MIDDELBÜRGSCHE X C O U R A T. r 24. Donderdag 1864. 11 Februarij. Editie van woensdag avond 8 ure. De BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van VLI8SINGEN maken bekend: dat op maandag den 22 februarij 1864, des namiddags ten 1 ureten raadhuize aldaarzal worden overgegaan tot de uitloting van aandeelen in de gasfabriek dier gemeentewaarbij de houders van aandeelen zullen kunnen tegenwoordig zijn. Ylissingenden 5 februarij 1864. De burgemeester en wethouders voornoemd J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. öimmüflniX Middelburg 1© fcbritary. De post is heden middag ten drie ure uit Bergen op Zoom vertrokken en zal alzo© eerst tegen den nacht hier aankomen. Langs den postweg is veel sneeuw gevallen. Met genoegen zullen zeker velen in deze gemeente vernemen dat het muziekgezelschap Uit kunstliefde zijn vroeger opgevat voornemen om een volkskoncert te geven binnen kort zal verwezenlijken. Na hetgeen we over dit plan, eer het nog die rijpheid bekomen had, eenige dagen geleden schreven, zouden wij daarover thans niets meer behoeven te zeggen. Eene aanbeveling toch van onze zijde heeft het muziekgezel schap Uit kunstliefde waarlijk niet noodig, en wij twijfe len er geen oogenblik aan of een geheel gevulde zaal zal het bewijs leveren dat de belanglooze welwillendheid van dit gezelschap op prijs wordt gesteld. Wij zouden dus van dit koncert vóór de uitvoering geen melding meer maken, ware het niet dat wij ons verpligt achtten eene dwaling waarin velen verkeeren te bestrijden. Men verhaalt namelijk vrij algemeen dat burge meester en wethouders hunne toestemming zouden geweigerd hebben om dit koncert op zondag te doen plaats hebben. Wij kunnen de verzekering geven dat dit geheel en al bezijden de waarheid is. De toestemming is niet geweigerd om de eenvoudige reden dat zij niet gevraagd is. Het muziekgezelschap heeft, om redenen die wij niet alleen gaarne eerbiedigen maar die we, voor zoo ver ze ons ter oore zijn gekomen, allezins billijk en verstandig achten, geoordeeld dat men ditmaal een ande ren avond dan dien van zondag kiezen en dus bedoeld verzoek terughouden moest. Wat ons echter in hooge mate verwondert, is, dat het zoo even vermelde praatje algemeen verspreid is en, naar het schijnt, door velen geloofd wordt. Er is toch, naar we meenen, niet één aannemelijke reden te bedenken waarom aan een dergelijk verzoek, zoo het gedaan werd, een weigerend antwoord zou ten deel vallen. Geen wet bestaat er die daartoe aanleiding geeft. De zondags wet laat de bevoegdheid tot het geven van openbare verma kelijkheden aan het plaatselijk bestuur over. En dat het nu in den geest van ons kollcgie van uitvoerend bestuur liggen zou een zoo gepaste uitspanning tegen te gaan, mogen wij in de verte niet onderstellen. Waar ver lof wordt gegeven aan herbergiers om eiken zondag van 8 tot, 11 ure openbare „dansles" te geven, waar men des zondags avonds, in de rigting van de Langevijlepoort wandelende, liooren kan hoe onharmonisch klarinet, viool en trompet soms met elkander omgaan, daar zal aan het orchest van Kunstliefde niet geweigerd worden eene enkele maal op den zelfden tijd een aandachtig gehoor in liet komedie-lokaal vereenigd te houden, 't Is immers al te ongerijmd te onderstellen dat terwijl „muziek voor den dans" wordt toegelaten, de uitvoering van komposities van Mendelssohn en van Beethoven zou geweerd worden- Wij hebben dan ook de volle overtuiging dat, zoo een verzoek tot het houden van een volkskoncert op zondag, werkelijk tot burgemeester en wethouders gerigt werd, deze de pogingen van het muziekgezelschap ten hoogste zouden waarderen. Wij houden