Uit Bombay wordt dd. 14 januarij gemeld, dat de weduwe van een bramin, welke zich niet naast het lijk van haren echtgenoot op den brandstapel had willen plaatsen, door hare bloedverwanten met geweld uit hare woning was gehaald, gemarteld en verbrand. De engel sche autoriteiten deden de bedrijvers van deze gruwel daad gevangen nemen en voor de regtbank brengen, die hen veroordeelde tot verbanning voor den tijd van twee en driejaren. De maatschappij van den Great Eastern is door het hof der engelsche admiraliteit veroordeeld geworden tot betaling van 6000 p. st., wegens het aanzeilen op 18 sep tember jl. van het schip Jane; zijnde het gebleken dat aan boord van den Great Eastern geene voldoende wacht was gehouden. De landbouwer Peter Schrijver, te Wilpe, kocht in de maand mei 1868 een os, voor den prijs van 14T, die door hem in de vorige week aan een vleeschhouwer te Deventer verkocht is voor de som van ƒ457,50. Volgens schatting van deskundigen zal het dier 1400 halve pon den wegen. De os is van inlandsch ras.Als een bewijs dat men voor het buitenland nog al hooge prijzen voor het vee durft besteden, verdient vermelding, dat maan dag onder den Zevenbergschen hoek een koppel vaars- koeijen voor ƒ525 zijn verkocht. Het kanton Basel biedt te koop aan twee vazen, in den vorm van een monstrans, van zilver vervaardigd in de 14 eeuw, welke gestrekt hebben ter bewaring van relekwiën. Zij zijn gemaakt tot aandenken aan keizer Hendrik en zijne gemalin Kunigunde en versierd met beelden in relief, garneringen en email. De waarde van bet metaal is 625 en 800 fl.; de verkoopprijs is gesteld op 40.000 fl. De verkoop geschiedt ten bate der kantonnale schatkist. Bij de volkstelling in den staat Massachussetts in Amerika komen onder de rubriek„stand en beroep" de volgende benamingen voorAllemansknecht 5, vrek 2, filantroop 2, praktische christen 2, alles wat geld geeft 2, dichter 1, gebieder 1, wilde van Borneo 2, handwerks man op non-aktiviteit 7, straatschender en schandaal- maker!!; eindelijk stond achter het woord niets „een zeer aanzienlijk getal." Te Londen heeft zich eene maatschappij gevormd met het doel om in de stad een tiental restauratiën op te rigten met een hoofddepot. Men stelt zich voor op die wijze betere spijzen te verschaften, tegen een derde van de thans bestaande tarieven. Van de tot hiertoe bekend geworden verliezen onder de pruissische troepen wekt dat van den jongen graaf von der Gröben, die bij het regement huzaren van Ziethen stond, bijzondere deelneming. Die jeugdige man was slechts twintig jaren oud en zou, ware hij in het leven gespaard, de erfgenaam zijn geworden van het aan zienlijkste oost-pruissische majoraat, Ponorien in de kreifcs Mobrungen, met een landbezit van 10,000 morgen, hetwelk thans in het bezit is zijns vaders, die lid van het hoerenhuis is. De grootvader van den nu gesneuvelden is bij Groszgörschen den heldendood gestorven, en zijn grootvader van moeders zijde was de door zijn moedig verzet tegen de fransche overlieersching roemrijk bekend geworden hessiscke baron von Dörnberg. Naar aanleiding van het onheil te Santiago en de laatst plaats gehad hebbende ongelukken, door het in brand geraken van de kleederen van aktrices en danse ressen op de tooneelen te Londen, heeft aldaar eene ver gadering van schouwburg-direkteuren plaats gehad ,om te beraadslagen over het meest geschikte stelsel van in-, uit-en toegangen in de schouwburgen, ten einde voor het vervolg tegen dergelijke gevolgen van brand of opschud ding gewaarborgd te zijn. De vergadering was eenstem mig van oordeel dat er noodzakelijkheid bestaat om de veiligheid van het publiek in die lokalen beter gewaar borgd te zien, doch tot eene definitieve beslissing omtrent dit punt is men nog zoo dadelijk niet gekomen. Een tweede punt van beraadslaging was het al of niet nood zakelijke van onbrandbare kleederen voor de akteurs en aktrices, inzonderheid voor de danseressen, waarvan er in de laatste tijden zoo velen, met de noodlottigste ge volgen, in aanraking zijn gekomen met het voetlicht, of de gasvlammen achter de coulisses. Daartegen bleek evenwel een bezwaar te bestaan, namelijk dat men wel reeds beproefd had om de kleeding door aanwending van scheikundige mengsels onbrandbaar te maken, doch dat dit alstoen een te verderfelijken invloed had gehad op het gouden en zilveren passement, enz., maar vooral op liet satijn. Men zou evenwel in dit opzigt den moed niet opgeven, maar gaarne de noodige moeite en kosten aan wenden, om een tot het doel geschikt preparaat te ver krijgen. Dit werd te meer noodig geacht, omdat er toch in de engelsche hoofdstad alleen tusschen de 3- en 4000 balletdanseressen zijn, die maar al tc dikwijls aan het bedoelde gevaar zijn blootgesteld. Thermometerstand. 