MIDDELBURGSCHE C 0 T. ÜRAN N°- 29. Zaturdag 1864. fSinnrnlantr. 20 Februarij. Editie ^van vrijdag avond 8 ure. MINISTERIE VAN JUSTITIE. provincie zeeland. 1IERBESTERIN O. De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt bekend, dat de op den 22 december 1868 gedane aanbesteding van Tiet voltooijen zoo in- als uitwendig der ge bouwen van het huis van arrest en bewa ring te Goes; de scheidingmuren en de cellulaire wandelplaatsen met hunne fun deringen alsmede al hetgeen verder op en onder het terrein binnen den omringmuur moet worden daargesteld; te zamen uitma kende het 5d0 perceel van den bouw; is afgekeurd, en dat dit werk, onder nadere goedkeu ring, op dingsdag den 1 maart 1864, des middags ten 12 ure ten raadhuize te Goes zal worden herbesteed bij enkele inschrijving. Het bestek, dat op de vroeger gemelde plaatsen ter lezing ligt, wordt gewijzigd en aangevuld als volgt de prijs per strekkende el putboring vermeld op bladz. 32, zal voor elke el meerder diepte dan 30 el telkenmale met f 2 worden verhoogd in de artt. 17 en 18 wordt de dagteekening van 15 april 1864 vervangen door die van ljulij 1864, en in art. 17 die van 15 October 1864 door die van 31 december 1864; dc kosten der eerste besteding komen mede ten laste van den aannemer. Nadere inlichtingen zijn te hekomen aan het bureau van. den boofd-ingenieur van den waterstaat jhr. Ortt te Middelburg en bij den ingenieur Bleekmann te Goes. Middelburg, den 10 februarij 1864. De commissaris des konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. Middelburg 10 februarij. Heden werd de zeven en veertigste jaardag van Z. M. den koning alhier herdacht door het uitsteken van vlag gen uit de openbare gebouwen en de woningen van vele partikulieren, klokkenspel enz. Ten twaalf ure werd door het garnizoen op de Groote markt parade gehoudende schutterij was mede onder de wapens gekomen. Van half twee tot drie ure zou het muziekkorps der stedelijke schutterij in dc Abdij eenige muziekstukken uitvoeren, doch wegens het gure weder is aan dat voor nemen slechts gedeeltelijk uitvoering gegeven. Heden avond geeft de kommissaris des konings in deze provincie aan een groot aantal genoodigden een thé- dansan't. In de kazerne der infanterie is een militair assaut gehouden. De 'tweede sektie van de vereeniging Het metalen kruis, afdeeling Middelburg, herdenkt Zr. Ms. jaardag door heden avond in hunne gewone vergaderzaal eene genoegelijke hij eenkomst te houden. Het kader van onder officieren en korporaals dor schutterij vereenigt zich tot gelijk doel in het schuttershof. De uitslag aan het 11. woensdag gegeven volkskoncert te beurt gevallen, zal voor dc leden van het muziekgezel schap Uit kunstliefde zeker een onweerstaanbare prikkel zijn om meermalen tot het zelfde doel hunne talenten beschikbaar te stellen. We zeggen met nadruk een onweerstaanbare prikkel. Het getal dergenen die aan den ingang van het kome die-lokaal uithoofde van plaatsgebrek zijn afgewezen, hoorden we door sommigen op 400, door anderen op 500 a 600 begrooten, en het is dus wel te verwachten dat de leden van „kunstliefde", zoovelen die getoond hebben op de hen aangebodene gelegenheid prijs te stellen voor do ondervonden teleurstelling eene schadevergoeding zullen schenkenzij zullen zelfs naar we vertrouwen begeerig zijn om de erkentelijkheid van Middelburgs publiek, waarop zij reeds zooveel aanspraak bobben, te vermeerderen. Niet alleen echter getuigde de gevulde zaal van het welslagen der genomene proeve, maar ook in een ander opzigt is de uitslag van dit koncert als aanmoedigend te beschouwen voor allen die gezind zijn op de eene of andere wijze tot het doel waartoe