MIDDELBURGSCHE C O U R A N T. r 40. Donderdag '1864. 10 Maart. Pgr Si :y Editie Tan woensdag avond 8 ure. BEKEADMAHING. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, maakt bekend, dat op donderdag den 24 maart aan staande zal worden overgegaan tot de openbare herbe steding van Remontpaarden te weten: door de hoofd administratie van het 2e en 3e regement dragonders te 's Gravenhage en Haarlem, ieder van 60 paarden en door die van het 5e regement dragonders te Venlo van 90 paarden. De voorwaarden van herbesteding liggen ter lezing onder anderen ter provinciale griffie van Zeeland te Middelburg. Middelburg, den 8 maart 1864. De commissaris des konings voornoemd, R. W. YAH LIJNDEN. AANBESXE®UVCr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AAG- TEKERKE zijn voornemens, onder nadere goedkeuring, op Donderdag 24 Maart 1864, des namiddags 2 ure, in de bovenzaal der sociëteit op de Groote markt te Middelburg, bij enkele i n s c h r ij v i n g aan te besteden Het begrinden van den KLOOSTER,WEG, onder de gemeenten Aagtekerke en Meliskerke, lang 3360 el, met het onderhoud gedurende een jaar na de vol tooiing. Het bestek ligt ter lezing te Middelburg, in de sociëteit de Vergenoeging, hotel de Flandre en het Klooster; te Vlissingen, hotel de Commerce en bij Abée; te Brouwershaven, bij van 't Hofte Zie- rikzee, bij van Oppen; te Tholen, bij Augustijn; te Goes, in de Korenbeurs; te Breslcens, in 't Ca non d'or; te Neuzen, bij Steenkamp; te Hulst, in het Bonte hert; te Aagtekerke, Grijpskerke, Meliskerke en Westkapelle, in de dorpsherber gen. Het is op franco aanvraag, tegen betaling van 25 cent, te verkrijgen bij den boekdrukker T.P. ROEST te Middelburg. Aanwijzing zal geschieden gedurende zes dagen vóór de besteding, waartoe gegadigden zich gelieven te wenden tot den opzigter L. W. ROELSE te Mid delburg. Bij dezen, bij den burgemeester J. DE VISSER, te Aagtekerke, en bij den notaris P. P. SLEGT, te Mid delburg, is nadere inlichting te bekomen. Aagtekerke, 20 februarij 1864. J. DE VISSER, burgemeester. P. WISSE Sz., waarn. secretaris. öinncnlanïr. Middelburg 9 maart. Z. M. heeft benoemd tot minister van buitenlandsche zaken, met ingang van 15 maart, mr. E. J. J. B. Cremers. lid der provinciale staten van Groningen. Hoewel van het verslag betreffende den aanleg der staatsspoorwegen van 1 julij 1863 tot 1 januarij L864> gisteren in de Staatscourant opgenomen, vele bijzonder heden reeds aan onze lezers bekend zijn, meenen wij daarvan toch het volgende te moeten overnemen Sektie Roosendaal—Woensdrecht. Nadat enkele bezwaren, door de staatsexploitatie-maat schappij ingebragt, waren opgelost, werd de spoorweg van Roosendaal tot Bergen op Zoom, met de voorloopige stationsinrigting te Roosendaal, op den 22 december geopend en op den dag daaraanvolgende voor het publiek verkeer opengesteld. Voor het gedeelte dezer sektie tusschen Bergen op Zoom en Woensdrecht zijn in de gemeente Bergen op Zoom, op ééne uitzondering na, al de perceelen aan gekocht. In de gemeente Woensdrecht zijn met enkele eigenaren de overeenkomsten wegens den afstand hunner gronden gesloten. Het maken van de aardebaan en de kunstwerken van den spoorweg van Bergen op Zoom tot Woensdrecht, benevens het maken van een gedeelte van den dam door de Ooster-Sclielde, gezamenlijk ter lengte van 7815 ellen, werd besteed. Van de stalen wegbrug in den provincialen weg van Bergen op Zoom naar Antwerpen kan de voltooijing spoedig worden te gemoet gezien. Sektie WoensdrechtGoes. Tot gemagtigden voor de onteigening