12febr.'s av. llu. 40 gr. 13 's morg. 7 u. 44 's midd. 1 u. 53 gr. Gemeenteraad van Middelburg. Buitengewone zitting van 12 februarij. Resumtie adres staten generaal, wijziging gemeentewet. Voorzitter de heer Bijleveld van Scrooskerke. Afwezig de heeren Caland en Damme. Deze buitengewone zitting bestemd zijnde tot vast stelling van het door burgemeester en wethouders opge maakt adres aan de staten generaal, leest de sekretaris, op uitnoodiging des voorzitters, bedoeld adres voor. Even als in het voorstel van den voorzitter wordt daarin uiteengezet dat, zoo de voordragt tot wijziging van som mige artikelen der gemeentewet tot wet wordt verheven, de financiën dezer gemeente, eene vermindering van ƒ85.792 ondergaande, in hoogst ongunstigen toestand zullen goraken en afhankelijk worden van eene nog on zekere uitzondering, bedoeld bij i art. 255 van het wetsontwerp. Voorts wordt er in het adres op gewezen hoe in deze gemeente reeds vele geldelijke offers gebragt zijn en nog gebragt zullen moeten worden; hoe zij gebukt gaat onder een zwaren schuldenlast; hoe zij, vooral door het verlies van vele harer gegoede ingezetenen, in een kwij nenden toestand verkeert, en hoe in dien toestand bij de aanname van het wetsontwerp, wanneer alle opcenten tot het maximum zijn opgevoerd, nog een tekort bestaat van ƒ59.000. De akcijns op het geslagt zal dan ook moe ten verhoogd en de belasting op de bierenwaartegen zoo vele grieven bestaan, op nieuw moeten ingevoerd worden. Hierdoor zullen de belangen der ingezetenen ten zeerste worden miskend, zonder dat daardoor nog de bezwaren zijn weggenomen; want de heffing vaneen hoofdelijken omslag van ƒ82,000 (thans ƒ23.000), welke alsdan zal moeten plaats hebben, is voor deze gemeente veel te hoog. Naar in het adres wordt opgemerkt, bestaan tegen de heffing van direkte belastingen hier meer dan elders bezwaren, daar vele ingezetenen zich door een korter of langer vertoeven op hunne buitenplaatsen aan de belasting geheel of ten deele onttrekken, waardoor de minder gegoede ingezetenen nog meer gedrukt worden, terwijl door de gewijzigde redaktie van art. 245 aan deze bezwaren niet wordt tegemoet gekomen. Ten bewijze van het bezwarende van zulk eene heffing wordt in her innering gebragt hoe na de afschaffing der belasting op het gemaal deze weder is moeten ingevoerd worden, en hoe in het algemeen akcijns-belasting boven direkte belasting verre de voorkeur verdient. Uithoofde van de hier in het kort opgenoemde en in het adres duidelijk uiteengezette bezwaren, strekt de konklusie van het adres om te verzoeken dat het genoemde wetsontwerp, zoo als het is voorgedragen, niet moge worden aangenomen. Over de algemeene strekking van het adres heeft geene beraadslaging plaats. Ten aanzien van de onderdeelen vraagt de beer Lantsheer eene inlichting, namelijk, of het cijfer van 82.000, hetwelk in het adres als te heffen hoofdelijke omslag wordt genoemd, ook bewezen kan worden. Hij doet die vraag omdat hij volgens zyne bere kening een verschil van 7000 heeft, zijnde het bedrag alsdan slechts 75.000. De voorzitter antwoordt dat alle cijfers berusten op de gegevens van 1863. Bij de invoering der voorgestelde wet zal een vermindering van ƒ85.792 in de financiën plaats hebben, welke volgens de wet moet worden aan gevuld vooreerst door verhooging der opcenten op het personeel, hetwelk alsdan gebragt wordt op 19.000, en ten anderen door verhooging van den akcijns op het geslagt, geraamd op ƒ7.700, makende te zamen ƒ26.700. Dit bedrag afgetrokken van de 85.792, blijft er aldus een te kort bestaan van plus minus 59.000, ongerekend de belasting van het bier en den wijn. De voorzitter merkt hierbij op dat het nog slechts eene onderstelling is dat de raad genegen zal zijn om tot eene verhooging van den akcijns op liet geslagt tot een bedrag van ƒ7.700 over te gaan. De vraag van den heer Lantsheer, of men bedoelt dat, zoo alles wordt geheven wat volgens de wet te heffen is, er nog een tekort van ƒ59.000 bestaat, wordt bevestigend beantwoord. Den heer Verbrugge vraagt of liet adres vergezeld gaat van bijlagen, zoo dat later door de regering geen tegenwerpingen ten aanzien der cijfers kunnen worden gedaan. De voorzitter antwoordt hierop ontkennend, on der bijvoeging evenwel dat al de aangevoerde cijfers, wanneer het verlangd mogt worden, kunnen bewezen worden. Alsnu geeft de heer Verbrugge in overweging, of het niet goed zou