MIDDELBURGSCHE C O U R A N T. N°' 33. Zaturdag y 1864. 27 Februarij. Editie van vrijdag avond 8 ure. REMAISGEYIAG. De commissaris des konings in de provincie Zeeland. Gezien het besluit van heeren gedeputeerde staten van den 20 februari) 1864-, no. 70; Gelet op art. 11 der wet van lBjunij 1857, (Staatsblad no. 87) Maakt bekend, dat 1. de jagt op houtsnippen en waterwild op den 31 maart, doch die op watersnippen op den 15 april van dit jaar zal zijn gesloten; 2. het weispel van lcwartelen alleen van den 1 mei tot en met den 15 julij dezes jaars zal geoorloofd zijn 3. de visscherij van den 15 maart tot en met den 15 april 1864 zal gesloten wezen; en eindelijk 4. dat gedurende den gesloten vischtijd, het visschen van paling, doch alleen met aalkorven van wisschen of teenen gevlochten, zal mogen plaats hebben. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad ge plaatst, en zullen afdrukken in plano aan de gemeente besturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 23 februarij 1864. De commissaris des konings voornoemd, E. W. VAN LIJNDEN. CSinncntanJX Middelburg; 2ö febriaarïj. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage een gedrukt berigt nopens den handel van Hamburg in 1863. H. M. de koningin heeft aan de onder hare bescher ming staande kantwerkschool te Sluis eene gift van ƒ150 doen toekomen. Uit Hontenisse schrijft men ons van 24 dezer „De vrees dat de vorst aan den te veld staanden oogst schade zoude berokkenen, wordt telken dage grooter. „Omtrent de roode of australische tarwe heeft men zekerheid, dat deze geheel zal verloren zijn. De winter- gerst heeft almede veel geleden en zal op vele plaatsen de plek niet waard zijn. Ook de klaver, die daarenboven ten vorigen jare zoo schaarsch was opgekomen, is geheel verdwenen. Omtrent het raapzaad, dat door den wind ook vrij wat leed, laat zich nog niets bepaalds zeggen. „De groote overvloed van vlas schijnt oorzaak dat de prijzen steeds gedrukt blijven. Voor puike soorten be taalt men van 40 tot 42 stuivers, terwijl mindere en afwijkende van 34 tot 37 soms moeijelijk te plaatsen zijn." Uit Zierikzee schrijft men ons „In de vergadering van het te Zierikzee gevestigd departement der Maatschappij tot bevordering van nij verheid op 22 dezer werden twee belangrijke verhande lingen uitgesproken, de eerste over de melk. Nadat hare zamenstelling was verklaard werd op hare belangrijk heid als voedingsmiddel voor groot en klein gewezen, en het misdadige aangetoond, dat er in hare vervalsching is gelegen, welke met het oog op haar veelvuldig gebruik door jonge kinderen en zwakken, dikwerf met giftmen ging kan gelijk gesteld worden. Vervolgens werden de verschillende wijzen van vervalsching, met opgave der middelen om deze te ontdekken, opgegeven. „De tweede had tot onderwerp: de meteorologische waarnemingen, in welke haar groot gewigt werd aange toond, zoo dat allen, welke die verhandeling hoorden, dit gaarne zullen erkennen en aan die waarnemingen gaarne hun vertrouwen scheuken, al kunnen zich ook enkele malen omstandigheden opdoen waardoor de berekeningen schijnbaar falen. „Van de in de vraagbus gevonden vragen kwam in behandeling de volgende „Moeten de muren van kwee- kerijen van vruchtboomen wit of zwart zijn?" Men was vrij eenparig van oordeel dat zwart de voorkeur verdient boven wit, omdat zwarte muren, des daags de warmte obsorberende, die des nachts langzamerhand weder uit stralen, waardoor minder gevaar bestaat voor nacht vorsten; terwijl de witte muren, de warmte terugkaat sende, de vruchten des daags tot vroegere rijpheid brengen, doch ze daardoor ook gevoeliger maken voor nachtvorsten, wier schadelijke invloed daarenboven niet getemperd