MÏDDELBÜRGSCHE C O itfiN T. N°- 38. Zondag 1864. 6 Maart. Editie van zalurdag avond 8 ure. Mfddclbm-g 5 maart. Het koncert, gisteren avond dooi* den heer Kuypers, kapelmeester bij de schutterij alhier, onder direktie van den heer Ceulen gegeven, heeft zeker nicmands ver wachting te leur gesteld. Het programma was rijk aan verscheidenheid en de solo's waren aan talentvolle dilet tanten toevertrouwd, terwijl het orkest van het muziek gezelschap Uit kunstliefde weder medewerkte om het kunstgenot te verhoogen. De uitvoering, zoowel der orkeststukken als die der solo's, kwam ons zeer verdienstelijk voor. Bij de laatste muntte vooral uit de lieer C. Eisner jr. uit Zierikzee, die zich als een veel belovend pianist deed kennen. We begrijpen echter niet waarom hij het programma niet getrouw is gebleven en hij ons in plaats van de fantaisie uit Anna Bolena liet Spinlied van Litolff en iets uit Le pardon de Ploënnel van Jael gaf. Yan eene derge lijke vrijheid toch maakt men slechts in bijzondere omstandigheden gebruik. Het publiek was vrij talrijk opgekomen, maar een nog drukker bezoek ware niet buiten verhouding tot de ver diensten van dit koncert geweest. Uit Zierikzee schrijft men ons onder dagteekening van 3 dezer „De totale opbrengst der ontvangen en verzonden be- rigten door het rijkstelegraaf kantoor alhier heeft over 1863 bedragen de som van ƒ2360,56i-. Daar dit cijfer de door de gemeente gewaarborgde som overtreft, behoeft er geen bijbetaling uit de gemeentekas plaats te hebben. „Op de heden alhier gehouden jaarlijksche paarden markt zijn aan de volgende eigenaren der best gekeurde paarden door de kommissie van keuring de prijzen en premiën, uitgeloofd door de sociëteit Tot nut en genoe gen, de gemeente Zierikzee en de Zeeuwsche maatschappij van landbouw en veeteelt, afdeeling Schouwen en Dui- veland, toegekend te wetenaan Joh. van der Stolpe, wed. J. Snaauw, C. van der Have Jz., B. G. van der Have en A. Giljam, allen te Ouwerkerk; wed. J. Kooiman, P. Gerards, jhr. nir. J. Schnurbeque Boei}e en D. Quant, allen te ZierikzeeM. Geelhoed te Serooskerke, en C. van der Yelde te Brouwershaven. Als keurmeesters heb ben gefungeerd de heeren J. de Glopper voor Schouwen, M. van der Have Jaesz. voor Duiveland, W. van Westen voor Zierikzee en als assistent keurmeester O. Mazure, rijks veearts alhier. Aan de balie werd in den namiddag in den mast geklommen, waarvoor doelmatigo prijzen waren bestemd, hetgeen de volksvreugde verhoogde. De avond werd door de leden der sociëteit Tot nut en genoe gen genoegelijk doorgebragt, ten huize van H. van Veen, alwaar de prijzen en premiën door den voorzitter van .gemelde sociëteit, den heer J. Ochtman Johz., met een toepasselijk woord werden uitgereikt." Uit Doesborgh schrijft men ons: „De verhooging der impost op het gedistilleerd heeft, naar men ons verzekert, reeds de gewone gevolgen die jedere drukkende indirekte belasting na zich sleept. Met smokkelen valt veel te verdienen en de verhoogde premie vermeerdert de begeerte om ten nadeele van 's lands schatkist en ten bate van eigen zak de wet te ontduiken. In „den achterhoek," de streek van Gelderland .die zoo uitnemend geschikt is voor dit bedrijf, worden of liever zijn reeds geheele benden georganiseerd die liopen een goed bestaan in dezen tak van verboden han del te vinden en wij twijfelen zeer of het personeel belast met het toezigt wel in staat zal zijn om te waken dat de verschuldigde regten betaald worden. Maar onze .overtuiging is dat de opbrengst d,er belasting zeer ve,r beneden de raming zal blijven en dat hier ook weder het oude .spreekwoord zal bevestigd wordendie het onder ste .uit de kan wil hebben, valt het deksel op den neus. Het misbruik van sterken drank moet tegengegaan wor- ,den maar door andere middelen." De Staatscourant bevat een belangrijk statistiek ovcr- igt van den in-, uit- en doorvoer van eenige der