Marine en leger. Zr. Ms. schrocfstoomschip Het metalen kruis, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. E. de Man, is den 28 januarij jl. te Rio Janeiro aangekomen en heeft den 8 februarij daaraanvolgende zyne reis naar Oost- Indië vervolgd. Een paar dagen te voren was aldaar almede aange- komen Zr. Ms. schrocfstoomschip Stavoren, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse R. W. G. Arendsen de Wolff, die vermoedelijk in de helft van februarij daar aanvolgende de reis naar Oost-Indië zou voortzetten. Staatscourant €2enicng<le bcrigten. Behalve de kostelooze verlichting van de straten, het raadhuis en het bureau voor openbare werken, heeft de gasfabriek te Groningen in het vorige jaar eene bate j van 10.559,11, aan de gemeente opgeleverd. Jakob Former, bijgenaamd oude Jakob, te Rotter dam, vierde gisteren zijn 105en jaardag. Bij eenigzins gunstig weder gaat hij nog steeds uit. Te Londen is dezer dagen overleden de koopman Frederic Huth, die een vermogen van 500.000 p. st. heeft nagelaten. Onder de legaten bevindt zich een gouden snuifdoos met briljanten omzet en voorzien van de beeldtenis van Maria Christina van Spanje, welke hij ten jare 1810 van de koningin-regentes ten geschenke ontving. Yolgens een berigt uit Japan van 7 januarij is op kersdag liet paleis van den taikoen te Jeddo en op nieuwjaarsdag een groot gedeelte dier stad afgebrand. De eerstgenoemde brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. Naar men verneemt, hebben onderscheidene engel- scheen fransche bankiershuizen (Baring, Fould, Pereire, Hottinguer, enz.) een kapitaal van 50 millioen franks bijeengebragt, waarmede zij eene mexikaansche bank willen vestigen, die het regt zou hebben 200 millioen bankbiljetten in omloop te brengen en wier aandeelen op de parijssche beurs als mexikaansche fondsen zouden worden genoteerd. Dit plan is thans aan de goedkeuring des keizers onderworpen. Maandag morgen ten lOj ure is mevrouw de wed. Pruimers, geb. van Dedem, voor het provinciaal geregts- hof van Overijssel verschenen in zake van het namens haar aangeteekend appel tegen het vonnis derarrondisse- ments-regtbank te Zwolle, waarbij zij ontzet is uit de voogdij over haar minderjarig kind. Van het ter teregt- zitting behandelde is vooralsnog niets bekend, omdat de deuren der audiëntiezaal gesloten waren. Ten 1| ure is mevrouw Pruimers per rijtuig weder huiswaarts gekeerd. Toen, zoowel als bij hare aankomst, was als volgens ge woonte eene groote volksmenigte op de been. Men verneemt dat de dichter Ten Kate door den koning van Italië benoemd is tot ridder van de orde der heiligen Mauritius en Lazarus, en wel vooral wegens zijne vertalingen der werken van Dante. Mejufvr. Ludmilla Assing is te Berlijn tot twee jaren gevangenisstraf en ontzetting harer burgerregten veroordeeld, wegens eenige volzinnen, voorkomende in de deelen V en VI van Varnhagens dagboek. Vroeger werd deze uitgeefster, die zich niet in Pruissen bevindt, reeds om andere volzinnen tot 8 maanden gevangenis straf veroordeeld. Meldt men uit audere oorden des rijks bijzonder heden, voorgevallen bp de loting der nationale milicie ook te Beileu heeft zich een niet onaardig incident voor gedaan. Op de alfabetische lijst der lotelingen waren namelijkgebragt de namen van twee jongelingen, die reeds voor ettelijke jaren waren overleden. Daar zij natuurlijk bij de loting niet aanwezig waren, heeft de burge meester voor hen geloot en voor beide een dienstpligtig nummer getrokken. Vier lotelingen, die mede dienst pligtig zijn, hebben daarop hunne reklames over deze onregelmatigheid bij gedeputeerde staten ingebragt en men ziet met belangstelling de uitspraak van dit kollegie te gemoet. Staten generaal. TWEEDB KAM UK. Zitting van maandag 7 maart. Eeu wetsontwerp tot uitbreiding der wet op de natio nale milicie, en eene kennisgeving van het overlijden van mr. G. A. de Meester, lid der kamer, zijn in deze zitting ingekomen. Daarna heeft de vergadering, zonder beraadslaging, aangenomen om het voorstel van de heeren Cool c. s., betreffende de tegemoetkoming aan de slaveneigeuaren op St. Martin in overweging te nemén, zoo dat het wets ontwerp naar de afdeelingen is verzonden. De eindverslagen zijn gereed over het wetsontwerp houdende herziening van de tabel der kieswet en tot goedkeuring van een handelstraktaat met Liberia. De dag der diskussie zal later bepaald worden. Thermometerstand. 