MSDDELBURGSCHE COURANT. r 44. Donderdag 1864. 47 Maart. Editie van woensdag avond 8 ure. AANBESTEDING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AAG TEKERKE zijn voornemens, oncler nadere goedkeuring, op Donderdag 24 Maart 1864, des namiddags 2 ure, in de bovenzaal der sociëteit op de Groote markt te Middel burg, bij enkele inschrij ving aan te besteden Het begrinden van den KLOOSTERWEG, onder de gemeenten Aagtekerke en Meliskerke, lang 3360 el, met het onderhoud gedurende een jaar na de vol- tooijing. Het bestek ligt ter lezing te Middelburg, in de sociëteit de "Vergenoeginghotel de Flandre en het Klooster; te Ylissingen, hotel de Commerce en bij Abée; te Brouwershaven, bij van 'tllof; te Zie- r i k z e ebij van Oppente T h o 1 e nbij Augustij n te Goes, in de Korenbeurs; te Breskens, in 't Ca non d'orte Neuzen, bij Steenkampte Hulst, in het Bonte hert; te Aagtekerke, Grijpskerke, Meliskerke en Westkapelle, in de dorpsherber gen. Het is op franco aanvraag, tegen betaling van 25 cent, te verkrijgen bij den boekdrukker T. P. ROEST te Middelburg. Aan wij zing zal geschieden gedurende zes dagen vóór de besteding, waartoe gegadigden zich gelieven te wenden tot den opzigter L. W. ROELSE te Mid delburg. Bij dezen, bij den burgemeester J. DE VISSER, te Aagtekerke, en bij den notaris P. P. SLEGT, tè Mid delburg, is nadere inlichting te bekomen. Aagtekerke, 20 februarij 1864. J. DE VISSER, burgemeester. P. WISSE Sz.. waarn. secretaris. öinncnlcmïr. middelburg 16 maart. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage eene opgaaf betreffende den handel en de scheepvaart van Groot-Brittanje, over het jaar 1863. Uit Axel schrijft men ons: „Ik verneem met genoegen dat op den nieuwen grindweg van hier naar Moerbeko (België) op de grenzen een kantoor voor de in- en uit- gaande regten wordt geplaatst. Het zal met den 15 junij naar alle waarschijnlijkheid geopend worden, tot groot gerief van den handel." Uit Hoofdplaat deelt men ons mede dat voor de ver betering door bcgrinding van den weg naar den nieuw- landschen molen op den grindweg van Biervliet naar IJzendijke bij vernieuwing koncessie is verleend aan den heer A. B. Carpreau, te IJzendijke, en dat niet de uitvoering spoedig een aanvang zal worden gemaakt. Maandag voormiddag werd, ontstuwd door een twin tigtal vletschuitjes, bij het afgaan van het water, voor de buitenwerken te Hansweert, aan de westzijde, het eerste zoogenaamde zinkstuk van aanmerkelijke grootte gelegd, en onmiddellijk het schuijeren van grond daarop begon nen, ten einde liet vóór den vloed vastheid te geven. Het maken van wiepen voor meerdere stukken van dien aard, wordt dagelijks ijverig voortgezet. De jury ter beoordeeling der ingekomen ontwerpen voor den bouw van liet te Amsterdam op te rigten museum Willem I, is zamengesteld uit de volgende heeren: P. L. Dubourcq, C. P. van Eeghen, A. N. Gode- froy, W. J. Hofdijk, J. W. Kaiser, II. F. C. ten Kate, C. Rochussen, jhr. J. P. Six en J. A. Alberdingk Thijm, benevens de heeren W. N. Rose en J. F. Metzelaar, door Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken aan de jury toegevoegd. P,£ keer H. F. Insinger, die mede benoemd was, heeft, om onvoorziene beletselen, het lid maatschap neder moeten leggen. Benoemingen en bestuiten. ridderorden. Vérgtftraing verleend aan den keer J. J. L. ten Kate, predikant bij de nederduitsck-ker- vormde gemeente te Amsterdam, tot het aannemen en dragen van de kern door den koning van Italië geschon ken orde van St. Mauritius en Lazarus. Marine en leger. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden is, na Messina bezocht te hebben, op 7 maart te Malta gearri veerd en zal aldaar geruimen tijd vertoeven, ten einde de noodige reparation te ondergaan. De korvet zal daarna Corfu bezoeken, om aldaar de nederlandsche vlag te vertoonen. Alles was wel aan boord. Regtszaken. Gisteren heeft de liooge raad uitspraak gedaan omtrent het beroep in kassatie der heeren G. P. Roos en G. A. Vorsterman van Ooijen, beide te Aardenburg, tegen het arrest van het provinciaal geregtshofin Zeeland van den 28 december jl., waarbij werd bevestigd het vonnis der arrondissements regthank alhier van den 29 oktober te voren, houdende veroordeeling van ge noemde heeren, als verantwoordelijke redakteuren van het Slnisch weekblad, tot eene geldboete van 20, ter zake van hoon jegens den burgemeester van Breskens in een gedrukt geschrift hetwelk verspreid en in omloop gebragt is.' De hooge raad heeft overwogen dat de overdragtclijke beteeken is der geïnkrimincerde, meermalen door ons vermelde, zinsnede geerps andere beteekenis heeft dan de ten laste legging van bovenmatig te prijzen en te laken; dat dit hoogstens daarstelt een verwijt van wispel turigheid; dat dit geene ondeugd is bedoeld bij art. 375 Code pénal en dit artikel derhalve hier niet toepasselijk is; dat degeïnkrimineerde uitdrukking ook niet inhoudt smaadwoorden en alzoo geen strafbaar karakter draagt. Op deze gronden heeft hij genoemde verantwoordelijke redakteuren van het Sluisch weekblad, met vernieti ging van vroegere uitspraken, van alle regtsvervolging ontslagen. Gemengde bcrigten. Van het verhaal betrekkelijk het voorgevallene met een schijndoode te Hoofdplaat is, naar men ons uit die gemeente mededeelt, geen woord waar. 't Was een van die verzinsels zoo als de Eecloonaer er zijne lezers wel eens meer opdischt. Een debitant van minerale wateren te Parijs is op het denkbeeld gekomen om eenige honderde flcsschen water uit den Jordaan te laten komen. Hij verkoopt ze thans voor 25 franks de flesck voor doopplegtiglieden, en maakt met deze zonderlinge spekulatie zeer goede rekening. De. lioofddirektie der posterijen te Leipzig heeft bekend gemaakt, dat het publiek voortaan niet meer zelf postzegels en franko-koeverten van het postkantoor behoeft af te halen, maar, des verlangende, zich die door den brievenbesteller aan huis kosteloos kan doen bezor gen. Men heeft daartoe slechts een bestelbriefje met adres in eene der brievenbussen te werpen. In de suikerfabriek van den heer Witthouck te Bergen op Zoom, is vrijdag brand ontstaan. Men is er echter in geslaagd om het vuur spoedig meester te worden. Voor eenige dagen reed de kroonprins van Pruissen des avonds laat langs de voorposten, ten einde zich te overtuigen dat de gegeven bevelen naar beliooren ten uitvoer waren gelegd. Reeds had hij een groot gedeelte van den weg afgelegd, toen hij op een oostenrijker stiet, die hem aanriep en het parool afvroeg. De prins ant woordde, dat hij een pruissisch officier was. „Zeer wel," was het antwoord, „maar het parool!" „Ik ben een pruis sisch generaal." „Goed, het parool!" luidde het antwoord op strengeren toon. „Ik weet het waarachtig niet meer, maar ik ben generaal, zie slechts" zeide hij wijzende op het distiuktief van zijn rang. „Dan zij.tgij mijn arrestant," was