te belasten. De toenemende populariteit van den prins van Wales doet in deze omstandigheden van alle zijden de oogen op hem slaan, en er worden zelfs personen gevonden, die het raadzaam zouden achten, dat de ko ningin te zijnen gunste abdiceerde." De ramp in de kerk te Santiago, dreigde zich jl. zondag op kleiner schaal te Saargemund (Frankrijk, dep. dei- Moezel) te herhalen. De avonddienst in de feestelijk met gas verlichte kerk werd door 700 personen bijgewoond. Voor liet koor waren 24 glazen bollen aangebragt, welke met water waren gevuld en waarvan er een voor elke gasvlam geplaatst was. Bij een dezer bollen was waarschijnlijk door nalatigheid van den koster de kurken stop niet goed vastgemaakt, zoo dat deze er uitviel en het water uit den bol liep. Ten gevolge van dit op zichzelf zoo onbe- teekene.nd voorval, namelijk het geruisch dat het van eene hoogte van 7 voet neêrvallende water veroorzaakt, werd de menigte, die zich in de kerk bevond en eene gasontploffing vreesde, door zulk een panischen schrik bevangen, dat zij, ondanks de door de koorschei onder steunde nitnoodiging van den pastoor om te blijven, naai de hoofddeur snelde, alles omver werpende wat zij op haren weg ontmoette. Voor die deur echter ontstond zulk een vreesselijk gedrang dat vele personen ernstig ge wond werden. Bij de loting voor de nationale milicie te Schiedam heeft zich het vreemde geval voorgedaan, dat voor den laatsten loteling geen nommcr ter trekking overbleef. Zonder trekking is hem toen het hoogste nommer toege wezen. - Volgens den haagschen korrespondent van Le précurseur zou bij eenige aanzienlijke personen in de residentie het voornemen bestaan, luisterrijke feesten te organiseren ter gelegenheid van den aanstaanden ge boortedag van H. M. de koningin op 17 junij e. k. en het 25jarige huwelijk van HH. MM. op den volgenden dag, tevens den gedenkdag van den slag van Waterloo. In een gehucht, even hoven Wernhout gelegen, is de huisvrouw van Jan Konijn op den 19den februarij voorspoedig bevallen van drielingen, zijnde alle jon gens, aan wie de namen Leopold, Willem en Napoleon zijn gegeven, respektievelijk naar den koning derbelgen, den koning der Nederlanden enden keizer der franschen, De verantwoordelijke redacteur der Tribune, de heer Bernhardt, te BeiTij n,is veroordeeld tot 20 thai, boete en bij niet-voldoening daarvan tot 10 dagen gevangenisstraf, uit hoofde hij in het nommer van 10 december jl. het welgelijkend beeld van den minister-president had voor gesteld in het havenlooze gewaad van een landlooper in bedelende houding, namelijk om de 12 millioen der be kende leening. Het openbaar ministerie had zwaardere straf geëischt, welke echter door de regtbank om ver zachtende omstandigheden niet is toegepast. Ter verbetering van het ook door ons opgenomen berigt, dat de onlangs overleden heer Hugo Cornets de Groot, oud-ontvanger te Cuijk, de laatste mannelijke afstammeling zou zijn van den beroemden regtsgeleerde en staatsman Hugo de Groot, deelt de Haagsclie courant mede, dat het geslacht van Grotius nog in ons vaderland voortleeft in de personen van jhr. Hugo Cornets de Groot van Kraaijenburg, oud-resident van Bezoeki, en jhr. Jan Picter Cornets de Groot van Kraaijenburg, die in 1861 minister van koloniën was, met welke beide heeren de overleden heer de Groot de gewone betrek kingen van bloedverwantschap onderhield. Te New-York is met het oog op den handel in petroleum eene zeer gewigtige ontdekking gedaan, ten einde het lekken der vaten