7 maart's av. 11 u. 48 gr. 8 's morg. 7 u. 46 's midd. 1 u. 52 gr. 's av. 11 u. 42 gr. 9 's morg. 7 u. 44 's midd. 1 u. 49 gr. fiiuitcnlanïi. Algemeen overzlgt. Van al de geruchten, welke den min geruststellenden toestand van ons werelddeel in de laatste dagen nog onheilspellender wilden voorstellen, is, terwijl wij dit overzigt schrijven, weinig overgebleven. Paus Pius IX is volmaakt gezond, de heer de Tkouvenel gaat niet naar Londen, koning Leopold van België gaat niet naar Parijs, de aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk is op inne mende wijze door den franschen keizer ontvangen,zoo dat den alarmisten nog slechts het gerucht der aftreding van den heer Fould en het spook van het heilig verbond is overgebleven om zich zeiven schrik aan te jagen. Intusschen blijft Europa's toestand verre van gerust stellend en heeft de schijnbare kalmte, welke voor het oogenblik heerscht, wel iets van de stilte welke den storm voorafgaat en waarbij verschillende europesche staatslieden geene politieke stormsignalen noodig heb ben om het onrustbarende van het oogenblik te beseffen. De laatste stemming der duitsche bondsvergadering over het voorstel van Oostenrijk en Pruissen, hetwelk slechts zes stemmen mogt erlangen, maakt nog steeds het onderwerp uit van de beschouwingen der deensche dagbladpers. De Wiener Zeitung beschouwt deze stem ming geenszins als een voorteeken van eene naderende koalitie der kleine duitsche staten tegen de gealliëerden maar als een voorteeken eener naderende verzoening of liever onderwerping. De omstandigheden zelve schijnen helaas, deze voorspelling te bevestigen. In plaats toch van het oostenrijksch-pruissische voorstel bepaaldelijk af te stemmen, is de motie aangenomen om het naar de kommissie voor Ilolstein te verzenden. Zoo schijnt dus de tijd nabij waarin de weifelende en wankelende bonds vergadering nederig het hoofd zal buigen voor den heer von Bismarck en zijne omgeving. In een onzer laatste nommers deelden wij het onder houd van lord Wodehouse met den heer von Bismarck mede. Volgens eene andere lezing der bedoelde depcche zou de laatste aan den" engelschen gemagtigde hebben verklaard: „dat eene revolutionaire en anti-duitsche regering, staande onder den invloed eener straat-demo- kratie, voor ons (Pruissen) een on verdragelij ke nabuur was en tevens bij alle buitenlandsche verwikkelingen zeer gevaarlijk. Met dergelijke regering is een oorlog vroeg of laat onvermijdelijk." Zoodanige betuiging dos heeren v.Bismarck,die den deenschen liberalen staatsvorm als straat-demokratie kwalificeert, mag ook door de neder- landsche regering wel ter harte worden genomen en in zoo verre invloed uitoefenen dat men pogingen aan wende om alle middellijke of onmiddellijke betrekkingen tusschen Nederland en den duitschen bond te doen ophouden. Daartoe bieden de tegenwoordige deensch- duitsche verwikkelingen welligt de gunstige gelegen heid aan, welke misschien later te vergeefs weder zou gezocht worden. De waarschuwing van den heer von Bismarck „dat een oorlog met dergelijke regering vroeg of laat onvermijdelijk is" is niet alleen op Denemarken maar ook op Nederland betrekkelijk. Heden Denemarken, morgen ons vaderland. In de zitting van het engelsch lagerhuis op gisteren heeft lord John Russell, in antwoord op eenige interpel lation, medegedeeld dat Denemarken's antwoord in het laatste gedeelte dezer week wordt te gemoet gezien en dat de engelsche vloot teruggeroepen is om elk oogenblik beschikbaar te kunnen zijn. Beide medcdcelingen zijn slechts officiële bevestigingen van hetgeen reeds vroeger is medegedeeld. De zweedsche natie blijft steeds volksvergaderingen houden om de regering te nopen tot het zenden van hulptroepen naar Denemarken. Wel worden de krijgs toerustingen in Zweden steeds voortgezet, maar van een plan om de deensche natie in haren strijd tegen de duit sche legermassa's bij te staan, wordt voor het oogenblik nog altijd niets gemeld. De nationale italiaansclie yereeniging heeft onlangs bij gelegenheid van Groeco's aanslag op het leyen van Napoleon een adres gerigt aan den franschen keizer, waarbij dergelijke handeliiigcn ten sterkste werden afgekeurd. In het antwoord des keizers, hetwelk thans in de turijnsclie dagbladen is opgenomen, zegt deze dat dergelijke aanslagen zijne gevoelens jegens Italië niet kunnen veranderen, terwijl hij het zich steeds tot eer rekent de pogingen te hebben ondersteund ter