Gemengde Ibedgten. Jl. vrijdag avond werd in de maatschappij Diligentia te 's Hage de spreekbeurt in de natuurkunde gehouden door den heer Delprat, over den magneet en dé vorde ring in de wetenschap betreffende dén telegraaf, en ein delijk over den zangtelegraaf. Vele proeven werden ter verduidelijking van den magneet aan de hoorders en hoorderessen voorgestelden de begaafde spreker ontwikkelde bij afmaling op het bord de mogelijkheid om het schrift zoowel als fotografische afbeeldingen door den telegraaf te kunnen overseinen. Bijzonder voldeed sprekers laatste proef met den zang-telegraaf, die op eenen verren afstand door een daartoe vervaardigd werktuig aan het toestel in de zaal werd wedergegeven en ieders verwondering verwektedaar men de overtuiging er langde dat de uitvinding van den telegraaf verre na nog niet op die hoogte is, die men er van verwachten kan. ftlen verhaalt te Parijs, dat de prins van Wallis en de prins van Pruissen op een jagtpartij aan het twisten zijn geraakt over de deensche kwestie, en dat de twist zóó hoog liep, dat de omgeving van beide prinsen zich tusschenbeide heeft moeten werpen, om erger te voor komen. Als een wezenlijk voordeel voor liet bespoedigen van het verkeer aan de telegraaf-stations, kan men noe men het dezer dagen ter sprake gebragte invoeren van telegram-merken of stempels, geheel in den aard der bestaande postzegels. Van goeder hand wordt ons berigt, dat het plan bestaat, om in de aanstaande bijeenkomst van telegraafsdirektiën het voorstel te doen om in het geheel gebied dér duitscli-oostenrijksche tclegraaf-veree- niging zulke merken in te voeren. Een te Helder woonachtig persoonvader van vier zónen, hield dezer dagen wegens ambtsbezigheden tijde lijk verblijf in eene naburige gemeente. Achtereenvol gens hadden drie zijner zonen voor verschillende ligtin- gen der nationale milicie vrijgeloot; de jongste zoon was nu aan de beurt, om door het trekken van een lot zich voor de krijgsdienst aangewezen of daarvan vrijgesteld te zien. De vader deed eenige dagen voor de loting het verzoek, dat, terstond na het bekend worden van den uitslag, hem die per telegraaf zou worden medegedeeld. Aan dit verzoek werd gevolg gegeven, want eenige oogen- blikkcn nadat de lOjarige jongeling, volgens aloud ge bruik met het nommer op de pet, het lokaal dér loting had verlaten, zond zijn oudste broeder aan het adres des vaders per telegraaf dit berigtMattheus XVII, vers 26, laatste gedeelte. Vrijdag avond zijn niet minder dan 19 bogen van den South London-spoorweg, die den London-Chatham- Dover-spoorweg met de stations van het glazen paleis en London-bridge zou in verbindingbrengen, plotseling inge stort; de oorzaak is alsnog onbekend. - The times zegt dat eerstdaags een der snelst varende stoomschepen Engeland zal verlaten, om jagt te maken op den Alabama en andere kapers der afgeschei den staten. Het bedoelde vaartuig wordt geheel bekos tigd door twee britschc kooplieden, een te Londen en een te Liverpool, die liet meest door de roovefijen hebben geleden. Dit schip zal drie of vier knoopen sneller stoo- men dan de Alabaina en met zwaarder geschut gewapend zijn. Men heeft dus regt Om een gewénschten uitslag te verwachten. Het spreekt van zelf, dat dit stoomschip zal werkzaam zijn in vereeniging met de kruisers der Vereenigde Staten, die reeds op de kaperschepen zijn uitgezonden. Op den noordoostelijken spoorweg nabij Malton heeft ll. woensdag avond een verschrikkelijk ongeluk plaats gegrepen. Aan het station Gothland (het hoogste punt van den sterk rijzenden weg) zou de trein als gewoonlijk door middel van machinerie langs de andere zijde van den heuvel worden nedergelaten. Terwijl men hiermede bezig was, braken plotseling de touwen en stoven de rijtuigen met onweerstaanbare vaart dé helling af, tot dat zij eindelijk uit het spoor geraakten en van den weg stortten. Uit de bijkans geheel verbrijzelde wagens werden 2 passagiers dood en 15 gekwetst te voorschijn gehaald. Volgens het militair jaarboekje, hetwelk te Turijn wordt uitgegeven, was de sterkte van het italiaansche leger op 30 april 1863, 350,414 man. De organisatie van het leger op voet van oörlog, overeenkomstig de begroö- ting van 1863, geeft eene sterkte aan van 383,030 man Men zal zich herinneren, dat in de dagbladen van Nederlandsch Indië eenigen tijd geleden een scherpe pole miek is gevoerd over