ook volkskoncerten leiden moeten, mede te werken. Met het volste regt mogt het koncert van woensdag avond een volkskoncert ge noemd worden, indien men althans van dat zoo vaak misbruikte woord de betcekeuis nog te onderscheiden weet en daarbij ook gelieft te denken aan anderen dan die op den trap van maatschappelijke beschaving ter naauwernood eene enkele trede gezet hebben. Dit nu was een koncert, door den geringen entreeprijs voor bijna ieder toegankelijk, waar ieder zich op zijn plaats gevoelde, en waar toch de volmaaktste orde, wij zouden haast zeggen de beste toon, werd aangetroffen. Was er niet iets opgeruimds, iets levendigs, iets niet alledaagsch op ieders gelaat te bespeuren? Had niet de stilte, die steeds gedurende de uitvoering der muziek stukken heersclite, iets plegtigs? Was het niet vooral opmerkelijk dat men aan de voortreffelijk uitgevoerde fantaisie van Servais blijkbaar zoo veel aandacht schonk? Zoo ja, dat dan ook meer en meer het denkbeeld veld- winne dat zin voor het goede en gevoel voor het sckoone geenszins van de eene of andere maatschappelijke positie afhankelijk zijn. Gisteren is aan de hoogesckool te Leiden tot doctor in de beide regten bevorderd de heer Z. H. M. Bachiene, van Hontenisse, na openbare verdediging van stellingen. Uit Leiden schrijft men ons van 17 dezer: Gisteren heeft Carlotta Pattigeassisteerd door de heeren Jael, Laub en Lamoury, hier een koncert gege ven. De indruk was vrij wel, algemeen hij de kenners de zelfde als door uw korrespondent in den Haag laatst werd vermoed dat hij zijn zou. Haar stem is uitstekend, maar haar voordragt laat koud. De keus der stukken was ook niet gelukkig. Na afloop bragten de studenten kaar een serenade in haar hotel." Omtrent de geschiedkundige herinneringen van het gebouw waarin zich het museum Boymans bevond, welk gebouw als van belangrijke architektonische waarde werd beschouwd, deelt de Nieuwe rotterdamsche courant het volgende mede „In 1662 werd de houw, naar het ontwerp van Jacob Loys, aangevangen. De eerste steen werd gelegd dooi den dijkgraaf van Schieland, Daniel van Ilogcndorp, een der voorouders van onzen beroemden Gijsbert Karei graaf van Hogendorp. Driejaren later werd het door dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland betrokken, die tot dus ver in een gebouw op de Hoogstraat hunne zittingen hadden gehouden. Men wil, dat het gebouw kort na de voltooijing een bezoek ontving van den toen zestienjari gen prins van Oranje, Willem III, wiens portret steeds geprijkt heeft voor den schoorsteen in de zoogenaamde Prinsenkamer, aan de regterzijdc, bij het binnen komen, van het gebouw en welk portret later werd overgebragt naar de kunstgallerij. Verder wordt verhaald, dat de prins, bij gelegenheid van zijn bezoek, in den tuin ach ter het Gemeenlandshuis een boom geplant heeft, die nog op het Boymanspleiu staat en thans door de vlammen is gespaard gebleven. In 1795 heeft het gebouw ge diend tot hoofdkwartier van defranschen; iu 1812, nadat het huis een jaar te voren inwendig groote veranderingen had ondergaan, heeft keizer Napoleon, bij gelegenheid van zijn bezoek aan onze stad, met zijne gemalin, de kei zerin Maria Louisa, er eeuige dagen in gelogeerd. Een jaar later had prins Naiitzkin, russisch veldmaarschalk, er zijn hoofdkwartier in gevestigd en in 1815 diende het op nieuw kortstondig tot verblijfplaats aan een hoogen gast onzer stad, namelijk czaar Alexander. In 1824 werd de civiele kamer der regtbank in een gedeelte van het gebouw gevestigd, terwijl het drie jaren later, tijdens de verbouwing van het raadhuis, gedeeltelijk werd ingerigt ten gebruikc van het stedelijk bestuur. In 1842 