zijn bij het adres te kennen te geven dat de raad zoo noodig bereid is de noodige staten tot sta ving der cijfers over te leggen. Deniet noodzakelijkheid hiervan wordt echter eveneens door den voorzitter aan gevoerd, op grond dat de minister, volgens zijn in het vorige jaar te kennen gegeven verlangen, reeds in het bezit dier staten en alzoo met de genoemde cijfers bekend is, terwijl de cijfers, in die staten voorkomende, de nu aangevoerde nog overtreffen. Onafhankelijk van de cijfers wordt het adres vervolgens met algemeene stemmen goedgekeurd. Naar aanleiding van het verschil in de berekening van den heer Lantsheer en die van burgemeester en wethou ders, stelt de voorzitter alsnu voor, ten einde zelfs schijn van overdrijving te vermijden, liet te kort in plaats van op 59.000 te stellen op 57.000 en evenzeer het bedrag van ƒ82.000 voor hoofdelijken omslag te verminderen tot ƒ80.000. Ook dit voorstel is met algemeene stemmen goedgekeurd, waarna is besloten de opzending van het adres aan burgemeester en wethouders op te dragen, ter wijl een afdruk daarvan zal worden gezonden aan ieder der leden van beide kamers der staten generaal, de leden van gedeputeerde staten en den kommissaris des konings in deze provincie. Nadat de beer Sifflé heeft voorgesteld om burgemeester en wethouders voor de redaktie van het adres den dank der vergaderiug te betuigen, is de buitengewone zitting- gesloten. öuttrnlanö. Algemeen overligt. Een nieuw gevecht tusschen de denen en de oosten rijkers, waarin de eersten de gelukkige overwinnaars schijnen geweest te zijn, heeft donderdag plaats gegrepen. Bijzonderheden zijn ons niet bekend; alleen meldt een telegram dat de voorhoede van het deensche leger den vijand heeft terug geslagen. Genoegzaam blijkt hieruit echter dat de denen door hun terugtrekken op het eiland Alsen geenszins den strijd opgeven of zich tot de verdediging van Jutland bepalen zullen. Het eiland Alsen is uitmuntend gelegen om uitvallen op de vijandelijke positiën te doen. Zoo lang de legermagt daar vereenigd is kan het doel der vijandelijkheid niet als bereikt beschouwd worden, en het is dus zeer natuurlijk dat de pruissische regering zoo als een telegram ons lieden meldt de ontrui ming van dit eiland als nadrukkelijke voorwaarde stelt tot een wapenstilstand, waartoe een voorstel door Enge land gedaan is. Voor dat de koning van Denemarken liet leger verliet om naar Koppenhagen weder te keeren heeft hij een proklamatie tot het leger gerigt waarbij het gedrag van den generaal von Meza met betrekking tot het prijs geven van liet Danewirk geregtvaardigd wordt. In deze prokla matie, gedagteekend Sonderburg 6 februarij, drukt de koning zich op de volgende wijze uit: „Ik bezit slechts dit eene leger en, volgens het gevoe len van uwe meest geoefende bevelhebbers, zou ik het niet hebben kunnen behouden indien het niet thans terug getrokken ware. Daarom hebben zij besloten den aftogt te bevelen." Omtrent, de gronden die verder tot de verdediging van den generaal von Meza worclen aangevoerd zal men in dit nommer nog eenige bijzonderheden aantreffen. De duitsche bondsvergadering heeft dc stemming over het rapport van den vertegenwoordiger van Beijeren, volgens hetwelk prins Frederik als soeverein van Slees- wijk en llolstein erkend en het protokol van Londen van onwaarde verklaard zou worden, nog veertien dagen uitgesteld. Spanjes dynastie is door de bevalling der koningin op nieuw met een prinses verrijkt. Slechts met een enkel woord konden wij gisteren mel ding maken van de laatste berigten uit New-York dié, de dagteekening van 30 januarij dragende, met de Columbia zijn overgebragt. Wij kunnen daar thans bijvoegen dat, terwijl de generaal Longstreet der zuide lijken met zijn op nieuw versterkt leger Knoxville, 52 uren OZO. Nashville gelegen, aantastte, dekavallerie de Tennessee overtrok en een aanval op Athens in Alabama beproefde, die echter werd afgeslagen. Ook Florence, iets westelijker aan de rivier gelegen, werd met even ongunstig gevolg door de zuidelijken aangevallen. Wan neer nu, zoo als men te New-York onderstelde, Knoxville het zeer goed tegen den vijand zou kunnen uithouden, dan zouden de zuidelijken alzoo op drie punten nagenoeg te gelijk een nederlaag hebben geleden. Overigens is niet alleen op het slagveld de strijd in de Yereenigde Staten, door de overmagt van den winter sedert eenigen tijd zoo goed als gestaakt, weder aange vangen, ook met het oog op de aanstaande verkiezing van een president begint de agitatie levendig te worden. De

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2