MIDDELBÜRGSCHE C O R A N T. r 26. Zondag - 1864. 14 Februarij. Editie van zaturdag avond 8 ure. middelburg 13 februarij. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage een opgaaf betrekkelijk den handel en de scheepvaart van Groot Brittannië gedurende de maand en de elf maanden geëindigd den 30 november 1863. Door de provinciale kommissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt alhier is geëxamineerd en be vorderd tot plattelands heelmeester, de heer H. K. Snoep. In de woensdag gehouden zitting van den raad van state, afdeeling voor geschillen van bestuur, is o. a. medegedeeld het koninklijk besluit, waarbij Middelburg is aangewezen als het domicilie van onderstand van C. J. Vervoort, wed. van Kuiken. De Staats-courant van gisteren bevat het koninklijk besluit van den 31januarij 1864, betreffende de uitloting en aflossing van 3^ percent schuldbekentenissen van 1864; alsmede dat van den lOjanuarij 1864, waarbij de statuten voor de Vereeniging van liefdezusters te Sit- tard zijn goedgekeurd en die vereeniging mitsdien als regtspersoon wordt erkend. In de Landbouw-courant is een stuk opgenomen van den heer J. Fransen van de Putte betreffende de afschaf fing der tienden. Daar de minister van justitie ook ver klaard heeft een voorstander dier afschaffing te zijn en hij de hoop heeft uitgedrukt dat de daaraan verbonden bezwaren voor oplossing vatbaar zullen wezen, doch de verwezenlijking van dien wensch nog in het onzekere ligt, oordeelt de heer Fransen van de Putte het noodig den minister andermaal behulpzaam te zijn in het tot stand brengen van een ontwerp van wet, als vrucht van een gemeenschappelijken arbeid van onderscheidene be langhebbenden uit de verschillende provinciën des rijks. Het komt den schrijver voor dat een kongres uitsluitend voor de behandeling van dit onderwerp door deskundige en praktische voorstanders in het leven behoort te wor den geroepen. Om hiertoe te geraken geeft hij in over weging het bestuur van het in dit jaar te Haarlem te houden landbouw-kongrcs uit te noodigen deze aangele genheid onder de punten van beschrijving zijner werk zaamheden op te nemen, zoo dat zij op dat kongres ter sprake werd gebragt. Bij goedkeuring van het aangege ven denkbeeld zou het dan kunnen besluiten om uit elke landbouwende provincie een of twee leden en plaatsvervangers te benoemen, deze uit te noodigen die taak te aanvaarden, zich op een voor te stellen tijd en plaats te vereenigen, ter bespreking en verdeeling van den arbeid, leidende tot vaststelling der hoofdpunten en daarop rustend schema van een of meerdere ont werpen welke dan in het volgend jaar op het te houden tiend-kongres zouden worden behandeld. Die voorloopige vereeniging, als voorloopig bestuur van het tiend-kongres, zou nitnoodigingen aan het publiek kunnen zenden; later zou een definitief bestuur door het voorloopig bestuur worden gekozen, hetwelk naar aanleiding der besluiten van het tiend-kongres een ot twee ontwerpen van wet opmaken en der regering met voegzamen drang aanbieden zou. Misschien ware het, volgens den schrijver, zeer doelmatig aan die ver eeniging, als voorloopig bestuur van het tiend-kon gres, toe te voegen een of twee bekwame financiers, bekend met het financiewezen ook van den staat. De redaktie der Landbouw-courant noemt het dooi den heer Fransen vau de Putte ontwikkelde plan uitste kend praktisch en acht het een verblijdend verschijnsel dat een lid der eerste kamer zijne stem verheft, om in de zaak der tienden tot een einde te komen, waarmede partijen vrede kunnen en ook wel zullen bebben. Men schrijft ons uit 's Gravenhage van 10 februarij „Verleden week hebben wij hier een evenement in onze muziekale wereld gehad. Nederland, hetwelk op het gebied der toonkunst zelden sterren voortbrengt die bestemd zijn om door de gansclie wereld te schitteren, heeft er, volgens het