MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 34. Zondag 1864. 28 Februarij. Editie van zaturdag avond 8 ure. Middelburg 27 februari). De gemeenteraad alhier zal aanstaanden maandag, des namiddags ten half twee ure, eene openbare zitting houden, ter behandeling der onderstaande zaken 1. mis sives van gedeputeerde staten, goedkeuring raadsbeslui ten enz2. voordragt van burgemeester en wethouders, wijziging der verordening voor de plaatselijke belasting op de brandstoffen3. uitgifte aardengraf op de begraaf plaats; 4. vaststelling van het kohier van den hoofdei ij ken omslag over 1864 en beschikking op reklames. Door de provinciale kommissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland zijn geëxamineerd en bevorderd tot apothekers de heeren E. Kautz en W. J. Zegelaar. Z. M. de koning-groothertog van Luxemburg heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon den heer J. W. del Campo, ingenieur, vroeger vertegenwoor diger der Koninklijke nederlandsche kommissie bij de internationale tentoonstelling te Londen. De Staatscourant van gisteren deelt het koninklijk besluit mede van den 2 februarij 1864, houdende bepa lingen ten aanzien der examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het geven van middelbaar onderwijs. De gemeenteraad van 's Hage heeft het volgende adres aan de staten-generaal aangenomen „Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de raad der gemeente 's Gravenhage „Dat hij, kennis genomen hebbende van het wetsont werp tot wijziging der gemeentewet, bij uwe vergadering ingekomen bij koninklijke boodschap van 12 jan narij 1864, en de daarin vervatte bepalingen getoetst hebbende aan het thans in de gemeente 's Gravenhage vigerende belas tingstelsel, aan de financiële omstandigheden der ge meente en de belangen der ingezetenen, zoo vele bezwaren tegen die voordragt meent te ontdekken, dat hij zich verpligt acht van uwe vergadering te verzoeken dat dit wetsontwerp, gelijk het is liggende, niet door uwe goed keuring worde bekrachtigd." De raad verwijst naar het rapport van eene kommissie uit zijn midden, dat als bijlage bij het adres is gevoegd. Ook de amsterdamsche gemeenteraad heeft een adres tegen het wetsontwerp tot wijziging der gemeentewet, voor zooveel plaatselijke belastingen betreft, met algc- meene stemmen op één na aangenomen. De voorzitter heeft daarbij te kennen gegeven, dat hij vreest dat er geene exceptionnele wet voor Amsterdam zal komen, en het gevaarlijk zou wezen, bij ongerustheid daaromtrent, niets te doen tot afwending van de ramp, waarmede de gemeentefinanciën bedreigd worden. In het ontwerp is het volgend amendement, van den heer Pij nappel aangenomen: „Ware bij het ontwerp (van wet) voorgesteld de afschaf fing van alle gemeente-akzijnsen en het vervangen daar van door andere belastingen die thans door het rijk geheven worden, de raad van Amsterdam zou zich daar mede in het algemeen zeer goed kunnen vereenigen en het zelfs als eene belangrijke verbetering beschouwen, indien voortaan alleen van rijkswege akzijnscn wierden geheven. Het wetsontwerp echter, dat thans is ingediend, heeft de raad niet zonder bezorgdheid overwogen" enz. Wij hebben reeds melding gemaakt van het verleenen der koncessie van den spoorweg van Tilburg over den Bosch naar Nijmegen. Onze korrespondent te 's Herto genbosch schrijft ons daaromtrent het volgende „Z. M. de koning heeft aan de heeren J. van de Griendt c. s. koncessie verleend voor den aanleg van den spoorweg van Turnhout op Nijmegen, met eene wijziging, in stede van langs Ravenstein en Wijchen, gelijk die door de koncessionarissen was gevraagd, langs Grave naar Nij megen. Wij vernemen echter dat de verschillende kom missiën tot onderzoek daarvan alsnog pogingen zullen aanwenden, om de oorspronkelijke aanvrage, als de kortste