MIDDELBURGSCHE COURANT. r 46. Zondag 1864. 20 Maart. öimtenlanïr. Editie van zaturdaa avond 8 ure. STienwe rcntc-couyons van de Provin ciale gcldlcciiing van f 150.000. De griffier der staten van Zeeland, brengt bij deze ter kennis van de houders van aandce- len in de Provinciale geldleening van ƒ150,000, dat van heden af op de provinciale griffie ter hunner beschikking liggen, nieuwe stellen coupons voor de renten dier geld leening over de jaren 18641872; met verzoek deze, tegen teruggave van de in der tijd uitgereikte bewijzen tot het bekomen van nieuwe rente-coupons na 1 januarij 1864, ten spoedigste te doen afhalen. Middelburg, den 18 maart 1864. De griffier der staten voornoemd, S. VAN DER SWALME. Middelburg 19 maart. De kommissaris des konings deelt in het Provinciaal blad no. 31 den staat van bevolking op den 31 december 1863 mede. Het totaal cijfer dezer gehecle provincie de personen behoorende tot de land- en zeemagt en de gevaugenen daaronder begrepen bedroeg 85.228 man nen, 87.932 vrouwen, te zamen 173.160. Zoo als wij in^ het nommer dezer courant van den 11 april des vorigen jaars mededeelden, bedroeg dat cijfer op 31 december 1862172.249, zijnde 2.118 meer dan in 1861 en 6.137 meer dan op 31 december 1859. Van het totaal cijfer telt het voormalig 4e distrikt 23.753, het voormalig 5e distrikt 33.413, Zuid-Beveland c. a. 30.326, Walcheren c. a. 43.256 (waarvan Middelburg 15.957 of 92 minder, en Vlissingen 11.560 of 605 minder dan in 1862), Noord-Beveland 6.303, Tholen 14.009, Schouwen en Duiveland 22.100 inwoners. De gemeenteraad van Kortgene heeft aan gedeputeerde staten dezer provincie, blijkens het Provinciaal blad no. 30, goedkeuring gevraagd op zijn besluit tot het instel len eener graanmarkt aldaar, te houden op donderdag van iedere week. Zoo tegen dat besluit bij sommige gemeentebesturen bezwaren mogten bestaan, moeten die voor het einde dezer maand worden medegedeeld. Volgens de laatste berigten omtrent den toestand van Z. M. den koning van Wurtemberg, bevindt deze zich vrij redelijk. Ten onregte hebben wij gisteren gemeld dat het wets ontwerp tot intrekking der quarantaine-maatregelen door de tweede kamer was aangenomen; met 33 tegen 21 stemmen werd het donderdag verworpen. De versla gen der zittingen van woensdag en donderdag zal men verder in dit nommer aantreffen. Uit Groningen schrijft men ons van 17 dezer: „Zoo als ik per telegraaf meldde werd de heer mr. A. J. van Roy en, oud-lid, door de provinciale staten weder tot lid der eerste kamer verkozen. Ofschoon de heer van Roijen vóór de zitting aan sommige leden had te kennen gegeven, dat hij voor die betrekking niet wenschte in aanmerking te komen, verklaarde hij evenwel, nadat de stembus had doen blijken dat hij met de overgroote meerderheid van 30 van de 40 stemmen was benoemd, die benoeming in ernstige overweging te zullen nemen. Men had hoop dat de uitslag dier overweging gunstig zou zijn en de heer van Roijen het mandaat, dat hem op «ene zoo vereerende wijze werd aangeboden, op nieuw zou aanvaarden. Die hoop is echter te leur gesteld. Gis teren heeft de voorzitter der provinciale staten aan deze medegedeeld, dat de heer van Roijen had te kennen gegeven voor de benoeming tot lid der eerste kamer te moeten bedanken, zoo dat er eene nieuwe verkiezing moet plaats hebben, welke is bepaald op den 29 dezer. Wanneer de staten, zoo als gewoonlijk, iemand uit deze provincie wenschen af te vaardigen, dan is de keus al zeer beperkt cn zal het loeijeliik zijn iemand te vinden van die politieke beginselen, welke