MÏDDELRURGSCHE COURANT. N°- 36. Donderdag "f\ 3 Maart. 1864. UV.Aitl Editie van woensdag avond 8 ure. middelburg 3 maart. Het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot her ziening van de tahel, houdende verdeeling van het rijk in kiesdistrikten (vermeerdering van het aantal leden der tweede kamer), is thans gedrukt. We ontleenen daaraan voorshands het volgende Door eenige leden werden ook nog bezwaren inge- bragt tegen de bestaande indeeling in Zeeland. Die bezwaren lossen zich op in de klagt over de indeeling der gemeenten Ossenisse en Hontenisse bij Goes, en de splitsing van het eiland Tholen, beide, naar men beweert, geheel willekeurig. Niets verhindert de samensmelting der eerstgenoemde gemeenten van gene zijde der Wes- ter-Schelde met Middelburg, waarbij geheel die landstreek reeds behoort. Daardoor zal haar tegenwoordig isole ment, ontstaande uit de hoogst moeijelijke, soms geheel gestremde gemeenschap met Zuid-Beveland, ophouden. Hare kiezers zullen dan hun gemeenschappelijk belang met de overige bewoners van Zeeuwsch-Ylaanderen bij de verkiezingen kunnen behartigen. Ten andere zal daardoor gelegenheid ontstaan om geheel Tholen bij Goes te voegen en ook aan die zijde meer eenheid te verkrijgen. Yoor de vereeniging van geheel Tholen pleit nog dat het met Philipsland thans een afzonderlijk kies- distrikt voor de provinciale vertegenwoordiging vormt, waaruit zekere zamenwerkiug is ontstaan, die evenwel telkens als het eene keuze voor 's lands vertegenwoordi ging geldt, verbroken wordt. Op deze gronden, die ook de meening van gedeputeerde staten van Zeeland uit drukken, werd mitsdien op de tot stand koming der verlangde wijziging met ernst aangedrongen. De afdeelingen van de tweede kamer der staten gene raal hebben maandag een aanvang gemaakt met het onderzoek van de wetsontwerpen, uitmakende het nieuw wetboek van strafvordering. Men verzekert dat achter volgens alle wetsontwerpen, bij de kamer aanhangig, in de afdeelingen zullen worden onderzocht. De verkiezing van een lid voor de eerste kamer der staten-generaal, ten gevolge van het overlijden van mr. J. W. Quintus, zal in de buitengewone zitting der provin ciale staten van Groningen van den 8 dezer plaats hebben. Uit Leiden schrijft men ons van 29 februarij „Heden avond wordt alhier een aanvang gemaakt met de feestelijke viering van het 25jarig bestaan van het vereenigd studentenkorps door het brengen van sere nades aan de hoogleeraren Cobet, Goudsmit, Halbertsma, den heer Siegenbeek en de beide majoors der infanterie en veld-ar tiller ie. Morgen zullen de feestelijkheden worden voortgezet met een collation en overmorgen besloten met een matinée musicale." Het amsterdamsch Handels- en effektenblad, dat sinds januarij slechts eens per week verscheen, is thans geheel opgeheven. Donderdag jl. is mevrouw de weduwe Storm, geb. van der Chijs, in Felix Meritis te Amsterdam opgetreden, en heeft eene voordragt gehouden, ter mededeeling van eenige reis-indrukken in Noord-Amerika ontvangen. Ruim twee uren hield zij haar publiek op boeijende wijze bezig en zij besloot met opwekking tot medewerking en vestiging van een dusgenoemd Coopers-instituut, waar even als te New-York vrouwen in voor haar geschikte bedrijven zouden moeten worden onderwezen. IVekrologie. LI. maandag overleed te Zierikzee op 68 jarigen ouder dom jhr. W. D. de Jonge, ridder der orde van den Nederlandschen leeuw, oud distrikts-kommissaris, oud lid der provinciale staten en van den gemeenteraad, ontvanger-griffier der polders van Schouwen, Burgh en Westland enz. In hem verliest de gemeente Zierikzee een harer aanzienlijkste ingezetenen die, toen hij nog in de kracht zijns levens was, onvermoeid in haar belang arbeidde. Ten vorigen