gedurende de reis en de bewa ring te voorkomen. Tot nu toe gebruikte men tot dit doel lijm, waterglas enz., zonder dat dit evenwel de gewenschte resultaten opleverde. Thans evenwel bestrijkt men de vaten van binnen met eene zeer dunne oplossing van gutta-percha, waardoor alle openingen worden gedekt en zelfs voor het geval dat de duigen vaneen zetten, be let de elasticiteit van de gutta-percha dat er een lek ontstaat. Tot bewijs der vernielende kracht, welke de fran- sche regering aan hare vloot wil bijzetten, strekt een artikel in Le courrïer de la Roebelle, waarin vermeld wordt dat 11. maandag avond de rijksstoomboot La Yigie het dok dier stad binnen liep, met het onderzeesch schip Le plongeur op sleeptouw, en dat gisteren de kaden van dat dok met nieuwsgierigen overdekt waren, die de zon derlinge konstruktie van dat vaartuig bewonderde^ maar zonder de zamenstelling en werking daarvan te kunnen hegrijpen. Le plongeur heeft eene lengte van 441, bij eene hoogte van 3.60 nederlandsche el, maar in zee zijnde een diepgang van slechts 2.80 nederlandsche el, zoodat het schip als dan slechts 80 centimetres boven den waterspiegel uitsteekt. Zijn vorm gelijkt veel op dien van een grooten visch. Het wordt door eene machine van ongeveer 80 paardenkrachten voortgestuwd, in welke machine, van nieuwe konstruktie, de stoom door zamen- geperste lucht vervangen wordt. Door eene bijzondere bewerktuiging kan een gedeelte van het schip van het overige afgescheiden worden, om tot reddingsboot te dienen voor de geheele ekipage, die niet meer dan 12 man sterk behoeft te zijn, zoo dat zij zich in elk geval in veiligheid stellen kan. Te La Roebelle moet het werk tuig nog beproefd worden, dat strekken moet om aan de bemanning, als le Plongeur twee uren lang onder water is, de benoodigde lucht te verschaffen. Wat nu het doel dezer vernuftige zamenstelling betreft, het bestaat niet in het onderzoek naar het binnenste der zee en de gewoon ten der visschenneen, Le plongeur is een oorlogsvaartuig en een versehikkelijk vernielingswerktuig. De voorsteven is van eene buisvormige spoor voorzien, waarin eene vernielende bom geplaatst wordt. Ondersteld dat eene vijandelijke vloot voor anker ligt, en dat Le plongeur een der schepen nadert, dan doorboort hij dit met die gela den spoor, keert zich daarna achterwaarts, ontrolt een metalen draad, en laat, na zich ver genoeg voor eigen gevaar te hebben verwijderd, door eene elektrieke vonk het vijandelijk schip in de lucht vliegen. Ja zelfs zou men, door eene verbinding van elektrieke draden, ver scheiden schepen gelijktijdig kunnen vernielen. TheriDaometerstaml. 24febr.'s av. 11 u. 35 gr. 25 's morg. 7 u, 25 's midd, 1 u. 39 gr. 's av. 11 u. 36 gr. 26 's morg. 7 u. 35 'smidd. 1 u.37 gr. Ouiti-nlomix Algemeen ovcrzlgt. Een nieuw konferentie-voorstel aan Oostenrijk en Pruissen door Engeland gedaan, tot welks ondersteu ning ook Frankrijk zou zijn toegetreden en waarin de beide duitscho mogendheden zouden hebben toegestemd, is het reeds in de tweede editie van ons vorig nom mer medegedeeld verrassend borigt, waaraan de euro- pesche dagbladpers meer of minder waarde hechtende hare beschouwingen vastknoopt. Twee hoofdopmerkin gen staan daarbij op den voorgrond. In de eerste plaats zou uit dergelijk voorstel blijken dat de fransche en engelsche regeringen plotselijktot eene overeenstemming zijn gekomen, waarvan men weinige dagen geleden nog zoo ver verwijderd was. Te Parijs hechtte men voor het oogenblik aan dit voorstel