de meerderheid der staten en der kiezers aankleeft, welke laatsten nog onlangs in de Winschoter motie hunne liberale gevoelens onbe wimpeld hebben te kennen gegeven." Te Kampen is in eene vergadering van een groot aan tal kiezers tot kandidaat voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten generaal, ter vervanging van mr. G. A. de Meester, gekozen mr. A. J. de Raedt van Oldenbarneveld te 's Ilage, en in eene te Zwolle gehou den algemeene kiezersvergadering, mr. G. A. IJssel de Schepper, lid der provinciale staten van Overijssel. De heer van Wintershoven zal vermoedelijk, zoo als uit Maastricht wordt gemeld, bij de aanstaande verkie zing voor leden van de tweede kamer verzoeken niet meer in aanmerking te komen. Te Utrecht cirkuleert, volgens de Rotterdarasche cou rant, een adres van sympathie, gerigt aan het deensche volk, naar aanleiding van dejongste gebeurtenissen en den overmoed der grootere staten tegen eene kleine doch heldhaftige natie, welke door allen aan zich zelve wordt overgelaten. Het adres is reeds met vele handtee- keningen van geachte ingezetenen voorzien en zal weldra naar Kopenhagen worden verzonden. Van goederhand vernemen wij, dat door den minister van binnenlandsche zaken is bepaald, dat de rijks hoogere burgerschool in de gemeente Groningen zal worden geopend met den kursus van 18641865, alzoo nog dezen zomer, en dat ten gevolge daarvan de inspek- teur van het middelbaar onderwijs bereids met den bur gemeester dier gemeente werkzaam is tot voorbereiding van de opening eener inrigting, die voor handel en nijverheid zulke heilzame uitkomsten belooft. Groninger courant Volgens ministeriële kennisgeving in de Staatscou rant mogen debestellers van den rijkstelegraaf, wanneer zij een telegram afleveren, welks afzender tevens het. antwoord heeft betaald, dat antwoord naar het kantoor medenemen „indien het hun terstond wordt overhandigd." Daar gebleken is dat men die bedienden soms zeer lang op het antwoord laat wachten, ten nadeele van andere op bestelling wachtende telegrammen, kan echter de dienst van het medenemen van een vooruitbetaald antwoord naar het kantoor alleen worden bewezen op genoemde voorwaarde. Den 12 maart werd te Nijmegen door de direktie der nijmeegsclie spoorweg-maatschappij in eene vergadering van aktiehoudersverslaguitgebragt over hetgeen in den laatsten tijd tot bevordering der onderneming was ver- rigt. Daaruit bleek, dat het maatschappelijk kapitaal van ƒ700.000, op ruim 40 mille na, hoofdzakelijk in Nijmegen is bijeengebragt; dat volgens uiterst naauwkeurige be grootingen de kosten van den weg van Nijmegen tot de pruissische grenzen door het maatschappelijk kapitaal kunnen worden bestredendat de teekeningen cn plan nen volgens de voorwaarden der koncessie in triplo opge maakt zijn; dat ongeveerde helft vanhetnoodige terrein reeds is verkregendat dus met do werkzaamheden van den weg een begin zou kunnen worden gemaakt, ware het niet, dat wegens den exceptionelen toestand, waarin deze maatschappij verkeert, de voorwaarden van konces sie tot nog toe niet voor aanneming vatbaar waren. De maatschappij heeft namelijk met de direktie der Rhein-Eisenb. Gezellschaft, onder goedkeuring des mi nisters van binnenlandsche zaken, een kontrakt gesloten waarbij deze Gezellschaft zich verbindt hare lijn Keulen- Cleve te verlengen tot de nederlandsclie grenzen en den weg der nijmeegsclie maatschappij (van de grenzen tot Nijmegen) te exploiteren. Volgens dat kontrakt evenwel moet de duitsche Gesellschaft hare goedkeuring hechten aan de