jare nog leverde hij een bewijs van zijn streven om voor het algemeen belang nuttig te zijn door de uitgave van „Eenvoudig middel tot afschaf fing der tienden." Tot ondersteuning van nuttige inrig- tingen vond men hem gaarne bereid. Marine en leger. Naar wij vernemen worden Zr. Ms. scliroefstoom- schepen 4e klasse Den Briel en Aart van Nes, gebouwd aan 's rijks marinewerf te Vlissingen, gereed gemaakt om naar Hellevoetsluis gesleept te worden. -r? Met den 31 maart aanstaande wordt de luitenant ter zee le klasse jhr. W. F. van Spengler ontheven van de hem opgedragen betrekking van onder-ckipagemeester der marine bij 's rijks werf te Willemsoord en op non- aktiviteit gebragt, en die funktiën met den eersten april daaraanvolgende opgedragen aan den luitenant ter zee le klasse F. M. Parker Verboom, thans non-aktief. De ingenieur le klasse der marine A. J. H. Beeloo wordt met den eersten mei aanstaande van 's rijks werf te Amsterdam overgeplaatst bij die te Willemsoord, als hoofd van het vak van scheepsbouw, onder de benaming van eerstaanwezend ingenieur der marine; terwijl de ingenieurs 2e klasse L. C. P. W. Visser, van 's rijks werf te Ilellevoetsluis, en J. C.Jansen, van 's rijks werf te Amsterdam, met dien datum met elkander van standplaats zullen verwisselen. Regtszaken. In de maandag gehouden zitting van den hoógen raad heeft de advokaat-generaal Karseboom gekonklu- deerd tot verwerping der voorziening van de heeren G. A. V. van Oijen en G. P. Roos, tegen een arrest van het hof in Zeeland, waarbij zij, wegens het in een ge drukt geschrift beleedigen van den burgemeester van Breskens tot geldboete zijn veroordeeld. De uitspraak is bepaald op 15 dezer. Naar men verneemt, heeft het provinciaal geregtshof in Overijssel, in de zaak van mevrouw de weduwe Prui mers, het verhoor van de voogdesse en van den toezien- den voogd bevolen tegen een bepaalden dag in het begin van maart. Gemengde berlgten. Eergisteren morgen is te Bath de schippersknecht A. v. B. van Werkendam, in dienst bij schipper G. Vos, over boord gevallen en verdronken. Het verzoek om gratie van Ch. Hornidge, zich ook noemende Somerset Lee, die tot 5 jaren tuchthuistraf is veroordeeld wegens moedwilligon manslag op den gepen sioneerden majoor van Dongen Francke, is door Z. M. den koning afgewezen. Het hof van kassatie te Brussel heef zaturdag een arrest gewezen, waarbij wordt beslist, dat de begraaf plaatsen het eigendom zijn der burgelijke gemeenten. In het nieuwe drama La jeunesse de Henri IV, hetwelk binnen kort te Parijs zal worden opgevoerd, zal onder anderen eene groote jagtpartij voorkomen. De bekende jager Léon Bertrand heeft zich met de mise-en- scène belast, waartoe geen kosten gespaard worden. Men heeft onder anderen twaalf koppels jagthonden (foxhounds) uit Engeland laten komen. Het londensch komitee tot ondersteuning van gewonde deensche soldaten heeft door bemiddeling van den deenschen gezant 1000 p. st. naar Koppenhage over gemaakt. The spectator, voegt bij dit berigt de zeer juiste opmerking dat het bij de denen een zeer vreem den indruk moet maken dat de partikulieren ziekenver pleegsters en geld zenden, terwijl de regering met hare troepen steeds achterwege blijft. The Dundee advertiser meldt aangaande de doop- plegtigheid van den jongen engelschen prins, dat een hoog geplaatst persoon is belast geworden om van wege den konsul te Jeruzalem een aarden vat over te brengen, dat gevuld is met water uit den Jordaan, hetwelk bij die gelegenheid moet dienen. Verkooplngen en aanbestedingen. Gisteren zijn te Goes geopend de inschrijvingsbil jetten ten getale van 10, voor het 5e perceel van den bouw der nieuwe gevangenis aldaar. Ingeschreven had den de heeren A. Ouddijk te Gouda, ƒ39.800; van