eindelijk werd het gebeele gebouwdoor het dijksbestuur van Schie land aan de stad verkochthet doel van dien koop bleef aanvankelijk geheim, tot dat vijfjaren later het gebouw werd aangewezen om te dienen tot museum, nadat wijlen de heer rnr. F. J. O. Boymans bij testament zijne belang rijke verzameling kunstwerken aan de stad had vermaakt. In 1851 werden eenige beneden-lokalen ingeruimd ten dienste der Akademie van Beeldende kunsten eu techni sche wetenschappen, die er, behalve hare kunstkollektie, ook hare talrijk bezochte scholen had." De Staatscourant van woensdag deelt het koninklijk besluit mede van den 20 januarij jl., bepalende de plaat sing in het Staatsblad van de wcdcrzijdsche overeenkomst tussclieu Nederland en het groothertogdom Hessen, tot regeling der voorwaarden, waarop de konsulaire agenten van dat groothertogdom in de voornaamste havens der nederlandsche overzeesche bezittingen zullen worden toegelaten. Het hoofdbestuur der Vereeniging ter bevordering- van fabriek- en handwerks-nij verheid in Nederland heeft een adres aan dc tweede kamer ingediend. Daarin wordt onder anderen gezegd dat, zoo de gemeenten de belasting op de. brandstoffen, „het brood der nijverheid," blijven heffen, de afschaffing van den rijks akcijns slechts een halve maatregel is. Verder wordt gewezen op den druk waaronder de nijverheid hier te lande gehukt gaat, welke druk behoort te worden opgeheven naar mate langza merhand alle bescherming van de nijverheid wordt weg genomen. Hoewel volgens het thans aanhangig wetsont werp tot wijziging der gemeentewet ten aanzien der plaatselijke belastingen het le lid van art. 249 de heffing- van zoodanige belasting op de brandstoffen in het alge meen zou worden belet, acht het hoofdbestuur het voor behoud niet wenschclijk, in art. 255 voorgedragen, „dat bijzondere wetten de gemeenten kunnen aanwijzen in wier belang, uit hoofde van bijzondere omstandigheden, van dat verbod kan worden afgeweken," omdat hierdoor de mogelijkheid wordt geopend tot ongelijke belasting der nijverheid in de gemeenten en uithoofde van het nadeel aan een te veelvuldig gebruik maken van dat voorbehoud verhouden. Ten slotte wordt de kamer ver zocht, genoemd wetsontwerp aan te nemen, doch uit de daarbij voorgestelde wijziging van art. 255 te doen weg vallen de woorden„art. 249, le zinsnede, en", wanneer art. 255 der gemeentewet luiden zou „Bijzondere wetten wijzen de gemeenten aan in wier belang, uithoofde van bijzondere omstandigheden, van de bij art. 254, le zin snede, gestelde regels kan worden afgeweken." ISeanocmlngcn en bcsliiilen. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de heer F. P. L. II. J. de Ilanssy, goeverneur van de belgischc nationale bank te Brussel. staatsraden. Benoemd tot staatsraden in buitenge wone dienst, de heeren: dr. P. Bleeker, te 's Hage; mr. J. F. Buys, hoogleeraar aan het atheneum te Amsterdam H. Camp, kapitein ter zee; jlir. J. L. Rammelman Elsevier jr.F. van Heukelom, voorzitter van de kamer van koop handel te AmsterdamM. Kingma Hz., lid van gedepu teerde staten van FrieslandJ. W. L. Oordt, direkteur der Nederlandsche stoombootmaatschappij tc Rotterdam J. P. C. van Ovcrstraten, gencraal-majoor, goeverneur der Koninklijke militaire akademie te Breda; A. van Rijcke- vorsel, voorzitter der kamer van koophandel te Rotter dam; dr. P. L. Rijke, hoogleeraar te Leiden; mr. J. B. van Son, te 's Ilertogenboschmr. II. van Sonsbeeck, te Zwolle; en J. van Swieten, gepensioneerd luitenant- generaal te Arnhem. dijk- en polderbesturen. Benoemd tot beheerder van den polder Maarland (Zeeland) de heer G. Gaakeer.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1