der engelsche regering nog weinig waarde. De tweede hoofdopmerking is dat dit konferentie-voorstel in allen gevalle den voortgang der vijandelijkheden niet zon stuiten Oostenrijk enPrnisscn willen niet toestemmen in een wapenstilstand, zoo dat men zich van dergelijke konferentie onder het gebulder der kanonnen weinig goeds meent te kunnen voorspellen. Omtrent de vredelievende gezindheid des heeren von Bismarck heerscht bovendien zeer veel twijfel en wan trouwen. In zijn orgaan toch, lezen wij dat „de geal lieerden Jutland zullen binnenrukken: vooreerst wegens militaire redenen, in de tweede plaats om hunne positie in Sleeswijk te waarborgen tegen de aanvallen der denen van de jutlandsche zijde en eindelijk om een pand te bezitten voor de betaling van de kosten des oorlogs, welke door den tegenstand der denen zoo wordt ver lengd." Eerst hebben Oostenrijk en Pruissen Sleeswijk tot een pand genomen voor de vervulling der verpligtin- gen van Denemarken., thans wil de pruissische minister Jutland tot pand némen voor het betalen der oorlogs kosten, zoo zou men van pand tot pand kunnen gaan en eindelijk te Koppenliage komen. In de deensche hoofdstad worden dan ook tallooze maatregelen genomen om den vijand zooveel mogelijk afbreuk te doen. Zoo heeft de regering een wetsontwerp ingediend bij het vertegenwoordigend staatsligchaam om de ligting van het volgende jaar te vervroegen en tot eene nieuwe werving van matrozen over te gaan. Aan de leden van het' fran&ch wetgevend ligchaam is het wetsontwerp rondgedeeld betrekkelijk het jaarlijksch kontingent. Het cijfer bedraagt 100.000 man. Dit getal soldaten is, gelijk de regering in de memorie van toe lichting heeft verklaard, voldoende omdat de geheele krijgsmagt binnen zeer korten tijd beschikbaar kan wor den gesteld voor alle eventualiteiten. Terwijl in Italië met de krijgstoerustingen krachtig door de regering wordt voortgegaan, tracht men tevens de aandacht der natie daarvan af te leiden, waartoe de behandeling der belastingwetten in het parlement eene gelegenheid aanbiedt. Zeer uitgebreide redevoeringen worden daartoe door de verschillende sprekers gehouden, maar hot schijnt dat de oppositie niet krachtig genoeg is om het ministerie Minghetti te doen wankelen. De laatste berigten uit New-York omtrent de ameri- kaansclie unie maken melding van eene expeditie der noordelijken welke hij Jacksonville was geland. Yoorts wordt berigt dat liet kongres eene wet betrekkelijk de ligting heeft aangenomen, waaronder ook de slaven zullen vallen Aan de eigenaars, die aan de unie getrouw zijn gebleven, zal echter eene schadeloosstelling worden toegekend. laatste oorlogsnieuws. I-Iet voorstel tot het houden eener konferentie is door Denemarken nog niet aaugenomen. De jutlandsche stad Kolding zal voorloopig door de pruissische troepen bezet blijven. Dit werd gisteren ook door lord Pahnerston in de zitting van het engelsch lagerhuis verzekerd. Als reden daarvoor werd opge geven: strategische noodzakelijkheid. Engeland's voorstel betrekkelijk de autonomie van Sleeswyk-Holstein wordt door Frankrijk goedgekeurd. In de zitting der duitschc bondsvergadering op gis teren is door Oostenrijk en Pruissen het voorstel gedaan om het opperbevel over de exekutie-troepen in Holstein aan Pruissen op te dragen, alsmede om twee nieuwe bur gerlijke kommissarissen van wege Oostenrijk en Pruissen in dit hertogdom te doen benoemen. De stemming over dit voorstel zal donderdag plaats hebben. Het is te dien einde aan de kommissie