de kina-kuituur op Java, en dat aan de tweede kamer der staten-generaal lijvige stukken over deze zaak zijn medegedeeld. In het verslag der zitting van 14januarij 1864 van de akademie van weten schappen te "VVeenen lezen wij, dat de heer de Vrij, oost- indisch ambtenaar, met verlof, toen aldaar heeft mede gedeeld, dat hij op zijne terugreis van Java naar Europa, Britsch Indië heeft bezocht, ten einde de kina-kuituur in oogenschouw te nemen. Het groote onderscheid tus- schen de kina-kuituur op Java en in Britsch-Indië be staat daarin, dat men op Java de kina-boomen steeds als het ware in de schaduw laat opgroeijen door ze in digte wouden tusschen andere boomen te planten, ter wijl men ze in Britsch-Indië verder uit elkander plant, aan de volle werking van de zon blootstelt en ze dus niet in de schaduw van andere hoornen laat groeijen; hierdoor en door eenige andere zaken bevatten de kina- boomen in Britsch-Indië veel spoediger en meer quinine dan die op Java. KiirgcrJijkc stand. MïDDEimuRG. Eerste huwelijksafkondiging den 14 dezer: A. Jobse, jm. 24 j. met K. de Nooijer, jd. 20 j. P. J. Buiterijs, weduwn. 50 j. met S. C.Wouterse de Vries, wed. 49 j. L. Schmidt, jm. 29 j. met M. J. Haringman, jd. 28 j. (Van 6 tot 13 febrnarij.) Vlissingen. Bevallen: M. J. Willemse, geb. Antheu- nissen, z. M. Vader, geb. Puype, d. J. A. Barbé, geb. Nij- land, d. M. Rijnhout, geb. Dijkgraaf, d. S. J. P. Bernard, geb. v. d. Boveukamp, d. P. W. Baart, geb. Bienefelt, d. G. C. van der Maas, geb. Nobels, z. Overleden: A. Timmermans, vrouw van J. Hofman, 68 j. A. M. Bekker, d. 3 m. Goes. GehuwdJ. J. van der Hofstede, weduwn. 37 j. met A. Grootemaat, jd. 32 j. Bevallen J. Kien, geb. de Jonge, d. C. Boet, geb. Al- mekinders, d. S. Robijn, geb. Verdorst, z. P. van Lier, geb. Molhoek, z. (levenl.) OverledenM. B. Verheule, vrouw van J. Ortelee, 62 j. II. Dodmond, z. 5 w. A. Vader, wed. van C. Boutens, 68 j. P. Mol, man van E. Timmerman, 49 j. B. Vertregt, z. 4 m. Zierikzek. BevallenH. Berkhout, geb. Roskam d. II. C. Engelman, geb. Jansen, d. J. van Burgh, geb. van den Bout, z. H. Landman, geb. Koopman, z. Overleden II. van Oorschot, wed. van D. Boot, 49 j. Thermometerstand. 15 febr. 's av. 11 u. 48 gr. 16 's inorg. 7 u. 46 'smidd. 1 u. 46 gr. 's av. 11 u. 40 gr. 17 's morg. 7 u. 38 's midd. 1 u. 44 gr. Ouitcnlunir. Algemeen overligt. Deelden wij in ons vorig nommer mede dat de pruissi- sche regering uitgebreide militaire maatregelen neemt ter verdediging der kusten aan de Oostzee, ook in Bran denburg zal een lègerkorps worden zamengetrokken. Volgens de Norddeutsche Zeitung is bevel gegeven tot mobiel verklaring der zesde legerafdeeling. Het is natuur lijk dat al déze krijgstoerustingen steeds met een plan tot inlijving van Holstein in verband worden gebragt, daar men geen verband ziet tusschen den veldtogt in Sleeswij k op zich zei ven en eene zamen trekking van troepen in de streek, welke oudtijds den naam van Lu- satië droeg en onder welken naam men thans nog het ge deelte van Brandenburg begrijpt, waarin Potsdam en Frankfort liggen. Omtrent de bonding van Pruissen verkeert men der halve meer dan ooit in het onzekere; ook de bedoelingen van zijn bondgenoot, den keizer van Oostenrijk, zijn uit de troonrede, waarmede de zittingen van den Reichsrath te Weenen gesloten werden, niet bijzonder duidelijk. Onze lezers kunnen dit zelf opmaken uit het in dit nom mer voorkomende gedeelte daarvan, op de deensch- duitsche kwestie betrekking hebbende. Terwijl de positie der gealliëerden tegenover de deen sche stelling op Sundëwitt-Alsen geene verandering heeft ondergaan, is de deensche marine in de laatste dagen uit hare vroegere werkeloosheid getreden. Kiel en Eckernförde zien bijna telken dage de deensche vlag vóór hunne havens verschijnen; zelfs hebben de pruissi- sche batterijen, te Flensburg opgeworpen, eenige kogels gewisseld met eene deensche kanonneerboot, welke vervolgens weder zee koos. Daar de geallieerden geene vloot bezitten in de Oost zee kunnen zij dergelijke verontrustende verschijningen van deensche oorlogsvaartuigen voor de slecswijksche havens niet beletten. Zoo is ook dc kommitnikatie tus schen het eiland Alsen en Koppenhagen geheel vrij en stevenen de transportschepen met troepen en materiëel Onverhinderd heen en weder. Aan de konfereritie, welke morgen te Wurzburg zal geopend worden ten einde de verdere