staande „Collegium musicum ultrajectinum" (stadskon- cert) en door de studenten gegeven. Doch zelden vond men alhier binnen den tijd van een paar weken zoo veel muzikaal genot vereenigd, als ons thans de eerste helft van februarij opleverde. Slechts weinige dagen was het geleden dat de 13jarige de Graan uit Amsterdam ons door zijn meesterlijk vioolspel in verrukking bragt, toen op den 6 dezer maand de beroemde zangeres Sainton Dolby, uit Londen, op het stadskoncert optrad naast den heer Griin uit Hannover, die zich deed kennen als een uitstekend virtuoos op de viool. Den löden handhaafde het koncert van het utrechtsche studentenkorps zijn roem op de luisterrijkste wijze. Toen hadden wij het aan onze muzenzonen te danken, dat ons het genot te beurt viel drie voortreffelijke talenten te mogen bewonderen: mevrouw Johnson Graver, pianiste van H. M. de koningin der Nederlanden; den heer Max Staegemann, hof-opera zanger te Hannover, enden heer A. Oudshoorn (violoncel), professor aan het konservatorium te Straatsburg. Maar bovenal was het hier feest voor de muziekale wereld op den avond van den 12 februarij, toen Carlotta Patti haar lang te voren aangekondigd koncert gaf. Carlotta Patti die naam alleen was genoeg om de ruime koncertzaal geheel te doen volstroomen; al was de entréeprijs niet gering: vier gulden. De hooggespannen verwachting van het publiek werd niet beschaamd. "Wie hier vroeger de onvergetelijke Adeline Patti mogt zien en hooren, vond eene barer waardige zuster en mededingster terug in Carlotta. Wordt deze door een hinderlijk ligchaamsge- brek (zij gaat zeer mank) verhinderd in opera's op te treden, als zangeres staat zij onbeschrijfelijk hoog; en slechts wie zich Jenny Lind herinnerde, kon Carlotta's heerlijk stemgeluid voor niet onovertroffen verklaren. Maar wat hoogte van stem aangaat overtreft de aanvallige itali- aansche zelfs de zweedsche nachtegaal verre. Ongekun steld, geheel de neiging harer natuur volgende, zingt zij krachtig en zuiver als de nachtegaal, vrolijk als de leeuwerik die de opgaande zon te gemoet vliegt. Sommi gen mogen haar van gebrek aan methode beschuldigen, voor ieder, die waarachtig gevoel voor het schoone heeft moét haar zang wegslepend, betoo verend zijn. In Auber's „Éclat de rire" deed zij zich geheel kennen als de gees tige dochter van het zonnige, levenslustige Italië. „Hoezeer Carlotta Patti haar publiek ook in verruk king bragt, dit werd daarom niet ongevoelig voor het meesterlijk spel der lieeren Jaell (pianio) en Laub (viool). Beiden werkten in ruime mate met de beroemde zangeres mede, om het kunstgenot der hoorders ten top te voeren. Niet eene enkele ster schitterde dezen avond, maar een gesternte van zeldzamen luister." Uit Groningen schrijft men ons onder dagteekening van 17 dezer „Onze stad heeft dezer dagen een gevoelig verlies ge leden door het overlijden van ecu harer meest verdien stelijke ingezetenen, den heer jhr. mr. J. W. Quintus, lid van de eerste kamer der staten generaal en van den gemeenteraad en notaris alhier. Heden morgen werd het stoffelijk overschot van den ontslapene, begeleid door eene menigte menschen uit alle standen, grafwaarts gebragt. Professor Hofstede de Groot wees aldaar op de verdiensten van den op 56jarigen leeftijd overledene door eene korte toespraak van nagenoeg dezen inhoud: „„Ik ben hier niet gekomen, geachte medeburgers, met het voornemen om ter eere van hem, wiens lijk daar in het graf is nedergelaten, iets te zeggen. Maar ik vraag u: mag zulk een burger ons verlaten, zonder dat er een tolk is van hetgeen in ons aller hart omgaat? Die tolk wil ik zijn. Vreemde gedachten zal ik niet voortbrengen onbekende aandoeningen niet opwekken, maar uitspreken wat in ons aller geest en hart omgaat. „„Neen wij mogen er niet van zwijgen, welk een man hij was, die ons is ontvallen! Helder van hoofd en rijk in kennis van alle maatschappelijke belangen, wist hij het duisterste op te helderen en het verwardste te ontwarren. Onvermoeid werkzaam voor het welzijn van anderen, van deze stad en provincie en dat van het. geheele rijk, ont zag hij gemak noch rust. Regtschapen van inborst, eerlijk, braaf, verdiende en bezat hij aller vertrouwen; opgeruimd en vriendelijk, won hij aller toegenegenheid. Zóó was hij de vraagbaak, de raadsman, de vriend van vele en vele honderden. „„Medeburgers, mag zulk een man heengaan, zonder dat wij hem een woord van dank en erkentelijkheid naroepen „„"Wat hem zeiven betreftzijne werken volgen hem na; hij vindt het loon van zijnen arbeid. „„Maar wat ons