eenparig gevoelen der kenners, thans een voortgebragt, en wel in den persoon van een jeugdigen knaap, den elfjarigen J. de Graan, zoon van een koffij huishouder te Amsterdam. Reeds op zeer jongen leeftijd vertoonde hij een grooten aanleg voor de muziek en ontving grondig onderrigt van den verdienstelijken violist Fischer te Amsterdam. Zijn spel behaagde den bezoekers van het koffijhuis en lokte er aanhoudend nieuwe bij, zoo dat men zeggen kan dat dit kind belang rijk heeft bijgedragen tot den bloei van de zaken zijns vaders. Gelukkig ontsnapte hij het gevaar, om, door dezen loop der omstandigheden, een brekebeen en ker- mismuziekant te blijven. Zijne talenten werden behoor lijk geleid en sinds een jaar stond hij onder de leiding van Frans Coenen te Amsterdam, die op den degel ij ken grondslag, door Fischer gelegd, met geluk voortbouwde. „In de laatste jaren was het bestaan van dit genie in de muziekale kringen bekend geworden, doch eensdeels had hij nog studie noodig, anderdeels deinsden de deftige muziekmaatschappijen terug voor den stouten stap, om een „kind" voor haar publiek te laten optreden. Gelukkig dat voor zulke jonge talenten de benaming van „wonder kind" bestaat en als zoodanig meende nu onlangs het bestuur van het koucert Diligentia hem binnen die gewijde wanden te kunnen toelaten. Het gevolg was een volkomen en ongeëvenaard sukces. Dadelijk geëngageerd voor een paar avonden in den franschen schouwburg, behaalde hij daar de zelfde lauweren en speelde yoor stampvolle zalen. „De kleine, eenigzins bleeke artiste met zijn lang haar voerde op zijne 11 viool onder anderen het adagio en rondo uit het eerste koncert van Vieuxtemps en uit het tweede koncert van Beriot, en het Tanti Palpiti van Paganini uit. De kenners, die des noods niet verbaasd zouden staan over het overwinnen der moeijehjkheden van die zware stukken, verwonderden zich dat een kind zulk eene onbeschrijfelijke mate van uitdrukking en gevoel in zijn spel wist te leggen. En wat die moeijelijk- heden betreft, ontdekt elk deskundige dat zij aan de grootste artisten, al komen zij die met glans te boven, moeite kostenmaar de jonge de Graan heeft er niet de minste zwarigheid mede en voert die passages even gemakkelijk en natuurlijk uit als de eenvoudigste. Zijn toon is schoon en altijd zuiver, en hij speelt met eene bedaardheid en vastheid gelijk men alleen bij gerouti neerde toonkunstenaars Yan veel verder gevorderde jaren aantreft. Zijne kantilene en staccato's zijn in de hoogste mate voortreffelijk. Men heeft hem bij Wie- niawski vergeleken (die hoog met hem is ingenomen), omdat hij de stukken van Wieniawski speeltde kenners verzekeren echter dat zij niet gevoegelijk met elkander vergeleken kunnen worden, omdat ieder hunner een eigen genre bezit, maar dat in elk geval de Graan even zeer een groot kunstenaar is als de beroemde pool. Met zulke gaven op reeds zoo jeugdigen leeftijd, gaat hij voorzeker eene schitterende toekomst te gemoeten wanneer, door voortgezette studie, eene grondige theore tische kennis de hand leent aan de praktijk, is zijne plaats onder de reeks der groote kunstenaars van Neder land verzekerd. „Het koncert, dat Carlotta Patti hier den 18 dezer zal geven, wordt zooveel mogelijk opgebluft, gelijk altijd plaats heeft en om financiële redenen ook wel plaats moet hebben wanneer een ondernemer van publieke vermakelijkheden, zoo als nu de heer Ullman, het risiko loopt. Uit die bron ziju ongetwijfeld de lofprijzende arti kelen in verschillende dagbladen en tijdschriften, de geli- tografieerde en gefotografieerde portretten der zangeres, waarop men overal het oog moet laten vallen, afkomstig. Er gaan echter reeds stemmen op, die onder anderen hunne uitdrukking gevonden hebben in eene bezadigde maar blijkbaar van eene bevoegde liand afkomstige recensie in L'indépendance, dat Patti niet de onberis pelijke