van den spoor weg van Woensdrecht tot Goes, wat het zeeuwsche gedeelte betreft, werden, onder leiding van den heer J. A. A. Franssen van de Putte, benoemd de heeren mr. J. L. H. Liebert, advokaat, en F. Ferdinandusse, water bouwkundige en gezworen der breede watering bewesten Yerseke, beiden wonende te Goes. De gemagtigden hebben een aanvang met hunne werkzaamheden gemaakt. In december werd het maken der aardebaan en kunst werken, de levering van ballast voor den spoorweg van den linker Schelde-oever tot Goes, het maken van een stationsgebouw te Goes, van haltegcbouwen te Krabben- dijke, Kruiningen en Kapelle-Biezelinge, benevens het metselen van den onderbouw voor de brug over het kanaal door Zuid-Beveland, en eenige verdere werken besteed. Sektie GoesVlissingen. Op de rigting van de lijn Goes—Middelburg heeft het punt van overgang van het Sloe een overwegeuden in vloed. Men is er in geslaagd daarvoor een stoomvak te vinden dat in een tijdsverloop van vier jaren, zoo als uit vroeger verrigte peilingen vergeleken met de tegenwoor dige blijkt, gcene noemenswaardige veranderingen heeft ondergaan, en waar dus de toestand van het Sloe gere kend kan worden normaal te zijn. Terwijl nu tevens daarbij de rigting van den spoorweg die van den stroom draad haaks snijdt, schijnt dat punt zich even goed voor eene brug als voor een dam te zullen leenen. De rigting van den spoorweg tusschen Goes en Middel burg is uitgebakend. De waterpassing en de opmetingen zijn onder handen. De rigting van den spoorweg van Middelburg totVlissin- gen is afhankelijk van de wijze van overgang van het Sloe. Voor de kanaal- en havenwerken op Walcheren worden terreinopnemiugen gedaan. inhoudende tegen de voorgestelde wijziging der gemeen tewet; bedoeld adres was voorzien van de handteeke- ningen van 1654 ingezetenen. Met de beste voornemens bezield trad zaturdag het weekblad De standaard de wereld in. De redaktie schijnt haar taak niet ligt te achten en te beseffen dat, bij een zoo groote verscheidenheid van onderwerpen als zij zich ter behandeling voorstelt, zij haar doel slechts bereiken kan door uitnemende specialiteiten aan zich te verbinden. Indien zij hierin werkelijk overeenkomstig hare verklaring geslaagd is, kan het niet als vermetelheid worden aange merkt dat zij zich reeds nu van de algemeene sympathie overtuigd houdt. Wanneer de redaktie aan haar pro gramma getrouw blijft zal haar blad zich zeker gunstig onderscheiden van het onlangs gestaakte Handels- en effectenblad, wiens plaats het in sommige opzigten schijnt te moeten vervangen. Behalve politieke overzigten en mededeelingen van allerlei aard, in tal van rubrieken verdeeld, zal het ook overzigten bevatten van de handels beweging der voornaamste markten van ons land en van den stand der geldmarkt, welke tot veiligen en vol doenden leiddraad moeten strekken en, bij zoo veel wat belanghebbenden op het dwaalspoor kan brengen, zonder eenige nevenbedoeling met volkomen kennis van zaken zal geschreven worden. Indien het nieuwe weekblad aan deze schoonc beloften getrouw blijft, zal het zeker bij de periodieke pers eene waardige plaats vervullen. De verkiezing van een lid voor de eerste kamer der staten generaal in het kiesdistrikt Groningen, in plaats van wijlen mr. J. W. Quintus, heeft gisteren plaats geliad. Volgens heden ontvangen telegram is als zoodanig geko zen mr. A. J. van Royen, notaris te Onderdendam. Bij beschikking des ministers van binnenlandsche zaken is bepaald dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten generaal in het hoofdkies- distrikt Zwolle, noodzakelijk geworden ten gevolge van het overlijden van den heer mr. G. A. de Meester, zal geschieden op dingsdag 22 maart aanstaande, en dat, zoo eene herstemming noodig is, deze zal plaats hebben op dingsdag 5 april dairaanvolgende. Talrijke adressen zijn reeds aan de tweede kamer der staten generaal ingezonden met bezwaren tegen de wets- voordragt tot wijziging van sommige artikelen der ge meentewet. Vermoedelijk zullen die adressen nog worden vermeerderd met een uit de provincie Groningen, waar volgens de Veendamraer courant de gemeente besturen van wege het gewestelijk bestuur zijn uitge- noodigd zich eenparig bij verzoekschrift tot de tweede kamer te wenden, tot wijziging van het wetsontwerp voor zoo veel art. 246 der gemeentewet betreft. Wanneer aan die uitnoodigiug wordt voldaan, zal alzoo zoodanig adres den wensch van ruim vijftig gemeenten uitdrukken. Te 'silage is een adres ingezonden tot ondersteuning van dat van den gemeenteraad aldaar, mede bezwaren Blijkens de Staatscourant van gisteren heeft Z. M. de koning goedgekeurd de statuten der voor minder dan dertig jaren aangegane vereeniging Kunstmin, te Dord recht, en die vereeniging als regtspersoon erkend. Vol gens het reglement is het doel der oprigting: bevordering van den goeden smaak en het onderling genoegen, door beoefening der schoone kunsten en door gezellig verkeer, welk doel men wil trachten te bereiken door het geven van geregelde zomerkoncerten, soirees tot muziekale uitvoering, tooneelvoorstellingen of tableaux vivants, het houden van kunstbeschouwingen, en door bijeen komsten der leden met hunne dames in de sociëteit. Zij heeft hare lokalen met hare aanhoorige terreinen aan den St. Jorispoortsweg te Dordrecht. Benoemingen en besluiten. KiDDRRouDBN. Benoemd tot ridder 4e klasse van de Militaire Willemsorde de le luitenant der infanterie bij het leger in Nederlandsch-Indië J. W. van Son, ter be looning van zijn gedrag bij eene ontmoeting met de zeeroovers in de wateren in de Wester-afdeeling van Borneo, op den 9 mei 1862, op zijne reis van Soekadana naar Pontianak, aan boord van de kruisboot no. 62; als mede de officier van gezondheid 2e klasse bij de militaire geneeskundige dienst in Nederlandsch-Indië G. Luclit- mans, voor zijn op den 28 september 1861 te Ramona (Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo) gehouden gedrag. Benoemd tot ridders der orde van den Nederlandschen leeuw de heeren J. H. A. W. baron van Ileerdt tot Evers- berg, distrikts-kommissaris van Benedcn-Cottica en Matappica, en J. F. A. Cateau van Rosevelt, le luitenant bij het bataljon jagers no. 27, beiden in Suriname. Kckrologle. Eergisteren is te Amsterdam in den ouderdem van 67 jaren overleden de heer F. van der Ouderineulen, oud president der Nederlandsche handelmaatschappij, lid van de eerste kamer der staten generaal, ridder der orde van den Nederlandschen leeuw en grootofficier der orde van de Eikenkroon. Zondag is te Maastricht overleden de heer Auguste Clavereau, oud verifikateur der belastingen in Limburg, ridder der orden van den nederlandschen leeuw en de eikenkroon. Hij was vooral bekend door zijne vertalin gen van nederlandsche gedichten in het franscli. De hollandsche natie, van Helmers; De vrouwen, van Span- daw; benevens onderscheidene gedichten van Van Alphen en Bellamy (waaronder ook Roosje) werden door hem vertolkt op eene wijze waaraan men geenszins alle verdienste ontzeggen kan.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1