voor naamste handelsartikelen over de vier jaren 1860 tot en met 1863. Van de drie eerste jaren is de volledige statis tiek natuurlijk reeds bekend door het uitmuntende werk, dat daarvan bij het departement van financiën wordt vervaardigd en jaarlijks uitgegeven. De tegenwoordige opgave en dat is mede van wezenlijk en zelfs van meer dadelijk belang voor den handel bevat nu reeds de uitkomsten van het pas afgeloopen jaar 1863, wat de hoofdgroepen van handels voorwerpen betreft, en komt daardoor niet alleen te gemoet aan den meermalen geuiten wensch van belanghebbenden bij den handel of belang stellenden in de praktische beoefening der statistiek, maar levert ook, door de vergelijking met drie voorafge/ gane jaren, de bouwstoften tot het maken van vergelij kingen en gevolgtrekkingen nopens de handelsbeweging en den nijverheidsom vang over een vierjarig tijdperk. Uit deze cijfers blijkt dat, hoewel eerst de amerikaan- sclie oorlog en later ook de europesche verwikkelingen, uit den aard der zaak van invloed zijn geweest op de algemeene handelsbeweging, zoo wel wat den in- als uit voer betreft, desniettemin de algemeene uitkomsten be trekkelijk bevredigend zijn; terwijl, waarvan sommige belangrijke uitvoer-artilcelen het bekend was, dat eenig voornaam debouché verminderde, de stijging desniet tegenstaande van het cijfer van den uitvoer uitliet vrije verkeer onmiskenbaar aantoont, dat voor andere landen van bestemming de afzet in gelijke evenredigheid moet zijn toegenomen. Benoemingen en besluiten. belastingen enz. Benoemd tot ontvangers der direkte belastingen en akeijnsen te 's Graveland c. a., de heer G. C. G. van Ketel, thans in die betrekking te Yoorst; te Yoorst, de heer J. C. P. baron van Alder- werelt Houtuyn, thans surnumerair der direkte belas tingen, in-en uitgaande regten en akeijnsen in Gelderland. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. ten Holten, uit zijne betrekking van ontvanger der direkte belastingen en akeijnsen te Knijpc c. a., behoudens aan spraak op pensioen. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Zevenaar, de heer F. H. Kok, thans surnumerair dei- registratie en domeinen. Kerk- en «choolmienws. De heer H. van Strien Cz., predikant te Bcnnckom, klassis Arnhem, heeft voor het beroep naar Serooskerke (Walcheren) bedankt. Jl. zondag aanvaardde de heer J. Montagne te Kat- tendijke zijne betrekking als predikant met eene rede naar aanleiding van 2 Cor. IV 136-. CJemcngeïe fociigten. In de dingsdag te Botterdam gehouden algemeene vergadering van oprigters der nieuwe handelssocieteit Het leesmuseum is door de voorloopige kommissie mede gedeeld dat het getal der leden reeds tot ver boven de honderd geklommen is en zich weder een aantal nieuwe leden tot deelneming hebben aangesloten. Dien ten gevolge is de vereeniging gevestigd en een bestuur benoemd. De handel stelt zich van deze inrigting veel goeds voor. Volgens een berigt uit Marokko is aldaar een kruidmagazijn gesprongen, waarbij een aantal personen zijn omgekomen. Blijkens eene officiële opgaaf heeft de invoer van ruwe katoen in Engeland gedurende 1863 in het geheel 660.583.264 pondeu bedragen, of 145,609.968 pond. meer dan in 1862. In 1861 bedroeg die invoer 1.256.984.736 en in 1860 1.390.938.752 ponden, zijnde meer dan ooit te voren was ingevoerd. Het verlies, door den amerikaan- sclien burgeroorlog aan de engelsche katoenfabrieken toegebragt, is nog slechts voor een gering deel door toe voer uit andere landen aangevuld. Dezer dagen is te Brussel de kommissie tot invoe ring eener eenvormige spelling der vlaamsclie taal bij de administratie weder vergaderd en zijn de eigenlijke beraadslagingen aangevangen. Hoewel, naar men weet, de leden zijn uitgenoodigd niets van de diskussiën aan anderen mede te deelen, verneemt men dat de meerder heid de zienswijze der redaktie van het Nederlandsch woordenboek wil