MIDDELBURGSCHE '5 COÜRAN T. Zaturdag 12 Maart. N°- 41. 1864. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg UI maart. De gemeenteraad alhier zal zaturdag, des namiddags ten half drie ure, eene openbare zitting houden, ter be handeling der voordragt ter voorziening in de vakature van onderwijzeres op de school B. Bijzonder rijk aan muziekaal genot was de afgeloopen winter voor ons niet. Maar toch hoorden we nu en dan meesterstukken van Haydn, Mozart, Beethoven, Men delssohn Bartholdy en. anderen op verdienstelijke wijze uitvoeren. Dit was ook weder het geval op het koncert waarmede het muziekgezelschap Uit kunstliefde giste ren avond zijne bijeenkomsten besloot. Bovendien maak ten we daar kennis met mejufvrouw Lina Sternberg uit Brussel, een jeugdige chanteuse, die ecne aria uit Fi garo's Hochzeit, variation van Rode en II bacio (dit laatste stuk achtten wij hier echter niet bijzonder op zijn plaats) volstrekt niet zonder verdienste voordroeg, als mede mot een uitmuntend pianist, den heer Kirwald. De opvatting en uitvoering van Mendelssohn's prachtig G mol-koncert door dezen laatsten was meesterlijk en geheel in den geest der kompositie, en niet minder ge lukkig slaagde hij iu de uitvoering van het rondo in Es von Webcr; zijn aanslag is korrekt en duidelijk, eu zijn voordragt getuigt dat hij zijne muzickale opleiding geheel induitsche school ontvangen heeft. De heer Bazzini, ons van voor negen jaren bekend, is daarentegen een waardig vertegenwoordiger der italiaansche school. Met groot ge noegen hoorden we, na dit te lang tijdsverloop, op nieuw zijn meesterlijk spel. Voor hem bestaan geene moeijelijk- heden, zijn bravour is bewonderenswaardig en toch, hoe liefelijk klonk zijn toon in de elegie van Ernst en hoe wegslepend droeg hij het heerlijke andante uitzijn viool- koncert voor. De daverende toejuichingen die hem ten deel vielen waren zeker ten volle verdiend. De beide ouvertures Die Ilebriden van Mendelssohn en de Euryanthe van von Weber werden flink uitgevoerd. Hebben wij alzoo reden om te waarderen hetgeen liet gezelschap Uit kunstliefde ons ook op dit koncert aan bood dan meenen wij tevens, in het belang 't welk we in de bevordering der toonkunst stellen, den wensch te mogen uitspreken dat we ook nu en dan in de gelegen heid gesteld worden de nieuwe toonscheppingen van Liszt, Fr. Schubert, Schumann, Berlioz en Wagner te genieten. Ook deze verdienen, naar het ons voorkomt, op het repertoire van Kunstliefde ecne eervolle plaats-zij zijn geschikt tot hoogere kunstbeschaving, bieden een ruim veld aan ter ontwikkeling van kennis en bezitten een meesterschap van vormen dat door elk onbevooroor deelde met eerbied gehuldigd wordt. ♦Reeds gedurende drie dagen wordt te Vlissingen sig naal gegeven dat er storm verwacht wordteerst uit liet zuidwesten of zuiden, en sedert gisteren middag uit liet noordwesten of noorden. De stoomboot Frans Naerebout, die gereed lag om met liet sclirocfstoomschip Den Briel naar Hellevoetsluis te stoomen, werd daarvan kennis gegeven, met last om voorloopig in de haven te blij ven. Betrekkelijk het kanaal door Zuid-Beveland meldt men ons dat op de perceelen door den heer van de Vrede en den heer Hartog aangenomende werkzaamheden hervat zijn, doch door het ongunstig weder van de laat ste dagen weinig bevorderd worden. Verder vernemen wij dat waarschijnlijk op den 1 april aan de schutsluis te Hansweert de eerste steen zal gelegd worden. De koning van Wurtemberg is ernstig ongesteld. De koningin der Nederlanden is te Stuttgardt aange komen. Volgens een berigt van Zr. M. minister-resident te Kopenhagen, is bij eene bekendmaking van het departe ment van marine, van 26 februarij jl., bepaald, dat bui ten en behalve de havens en plaatsen, vermeld in de publikatie van den 18 dier maand, de haven vanNeustadt in staat van blokkade wordt