verkrij ging zijner onafhankelijkeid. De ongeregeldheden, waaraan de grieksche staat ten prooi blijft, hebben, gelijk reeds onlangs voorzien werd, eene wijziging in het ministerie noodzakelijk gemaakt. Het niet zeer krachtig ministerie Bulgaris is aan het be stuur gebleven met nieuwe hoofden voor de departemen ten van oorlog, justitie en marine. Sommige berigtgevers beweren dat ook dit nieuw kabinet zich in geen lang bestaan zal mogen verheugen. De laatste berigten uit Amerika melden dat de gene raal Sherman op zijn togt naar Mobile en de generaal Gilmore op zijne expeditie in Florida beide door de zuidelijke troepen zijn teruggeslagen. Deze tijding kan, als zijnde van de gekonfedereerde zijde afkomstig, mis schien overdreven zijn, zoo dat nadere bevestiging zal moeten worden afgewacht. Het oorlogstooneel. De korrespondent van The times schrijft het volgende uit Sonderburg omtrent het deensch volkskarakter: „De denen zijn, naar men mij verzekert, het eenige volk, hetwelk oorlog voert zonder spionnen. Van de eene zijde willen zij niet toegeven dat er voor dappere soldaten iets bestaan kan, hetwelk naar eene verrassing gelijkt, terwijl zij zich zeiven de eer toekennen altijd gereed te zijn om den vijand te ontvangen, wanneer hij zich ook gelieft te vertoonen, des daags of des nachts. Van de andere zijde zou het even onmogelijk zijn om in Dene marken een spion te vinden als in Sparta een echtbreker. Er bestaan betrekkingen, waartoe geen deen zich zou verlagen, werken, welke ongedaan zouden blijven, tenzij men een vreemdeling aantreft, die zich daarmede wil belasten. „Men ziet in de hotels te Koppenhage b. v. geene.deen sche bedienden. De reden daarvan is niet omdat geen deen zich tot dienstbaarheid willeenen, maar hij heeft er een afschuw van om den eersten den besten ten dienste te staan. Zoo is ook de rol van een harlekijn of hansworst pimmer op een deensch tooneel door een deen vervuld. Niet omdat de noren een af keer hebben van het tooneel, daar zij integendeel de dramatische en vooral de chore- grafisehe kunst beoefenen. Een gevoel van achting voor zich zei ven belet eeliter den deen om zich belagchelijk te maken. „Zelfs in de middeleeuwen reeds, toen de nar een onmis baar lid der koninklijke omgeving was, verkreeg liet deensche hof zijne narren uit Duitschland. „Zonder twijfel nu heeft de rol van spion niets gemeen met die van knecht in eene herberg, die de hand uit strekt om eene fooi te ontvangen, evenmin als met die van een hansworst met grjjnzend gelaat. Mannen van het edelst karakter, vaderlandslievende personen, die met heldenmoed zich aan eene edele zaak hadden gewijd, hebben hun.ne geheime diensten als even verdienstelijk beschouwd als hun betoonden moed op het slagveld. „Er is echter iets in het woord spion, hetwelk de denen als instinktmatig en zonder daarbij te redeneren afschrikt. De weg van den spion loopt niet regt, zijn gang is slui pend, zijne handelingen hebben in zich zelve iets laags, hetwelk in zijne oogen door het edele doel niet kan weg genomen worden. Al mijne pogingen om een brief hei melijk door de voorposten te doen brengen en alzoo een drietal dagen te winnen, daar de post een omweg moet maken, leden schipbreuk op de fijngevoeligheid der arm ste lieden, die weigerden om zich schuldig te maken aan dergelijke bedriegclijke handeling, gelijk zij het noemden. „Het gevoel der denen omtrent dit punt heeft iets van hetgeen dien eerlijken zwitsersclien bergbewoner bezielde, die, uitgezonden om de zwakke zijde van het vijandelijk terrein te bespieden, op de poort der vesting bonsde en uitriepik ben de spion van Uri Uit Koppenhage wordt gemeld dat door de buyger- garde aldaar een artillerie-korps is opgerigt om, zoo noodig, dienst te doen in de forten, welke de deensche hoofdstad van de zeezijde beschermen. Ook de buiten werken der citadellen van het noordwesten der Sund tot aan Charlottenlund zullen door dit korps in staat van verdediging worden gebragt. Het heilig verbond. Omtrent het gerucht der herstelling van dit verbond treffen wij in eene mededoeling uit Berlijn het vol gende aan Voor zijne laatste verdrijving uit SleeSwijk bevond zich de bekende publicist Gustaaf Rascb in de straten van Eckernförde om het verblijf van een zijuer vrienden, een gekwetsten kapitein, uit tevorsehen. Hij wendde zich daartoe tot eenige pruissische soldaten, die zich

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2