beijverden om hem tot gids te verstrekken. Onderweg geraakte hij in gesprek met hen. „Wat zal het ëindc van deze geschiedenis zijn! zeide een der soldaten; ik 'heb weinig vertrouwen in al ■dezen warboel. Maar het is toch onmogelijk dat men het verraad hernienwe van twaalf jaar geleden!" Dit alles werd met luider stemme gesproken, zoo dat Gustaaf Rasch in het belang van dien soldaat zeiven hem meende te moeten aanraden om iets zachter te spreken. „Waarom? was het antwoord. Zou ik niet mogen spreken over deze knoeijerij? Ik zie daartoe geen reden. Ik herhaal het, de oude (de veldmaarschalk von Wran- gel) aal ons geen tweede maal voor den gek houden, ofhij kome eens op het slagveld! Hierbij keken de pruissen glimlagchend naar elkander, „Ja.hernam eeu auder soldaat, een forsc.hc kerel uit Westphalen, liet is niet om te lagchenZouden wij ons hier weder laten mystificeren en doodschieten voor de aardigheid? Die arme luitenant Hammer! En die arme gr&af GvöbenIk stond juist naast hem toen hij van zijn paard viel. Twintig jaren oud en -knap officierZou dit alles voor niet wezen voor niet?" ^Neen, riep met heftigheid een ander soldaat uit Berlijn, die z'yue jonge vrouw had moeten verlaten om het leger te volgen; dit zal niet gebeuren Dan liever alles omver gooij en! Dan zullen wij de republiek uitroe pen, waarachtig de republiek!" Gustaaf Rasch zegt dat dergelijke gemoedsstemming niet zelden bij de soldaten in Sleeswijk kan worden op gemerkt. .Zou men nu kunnen aannemen dat een leger, waarvan de manschappen zoo spreken, liet blind werk tuig kan wezen, hetwelk men noodig moet hebben om de heilige alliantie, dat spook, hetwelk men te Parijs en •Londen meent te zien, werkelijk te doen optreden. Er zijn geene spoken meer en de overeenkomst van sommige tijdvakken in de geschiedenis moge sommigen tot de ontmoedigende theoriehebben doen komen datdemensch- heid in een cirkel ronddraait, die theorie blijkt onzinnig te zijn als men de geschiedenis wat ernstiger gelieft te beschouwen. Zoo bestaat er overeenkomst tusschen het eerste en tweede fransche keizerrijk, dit zal wel niemand ont kennen, maar groot verschil bestaat er tusschen het bestuur van 00111 en neef. Is Napoleon I niet de brutale veroveraar, die met ijzeren hand Europa wil vervormen naar zijn beeld, ep in de 19c eeuw de droom venvezen- 1 ij ken van een Karei den groote? Kijken, volken, staats instellingen, individuen r -alles vernietigt hij en zijn gewelddadig werk schij nt te moeten bekroond worden door de stomme bewondering zijner slagtoffers. Maar ziedaar ide nationale geest, welke zich weder krachtig en on ver- winbaar op de puinhoopen verheft Napoleon sterft op St. Helena. Het voorspel van het tweede keizerrijk is bijna gelijk aan dat van het eerste; alleen in tegen stelling van zijn oom, neemt Louis Napoleon de revolutie tot bondgenoot en houdt de kanonnen van den opstand gerigt op de oude troonen. Te vergeefs zouden Pruissen, Oostenrijk en Iiusland het tweede keizerrijk willen bestrijden en detendenzen, waartoe de restauratie der heilige alliantie dit zou leiden. Mogt ook al dergelijk verbond door de soevereinen onder teekend worden, waar zouden de volken zijn, welke hier aan hun zegel zouden hechten? Men valt niet tweemalen in zoo ruwen strik. In 1813 1815 was er al de gemoedelijke naïveteit van het duit- sche volk toe noodig, om iets dergelijks toe te juichen. Behendig had men zich van de natie weten meester te maken en zoo zorgvuldighare zwakke zijden gesondeerd, op haar godsdienstig gevoel gewerkt en partij getrokken van de stemming wagrin zij was, dat zij, eer zij weder tot eenig nadenken kwam, zich goed en stevig zag vast gebonden door den kunstigsten toestel, welken ooit des potisme en theocratie te zamen hebben uitgedacht. Daarbij moet men niet vergeten dat het volk nog slechts zeer onbestemd de vrijheid