verklaard, te rekenen van 5 maart. Staatscourant In het Dagblad van Zuidholland lezen we het volgende „Wij vernemen het volgende uit eene goede bron: „Alle dc adjudanten van den goeverneur-generaal van Nederlandsch-Indiü hebben gezamenlijk hun ontslag aan gevraagd. Aan een hunner, namelijk aanjhr. H. W. L. de Koek, is dit reeds verleend. „Men zegt dat beleedigingen, ondergaan ten gevolge van te late aankomst van Z. Exc.'s rijtuigen aan het komediegebouw, de aanleiding tot het verzoek* om ont slag geweest zijn." De naam van het blad, waarin dit berigt voorkomt, is voldoende waarschuwing om cr nog geen geloof aan te slaan. Uit Dordrecht schrijft men ons: „Daar zijn weder een paar feiten te vermelden, die helaas weinig pleiten ten voordeele van den bloei onzer gemeente en veeleer liet tegendeel getuigen. De in 1861 alhier opgerigte beetwortel-suiker-fabriek zal in liet laatst clczer maand verkocht worden. Aanvankelijk scheen alles die fabriek een lang leven te beloven. Tal rijke arbeiders vonden er werk. Na een tweejarig bestaan zal zij nu waarschijnlijk opgeheven worden en bet getal vermeerderen van de mislukte ondernemingen, die in de laatste jaren alhier tot stand kwamen en na een kort stondig bestaan verdwenen. Het schijnt dat de indus- trie hier maar niet tieren wil. Wat daarvan de reden zij, weet ik niet; de een spreekt van dit, de andere van iets anders. Nu eens krijgen de respekticve direktiën, dan weder de aandeelhouders de schuld. Ik ben te weinig op de hoogte van bet fabriekwezen om hierover te oordeelen en bepaal mij alleen tot het mededeelen der zaak. „Ook in een ander opzigt gaan we achteruit. Bloeijen de nuttige instellingen niet, zij, die moeten strekken om ons leven te veraangenamen, mogen zich evenmin ver heugen in vooruitgang. Het dordreclitsch koncert verliest van jaar tot jaar leden. Langzamerhand kwijnt liet weg. De rijschool is haar val nabij en stuiptrekt nog. Het ver- zoek door haar bestuur ingediend bij liet gemeentebe stuur om eene toelage in eens van ƒ450 ten einde te voorzien in haren geldelijken nood en het bestaan dei- school voor één jaar althans te verzekeren is afgewezen, want tcregt heeft ons bestuur begrepen dat voor derge- lij ke zaken liet geld der ingezetenen, ook der mingegoeden en bchoeftigen, niet mag worden aangewend. Nu liebben de leden eene inschrijving geopend met het zelfde cloel. De vrijwillige bijdragen stegen reeds tot ongeveer 280. Voor een jaar blijft de school nu bestaan op den tegen- woordigen voet. Maar dan dan zou ik vreezen, dat dc inrigting, die liet aangename aan het nuttige paart, na 25 jaren bestaan te hebben, zal moeten worden opgeheven." Men schrijft uit de Sniilde aan de Haagsclie courant: „Het plan om hier ecne fabriek op te rigten, tot ver beterde turfbereiding, zal hoogst waarschijnlijk binnen kort verwezenlijkt worden. Een onzer grootste veeneige- naren heeft daartoe terrein aangewezen, dat gunstig gelegen is. De maatschappij van turfbereiding zal telken jare niet meer veen behoeven te betalen, dan zij verwerkt, en zij behoeft dus geene rente te geven van aanvankelijk dood kapitaal. Men gelooft hier, dat zoodanige onder neming zeer goede resultaten kan opleveren, en hoopt dan ook dat het kapitaal, het eerste jaar noodig, spoedig zal gevonden zijn. De fabriekmatige arbeid, die tot bedoelde turfbereiding geëisclit wordt, is op zic.li zelvcn zeer eeuvoudig, Het hoofdbezwaar is de aanvoer van de veenspecie naar de fabriek. Wordt de proef met een gunstigen uitslag bekroond, dan is er in den omtrek der op te rigten fabriek nog veen genoeg, om haar gedurende 25 A 30 jaren aan den gang te houden." Aan een partikulier schrijven uit Deventer ontleent de Arnliemsche courant het volgende „Uit de dagbladen zult ge welligt reeds gelezen hebben, dat eene bende kooplieden, leden van den raad, de De venter almater (athenaeum) vermoord liebben. Gij kunt u voorstellen welk eene sensatie dit feit gemaakt lieeft onder de deventer aristokratische klasse, waaronder om streeks 8a9 famieljes zijn die hunne zonen lieten voeden aan de uijers dezer dierbare mater, die haar voedsel ont ving door buitensporige sommen uit de gemeentekas,jin vergelijking namelijk van bet bijna niet meer noemens waardig getal zuigelingen, dieliaar werden toevertrouwd, thans ten getale van zes. Doch onder die moordenaars worden er ook drie gevonden van den ergsten stempel; te weten drie moeder moordenaars, drie leden juristen, waaronder twee die vroeger zuigelingen van haar waren. „Sommigen onzer ingezetenen ziju woedend, maar de meerderheid daarentegen, en die is de kern van onze burgers, prijst cle meerderheid van den raad die den moed had, om ecne versleten instelling, die niet meer kon vol doen aan de bedoelingen van de stichters, op te heffen en met het oog op den geest cles tijds waarin wij leven eene hoogere burgerschool met zes-jarigen kursus op te rigten, in weerwil dat die inrigting belangrijk grootere offers zal vorderen dan liet athenaeum." BBcDBOCEDaliiigCBtt en lïesïïflltCBi. ridderorden. Benoemd tot ridder 4e klasse dei- Militaire Willemsorde, dc sekretaris voor de inlanclscho zakeu te Macassar F. E. P. van den Bossche, ter zake van dc door hem als civiel gezaghebber van Lamatang Ocloe (Palembang) in 1858 en 1859 bewezen uitstekende militaire diensten, bij gelegenheid der militaire expe ditie in dat gewest. Vergunning verleend aan den len luitenant E. baron van Aylva Kerigers, van bet 5e regement infanterie, Zr. Ms. orclonnance-officicr, tot bet aannemen en dragen der versierselen der orde van de Kroon 3e klasse, hem door den koning van Pruissen geschonken. MINISTERlëLE DEPARTEMENTEN. BeilOCmd tot minister van buitenlandsche zaken, met ingang van 15 dezer, de lieer mr. E. J. J- B. Cremers, thans lid der provinciale staten van Groningen. (Reeds in ons vorig nommer vermeld Met liet zelfde tijdstip eervol van de tijdelijke waar neming dier betrekking onder dankbetuiging ontslagen de heer W. J. C. ridder Iluyssen van Kattendijke, minis ter van marine. marine. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. Ms. militaire dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den officier van gezondheid 2e klasse bij de militaire genees kundige dienst in Nederlandsch-Indië F. A. Rotlic, thans met verlof in Europa. leger. Benoemd hij het wapen clcr infanterie, bij het 2e regement, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant A. L. II. Gertuer, van het regement grenadiers en jagers; bij het 4e regement, tot len luite nant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant C. II. N. de Ronde, van het korps. Op non-aktiviteit gesteld de kapitein J. H. G. Plato, van het 2e regement infanterie, in afwachting dat om trent liem nader zal worden beschikt. schutterij. Benoemd bij het half bataljon no. 6. der rustende schutterij in Zeeland tot officier van gezondheid 2e klasse dr. J. M. Boom. Marine en leger. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden is den 29 februarij ter rcede van Messina gearriveerd. Aan boord was alles wel. Dc korvet zal zich spoedig naar Syracuse begeven. Reeds is gemeld dat liet Contingent der nationale uiilicie voor dit jaar over het geheele rijk zal bedragen 9400 man, waarvan 400 voor de zee-milieie zijn bestemd. Deze 9400 zijn over de onderscheidene provinciën ver deeld als volgt: Zuid-Holland 1639, Noord-Holland 1457, Gelderland 1160, Noord-Brabant 1135, Friesland 868, Overijssel 702, Limburg 668, Groningen 624, Utrecht 423, Zeeland 423, Drenthe 301. De verdeeling isbij de infan terie, waaronder de zce-niilicie 7443, bij de kavallerie 375, bij de artillerie 1500 en bij de mineurs 82 man.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1