aangaat, medemenschenkunnen wij deze groeve verlaten zonder ook eens aan ons zeiven te denken? Leert ons het afsterven van dezen man niet weder op nieuw, dat de dood geene onmisbaarheid voor huisgezin en maatschappij ontziet, en dat hij ook den sterkste te sterk is. Wat zullen wij nog vertrouwen op ons leven, op onzen nuttigen werkkring, op onze gezond heid en kracht, wanneer wij bedenken, wie liier ten grave zinkt? „„Doch wanneer dan die dood ook ons treffe, als hij ons velt, gevoele de maatschappij diep haar verlies en houde zij onze gedachtenis in zegening, gelijk die van dezen regtvaardige." „De oudste broeder des overledenenjhr.mr.R. A. Quin tus dankte met een kort woord den spreker namens de diep bedroefde betrekkingen en bragt voorts een woord van dank uit aan alle aanwezigen, die door hunne tegen woordigheid hulde bragten aan den man, wiens verlies den zijnen zoo zwaar valt." Benoemingen en besluiten. postkantokbn. Benoemd tot direkteur van het post kantoor te Goes de heer J. Fichet jr., thans kommies der posterijen le klasse; tot direkteur van liet postkantoor te Zierikzee de heer R. C. Ramaer, thans kommies der posterijen le klasse; totjsommies der posterijen le klasse de heeren P. Westenberg en W. F. ,K. Gouwe, thans kommiezen 2e kl.tot kommies der posterijen 2e klasse de heeren jhr. J. L. S. P. van Sasse yan Ysselt en G. van der Vliet, thans kommiezen 3e klasse; tot kommies der posterijen 3e klasse de heeren W. E. C. Lans, N. J. A. C. S.wellengrebel, J. F. C. Roelants, W. H. Becker, en C. M. Hennequin, tot dusverre surnumerairs bij het zelfde vak van administratie. Kerk- en schoolnleuws. Aan de leden der tweede kamer is thans gedrukt rondgedeeld het in de zitting van 14 januarij ingekomen verslag van den staat der hoogere, middelbare en lagere scholen over het jaar 18611862. Dat stuk beslaat, be halve de bijlagen, 140 blz. folio druks. Bij het einde van het jaar 1861 telde men in de onder scheidene provinciën het volgend getal openbare en bijzondere scholen voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs: In Noord-Brabant 294 openbare en 142 bijzondere scholen; Gelderland 316 en 129; Zuid-Holland 806 en 225; Noord-IIolland 290 en 253; Zeeland 137 en 37; Utrecht 80 en 91; Friesland 348 en 22; Overijssel 199 en 57; Groningen 217 en 52; Drenthe 144 en 13; Limburg 170 en 52. Totaal 2501 openbare en 1075 bijzondere scholen. Vergelijkt men deze.opgave met die van het vorig ver slag, waarin de toestand bij het einde van 1860 werd aangewezen, dan vindt men eene vermeerdering met 11 openbare scholen en met 39 gesubsidieerde bijzondere, terwijl het getal der niet gesubsidieerde bijzondere met 85 verminderde. Neemt men alle bijzondere scholen te zamen, dan valt in de meeste provinciën op vermeerdering te wijzen. Zij bedroeg in Noord-Brabant 8, in Gelderland 2, in Noord- Holland 1, in Zeeland 8, in Utrecht 8. in Overijssel 6, in Groningen 3; het getal bleef onveranderd in Friesland en Drenthe; de vermindering bedroeg 2 in Zuid-Holland en 3 in Limburg. Behalve de hiervoren vermelde lagere scholen werden, als bij het einde van 1861 bestaande, nog opgegeven 103 herhaling- en 97 zondagscholen. Regtszaken. Naar men verneemt is dooi de raadkamer van het pro vinciaal geregtshof in Overijssel beslist, op het verzoek van den officier van justitie bij de regtbank te Zwolle tegen het bevelschrift der regtbank van 11 februarij 11., waarbij tegen den heer J. G. van Rijn, wegens poging tot omkooping van den gevangenbewaarder in het huis van verzekering, Lengton, gevraagde regtsingang was geweigerd. Het hof heeft geheel in overeenstemming met het rekwisitoir van den prokureur-generaal het bevel schrift der regtbank vernietigd, en de tegen den ver dachte gevorderde regtsingang, met bevel tot dagvaar ding in persoon en instruktieverleend. Cemeiigde berfgten. Een dagblad berekende dezer dagen dat in 1861 niet minder dan 909 ongevallen met rijtuigen in de straten van Parijs hadden plaats gehad. Dit kan geene ver wondering baren, indien men weet dat Parijs door 67.450 voertuigen in 24 uren tijds wordt bereden. Volgens eene statistiek, trekken in 24 uren alleen over den Boulevard des Italiens 10.750 voertuigen van allerlei aard. De ge heel e oppervlakte van Parijs bedraagt 34.400.000 vier kante ellenhet getal huizen beloopt 30.500. De lengte van al de straten, bij elkander, is 425 mijlen. Men begroot het totale getal straatsteenen op ongeveer 65 millioen. Bij den doop der prinses, van welke de koningin van Spanje dezer dagen is bevallen, zijn haar geschonken