verzonden om daaromtrent rap port uit te brengen. Konferentie te Wurzburg. De Ost-deutscho post bevat het volgende omtrent deze bijeenkomst „De konferentie te Wurzburg heeft zich, behalve met de sleeswijksche oorlogsaangelegenheden, bezig gehou den met oostenrijksch-pruissische voorstellen over de aan Denemarken te stellen voorwaarden. De depeches, een tiental dagen geleden door Oostenrijk en Pruissen aan hunne vertegenwoordigers hij de duitsche hoven gezon den, bevatten, verschillend geformuleerd, het voorstel dei- personele unie van de hertogdommen met Denemarken. De pruissische depeche gebruikt dit zelfde woord, maai de oostenrijksche bezigt omschrijvingen. Beide ontwik kelen echter de gedachte dat het ontrukken van Slees- wijk aan de kroon van Denemarken een europesclien oorlog ten gevolge zou hebbenmen kan intusschen Hol stein niet van Sleeswijk afscheiden zonder in oppositie te geraken met den volkswensch, welke in de eerste plaats de vereeniging der heide hertogdommen verlangt. „Natuurlijk kunnen de staten welke de aanspraken voorstaan van den hertog van Augustenburg niet instem men met een voorstel, waarbij op die aanspraken volstrekt geen acht wordt geslagen. Wat de verlegenheid dezer staten bovendien nog vermeerdert is dat de diplomatie van Oostenrijk en Pruissen omtrent dit punt eene ver schillende houding aanneemt. De eerste geeft te kennen dat eene erkenning van prins Frcderik als hertog van Holstein aan Pruissen niet zou mishagen, maar dat het zich niet vereenigen kan met eene erkenning als hertog van Sleeswijk. De oostenrijksche diplomatie nu beschouwt de hertogdommen als vereenigd, zoo dat eene bijzondere dynastie voor Holstein haar eene onmogelijkheid schijnt. Volgens Oostenrijk is het eerste verlangen van Duitsch- land om de ondeelbaarheid der beide landen te verze keren, de dynastie-kwestie neemt slechts eene tweede plaats in. Het zou beter wezen om de hertogdommen vereenigd te laten onder het stamhuis Gluckshurg, dan deze van elkander te scheiden en een daarvan onder de heerschappij van het stamhuis Augustenburg te plaatsen. „Intusschen komen er van alle vertegenwoordigers der duitsche hoven te Berlijn rapporten in, waarbij gemeld wordt dat Pruissen zeer geheimzinnige bedoelingen heeft waaronder de inlijving behoort der twee hertog dommen in de pruissische monarchie. Vooral in Hanno ver en Wurtembcrg heerscht dien ten gevolge een groot wantrouwen jegens Pruissen." De Neue Wiirzburger Zeitung deelt omtrent deze zelfde vergadering het volgende mede „De wijze waarop Pruissen ten opzigte van de honds- exekntïe in Holstein te werk is gegaan heeft veel onge rustheid veroorzaakt bij de duitsche staten en eenige vrees ingeboezemd voor hunne onafhankelijkheid. Pruis sen verklaart het eene gedeelte van het leger na het andere mobiel en brengt veel meer manschappen op den voet van oorlog dan in den strijd tegen Denemarken noodig zijn. Het heeft dan ook den schijn als of hierin eene bedreiging ligt tegen Saksen, wiens minister von Beust de tegenwoordige politieke ziel is der duitsche staten. „De bedrijvigheid, welke op dit oogenblik aan het ministerie van oorlog te Munchen heerscht, staat hier mede in naaaw verband. Wij weten dat in het geheim alle maatregelen genomen zijn om binnen den kortst mogelijken termijn het beijersche leger mobiel te maken en wij meencn te kunnen verzekeren dat het eerste gevolg der ministeriële konferentie te Wiirzhurg een voorstel

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2