had leeren kennen. Op dit oogenblik heeft het echter de verboden vrucht van den boom der kennis geplukt en daarvan geproefd. Zou men meenen liGt op nieuw te kunnen binden Het kind is thans man geworden Wel erken ik dat de vrijheid nog niet volkomen is. Nog is in Pruissen het bestaan van een von Bismarck mogelijk. Onder voorwendsel eener vaderlandslievende beweging, zendt bij legers naar een vreemd land om dit te bezetten en, volgens zijne eigene erkentenis, clit te nopen om de deinokratisehe instellingen af te schaffen en tot een coup d'état te dwingen. Maar gij hebt straks gehoord dat het leger, thans nog liet eenig middel der reaktie, ophoudt on het gehoorzaam werktuig te zijn van de door haar gekoesterde sombere plannen. Een enkele stap meer, en let leger de soldaten namelijk, .niet de officieren vereenigen zich met de publieke opinie en van dat oogenblik af zal de heilige alliantie der volken de overhand hebben op die der vorsten. Het in staat van beleg stellen vian Gallicië, de buiten gewone krijgsmaatregelen van Rusland, de aanstaande bezetting van Jutland door de oostenryksch-pruissische troepen, hebben noodzakelijkerwijze geloof doen hechten aan de wederopstanding der heilige alliantie. Dat de heer von Bismarck dergelijk ongerijmd plan ontworpen heeft, geef ik gaarne toe. Le Monde heeft wel de heilige inkwisitie voortreffelijk en christelijk verklaard, maar daarom zijn wij van de wederoprigting van dit gods dienstig geregtshof ver verwijderd. The morning post bevat een zeer oorlogzuchtig arti kel waarin wordt beweerd dat de poolsclie kwestie het heilig verbond zoo niet bij traktaat, dan toch feitelijk weder in het leven heeft geroepen. „Indien er eene over eenkomst tusschen Rusland, Oostenrijk en Pruissen bestaat, waarbij tot grondslag de verovering van Dene marken en Italië en de onderlinge verdeeling dezer rijken is aangenomen, dan zou het gemakkelyk zijn om zich omtrent de ondergeschikte punten te verstaan. Rus land kon dan Gallicië en Posen inlijven, Oostenrijk een gedeelte van Italië, en Pruissen Denemarken. De drie leden van het heilig verbond zouden elkander voorts hunne nieuwe bezittingen kunnen verzekeren. Boven dien zou het heilig verbond ook aan Turkije kunnen denken en zou Rusland zich tevreden kunnen stellen met eene uitbreiding aan de turksche zijde zonder aan spraak te maken op de poolsclie provinciën van Pruissen en Oostenrijk." Deze zwarte schildering van den toestand des oogen- bliks geeft aan het engelseh dagblad grond tot de bewe ring, dat ItaliëDenemarken en Turkije slechts door eene fransch-engelsche alliantie kunnen gered worden van den ondergang. Le constitutionnel bevat een artikel van den keer Paulin Limayrac, waarin wordt betoogd dat de voorstel ling der engelsche dagbladen ten opzigte van eene her stelling van het heilig verbond ten minste overdreven zijn. Het officieus dagblad wijst op de tegenstrijdige belangen vanPruissen, Oostenrijken Rusland, en ofschoon het erkent noch outkent dat er eene alliantie bestaat gelooft het deze niet in dien zin en ouder die voorwaar den te moeten opvatten als de engelsche dagbladpers zulks doet. IjnnödsbiTigtrn. (ÜraanmarliLtcu eaz. Amsterdam 9 maart. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken 41. Lijnolie op zes weken 38$. Prijzen van e He kies». Amsterdam 9 maart. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 2.1 pet. 63# dito dito dito 3 76# dito clito dito 4 98# Aand. Handelmaatschappij 4.V België. Certifikaten bij Ilotkschild ..21 Rusland, Ohligatiën 1798/1816 5 101# Certifik. Hope co4 Oblig. dito 1855, 6e serie 5 86 dito dito Leening 1860 4.V 88$ Certifikaten 6 Aand. spoorweg185$ Polen. Schatkistobligatiëu4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 551 dito 1847/1852 21 281 dito rente Amsterdam5 80-1 dito nationale5 61$ Bank aktiën3 747 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) .3 49 dito3 thans 2# 45# Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 47 dito 18561862 3 46 Griekcnl. dito (blaauwe) 5 21$ Turkije. Obligatiën (binneul.)6 47# Vereen.Stat. dito (1874) 5 64# Illinois. dito7 71# Moxiko. dito3 43 Grenada. dito afgestempeld4$ Venezuela dito 2 22# Cowjxms en losbare obligation. Amsterdam 7 maart. Metalliek/23,621; Napelsehe Diverse engelsche in /ll,75; 3 pet. Eng. Port. /II,75; Franacke ƒ55,50Belgische ƒ55,75Pruissische ƒ34,871; Spaanscke piasters SpaanScke coupons per fr./Hamburger Russen ƒ31,871Russische iu zilveren roebelsƒ32,75Poolsclie in fl. 26,Nationale metalliek 28,20Dollars UMDaüi$}l)ciü. Diakenen der Nederd. Hervormde gemeente alhier, berigten met hartelijke dankzegging de ontvangst eener som van ƒ21.871, zijnde de zuivere opbrengst van een door jonkheer mr. D. M. van Dusseldorp de Superville geschreven en bij de boekhandelaars J. C. W. Altorffer uitgegeven werkje, getiteld: „Drietal Lettervruchten op geschiedkundig gebied." Middelburg, den 8 maart 1864. Diakenen voornoemd, DIIlIv JERASvoorzitter. JAC.DE KANTER, secretaris. vfinuTtcntim. Heden overleed, na eene langdurige ziekte, tot diepe droefheid vau mij, mijne Kinderen en verdere Naastbe- staandenmijn geliefde Echtgenoot ADR1AAN KIS- REEUW, in den ouderdom van bijna 51 jaren. Retranchement, S. DE HULLU, 5 Maart 1864. Wed. A. Risseeuw. lieden overleed aan verval van krachten, JOHANNA MARIA CAJRELSin den ouderdom van 91 jaren. Middelburg, den 6 Maart 1864. Eenige kennisgeving. «JE fcCJTE LBdJ 84 E AAK KOK Bij verklaringafgelegd voor den Heer Kantonregter inliet Kanton Middelburg, Provincie Zeeland, blijkens proces-verbaal van den 7den Maart 1864, op de minute geregistreerd, is door den lieer JOHANNES JACOBUS ALBERTUS BAERT, Apotheker en Chemist, wonende te Middelburg, aan zijnen Zoon MARIUS NIOOLAAS BAEIiT, wonende te Vlissingen, bandligting verleend tot het uitoefenen van het beroep van Apotheker en Chemist, met den handel daaraan en in liet vak van Droogerijen verbonden, mitsgaders het sluiten van huur en verhuur. De Griffier van gemeld Kantongeregt, II. J. VAN DE1NSE. BETALING ten Kantore van den Betaalmeester en hij liecren Ontvangers der Direkte Belastingenvan de Lijfrenten over 1863 en van de Traktementen over het eerste kwartaal 1864. DERDE OPROEPING. Aan het strand der Gemeente iDomburg zijn aange spoeld en geborgen de navolgende goederen Zes nieuwe Noordsche Deeleu, lang ongeveer 3,5 el, breed 20duim, van verschillende dikten; eenige Scheeps- platcn van onderscheidene afmetingen, een ledig Vat, eenige stukken van een Scheepsdek, een Roeiriem, een stuk Ra lang 6ellen, eene Dekplaat lang 5.| el, een Balk lang 6# el, drie Ned. E' Palmolie, een Watervat, een Spriet lang 5.} el, een stuk Mast laug 3,75 el, dik in omtrek 90 duim, een dito lang II eldik in omtrek 1 el, een Steng lang 4,50 el, dik in omtrek 75 duim, een bos Hoepenstokkeri, eene aanmerkelijke partij Wrakhout; alles zonder merken. Wijders eene kleine Boei, gemerkt D 248, en eene Sloep lang 81 el, breed 1,3 el, kopervastgeschilderd zwart met geelen rand, op den achtersteven gemerkt; watch deal X PHILIP FILES Regthebbenden op vorenstaande goederen vervoegen zich bij den Burgemeester. Domburg, 9 Maart 1864. J. J. I. SPRENGER. DIRIGERENDE LEDEN der Feekea AStariemie te Middelburg, geven door deze kennis, dat zij besloten hebben gedurende dezen Winter weder HiïJftSj'irBSE- SC3B(DUWBAKft te houden. De eerste Kunstbeschouwing zal plaats hebben op Vrijdag II Maart e. k., des avonds half acht ure, in het Gebouw der Teeken-Akadcmie, waar op den zelfden dag, tusschen 12 en 2 ure, Toegangkaarten verkrijgbaar zijn. -x,_ Namens Dirigerende Leden - BIJLÈVELD VAN SEROOSKERKE, Voorz. •y - J. D. M. DE STOPPELAARSecretaris.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3