwegen. Benoemd tot rijkskomraissaris bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen jhr. C. A. E. A. van Panhuys. nederlandsche rank. Benoemd, met ingang van den 1 april eerstkomende, bij de naamlooze vennoot schap de „Nederlandsche bank": tot president-direkteur de heer mr. W. C. Mees; tot sekretaris-direkteur de heer mr. J. H. Molkenboer; tot direkteuren de heerenJ. H. Insinger, F. ltcndorp, J. van Heukelom, R. D. Wolter- beek, allen tot dusverre in gelijke betrekking werkzaam; benevens de heer H. IL Beels, thans direkteur der Associatie-cassa te Amsterdam. IVeBtrologle. Vrijdag is te Leiden in 41jarigen ouderdom overleden de heer Joannes Matthias Schrant, sedert 17 oktober 1862 hoogleeraar in de geneeskunde aan de hoogeschool aldaar. Gemengde bcrigten. Maandag werd te Utrecht de groote bekende paar denmarkt gehouden, waarop ongeveer 1000 paarden ter verkoop waren aangehragt. De handel was levendig en er werden vrij hooge prijzen besteed. De leverancier van vruchten van Z. M. den koning, van Litli, te 's Hage, lieeft jl. vrijdag de eerste nieuwe aardappelen aan Z. M. aangeboden. De regtbank te Berlijn moest dezer dagen zekeren persoon als getuige hooren, welke op dit oogenblik bij het pruissische leger in Slees wijk in dienst is. De opper bevelhebber van het leger, bij wien men omtrent dezen persoon onderzoek deed, berigtte dat hij zich onder de voorposten bij Duppel bevond. De regtbank heeft daarop de zaak geremitteerd tot „na de inneming der duppeler stelling," De dencn bezitten, volgens eenberigtgevcv van een fransch dagblad, nog een soort van geschut, hetwelk zekerlijk in geen ander europeesch leger meer voorkomt. Zij gebruiken namelijk nog kleine stukken van drie ka nonnen, op een affuit vereenigd. Deze drie kanonnen hebben een middellijn van twee en eene halve duim en ontvangen elk eene lading van twintig kogels. Deze kanonnen worden te gel ijker tijd afgeschoten en zestig kogels vliegen alzoo naar den vijand. Op 600 schreden draagt dit soort van geschut nog vrij juist. In een engelsch tijdschrift vindt men eenige oud heidkundige aanteekeningen van sir Emerson Tennent, over het dezer dagen zooveel besproken Dannevirke. Volgens dien schrijver zou dit bolwerk oorspronkelijk door Harald Blaaland tegen een inval van Karei den Groote opgerigt zijn. Ook bestond het ten tijde van koning Olaf Tryggveson, die tusschen de jaren 995 en 1000 vóór Christus in Noorwegen regeerde en liet Dan nevirke gebruikte tegen keizer Otto, die de denen met geweld tot het christendom wilde hekeeren. Graaf Hako, die de denen aanvoerde, sloeg menigen storm der duit-. schers zegevierend af. Daarom trok keizer Otto zuid waarts terug, verzamelde zijne oorlogschepen aan den mond der Schlei, landde met zijne troepen bij het noor den van het Dannevirke en zegevierde door het omtrek ken van deze positie, zoo dat, gelijk de genoemde schrijver opmerkt, zich aldaar dezer dagen, bij den aanval der duitscliers, de geschiedenis der vroegere eeuwen heeft herhaald. De beijersche hoogleeraar Neumager, die zich tot het doen eener driejarige wetenschappelijke reis in Australië bevindt, heeft in een brief aan den heer Som- mers te Londen de verschijning van eene komeet in het jaar 1865 aangekondigd, die een aller heerlijkst schouw spel zal opleveren, terwijl wij, door het schitterend licht van den staat dier komeet, gedurende drie nachten geen duisternis hebben zullen. Volgens dien geleerde, aan wiens sombere voorspelling men echter, op grond van

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2