wordt door de uitstralende warmte. „In de volgende vergadering zal ter sprake worden gebragt de vraag„Het te veel toenemend gebruik van zoogenaamd amerikaansch meel door de zierikzeesche bakkers en de hooge prijs die door hen gevorderd wordt voor het brood, brengen tot de vraag: Ware het niet wenschelijk, dat er alhier eene stoom-meel- en brood fabriek tot stand kwame? Zoo ja hoe moet en hoe kan zij dan tot stand komen?" Een regeringstelegram, gedagteekend Buitenzorg 14 januarij 1864-, door de Staatscourant medegedeeld, luidt: „26,300 pikols Padang-koffij verkocht ƒ40,38, en 1400 pikols k 31,334 de pikol. Uitbarsting van den vuur- spuwenden berg Kloet in Kedirie." Nopens het voorgevallene met het nederlandsche stoom schip Gouverneur van Ewijck, is de Haagsche courant in staat het volgende te berigtenKiel was inderdaad de oorspronkelijke bestemming van het schip, maar de uitklaring naar die plaats werd te Ivorsoer, waar het haver had ingegenomen, door de deensche beambten der in- en uitgaande regten geAveigerd. De uitklaring ge schiedde nu naar Travemunde, alwaar het vaartuig den 19 februarij aankwam. De lading Averd aldaar gelost, daar het gevaar der verdere expeditie naar Kiel te groot scheen. Wij vernemen dat door Z. M. den koning koncessic is verleend voor den aanleg van een spoorweg Tilburg— 's Hertogenbosch, langs Grave naar Nijmegen. Ook verneemt men met zekerheid dat de koncessionarissen het thans eens zijn met den minister van binnenlandsche zaken omtrent den spoonveg van Hasselt naar Eindho ven, zoo dat thans alle bezAvaren schijnen opgeheven te zijn, en het te onderstellen is dat men zeer spoedig een begin met dien weg zal maken. (Prov. Noordbr. ct.) Benoemingen en besluiten. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. D. A. Berdenis van Berlekom als le luitenant bij de dienstdoende schutterij alhier. belastingen enz. Verplaatst van Medemblik naar Purmerend de heer M. G. Just de la Paisièrcs, in zijne betrekking van kontroleur der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen. Op verzoek eervol ontslag A'erleend aan den heer B. T. van Ommeren, uit zijne betrekking van ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Ingen. Benoemd tot ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Wognum c. a. de heer G. J. A'an KerkAvijk, thans ontvanger der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen te Terschelling c. a.; tot ingenieur- verifikateur van het kadaster de heer T. F. Lemire, thans landmeter van de le klasse; tot landmeter A'an de le klasse van het kadaster de heer W. Daams, thans landmeter van de 2e klasse. Marine en leger. Zr. Ms. schroefstoomschip Soestdijk, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse E. A. Ilouck, is in den namiddag A'an den 25 dezer van Ilellevoetsluis naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Suriname. De navolgende zee-officieren, laatst behoord heb bende tot het eskader in Oost-Indië en metpartikuliere scheepsgelegenheid dezer dagen in Nederland terug gekomen, zijn met de onderstaande datums op non- aktiviteit gebragt, alsmet den 16 dezer, de luitenants ter zee 2e klasse A. J. Cosijn en C. Schuylenburg; met den 17 dezer, de luitenant ter zee le klasse jhr. A. Meijer, en de luitenant ter zee 2e klasse J. L. Inckelen met den 20 dezer, de luitenant ter zee 2e klasse J. A. P. J. de Eoy van Zuidewijn. De officieren van gezondheid 3e klasse J. J. Dek kers, F.X. J. van Opdorp, T. J. J. Gori en B. H. Thomson, gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord, en J. J. Borst, dienende op het transportschip de Heldin, worden met den laatsten dezer op non-aktiviteit gebragt. Voorts worden met den 1 maart aanstaande