rigting, tot stand te krijgen." Arnhcour.) Benoemingen en Xiesiuiten. eereteekenen. Vergunning' verleend aan dr. S. A. Buddingb, gepensioneerd predikant van de hervormde gemeente te Batavia, laatstelijk belast met eene alge- meene inspektie betreffende de protestantsche kerk en het schoolwezen in Nederlandsch Indië, tot het aanne men en dragen van de gouden medalje voor kunst en wetenschap, hem door Z. D. H. den hertog van Nassau geschonken. marine. Bevorderd tot luitenants ter zee 2e klasse de adelborsten le klasse: P. C. Pabst, J. C. de Borst Verdoorn, R. D. Crommelin, E. Haitsma Muiier, H. van Brocckhuyzen, P. G. Bruoh, A. A. Bruyn, H. J. Borgcr- hoff van den Bergh, C. J. de Jong, H. Schotborgh, M. P. Struick, J. A. Snoek, A. van Hengel en H. C. Juta; en tot officieren van gezondheid 2e klasse bij de zeemagt de officieren van gezondheid 3e klasse: J. J. Dekkers, F. X. J. van Opdorp, T. J. J. Gori en B. H. Thomson, met bepaling, dat zij zullen rang nemen, de drie eerst- genoemden in voorschreven volgorde tusschen de officie ren van gezondheid 2e klasse P. W. J. van den Broek en W. Pannevis, en de laatste onder den officier van gezond heid 2e klasse M. S. T. Holtzapffel. Gemengde berigten. Z. M. de koning heeft de straf des doods, waartoe Simon Meijer Poppers,gedetineerd te Arnhem, is veroordeeld we gens opzettelijke brandstichting in een gebouw, waarbij te voorzien was dat menschenlevens in gevaar konden worden gebragt, verwisseld in tien jaren tuchthuisstraf. Te Weenen zijn twee boekwerken gedrukt, wier schrijfster prinses Charlotte van België is. Zij hebben betrekking op hare reizen in 18531860, en zijn getiteld: het eene, Een winter op Madera; het tweede, Herin neringen eener reis aan boord der Fantasia. De twee werken zijn niet in den handel en bij uitstek prachtig uitgevoerd. Een dagblad van Richmond bevat eene advertentie van een schoenmaker, die de prijzen van zijne waar als volgt heeft genoteerdEen paar stads laarzen 225 dollars, herstellen van dezelve 140 dollars, kavallerie laarzen 250 dollars, bottines 110 dollars enz. Deze prij zen zullen minder verbazend toeschijnen, wanneer men in aanmerking neemt, dat de papieren dollar der afge scheidene staten van Amerika op dit oogenblik weinig meer waard is dan een dubbeltje. Eene belangrijke gebeurtenis verwekt te Tiel veel opspraak Een koopman en lid van den gemeen teraad is met de noorderzon vertrokken, een passief van ongeveer 3 ton achterlatende. Het droevigste van de zaak is, dat niet alleen zijne naaste betrekkingen, maar ook vele neringdoende burgers in de gemeente, die aan hem hunne overgegaarde penningen hadden toever trouwd, door deze zaak gevoelig zijn getroffen. Volgens eene officiële opgaaf zijn er in het koning rijk Italië in den loop van 't jaar 1863 28 gestichten van geestelijke vereenigingen opgeheven, nadat er in 1861 een getal van 721 kloosters gesupprimeerd was, 12,000 monniken en nonnen op pensioen gesteld en de onroe rende goederen van 104 kollegiën aan de schatkist toe gewezen waren. Sedert eenigen tijd zijn te Oldenzaal onderschei dene valsche pruissische geldstukken in omloop, als: 1/12,1/6,1/3 en 1/1 thaler, waarvan sommige zoo kuns tig zijn gemaakt, dat zij niet dan met moeite van de echte stukken kunnen worden onderscheiden. Door verschillende omstandigheden is men op het denkbeeld gekomen dat ze aldaar werden vervaardigd en men meent den dader reeds te kennen, die echter van daar is gevlugt. In of bij diens woning is reeds een vorm gevonden. Met veel belangstelling wordt de uitslag dezer gewigtige zaak te gemoet gezien. LI. zaturdag avond is nabij Kidderminster een passagierstrein tegen een goederentrein aangereden, ten gevolge waarvan de reizigers en ook eenige kondukteurs tamelijk ernstige kneuzingen bekwamen; het ongeluk schijnt daardoor