voorwaarden, waarop dcnijmeegschemaatschappij de koncessie zal aanvaarden. Om nu over zwarigheden van meer ondergeschikt en lokaal belang heen te stappen, die dan trouwens ook meest opgelost zijn, blijven er in die voorwaarden enkele punten over, waarmede de duit sche maatschappij zich niet kan vereenigen. Benoemingen en besluiten. marine,. Eervol ontslag verleend aan den hoofdinge nieur der marine bij 's rijks werf te Willemsoord P. A. Bruyn, met den laatsten april aanstaande, onder dank betuiging voor de langdurige door hem aan den lande bewezen diensten en onder toekenning van zoodanig pensioen, als waarop hij bevonden zal worden aanspraak te hebben. leger. Benoemd bij het wapen der kavallerie, bij het 4e regement dragonders, tot len luitenant (naar ouder dom van rang), de 2e luitenant II. G. J. Maas Geeste- ranus, van het korps. Op non-aktiviteit gesteld de le luitenant G. J. IJssel de Schepper, van het 3e regement dragondersen zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal worden be schikt. polderbesturen. Benoemd tot gezworen van den polder Dcurloo de heer J. van Daalen, en der Vrije pol ders onder Tholen de heer J. Kuyper. Sicrk- en schoohiicuws. Te Veen (klassis flensden) is tot predikant beroepen de heer G. J. Gobius du Sart, thans te Arnemuiden. Gemengde hetigle/i. Sedert den aanvang dezes jaars is de ivoorhandel met Engeland meer dau vijfmaal uitgebreider geworden. Engeland verbruikt tegenwoordig jaarlijks een millioen pond olifantstanden, zoo dat voor dit land alleen jaarlijks 8333 olifanten moeten gedood worden, als men gemid deld het gewigt van 1 tand op 60 pond stelt. Een tand an 70 pond wordt in den handel reeds gerekend onder de artikelen van de eerste klasse. In een onlangs gehou den veiling wogen de zwaarste tanden, van Bombay en Zanzibar herkomstig, 120 pond. „Donderdag zoo leest men in het Handelsblad van Antwerpen verscheen voor de korrektionele regtbank van Tongeren de pachter Staveloz, van Herten, beschul digd van den eerwaarden heer onderpastoor Gerrits, te Wellen, in zyn sermoen te hebben onderbroken. De pligtige is veroordeeld tot eene boete van 16 franks." De britsche vereeniging ter bevordering van de teelt cn den toevoer van katoen heeft in eene dezer dagen gehouden vergadering ook berigten uit Egypte ontvan gen, waaruit bleek dat aan de katoenteelt aldaar een zeer groot aantal arbeidende handen werd onttrokken door de werkzaamheden tot doorgraving der laudengte van Suez, waaraan duizende inlanders, op bevel der regering, bij wijze van heeredienst arbeiden. De vereeni ging heeft besloten de tusschenkomst van het britsche goevernement in te roepen om daarin verandering te brengen. Het koftij huis van den heer Drieling aan den IIoo- gendijk te Amsterdam is maandag door brand vernield. Bij de verschrikkelijke overstroomiug van Shef field en nabij gelegen plaatsen hebben, voor zoo ver tot hiertoe bekend is, ruim 250 mensehen het leven verloren en is er schade ten beloope van meer dan een half mil lioen pond sterling te weeg gebragt. De nood van de bevolking der weg gespoelde dorpen gaat alle beschrij ving te boven. Dezer dagen is ontdekt, dat uit de garnizoens-in- firmerie te Leeuwarden linnen lakens zijn ontvreemd, ten gevolge waarvan een tweetal vrouwen, die met de wasch waren belast, als vermoedelijk schuldig, zijn gear resteerd. De justitie zet intusschen het onderzoek voort, dewijl meer personen bij de zaak moeten zijn betrokken. De dieven schijnen ten laatste zeiven verlegen te zijn

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1