de namen Maria Eulalia Francisca Margarita, enz.; in het geheel, naar luid der madridsche bladen, over de tachtig! Donderdag jl. is te Meppel door den opperrabijn kerkelijk het huwelijk ingezegend van een 78jarigen grijsaard en eene 65jarige vrouw, elders woonachtig. Op de woonplaatsen van deze echtelieden moet de israëliti- sche geestelijkheid bezwaar hebben gemaakt dit huwelijk in te zegenen, omdat deze vrouw was de vroegere echt genoot van een schoonzoon van dezen grijsaard. Een agent van het komitee voor zieken en gekwetsten te Hamburg, heeft zich naar Flensburg begeven, ten einde den maarschalk v. Wrangel uit naam van een aantal der meest gegoede inwoners van eerstgemelde stad het aanbod te doen, om honderd gekwetste officieren, oosten- rij ksche, pruisische en deensche, in hunne woningen op te nemen en voor hunne verpleging zorg te dragen. De maire van Mulhouse heeft zeker den meest radi- kalen maatregel ten opzigte van het petroleum genomen. Hij verbiedt namelijk uitdrukkelijk den verkoop dier vloeistof. Zij die daarvan nog in hun bezit hebben moe ten hun voorraad in bijzonder ingerigte magazijnen plaatsen, waar men niet met licht zal mogen komen. Verkoopingen en aanbestedingen. Zaturdag is te Veere ten verkoop aangeboden een steenen gebouw voor afbraak, zijnde de vroegere Visch- rookerij, aan de noordzijde der haven aldaar. Verkocht voor ƒ380. Thcrm ometerstand 20febr.'s av. 11 u. 29 gr. 21 's morg. 7 u. 27 's midd. 1 u. 32 gr. 's av. 11 u. 28 gr 22 '8 morg. 7 u. 30 's midd. 1 u. 36 gr. Staten generaal. tweede kamek. Zitting van 19 februarij.Toelating van den heer Beens; rapport der kommissie over de geloofsbrieven van den heer van den Heuvel; voorstel aanvulling tegemoetkoming slaveneigenaren te Sint Martin. In deze zittingis ingekomen een wetsontwerp tot afstand van een rijksgebouw aan de hervormde gemeente te Roermond, en twee adressen, bezwaren inhou dende tegen de verkiezing van den heer van den Heuvel, of wel op een onderzoek naar die verkiezing aandringende. Die adressen worden gesteld in handen der kommissie tot onderzoek der geloofsbrieven. De heer Beens neemt zitting, na in handen des voor zitters de gevorderde eeden te hebben afgelegd en nadat de kommissie tot toelating had gekonkludeerd. De heer Luyben bragt daarna rapport uit over de geloofsbrieven van den heer van den Heuvel. De kom missie verklaarde dat al de stukken, bij de kieswet voor geschreven, in orde waren, en dat zij, daarop alleen willende letten, tot toelating zoude adviseren, maar dat zij, bij de talrijke adressen, die tegen die verkiezing waren ingekomen, en de gewigtige bezwaren, daarbij aangevoerd, van oordeel was niet tot onmiddellijke toelating te mogen konkluderen, maar eene andere konklusie te moeten voorstellen. Er was toch in die adressen sprake van verwis seling van briefjes, voornamelijk in de gemeente Ghemert, van vervalsching van briefjes, terwijl het zou kunnen blijken, dat 39 kiezers te Ghemert op den heer Smits hadden gestemd, hoewel geen enkel stembiljet uit die gemeente met dien naam uit de bus was gekomen, terwijl vele briefjes door eene en de zelfde hand ingevuld waren. Hoewel voor alsnog geene bepaalde bewijzen waren aangevoerd, bestonden er, vooral met het oog op de onaf hankelijke kiezers die dit verklaarden, vermoedens van verwisseling en vervalsching; de zuiverheid der verkie zingen moest gehandhaafd worden, en hoewel het open baar ministerie zich de zaak nog niet had aangetrokken, was dit voor de kamer geene reden om de zaak uit te stellen. De kommissie stelde derhalve voor, den minister van binnenlandsche zaken uit te noodigen aan de kamer te doen overleggen de twee paketten stembriefjes uit het kiesdistrikt Eindhoven en de lijsten uit de gemeente Ghemert. Morgen ten 11 ure zal over die klonklusie beraadslaagd worden. Eindelijk is ingekomen een voorstel van den heer Cool en drie andere leden der kamer, tot aanvulling der tege moetkoming aan de slaven-cigcnaren op St. Martin. Verzonden naar de afdeelingen, om over de prise en consideration te beraadslagen. Zitting van 20 februarij. Toelating van den heer van Heuvelbenoeming rapporteurs. De konklusie der kommissie, in wier handen gesteld waren de geloofsbrieven van den heer van den Heuvel, gekozen in het kiesdistrikt Eindhoven, is zonder dis- kussie aangenomen. Tot rapporteurs over de wetten, regelende het genees kundig staatstoezigt, zijn benoemd de heeren: van Nis pen van Sevenaer, Tüteijn Nolthenius, Westerhoff, Dirks en Godefroi.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2