maatregelen te bespreken, welke door de meerderheid van de duitsclie bondsvergadering tegenover Oostenrijk en Pruissen moeten genomen worden, zullen de volgende staten deel nemen: Saksen, Hannover, Baden, Hessen-Darmstadt, Saksen-Weimar, Nassau en Beijéren. In eene der laatste zittingen van het engelsch hooger- liuis heeft lord Strafheden de kwestie opgeworpen of Engeland niet, volgens het traktaat van 1720, genood zaakt was om de integriteit der deensche monarchie te handhaven. Lord John Russell liceft daaromtrent ver klaard dat dit vraagstuk thans nog niet besproken behoefde te worden omdat de integriteit van Denemarken op dit oogenblik nog niet geschonden was. Dit schijnt ook de meening der keizerlijke regering in Frankrijk te zijn, welke bovendien aan de in bedoeld traktaait gege- venewaarborgen niet die uitgestrektheid toekent, welke daaraan door de deensche regering wordt toegeschreven. laatste oorlogsnieuws. Volgens een te Berlijn ontvangen berigt heeft de deensche regering besloten om alle schepen van dnitsche staten te nemen. Te Dresden is de generaal von Mannteufel aange komen ten einde aan de Saksische regering eene schikking voor te stellen ten opzigte van het bezetten van Holstein zoowel door de troepen der gealliëerden als die van den duitschen bond. Aan eene deputatie uit Flensburg heeft prins Frederik Karei o. a. verklaard dat Sleeswijk onder den scepter des konings van Denemarken moet blijven, maar tevens afgescheiden van de deensche monarchie. De saksische minister, de heer von Beust, welke dezer dagen eenigzins ongesteld was, is weder in zoo verre hersteld dat hij naar Wurzburg is gereisd om aldaar de konferentie, welke gelijk men weet op morgen zal geopend worden, bij te wonen. Volgens een hamburgsch dagblad zou een deensch regement der deensche troepen bij Duppel maandag een aanval hebben gedaan op twee pruissische batterijen, doch met zwaar verlies zijn teruggedreven. Ameiikaansche burgeroorlog. Hoewel de noordelijke staten der amerikaansche unie in den laatsten tijd weinig voordcel op hunne tegenstan ders hebben behaald door wapengeweld, verzwakken de afgescheidene zuidelijke gewesten telken dage meer en meer ten gevolge van de adhesie welke langzamerhand aan de beginselen van de regering der Vereenigde Sta ten ten deel valt. Gelijk men weet hebben sedert het begin des oorlogs nu en dan verschillende staten de banier van het zuiden verlatenvan de dertien staten, welke in den aanvang de konfederatie van liet zuiden vormden zijn er thans nog slechts vijf meer over: Virgi- më, Zuid-Carolina, Georgië, Alabama en Mississippi. Zelfs in al deze staten begint een groot gedeelte dei- bevolking den oorlog moede te worden en blijken van ontevredenheid te geven tegen de regering. Deze ontevredenheid wordt zelfs in de hoofdstad der zuidelijke staten, Richmond waargenomen, alwaar eenige onregeldheden zijn voorgevallen en men zich zelfs niet ontzag om het paleis van den president Jefferson Davis te plunderen. Ook andere bewijzen van verzet worden uit de zui delijke staten medegedeeld. Zoo verneemt men dat te Raleigh in Noord-Caroliha, op een diner waaraan de goeverneur van dien staat deel namtoejuichingen ten deel vielen aan een toast op de unie uitgebragt. De zui delijke dagbladen zelve verzwijgen overigens niet dat de gelederen van het leger vooral aanvulling behoeven ten gevolge van de desertiënwelke uitgelokt worden door de proklamatic van den president Lincolnwaarbij amnestie wordt toegezegd aan diegenen, welke zich weder onderwerpen aan het „wettelijk gezag." De zuidelijke regering heeft thans en ook dit is een bewijs barer zwakheid besloten om alle weerbare manschappen van vijftien tot zestig jaren onder de wa penen te roepen. Het onlangs door ons megedeelde voorstel, hetwelk in het kongres der noordelijke staten is gedaan, ter verklaring dat de interventie van Frankrijk in de mexi- kaansche aangelegenheden door dit staatsligchaam met leedwezen gezien wordt, is naar de kommissie voor bui- tenlandsche zaken verzonden. Het voorstel was afkomstig van den heer Kasson. Volgens de laatste berigten heeft de president der Vereenigde Staten eene nieuwe ligting uitgeschreven van 200.000 man. Daaruit blijkt dat men in het noorden van de zwakke positie der zuidelijke staten zooveel mogelijk partij zal trachten te trekken.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2