Gemengde TbciriglcHi. Uit Bath schrijft men aan de Goessche courant Gisteren morgen heeft de Telegraaf-boot, komende van Antwerpen, een schip met 75.000 kilos buskruid geladen, in den grond geloopen. Het schip lag omtrent voor de stad Antwerpen en had wegens gerucht geen licht bij. De stoomboot heeft wegens de daardoor ontstane vertra ging zijne vaart langs de Wester-Schelde moeten nemen. Dezer dagen zagen eenige jongelieden, tot hunne groote verwondering, terwijl zij de roomsch katholieke kerk te Soest wilden bezigtigen, in het kerkportaal aangeplakt: „Wordt vriendelijk om tuinmest verzocht." (get.) De pastoor. Te Parijs ziet de derde aflevering het licht van een werk over Neêrlands grootsten schilder, onder den titel van: „l'Oeuvre complet de Rembrandt, décrit et commenté par Ch. Blanc, ancien-directeur des bcaux- arts." Het is eene beredeneerde katalogus van de gra vures en schildergewrochtcn des meesters, versierd met houtsneden en veertig kopergravures. Eene deputatie van ingezetenen van Southwark heeft 11. zaturdag een onderhoud gehad met den minister van binnenlandsche zaken, om te klagen over den nadec- ligen invloed van de petroleum-fabrieken aldaar op de gezondheid der inwoners. Het van New-York aangekomen stoomschip China heeft het berigt aangebragt, dat de kanadasche stoom boot Bohemian in den nacht van 22 februarij op 6 mijlen afstand van Portland op Alden's Rock is verongelukt, waarbij 19 personen van de ekipage en passagiers het leven hebben verloren. Sedert 14 dagen, zegt het Handelsblad, onderhan delt de Nederlandsche bank voor haar etablissement te Rotterdam over den aankoop van het huis van den heer J. F. Kohier, aan de Leuvenhaven, wijk 3, no. 2 57aldaar. Daarvoor wordt110.000 gevraagd. In de vorige week is in eene ijzergieterij te West- Brorawich, nabij Birmingham, een stoomketel gesprongen waardoor 7 arbeiders op de plek gedood en 14 gekwetst werden. Verscheidene leden van den franschen senaat zijn voornemens de verzoekschriften ter afschaffing van de doodstraf, zoo al niet onvoorwaardelijk dan toch voor zooveel de vrouwelijke misdadigers betreft, te onder steunen. De gemeenteraad van Rousselaere (België) heeft eene som van 10,000 franks toegestaan voor de herstel ling van den beijaard, die zich op den kerktoren bevindt. Men wenscht dat die beijaard worde ingerigt volgens het vernuftig stelsel van de heeren Lovaert, te Gent, dat met de uiterste gemakkelijkheid zelfs aan een kind, toelaat alle soorten van aria's te spelen, even als op eene piano, welke bewerking ook op het klokkenspel kan worden toegepast. Te Zutphen zal in den loop der volgende maand van wege het kunstgenootschap Pictura eene tentoon stelling van schilderijen en andere kunstwerken worden gehouden. Reeds hebben vele bekende schilders stuk ken toegezegd. Er is een geschikt lokaal gehuurd, en alles zal in het werk gesteld worden om deze eerste poging tot het houden van dergelijke tentoonstellingen met goed gevolg bekroond te zien. Als bewijs tot welke uitersten overdreven vereering van personen kan voeren, deelt de Haagsche courant het volgende staaltje mede: In Venetië zijn sedert eenigen tijd portretten van Garibaldi binnengesmokkeld, waarop de kluizenaar van Caprera is afgebeeld, op den hoed de letters I. N. R. I. dragende, hetgeen hier echter niet moet beteekenen Jesus Nazarenus Rex Judaeorum, maar Jo- sephtis Nizzaeus Redemtor Ifcaliae Josef uit Nizza, de verlosser van Italië.) Op den 26 februarij 1823, dus vóór 41 jaren, onder- teekende Lodewijk XVIII het dekreet, waarbij de aanleg van den eersten spoorweg in Frankrijk werd toegestaan. Bedoelde weg moest Andrezieux met Roanne verbinden en zou eene lengte hebben van 55 mijlen. Thans heeft het fransche spoorwegnet eene lengte van 18.430 mijlen, van welke 12.098 mijlen voor het verkeer zijn geopend. Vóór eene eeuw werden tot het afleggen eener reis van de fransche hoofdstad naar Straatsburg per diligence 12 dagen gevorderd. Het te Glasgow gevestigde komitee voor de deen- sclie gekwetsten en zieke soldaten heeft bereids de som van 1100 p. st. naar Koppenhage overgemaakt. Uit Warschau meldt men, dat in de roomsch-katho- lieke kerk te Lodz eene godsdienstige plegtigheid is gevierd ter nagedachtenis van de opstandelingen, in het gevecht bij Dobra een jaar geleden gesneuveld. De geestelijke is deswege gevangen gezet, en de personen, die zich in de kerk bevonden, zijn veroordeeld tot het betalen eener geldboete van 8500 zilv. roebels. Staten generaal. tweede kamek. Zitting