MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 45. Zaturdag 1864. 19 Maart. Editie van vrijdag avond 8 ure. AANBESTEDING. Op vrijdag den 1 april 1864, des voormiddags ten 10 lire, zal, onder nadere goedkeuring door den commis saris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11e district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur tc Middelburg, worden aanbesteed Het herstellen der stormschade van 22 december 1863 aan de zeeweringen in het district Langendijk van den polder Schouwen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving. Het bestek ligt ter lezing aan liet lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, bij den ontvanger-griffier van den polder Schouwen, en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den 7en en 4en dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat jhr. Ortt, te Middelburg, en bij den ingenieur jhr. van den Sant heuvel, te Zierikzee. 's Gravenhage, 2 maart 1864. Van wege den minister, De secretaris-generaal, J. SCHRODER. öiimciUrtnïr. middelburg IS maart. Toen wij in den aanvang van 1862 de aandacht ves tigden op de koncerten door den heer Pasdeloup te Parijs ondernomen, die door de uitvoering van goede degelijke muziek door een voortreffelijk orkest duizen den bij duizenden des zondags avonds in het cirque Napoleon wist te vereenigen en daardoor andere min aanbevelenswaardige plaatsen van uitspanning ongeloo felij k veel afbreuk deed, dachten wij weinig dat, vóór we twee jaar verder zijn zouden, er in ons midden pogin gen zouden worden aangewend die, zoo ze met de zelfde welwillendheid en ijver worden voortgezet waar mede ze ondernomen zijntot gelukkige uitkomsten leiden kunnen. Parijs en Middelburg! Zonderlinger zamenkoppeling kan men wel niet iu een adem uitspreken. En wanneer we van koncerten in beide plaatsen gelijktijdig melding maken, dan geschiedt dit alleen omdat het niet te ont kennen valt clat cle volkskoncerten, die in clcn laatsten tijd in ons vaderland op onderscheidene plaatsen gege ven zijn, meer of minder gelukkige navolgingen zijn van de onderneming van den heer Pasdeloup, en om daarbij dan tevens met groote vreugde op te teekenen dat men hier toont het verschil te heseffen tusschen onze behoeften en die van Frankrijks hoofdstad, welke in vele opzigten juist aan elkander tegenovergesteld zijn. Mag het voor Parijs een aller verdienstelijkst streven worden genoemd de zucht der bevolking- tot louter ver- strooijing tegen te gaan en alzoo de drift naar vermaak eer te temperen dan op tc wekken, hier integendeel mag de begeerte naar levensvreugde nog- wel wat ge prikkeld worden; iu Middelburg in het bijzonder mag het als een weldaad worden aangemerkt wanneer men gezamenlijk genieten bevorderen kan. Dat we hiermede geenszins willen beweren dat de koncerten in den schouw burg in luidruchtige bijeenkomsten zouden ontaarden moeten,behoeven we, naar hetgeen we vroeger meermalen betrekkelijk volkskoncerten gezegd hebben, niet aan te toonen. Wij willen door deze opmerking alleen aanleiding geven er eens over na te denken of het geven van koncer ten alhier niet om meer dan eene redeu zeer verdient be vorderd te worden door allen die van oordeel zijn dat de algemeene stemming veelzijdige opwekking noodig heeft. Om nu eindelijk toch met een enkel woord van het koncert van woensdag melding te maken, (het eigenlijke doel van dit schrijven, waarvan we ons echter ongemerkt lieten afbrengen) moeten we niet alleen met lof gewa gen van de zamcnstelljngyan het programma*,de keus der stukken achten we meerendeels geheel in den geest dien we wenschen aangekweekt te zien ook de uitvoering mag op gelijke waardering aanspraak maken. De beide solisten, die door eene juiste voordragt, de een van een fantaisie uit de Norma van J. M. Coenen voor klarinet, de tweede van het eerste koncert voor viool van de Bóriot, zekere verrukking te weeg bragten, verhoogden het genoegen der aanwezigen, en de frag menten uit de lc sj-mphonie van Kalliwoda, de ouver tures van de Freischütz, Egmont en Guillaume Teil, die verder het programma vormden, werden door het orkest con amore uitgevoerd. Alleen op den eersten rang waren enkele plaatsen onbezet, terwijl voor den tweeden en derden rang naar men berekent omstreeks 150 personen moesten worden afgewezen. Uit Goes schrijft men ons: „De kinderziekte blijft hier bij voortduring lieerschen. Een vijftigtal personen werd tot hiertoe door haar aan getast, waarvan er drie zijn overleden. Slechts enkele lijders waren gevakcineerd. „In de vorige week is niet de werkzaamheden voor den spoorweg nabij deze stad een aanvang gemaakt, ter plaatse waar bet station moet komen." Het wetsontwerp houdende bepaling voor hot geval van wanbetaling in strafzaken, wercï eergisteren door de tweede kamer met algemeene stemmen, uitgezonderd die van den heer van Goltstein, aangenomen. Gisteren zijn het wetsontwerp houdende herziening van de tabel be- hoorende tot de kieswet en dat tot intrekking van qua rantaine-bepalingen, het eerste met 48 tegen 8 het tweede met 33 tegen 21 stemmen, aangenomen. Wij vernemen, dat het onderzoek der wet op de schutterijen bij den raad van state is afgeloopen, zoo dat men hare indiening bij de tweede kamer binnen betrek kelijk korten tijd kan te gemoet zien. Men schrijft ons uit Schiedam van 16 maart: „Gij zondt uit het hardnekkig