het antwoord en de prins moest zich in de zonder linge en onverwachte omstaudigheid schikkpn zoo gped hij kon. Het duurde echter niet lang of er naderde een kolonel der oostenrijksche troepen, die het parool had onthouden en niet weinig verbaasd stond, toen hij den prins als arrestant ontmoette. Natuurlijkerwijze werd de prins terstond bevrijd en reden beide voort, lagchende over hetgeen had plaats gehad. Vooraf echter stelde de prins eenige friedrich d'or aan den kolonel ter hand, bestemd voor den militair die zich zoo braaf van zijn pligt had gekweten. Behalve hare boeken zal de hertogin van Berry hare kostbare verzameling schilderijen van oude italiaansehe meesters, die haar paleis te Venetië versieren, in het openbaar doen verkoopen. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 12 dezer: G. Jongepier, jm. 25 j. met K. de Rijke,jd. 25 j. J. J. Jansen, weduwn. 65 j. met E. Dunnes, jcl. 50 j. P. J. de Vos,jm. 35 j. met H. de Roij, jd. 21 j. (Van 5 tot 12 maart.) Vlissingen. Gehuwd: IT. van den Heuvel, jm. 37 j. met M. J. S. Korsthof, jd. 26 j. BevallenM. Horneman, geb. Levie, z. M. Platschart, geb. van den Bosch, z. A. R. Klaysen, geb. van den Ber gen, z. Overleden: W. de Smit, jd. 76 j. J. J. Peters, d. 18 m. G. Simmons, man van J. Parrott, 63 j. Goes. Bevallen: M.Zoutewelle, geb. Hartog, d. W. de Witte, geb. de Kievit, z. E. C. Snoep, geb. Romijn, d. V. van Buijsse, geb. van Ranst, d. A. M. de Witte, geb. Moerland, z. J. M. Fait, geb. van der Does, z. A. Robijn, geb. Cuduij, z. Overleden: K. Proos, man van L. Ilogerheide, 39 j. J. Olree, jd. 26 j. Zierikzee. Gehuwd: J. Blankert, jm. 26 j. met J. Ver schuur, jd. 22 j. Bevallen: T. Neerhout, geb. Romer, z. M. Mallander, geb. Smits, z. P. Verbeke, geb. Reinenberg, d. W. Schil- lemaus, geb. Kanaar, d. Overleden: J. C. Meersc, z. 6 j. J. M. de Pauw, d. 9 j. H. Cl W. Mogge Pons, jd. 73 j. N. Scbulling, vrouw van J. Janse, 22 j. In de maand februarij jl. zijn in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven te middelburg: Huwelijken 3; geboorten 56 (zoons 25, dochters 31) sterfgevallen 48 (van het mannelijk geslacht 18, van het vrouwelijk 30)waaronder geen elders overleden; leven- looze geboorten 1. De ouderdom bij het overlijden was als volgt: beneden het jaar: 15. van 1 tot 5,3. 5 tot 10, 0. 10 tot 15,0. 15 tot 20, 0. 20 tot 25, 2. 25 tot 30, 0. 30 tot 35, 3. 35 tot 40, 2. 40 tot 45, 2. 45 tot 50, 4. 50 tot 55, 2. 55 tot 60, 3. 60 tot 65, 1. 65 tot 70, 3. 70 tot 75, 4. 75 tot 80. 3. 80 tot 85, 1. te vlissingen: Huwelijken 5 geboorten 40 (zoons 21dochters 19) sterfgevallen 19 (van het mannelijk geslacht 10, van het vrouwelijk9), waarvan geen eklei-s overleden; levenlooze geboorten 1. De ouderdom bij het overlijden was als volgt: beneden het jaar: 8. van 1 tot 5,0. 5 tot 10, 1. 10 tot 15, 0. 15 tot 20, 0. 20 tot 25, 0. 25 tot 30, 0. 30 tot 35, 0. 35 tot 40, 0. 40 tot 45, 0. 45 tot 50, 0. 50 tot 55, 1. 55 tot 60, 0. 60 tot 652. 65 tot 704. 70 tot 751. 75 tot 802. t e z i e r i ic z e e Huwelijken 3; geboorten 21 (zoons 8, dochters 13) sterfgevallen 17 (van het mannelijk geslacht 10, van het vrouwelijk 7), waarvan geen elders overleden;levenlooze geboorten 1. De ouderdom bij het overlijden was als volgt: beneden het jaar: 1. van 1 tot 5 ,2.15 tot 20,1. 30 tot 35,1. 40 tot 45, 2. 45 50,1.60 65, 2. 65 70, 3. 70 75,1. 75 80, 2. 85 90, 1.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1