van 9 maart - Diskussie over de wet, houdende regeling van de wijze van beheer en verantwoording der geldmiddelen van Nederlaudsch-Iudie; toelating van den heer van den Heuvel. Over de wet, houdende regeling van de wijze van beheer en verantwoording der geldmiddelen van Neder- landsch-Indieving heden de beraadslaging aan. De heer Heemskerk Az. opende het debat. Hij deed opmer ken, dat het hier een belangrijk beginsel gold, overdragt namelijk van een gedeelte van de magt des konings op de staten generaal. Spreker zou echter alleen de hoofdkwestie behandelenvaststelling der koloniale be grooting bij de wet. Voor spreker was die vaststelling een onoverkomelijk bezwaar tegen de wet, want de grondwet heeft ze niet gewild, maar slechts verzuimd het te verbieden. Breed voerig lichtte spreker dit punt uit de geschiedenis der grondwetsherziening toe, zich vooral beroepende op het werk van mr. Thorbecke, aanteekeningen op de grondwet. Het gold hier een onderwerp van medebestuur, niet van wetgeving, zoo dat art. 59 der grondwet hier niet van toepassing en aan eene regeling bij de wet niet te denken is. En zelfs al liet de grondwet vrij, zou dit medebestuur der staten generaal den gang der zaken belemmeren kunnen en de harmonie tusschen moederland en koloniën verbreken, want de goeverneur generaal zal in politieken zin verantwoordelijk zijn aan de staten generaal, terwijl de jaaiTijksclie diskussie over alle details van bestuur, met het oog op de indischc maatschappij, hem zeer verkeerd voorkwam, en de werkzaamheden der kamers bovendien daardoor te veel zullen toenemen. Ten slotte wees spreker er op dat zelfs in Engeland de indi- sche begrooting niet bij de wet wordt vastgesteld. De heer Tutein Nolthenius verklaarde dat hij vroeger voorstander was van de vaststelling der begrooting bij de wet, maar dat hij van dit gevoelen is teruggekomen, in welk gevoelen hij thans is versterkt door de argumen ten door de regering voor die vaststelling bijgebragt. Hij zag daarin verlies der batige saldos en vervreemding van de koloniën van het moederland, welke stelling door spreker werd toegelicht, terwijl ook z. i. de zelfstandig heid van den goeverneur-generaal daardoor werd in gevaar gebragt. De heer Storm van 's Gravesande behandelde voornamelijk de grondwettige kwestie en betoogde dat uit de handelingen bij de grondwetherziening bleek, dat de wetgever zich omtrent het bewuste punt niet heeft willen binden. Spreker verdedigde echter de mogelijk heid der vaststelling, op grond der toenemende kennis van Indië. Hij wil echter slechts bepaling van een maxi mum van uitgaven maar geene artikelsgewijze behande ling, met uitsluiting van het regt van amendement. De heer Wintgens schetste in de eerste plaats den invloed, dien parlementaire vergaderingen op de kolo niën hebben uitgeoefend. Hij behandelde daarna de vraag of dit ontwerp in overeenstemming was met art. 60 der grondwet en of het bovendien nuttig en raadzaam was? Beide vragen beantwoordde spreker na breedvoe rige beschouwingen daarover, in ontkennenden zin. Bij de behandeling van de eerste kwestie, deed hij hoofd zakelijk uitkomen, hoe de wetgevende magt, met betrek king tot dit punt, zich meester had gemaakt van eene bevoegdheid, die den koning alleen toekomt, omdat de grondwet zoodanige regeling niet heeft bedoeld. Ook spreker achtte den bestaanden toestand verkeerd, maar de hier voorgestelde oplossing zou z. i. het kwaad niet doen vervallen, maar integendeel vermeerderen, want hij voorzag daaruit stoornis in den geregelden gang van zaken, terwijl er geen waarborg hoegenaamd in gelegen was, dat de zaken goed behandeld zouden worden. De heer van Limburg Brouwer betoogde, dat geen bezwaar, uit de grondwet ontleend, zich verzette tegen de vaststelling der begrooting bij de wet, en dat in de woorden van den heer Thorbecke, van vroeger en later, omtrent dit punt geene tegenstrijdigheid gelegen was. In allen geval stond vast, dat de grondwet niets verbood. De eenige waarborg voor een goed beheer lag intusschen in eene wettelijke vaststelling, maar niet in de willekeur van één enkel persoon. De heer Gevers Deijnoot beschouwde deze wet als een aanvulling van de voorschriften der grondwet, die dien aangaande den wetgever geheel vrij laat in de behande ling van dit punt. De grondwetgever heeft echter inmen ging der wetgevende magt bij sommige onderwerpen bedoeld. Hij keurde de hier voorgestelde beginselen goed, omdat daardoor orde en regel in de financiën zou komen en