de officieren van gezondheid 2c klasse L. J. de Kanter en C. G. de Jong, beiden non-aktief, geplaatst, de eerste op het stoom schip Cycloop en de tweede op de drijvende batterij Neptunus, liggende te Willemsoord. (Staatscourant.) Regtszaken. Dingsdag is bij den hoogen raad behandeld het beroep in kassatie van de heeren G. A. Vorsterman A'an Ooijen en G. P. Eoos, te Aardenburg, tegen een arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland, AVaarbij zij in hunne hoedanigheid van verantwoordelij ke redakteuren van het Sluiscli Aveekblad zijn veroordeeld tot eene geldboete van 20, wegens hoon jegens den burgemeester van Breskens in een gedrukt geschrift, hetwelk verspreid en in omloop gebragt is. De middelen van kassatie Averden voorgedragen door mr. D. van Eek. Den 29 dezer zal de advokaat-generaal mr. Karsebooin in deze zaak konklusie nemen. Gemengde berigtcn. De tAveede uitvoering A'an het feestprogramma van 19 februarij jl. door het kader der dienstdoende schut terij in het schouwburglokaal te Vlissingen op 23 dezer, ten voordeele der Aveczen binnen die gemeente, heeft zuiver opgebragt de som van 53,03^. Dit bedrag zal door het kader aan den kapitein-kommandant worden te hand gesteld, ten einde door zijne tusschenkomst deze opbrengst te doen strekken ten voordeele der Aveezen, volgens de bedoeling van het kader. Jl. A'rijdag is te Sluis eene soirée gehouden ten voordeele der arnemuidsche Avedmven en weezen, aan wie de zuiA'ere opbrengst, ten bedrage van 60, is toege zonden. Van eene door een ongeuoemden gever en geef ster geschonken gift van 100 franks is, volgens verlangen, de helft voor eenige visschersAveduAven te Ostende aan den burgemeester aldaar overgemaakt. Ook te Oostburg en Zuidzande zijn vrijdag letter kundige soireés gehouden, Avelke met goeden uitslag zijn bekroond. In laatstgenoemde gemeente bragt die der vereeniging: „Al doende leert men" eene som A'an 25,29 voor de armen op. Maandag avond is te Aardenburg eene vergadering gehouden A'an eenige herbergiers, ten doel hebbende om ten gevolge der te verhoogen belasting op de sterke dranken enz., den verkoop van den jenever en het bier te verhoogen, en is met algemeene stemmen besloten den jenever, per borrel, a 6 cent en het glas bier si 7 cent te verkoopen. Door den oost-indischen hoofdambtenaar van Op- liuysen, laatstelijk resident van Palembang, thans niet verlof hier te lande, is eene belangrijke verzameling A'an ruim honderd en vijftig meest maleische handschriften ten geschenke aangeboden aan het ministerie van kolo niën, om in het archief van het ministerie te Avorden gedeponeerd. Al die bescheiden, vooral taal-, land- en volkenkunde betreffende, hebben betrekking tot de oost- en Avestkust van Sumatra. Veel opzien baart te Londen de volgende raede- deeling van Le memorial diplomatique„In een brief uit Londen, afkomstig van een AA'elouderrigt persoon, Avordt verhaald dat koningin Victoria, in een onlangs gehouden geheimen kabinetsraad, waarin gehandeld Averd over het deensch-duitsche geschil, verklaard heeft dat zij noch in den eenen, noch in den anderen zin een besluit nemen zou, dan na vooraf gesproken te hebben met prins Albert. Daarop het vertrek A'oor eene poos verlaten hebbende, keerde de koningin terug en verklaarde dat prins Albert tegen den oorlog Avas. Dit voorval is, even als sommige andere van dien aard, uitgelekt en heeft de overtuiging doen geboren Avorden, dat het zaak zou zij n om een re gentschap in te stellen, tot tijd en Avijle dat II. M. de noo- dige kalmte van geest zal terugbekomen hebben om zich wcêr in persoon met de leiding der staatsaangelegenheden

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1