ontstaan te zijn, dat eenigen tijd te voren een andere goederentrein uit het spoor geloopen en alzoo de weg geblokkeerd was, zonder dat hiervan de noodige seinen waren gegeven. De zaal van het te Arnhem te bouwen schouwburg gebouw zal 788 zitplaatsen bevatten; het publiek heeft voor ƒ85.000 ingeschreven, waarbij de stad nu ƒ20.000 voegt. De stad zal buitendien elk jaar ƒ5500 aflossen, waarvoor met cle premiën ƒ6100 'sjaar zal worden be taald. Bij de diskussie is gebleken, dat voor verbete ring van Musis sacrum ook 20,000 zal noodig wezen. Vooral dringt men aan op het in orde brengen der tweede zaal van Musis sacrum voor een geschikte kon certzaal. De nieuwe rotterdamsche courant meldt dat het komitee voordenhollandschen en hoogduitsc-henschouw burg te Rotterdam besloten heeft, ook het volgend jaar de onderneming voort te zetten. De studenten der groningsche hoogescliool zijn voornemens in den aanstaanden herfstter gelegenheid van de viering van het 250jarig bestaan der hoogeschool eene luisterrijke maskerade te houden. De keuze van het onderwerp, namelijk de intogt van de landvoogdes Maria, koningin-weduwe van Hongarije, te Groningen in 1545, mag men gelukkig noemen. De aanvankelijke moeijclijk- lieid om tot eene naauwkeurige kennis te geraken van haar toenmalig gevolg, iets waaromtrent de overigens zoo rijke archieven te Groningen bijna niets bevatten, is geheel weggenomen, sinds de nasporingen in die te Zwolle, Kampen en Utrecht, welke steden in dien tijd mede dooi de landvoogdes zijn bezocht, het meest gewenschte resul taat opleverden. Uit Leeuwarden wordt als eene bijzonderheid medegedeeld, dat gepasseerde week door een visseher in de Groote Wielen in één net zijn gevangen 1155 pond karpers, en verder baars en snoek, te zamen ruim 1300 pond. Te Medemblik ondervindt de handel veel belem mering, daar de haven door het ijs voor de scheepvaart is gesloten; zoo ver het oog kan zien ontdekt men niets dan ijsvelden van groote uitgestrektheid en dikte. Te Dublin heeft maandag avond eene druk bezochte vergadering plaats gevonden, ter zake van het plan om een standbeeld voor prins Albert op te rigten. Uit het verschil van gevoelen ontstond twist, die zoo hoog liep, dat men handgemeen geraakte en de president, benevens de leden der kommissie de zaal werden uitgejaagd. Eenige der strijders droegen de amerikaansche uniform. De fraukforter Postzeitung deelt mede dat de keer Isaac. Pereire, voor eenige dagen eene soirée gevende, tot opluistering daarvan had genoodigd een vijftal artisten. Mej. Adelina Patti ontving 10.000 fr., de heer Mario 6000 fr., mw. Mérie Lablache en de heeren Delle Sedie 3000 fr., en de heer Sivori 3000 fr. Een brief uit Konstantinopel zegt, dat de sultan zich onlangs in een gevaarlijkentoestandheeftbevonden. Op de zwijnenjagt zijnde en zich eenigzins van zijn gevolg verwijderd hebbende, werd hij plotseling door die woeste dieren aangevallen. De sultan schoot op hen, doch werd op den grond geworpen, gelukkig juist op het oogenblik, dat twee zijner jagers toesnelden, die de zwijnen op de vlugt dreven. Z. turkscke M. heeft geene wonden bekomen, maar is sedert dat voorval ongesteld. Volgens een gerucht is te Parijs de vrouw ontdekt aan wie Shaw in den nacht volgende op den diefstal der diamanten van den hertog van Brunswijk, 1400 fr. heeft gegeven en is de hand gelegd op de diamanten ter waarde van 200,000 fr., welke hij aan die vrouw had ge schonken. Mcnschen die aan elke hand zes vingers en aan eiken voet zes toonen hebben behooren niet tot de zeld zaamheden. Van het oude Rome is het in het bijzonder als merkwaardig opgeteekend dat vele patricische f amiel- jes aan deze overtollige ligchaamsdeelen hun bijnaam te danken hadden. Maar ook in later tijd wordt meermalen

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1