omdat de zaken in het openbaar zouden behan deld worden, terwijl ook de verantwoordelijkheid, thans aan één persoon opgedragen, zou vervallen. Ook de toe stand van het indisch bestuur zal veel onafhankelijker zijn en eene nieuwe band gevlochten worden tusschen moederland en koloniën. De weg wordt daardoor geopend voor een ruime liberale politiek voor Indië en men breekt met hot systeem van afsluiting en afzondering. De heer Dirks verklaarde steeds een voorstander van vaststelling der begrooting bij de wet te zijn geweest. De heer Zijlker betoogde het nut- der voordragt en de wenschclijkheid, dat ze tot stand kwam. In deze zitting is mr. P. van den Heuvel als lid toe gelaten. thiitcnlanö. ABgcmecsn overylgt. De berigten die we gisteren en heden per telegraaf van het oorlogstooneel ontvingen, doen zien dat de ge allieerden de denen gelijktijdig te Duppel en in Jutland hebben aangevallen. Wel zijn deze berigten als gewoon lijk zeer kort en onvolledig, doch zij bewijzen genoeg zaam dat pruissen en oostenrijkers, steunende op hun overmagt, den strijd met toenemende verwoedheid voort zetten. Eergisteren zijn twee oostenrijksche troepen- afdeelingen Kolding gepasseerd en stootten weldra ten zuiden der stad Veile op eenige deensclie troepen. Een hevig gevecht werd daarop tusschen de vijandelijke korpsen geleverd, waarbij het aan de oostenrijkers ge lukte om de denen in de rigting van Ilorsens terug te dringen. De stad Veile werd daarop door den generaal von Gablentz bezet. Terzelfder tijd waarop de gealliëerden Jutland binnen rukten, heeft de oostenrijksche regering eene cirkulaire gerigt tot de mogendheden, welke het traktaat van Lon den hebben onderteekend, iuhoudende de verzekering der eerbiediging van Denemarkens integriteit. Gelijk wij reeds vroeger mededeelden willen de gealliëerden door het bezetten van Jutland slechts een pand erlan gen,- tot hoev7er zij onder dit voorwendsel intusschen zullen gaan kan eerst de toekomst leeren. Uit Munchen berigt de telegraaf ons dat de koning van Beijeren, die sedert eenige dagen ernstig ziek was in zulk een bedenkclijken toestand verkeert, dat hij gis teren van de heilige sakrainenten der stervenden is voorzien en men zijn spoedig overlijden te gemoet ziet. Dezer dagen werd onder meer oorlogzuchtige geruch ten verspreid dat de maarschalk de Mac-Mahon was aangewezen om over het kamp van Chalons van 1864 het opperbevel op zich te nemen. De Moniteur bevat eene nota waarin beweerd wordt dat deze benoeming niet dan zeer gewoon is en daarin niets verontrustends ligt. Volgens het dagblad La France zal de generaal Bazaine weldra naar Frankrijk terug keeren, daar de expeditie, waarover hij het opperbevel heeft gevoerd, als geëindigd kan beschouwd worden. De tegenwoordige staatkundige toestand van Europa noopt Rusland om voortdurend belangrijke krijgstoerus tingen te maken. Zoo wordt uit Koustantinopel gemeld dat de russische autoriteiten onder den stam der Kou- bans in Circassië eene buitengewone ligting hebben uit geschreven van zeventig duizend man. laatste berigten. De koning van Beijeren is gisteren overleden ten 11J- uur. De rijksheraut heeft des middags op de pleinen van Munchen de komst op den troon bekend gemaakt van koning Lodewijk II, oudsten zoon van wijlen koning Maximiliaan. Koning Lodewijk II is geboren in 1815. In de zitting van het engelsch lagerhuis is besloten tot de betaling van 175.000 pond sterling, zijnde de eer ste helft der afkoopsom van de Sclieldetollen. Ijandclsbcrigtcn. Graanmarkten enz. Amsteijdam 11 maart. Raapolie op zes weken ƒ41. Lijnolie op zes weken 38£. Oostüukg 9 maart. Bij matigen aanvoer van granen, bestond heden weinig vraag voor tarwe en rogge, en kon den die artikelen, schoon in puike kwaliteit niet lager te bekomen, moeijelijk vorigen koers opbrengen. Gerst en paardenbooncn waren daarentegen meer begadigd en goed als voren te verkoopen. Haver in een doen. Van erwten komen enkele partijtjes voor die op ƒ7 en 6,50 worden gehouden. Voor wikken vraagt men ƒ10 tot 13. Men betaalde voor puike nieuwe tarwe f 8,30 a 8,15} gemeenere en blaanwe f 8 a 7,70. Rogge 5,40 a ƒ5,15. Nieuwe wintergerst ƒ5,30 a ƒ4,80. Dito zomergerst. 5 a ƒ4,70. H*verƒ3,20 aƒ2,35. Paardenbooncn 4,20 aƒ4,90. Middelbukg 10 maart. De aanvoer uit onze naburige eilanden was niet groot en ofschoon er uit Walcheren nog al wat tarwe geveild is, zoo werd die algemeen hoo- ger gehouden, waardoor koopers vooral voor de beste

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2