De aanvrage van een krediet aan de noorweegsche storthing kan niet buiten verband worden beschouwd met de agitatie die zich in de beide noordsche rijken ten gunste van Denemarken meer en meer begint te open baren. Te Stockholm moet de opgewondenheid zeer groot zijn en is zij den 7, 8, en 9 dezer tot 'bepaalde wanorde lijkheden overgeslagen, waarbij vooral voor het hotel van den deenschen gezant demonstration ten gunste van Denemarken zouden hebben plaats gehad. Dat men deze stemming zoo veel mogelijk tracht te matigen, maar toch eigenlijk niet tegengaan kan, blijkt o. a. uit eene redevoering door den minister van buiten- landsche zaken dezer dagen te Stockholm uitgesproken bij gelegenheid van eene feestviering. „De gehechtheid van den koning aan Denemarken en aan koning Frede- rik VII, zegt de minister daarin, is bekend. In den raad deskoniugs is niemand die niet levendig belang stelt in het lijden van Denemarken en niet verontwaardigd is over de snoode, ouregtvaardige en gewelddadige behan deling waaraan de kleine maar moedige natie, die hare onafhankelijkheid verdedigt, ten prooi is. Andere rege ringen hebben beproefd de verbittering der beide par tijen tot bedaren te brengen, maar thans is het vraagstuk van zoo grooten omvang geworden dat het hare krachten te boven gaat het tot oplossing te brengen. Engelands minister van buitenlandschc zaken heeft slechts een tip van den sluijer opgeligt. Zweden heeft op het einde van het vorige jaar het zelfde verklaard als in september. In februarij had Zweden er op aangedrongen dat Enge land en Frankrijk Denemarken ojd krachtiger wijze zou- deu ondersteunen, terwijl Zweden en Noorwegen zich niet wilden onttrekken aan de verpligtingen die hen door het verdrag van Londen waren opgelegd. Zweden is altijd van oordeel geweest dat de deensche kwestie niet door het zwaard tot oplossing zou kunnen komen. Het vooruitzigt op een kongres is onzeker. Zweden verlangt den vrede, maar zjj verlangt dat deze hersteld worde op eene wijze welke de regten van Denemarken verzekert. Europa, zoo eindigde de redenaar, kan niet toelaten dat de meest heilige regten ongestraft vertreden worden. Wij moeteu ons dus gereed houden." Aldus is ongeveer de hoofdinhoud dezer redevoering die men ziet het duidelijk een uitdrukking is van het zelfde schroomvallige egoïsme dat Engeland zoo zeer kenmerkt. Men is verontwaardigd over het gepleegde onregt, maar eigen veiligheid verbiedt een hand uit te steken om het zoo veel mogelijk te keeren. De inneming der stad Veile levert een nieuw bewijs van de hardnekkigheid waarmede de denen hun grond gebied trachten te verdedigen. Nadat zij uit verschil lende punten aan de eene zijde der stad waren terug gedreven, rukte een oostenrijkscli infanterie-regement de brug over, welke naar de stad geleidde en drong ook daar de denen na een hevig gevecht terug. De oostenrijkers stormden nu onder een moorddadig vuur der denen de stad binnen. De stad zelf werd, na een gevecht in de straten, waarbij uit verschillende huizen werd geschoten, door de deensche troepen ontruimd, welke zich terugtrokken naar de positiën aan de andere zijde dor stad, alwaar zij beschermd werden door eene zware artillerie. Op de boschachtige heuvelen aldaar waren ook verhakkingen gedaan, waar achter de deensche karabiniers heftigen tegenweer boden. Een allerhevigste aanval van de oostenrijkers deed echter weldra de denen verder terugtrekken en ten negen ure des avonds be vonden de oostenrijkseke voorposten zich reeds op drie engelsche mijlen ten noorden van Veile. De koning en koningin van Portugal worden tegen het einde dezer maand te Parijs verwacht. Het pavilloen Marsan op de Tuileriën wordt voor hen in gereedheid gebragt. ijajiDdsiwüjtm. Graanmarkten enz. Oostburg 16 maart. De aanvoer van granen was heden niet groot, en er bestond weinig vraag, ten zij voor puike kwaliteiten; mooije monsters tarwe werden wel iets hoo- ger betaald, doch de overige artikelen konden naauw- lijks vorigen koers opbrengen. Men kocht puike nieuwe tarwe ƒ8,30 a ƒ3,10, gemeenere dito 8 a f1,80. Nieuwe zeeuwsche rogge 5,30 a 5,10. Nieuwe wintergerst ƒ5,30 a ƒ4,80. Dito zomergerst ƒ5,10 a ƒ4,80. Haver f 3,10 a 2,35. Paardenboonen 5,10 a 4,80. Prijzen van eflfekten. Amsterdam 19 maart. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 2} pet. 63 dito dito dito 3 76} dito dito dito 4 „99 Aand. Handelmaatschappij 4} 145 België. Certifikaten bij Rothschild 2} Rusland. (Obligation 1798/1816 5 100} Certifik. Hope co. 4 72} Oblig. dito 1855, 6e serie 5 86} dito dito Leening 1860 4} 89} Certifikaten6 Aand. spoorweg185} Polen. Scliatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 57 dito 1847/1852 2} 29} dito rente Amsterdam5 80 j dito nationale5 63,} Bank aktien3 „763 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 49} dito3 thans 2} 46 Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 47 dito 1856—1862 3 Griekenl. dito (blaauwe) 5 23 Turkije. Obligatiën (binnenl.)6 50} Vereen.Stat.dito (1874) 5 64 Illinois. dito7 70} Mexiko. dito3 43} Grenada. dito afgestempeld4} 14} Venezuela, dito2 23fV Coupons en losbare obligation. Amsterdam 17 maart. Metalliek ƒ23,95; Napelsche Diverse engelsche in ƒ11,70; 3 pet. Eng. Port 11,70; Fransclie ƒ55,37}Belgische/ 55,75; Pruissische ƒ34,62}; Spaansche piasters Spaansche coupons per fr. Hamburger Russen ƒ31,87}; Russische iu zilveren roebels ƒ32,62}; Poolsche in fl./26,Nationale metalliek 28,10Dollars 3cctijöinijcn. Heden kwam uit zee het barkschip Burgemeester van Middelburggezagv. K. Hoek. Ten half drie ure is het voor Vlissingen gekomen. UMöaöiflljciö. Voor de nagelatene betrekkingen der arnemuidsche visschers, ingevolge advertentie zaturdag 19 decem ber 1863, is sedert de laatste opgave nog bij den heer P. M. de Ligny ontvangen: den 7 dezer van den heer A. Mooij, van eenige vrienden ƒ11,05. is, in Limburg oorzaak van eene agitatie zijn. Er kan bovendien geen sprake zyn van het geven van een afge vaardigde meer aan Limburg, wel aan het land. De rege ring heeft slechts gelet op de bevolking, en daar de kiesdistrikten gekozen, waar die bevolking het talrijkst was. De heer de Keverberg ontkende, dat zijne rede een geest van provincialisme ademde en 'hield overigens vol dat de minister niet had weerlegd het feit, dat ook in Limburg een overkompleet bestond, dat aanspraak op een kiesdistrikt meer zou geven. Het wetsontwerp werd hierop aangenomen met 48 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de hoeren: Heijdenrijck, van Nispen, Taets van Amerongen, Mij er, van Heemstra, Schimmel- penninckvan Goltstein en de Keverberg. "Vervolgens is behandeld het wetsontwerp houdende intrekking der quarantaine-maatregelen, vervat in de publikatie van 10 jan narij 1805. De heer Wintgens hoopt, dat de regering dit voorstel zal terugnemen, en door een ander vervangen, omdat de verstrekte inlichtingen der gezanten van hetgeen elders bestaat, onvolledig zijn, en de inlichtingen der geneeskundigen weersproken worden door de latere ondervinding, daar het volstrekt nog niet bewezen is dat quarantaine maatregelen doelloos zijn tegen geele koorts. Ook spreker acht intrekking der publikatie nuttig, maar wenscht daarvoor andere bepalingen in de plaats. De heer Westerhoff keurtde intrekking goed, maar kan niet beamen dat daarvoor niets in de plaats zou komen, en onze havens alzoo opengesteld zijn voor besmettelijke ziekten. De heer Idzerda beweert dat de ondervinding leert dat quarantaine-maatregelen niet baten tegen de kontagieuse ziekten, ja in vele gevallen nadeelig zijn, terwijl overigens de gemeenteraden bevoegd zijn veror deningen te maken in het belang der openbare gezond heid. De heer Dumbar is voor de wet, want de bedoeling der regering is niet deze zaak zonder regeling te laten, maar eenvoudig de publikatie van 1805 buiten werking te stellen, omdat ze onuitvoerbaar is. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde, dat het voornemen der regering niet is de zaak dei- quarantaine voor altijd zonder regel te laten, maar slechts door deze wet de publikatie van 1805 af te schaffen, die niets doet. De heer Dirks betoogde, dat de regering de publikatie niet moest intrekken, of zij moest te gelijk iets anders daarvoor in de plaats stellen. De heer Godefroi zou het bedenkelijk achten ons land buiten quarantaine-maat regelen te laten, zelfs al was het bewezen dat die maat regelen doelloos zijn. Zijns inziens moeten die maatregelen vastgesteld worden bij de wet, en is dit zoo, dan is het eene zonderlinge houding dat de regering eene wet in trekt, zonder eene andere daarvoor in de plaats te stellen. De minister antwoordde, dat de regering niet inziet dat quarantaine-maatregelen het doel zullen bereiken, dat men zich daarmede voorstelt. Het wetsontwerp werd hierop verworpen met 33 tegen 21 stemmen. Tegen stemden deheerenDirks, Heijdenrijck, noekwa ter,Kerstens, van den Heuvel, Lycklama a Nyeholt, van dei- Veen, van Nispen van Sevenaer, Taets van Amerongen, Heemskerk Az., Begram, Luyben, de Brauw, van Foreest, Mij er, Beyma, van Bosse, Godefroi, van Heiden Reinestein, Wintgens, van Muiken, Cool, Westerhoff, van Voorthuy- sen, van der Poel, Gevers Deynoot, van Heemstra, Scliirn- melpenninck, de Raadt, van Goltstein, de Keverberg, Wybenga en de voorzitter. öiiiti-nlcmïï. Algemeen overzigt. Dat werkelijk zoo als wij gisteren mededeelden den 14en door de pruissische artillerie het vuur is ge opend van eene batterij, ten zuiden der landengte aan den Wenningbundfjord opgeslagen, en dat dit van de deeusche redoeteu beantwoord werd, wordt door eene depeche uit Koppenhage bevestigd. De pruissische bat terijen schijnen op een zeer grooten afstand te liggen van de redoeten en van de ankerplaats der schepen bij Sonderburg. Maar de pruissen stellen onbegrensd ver trouwen op hunne gegroefde kanonnen van groot kaliber waarvan zij eene ontzettende hoeveelheid naar Duppel hebben laten aanrukken. Van de andere zijde rekent men ook op de marine die, zoo als men weet, bij Rugard is slaags geweest. Volgens liet dagblad van Stralsund was de uitslag van dit gevecht dat de pruissische schepen terugtrok ken, daar de denen nog eene versterking erlangden van zeven oorlogsvaartuigen. Eene vervolging der denen deed de pruissische schepen daarop eene wijkplaats zoeken in de havens van Buden en Swinemunde. laatste berigten. Een deensch eskader is voor Eckernförde verschenen met landingstroepen aan boord. Men voorziet dat zij eene ontscheping zullen beproeven, zoo clat bet te Kiel aanwezigpruissisch garnizoen onmiddellijk naar Eckern förde is gemarcheerd. Volgens berigten uit het pruissisch hoofdkwartier hebben de denen uit de Duppeler positie een aanval ge daan tegen Rackebull, waarbij zij zouden zijn teruggesla gen. In het moorddadig gevecht hetwelk toen volgde zouden de geallieerden de positicn van Oost- cn West- Duppel hebben bemagtigd. Volgens pruissische opgaven hadden de geallieerden ongeveer honderd manschappen verloren, terwijl.bijna drie honderd deensche krijgsgevan genen in hunne handen vielen. Volgens berigten uit Dresden en Londen zou Dene marken het konferentie-voorstel zonder wapenstilstand hebben aangenomen, met de bepalingen in 18511852 vastgesteld ten grondslag. Tffuu-rtcntim. De ondergeteekendeGezagvoerder van het Nederl. Barkschip Cornelia Adolpiiine, verzoekt degeen die iets te vorderen heeft van voornoemd Schip, zijne Rekeningen te zenden aan boord, vóór of op Dingsdag 22 dezerdes middags ten 12 ure. J. G. DE ROEVER. Op nader te bepalen .dag, uur en plaats, zal te ZIcrIkzcc wordbn geveild onverkocht: Ecu ACIIT:§T-E. A.MIIEEL in de TMEWDESf van «lc Gemunte en Polder ]»REI§ClIO& èn-Hct-91LAN Onzuiver rend-qmeüt) gedurflnefe de laatste 15 jaren na aftrek van twee"h^gste rarTwee laagste, 740. Inmiddels UIT DE HAND TE KOOP, en te bevragen ten Kantore van Jlir. W. M. H. DE JONGE, teZicrikzee. Brieven franco.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3