stilzwijgen der groote hollandsclie bladen niet ligtelijk opmaken, dat hier een voorval heeft plaats geliad dat liet. onuitputtelijke onder werp der gesprekken mijner stadgenooten is. Ik zie echter geene reden om, nu het een zoogenaamd groot heer geldt, eene delicatesse in acht te nemen, waarmede men nooit den geringeren man spaart. Onze stad is name lijk sedert drie weken vol van de plotselinge verdwijning- van den makelaar R., die, naar men zegt, zich naar Londen begeven heeft, buiten liet bereik der nederlandsche wet. Te ver gedrevene spekulatiën, (ik geloof dat een make laar niet eens spekuleren mag) onder anderen in granen, hebben hem zoozeer in de engte gedreven, dat hij, met achterlating van een passief van vijf ton, het hazenpad gekozen heeft, na eerst nog van een handelsvriend te Dordrecht, naar men zegt, eeuc som van 5000 geleend te hebben onder belofte van eene spoedige teruggave. Famielje en vrienden schijnen bij dezen slag ook zware financiële verliezen te lijden; eeu onder anderen, tot nog toe een zeer gegoed man, verkeert sedert eergisteren openbaar in staat van faillissement. De sensatie, die dit voorval heeft gemaakt, is buitengewoon groot. Voor de vrouw van den makelaar is het gelukkig (voor de kredi- teuren minder,) dat zij eene huwelijksclie voorwaarde van f 80.000 heeft." Volgens een berigt van Zr. Ms. minister-resident tc Kopenhagen zijn, hij eene bekendmaking van het depar tement van manwie van den 8 dezer, de volgende havens in staat van blokkade gesteld, te rekenen van den 15 maart, te weten: Cammiu, Swinemünde, Wolgast, Greifswald, Stralsund en Barth. Deze bekendmaking zal door de loodsen worden medegedeeld aan alle door den Sond en de beide Belten varende schepen. Slaaiscour BenBoemïiïgem en besluiten. leger. Op verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan den paardenarts 3e klasse van hetrege- ment veld-artillerie J. B. Huijsmans. Met ingang van 1 april a. op verzoek eervol ontslag uit Zr. Ms. militaire dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den kapitein der artillerie van het leger in Nederlandsch-Iudië G. F. A. Boer, thans met verlof hier te lande. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van 1065 'sjaars, aan den kapitein L. A. M. Rottiers, van het 6e regement infanterie, met toekenning van den rang van majoor. Benoemd bij het wapen der infanteriebij het 2e rege ment tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant-adjudant P.G.A. Lanzing, van het korps; bij het 8e regement tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant J. W. H. Deurink, van het korps. Marine en leger. Zr. Ms. korvet met stoomvermogen Prinses Amelia, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. J. Wiekers, is den 6 februarij jl. te Paramaribo aangekomen en zou den 22 zijne reis naar Oost-Indië voortzetten. Gemengde berigten. Woensdag is van Zierikzee per stoomboot naar Rotterdam vervoerd een buitengewoon vette os, toebe- hoorende aan den beer A. Moolenburgh te Eikerzee, en bestemd voor de tentoonstelling te Schiedam. Men scliat zijne zwaarte op 1400 pond. Bij de vergravingen van het glacis der vesting Bergen op Zoom, voor de spoorweglijn naar Woens- dreebt, heeft men den 12 dezer een menschelijk ge raamte opgedolven met een nog ongeschonden metalen helm op het hoofd, waarbij twee ponjaarden en drie ijze ren spaden lagen. Vermoedelijk zijn het de overblijfselen van een der spaansclie strijders uit de belegeringen van 1588 onder Parma of van 1622 onder Spinola. Wij vernemen dat de ook bij ons zoo gunstig bekènde violist Bazzini door de akaderaie der schoone kunsten te Florence den uitgeschreven prijs voor de kompositie eencr kantate op de latijnsche hymne: „victime paschali" heeft behaald. L'union protestante liberale tc Parijs heeft aan den heer Atlianase Coquerel, den zoon, een jaarlij kscli inko men toegekend van zes duizend franken. De ex-diktator van Hongarije, Kossuth, heeft, vol gens Le courier de la Meuse, maandag den nacht door- gebragt in liet hotel Mauel te Maastricht. De britsche admiraliteit heeft het resultaat der proefnemingen bekend gemaakt, welke den 25 en 26 februarij jl. te Portsmouth met voor gepantserde schepen bestemde platen in het werk werden gesteld. Er werd die beide dagen op de platen geschoten met 8duims projektielen van gegoten ijzer alsmede met projektielen van gegoten ijzer en staal uit de 9.22 duims kanonnen. Van de in vijf verschillende vormen geleverde platen bleken die van de firma Johu Brown en co., tc Sheffield (Atlas Works) de voortreffelijkste tc zijn, hetgeen dooi de admiraliteit op de meest vereerende wijze werd erkend. Deze platen hebben eene dikte van 5 V en 41 duim en zullen dienen tot pantsering der britsche bodems Lord Warden, Royal Alfred en Prince Albert, welke laatste een koepelschip is. Men weet zegt een berig-tgever uit het oosten- rij kscli leger dat de pruissische officieren zeer trotsch zijn tegen hunne onderhoorigen, terwijl men bij de oos- teurijksche juist het tegenovergestelde waarneemt. Men verhaalt daaromtrent het volgende: Eenige dagen gelc- I den bevonden zich ineen koffijhuiste Apenrade verschil lende oosten rij kscli e officieren, onderofficieren en man schappen, die zeer vriendschappelijk bijeen waren. Een officier der pruissische garde trad binnen en verwonderde

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1