aannemen, en zich daartoe met de zamcnstellers van dat werk in betrekking wensclit te stellen. Te gelijkertijd echter is de meerderheid der kom missie van meening dat men sommige afwijkingen, door het gebruik gewettigd, niet mag verbannen en het bij voorbeeld onraadzaam ware aan de woorden zwert in plaats van zwart, peerd in plaats van paard, het burger- regt te weigeren. Een kleermaker, een engelschmnn, die in de Rue de la Paix te Parijs een prachtig etablissement geves tigd had, waar hem de aanzienlijkste dames van het hof kwamen bezoeken, wier balkostumen hij improviseerde, waardoor hij zich eene grootc reputatie had verworven, heeft het denkbeeld gekregen van failliet te.gaan, om zoodoende die dames tot betaling te noodzaken. Daar hij sedert vele jaren de kostbaarste toiletten en kosturaes had geleverd, zonder ooit betaling te. vorderen, was de rekening van vele tot enorme sommen geklommen. Er zijn ambassadrices, prinsessen, gravinnen en hertogin nen, die 80.000, 100.000, ja zelfs 150.000 franks moeten betalenblijkens de rekeningen welke haar thans zijn ter hand gesteld namens den kleermaker, die reeds naar Londen is vertrokken. Daar de meeste dezer dames „court d'argent" zijn, baart deze zaak in de aristokrati- scke kringen veel opziente meer daar de bewuste kleermaker zulk een naam had, dat Pelletan in zijn „Paris Babylone" een geheel hoofdstuk aan hem gewijd heeft. In der tijd werd melding gemaakt van eene adver tentie in een amerikaansch blad, welke aldus aanving: „Men vraagt eene plaats 'als schoondochter in eene fat soenlijke famielje." Thans bevat een ander amerikaansch blad de volgende annonce, onderteekend door miss Geor- gina Mc. Cleanan: „Burgers van Amerika! zult gij onver schillig bij ven, terwijl eene landgenoote van een bevallig uiterlijk, van eene gesoigneerde opvoeding, jong en mu zikaal ontwikkeld, eene artiste, die alles in zich verecnigt wat eene vrouw door een man doet beminnen, genood zaakt is het middel van adverteeren te baat te nemen om een man te vinden? Mannenweest niet langer koel, noch angstvallig. Dat uwe leus zij „het huwelijk of de dood!" Een angstvallig hart heeft nog nimmer eene sclioone vrouw voor zich gewonnen." The New-York herald brengt te Londen het aange naam berigt dat men er in geslaagd is een kanon te gie ten, van 20 voet lengte, waarmede oen kogel van een. ton wigt op eenen aanzienlijken afstand kan geworpen wor den. Men verzekert dat de zoo hoog geroemde pantser- schepen, The warrior en La gloire,mct een schot verbrij zeld zouden worden. Voorwaar een aangenaam vooruitzigt. Bij eene der laatste scherm utselingeu in Slees wijk, werd een oostenrijksch scherpschutter zoodanig door een kogel der denen getroffen, dat hij naast zijn kameraad nederviel en binnen weinige oogenblikkcn den adem uitblies. Hij vertrouwde dezeu een levensgeheim toe, hetwelk ongeveer op het volgende neer komt. Van een rijke famielje te "Weenen afkomstig, had hij, zoo als men dacht, zonder eenig vermogen, om eenige onaangenaam heden het ouderlijk huis verlaten en nam dienst bij de oostenrijksche scherpschutters. Hij stelde zijn kameraad daarbij een verzegeld paket ter hand, waarop het adres van een zijner bekenden vermeld stond, met. last om het bij de eerste gelegenheid aan het adres te bezorgen. Bij de opening vond men er niets in, dan eene groote kool raap, waarop een briefje geplakt was met de woorden „Evenmin als men aan mijn uiterlijk kan vermoeden, wat mijn innerlijk bevat, evenmin kon men aan mijn uiterlijk bespeuren, wat mijn levensgeheim was." Toen men den koolraap opende vond men een damesportret, een portret van een lief aanminnig meisje. Bij nader onderzoek van het lijk bleek de gesneuvelde scherp schutter een meisje te zijn, waarvan het portret in de raap was verborgen. Onlangs zat een heertje (een spotvogel) in den trein,

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1