zangeres is, waarvoor men haar tracht te doen doorgaan. De Kölnische Zeitung heeft zich in den zelfden zin over haar verklaard. Zij heeft van de natuur buiten gewone gaven ontvangen, doch schijnt de opleiding niet genoten of de studiën niet gemaakt te hebben, waardoor zij in staat zou gesteld zijn, om van die gaven de ware en gewenschte partij te trekken. Daardoor is zij ten halve gebleven, wat zij ten heele had kunnen zijn, en zal zij als versleten beschouwd worden op een leeftijd wanneer an dere zangeressen, die op verre na haar talent niet bezitten doch behoorlijke studiën hebben gemaakt, haren roem nog 'onverminderd handhaven. Wanneer Patti hier zal gezongen hebben schrijf ik u nader." Gemengde berigien. Op drie schuiten na is de geheele visschersvloot van Scheveningen sedert woensdag in zee. Uit Trier vermeldt men de volgende niet onbelang rijke proefneming met liet borstelen van het rundvee. Eene melkkoe, die er aan gewoon was, dagelijks met ros kam en borstel op de huid gezuiverd te worden, werd, bij wijze van proefneming, gedurende 14 dagen in het geheel niet gerost en geborsteld. Gedurende dezen tijd bedroeg de hoeveelheid melk, welke zij gaf, dagelijks veel minder dan anders, terwijl de overige omstandig heden van het dier volkomen de zelfde waren gebleven. Bij het rund schijnt dus eenigzins mede bewaarheid te worden, het bij de paarden geldende spreekwoordgoed roskammen is het halve voeder. Het Journal de Lot meldt, dat de abt Deleon, oud pastoor van het diocees van Grenoble, de schrijver ver klaart te zijn van Le maudit, waartoe hij de vertrouwelijke medewerking van verscheidene zijner kollega's heeft genoten. Volgens don Courrier du Havre, heeft men thans in de oude en nieuwe wereld te zamen genomen 8258 vrijmetselaarsloges met ongeveer 500.000 werkelijke leden. Het aantal niet aktive en afgetreden leden be draagt daarentegen nagenoeg 3 millioen. Uit Deventer schrijft men dat sedert januavij bij den burgerlijken stand ongeveer driemaal zoo veel sterfge vallen zijn aangegeven als in het zelfde tijdsverloop van 1862, hetgeen men als een bewijs wil doen gelden van den invloed der koude op de sterfte. Volgens het laatste dingsdagsche bulletin van het parijssche observatorium is zondag en maandag bijna in gansch Europa sneeuw gevallen. Het sneeuwde in geheel Frankrijk, zoowel als te Weenen, Turijn, Rome, Bilbao (Spanje), Brussel, Berlijn, enz. De Courier de 1' Alix meldt, dat een jongen van vijftien jaar door zijn vader opgehangen gevonden werd. De ongelukkige knaap zou meteenige makkers een soort van drama uitvoeren, getiteldHet regtsgeding, of de straf van Dumollard. Hij maakte van eene afwezigheid zijns vaders gebruik om het ernstigste deel zijner rol te repeteren. Hij had zijn evenwigt verloren en de strop schoot toe eer zijn vader terugkwam. Het hof van Lyon heeft eindelijk uitspraak gedaan in de zaak van de heeren Robin en Hyenne, direkteur en hoofdredakteur van den Courrier de St. Etienne, be schuldigd van het lasteren van den postdirekteur dier plaats; zij hadden namelijk over liet ongeregeld bezorgen der brieven geklaagd. In eerste instantie vrijgesproken, zijn zij thans ieder tot 15 dagen gevangenisstraf en 300 frs. boete veroordeeld. In de omstreken van Czernowitz, eene stad in Bohemen, hebben zich reeds vele wolven vertoond. Een bediende van een der edellieden, in de nabijheid dei- stad woonachtig, moest voor eenige dagen een ree naar een nabij gelegen kasteel brengen. Op zijn weg derwaarts werd hij door ruim een dozijn wolven achterhaald en had zijn behoud en dat van het voor de slede gespannen paard aan een ongeval te danken; de slede werd door een toeval omgeworpen, het wild viel op den grond, de wolven sloegen terstond den hongerigen muil aan den buit en dc knecht had intusschen de gelegenheid om te ontkomen.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1