Ilattem te Sliedrecht, 53.950; W. J. van der Weert te Goes, ƒ56.000; W. de Beste te Goes, 56.200; Bes Zuiderlioek te Sliedrecht, 57.000; C. van Wijngaarden te Sliedrecht, ƒ57.800; G. Toorenvliet te Haarlem, 57.800; P. van Dam te Ameide, 58.000 G. Albert te Sliedrecht, 59.900, en J. Rijnsaart te Klundert, 63.180. Daar de laagste inschrijver beneden de bcgrooting is gebleven en zonder eenig voorbehoud heeft iugcschreven, is het te verwach ten dat de aanneming zal worden goedgekeurdde andere inschrijvers hadden allen het voorbehoud gemaakt dat de welputten niet dieper zouden moeten zijn dan 30 el. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van 29 februarij. Mededeeling ingekomen stukken; uitgifte grafruimte begraafplaatsherstelling scheepsza- tcn algemeene bepalingen bestekken aanbestedingen enz assurantie abdijtorenvaststelling verordening plaatselijke belasting brandstoffenstaatreklames hoofdelijke» omslag helling opcenten kohier idemvaststelling kohier idem-, rapport kommissie kwestie iijnbaaubestek enz, boogero burgerschool. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren van de Graft, Damme, van Deinso en Caland. De notulen der laatste zitting alsmede die der gehou den buitengewonezittingwordengelezen en goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen de mededee- lingen des voorzitters van de volgende ingekomen stuk ken a. berigt van verhindering der bovengenoemde afwe zige leden h. eene missive van gedeputeerde staten, waarin zij te kennen geven dat zij, zoo als vroeger reeds is medegedeeld, gemeend hebben verschillende bepalingen van de veror deningen op het burgerlijk armbestuur eu de gods huizen ter vernietiging te moeten voordragen; dat de minister van binnenlandsche zaken echter heeft verlangd dat gedeputeerde staten de motieven hunner voordragt betreffende de art. 18—21 der verordening op het burger lijk armbestuur en de art. 16, 18,20 en 23 der verordening op de godshuizen aan den raad zouden overleggcu, aan welk verlangen het gedeputeerd kollegie alsnu gevolg heeft gegeven door toezending van een afschrift van den brief aan den minister. Daar de voorlezing van dit stuk een uur tijds zou vorderen is zij achterwege gelaten, terwijl het stuk gesteld is in handen eeuer kommissie, be staande uit de heeren N. J. C. Snouck Hurgronje, Lants- heer en van Visvliet c. idem, van de zelfden, houdende goedkeuring der uitgifte van gemeentegrond in erfpacht aan J. M. van Ditinars d. idem, van de zelfden, houdende goedkeuring der gewijzigde verordening op de buiten- eu binnenhavens, welke is afgekondigd, gedrukt en uitgereikt; e. idem, van de zelfden, met berigt dat de verordening- op het gedistilleerd door den koning is goedgekeurd; deze verordening is eveneens afgekondigd om met 1 maart in werking te treden idem, van de zelfden, houdende goedkeuring van het suppletoir kohier van den lioofdelijken omslag over 1863,no.2; g. een exemplaar van het verslag van het verhandelde op het 18e nederlandsch landhuishoudkundig kongres, in 1863 te Leeuwarden gehouden, zijnde een geschenk van den gemeente-sekretaris alhier, mr. G. N. de Stoppe laar, wien daarvoor den dank der vergadering wordt betuigd h. een present-exemplaar van het 5e jaarlijksch verslag der hoofd-kommissie van het Leeskabinet te Rotterdam, alsmede i. het verslag der vereeniging van genees- en heelkun digen in Zeeland, welke verslagen voor de leden ter inzage worden gelegd. Aan Geertruida van Dordt is, naar aanleiding van een mondeling aan burgemeester en wethouders door haar gedaan verzoek, een aarden graf op de algemeene be graafplaats afgestaan, onder de gewone voorwaarden. Namens de kommissie van fabrikage, deelt de voor-

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1