het er zelfs voor dat zij verder zouden gaan, dat zij een krachtigen zedelijken steun zouden schenken aan eene instelling, die wel is waar een kind van den nieuweren tijd is, maar waarvan het toch moeijelijk gaat het voortreffelijke openlijk te miskennen. In eene gemeente waar mef'alleen de stoffelijke belan gen aan hare bestuurders te harte gaanmaar waar voor haar welzijn in velerlei ander opzigt zoo zorgvuldig gewaakt wordt, daar kan eene poging om ook door mid del der toonkunst tot aesthetische ontwikkeling, tot zedelijke beschaving bij te dragen niet met onverschil ligheid, veel minder met tegenwerking, worden bejegend. Burgemeester en wethouders zouden zeker, wanneer er een verzoek in dien geest tot hen kwam, met beide handen de gelegenheid aangrijpen om ook op die wijze aan hoogere belangen der ingezetenen, dan de uitsluitend materiële, bevorderlijk te zijn. De gemeenteraad alhier heeft in zijne zitting van heden middag o. a. besloten tot het zenden van een adres aan de staten generaal, houdende bezwaren tegen het wetsont werp tot wijziging van sommige artikelen der gemeente wet, ten aanzien van het belastingstelsel. De zamenstel- ling van zoodanig adres is aan burgemeester en wethouders opgedragen, om in eene vrijdag middag ten 2 ure te houden raadszitting te worden geresumeerd. Het verzoek van J. M. van Ditmars, om een gedeelte grond in erfpacht te verkrijgen achter het huis op den Kinderdijk, wijk P, no. 119, is toegestaan. Dat van K. I. H. Wasch, om vergunning tot oprigting van eene bergplaats voor gebuild meel in doorloopend krediet, is aangehouden. Het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1864 is voor belanghebbenden ter inzage op de gemeente-sekre- tarie nedergelegd. Het verzoek van mevrouw wed. S. A. Rocliat, om eer vol ontslag als hoofdonderwijzeres op de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes, is toegestaan. De beslissing omtrent het toekennen van pensioen behoort, volgens de wet, niet tot de bevoegdheid van den raad; het verzoek daaromtrent moet aan de rege ring worden gedaan. In ons volgend nommer geven wij van deze zitting een meer uitvoerig verslag. De tweede kamer der staten generaal is tot hervatting harer werkzaamheden tegen dingsdag 16 dezer bijeen geroepen. Bij beschikking van den 8 dezer heeft Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken den ingenieur Bleck- mann,met 1 maarte, k., eervol ontheven van de arrondis- sements-dienst te Goes en met die dienst belast den aspirant-ingenieur van den waterstaat A. M. K. W. baron van Ittersum. Verder vernemen wij dat de werken van het kanaal door Zuid-Beveland, in plaats van onder den waterstaat, eerlang door het personeel der staatsspoorwegen zullen worden uitgevoerd. Wij vernemen dat bij den minister van binnenlandsche zaken geene bezwaren zijn gerezen, betrekkelijk het besluit van ingelanden van den kalamiteusen Koudcnpol- der, tot vrijverklaring van dien polder met het jaar 1864, uitgezonderd eenige bedenkingen van administratieven aard. De Staatscourant van gisteren bevat het koninklijk besluit, waarbij bewilliging wordt verleend op het bij verzoekschrift overgelegd ontwerp der akte van oprig ting der naamlooze vennootschap: De amsterdamsche voorschotbank, te vestigen te Amsterdam. Uit Oostburg schrijft men ons van 10 dezer: „Het verbod om de straatwegen te berijden met vrach ten boven zeker vastgesteld gewigt, duurt nog steeds voort, tot groote schade en ongerief voor handelaars vrachtrijders, schippers, landbouwers enz., zulks niet tegenstaande in België, op wiens voorbeeld men schijnt te werk gegaan te zijn, de maatregel reeds sedert ver scheidene dagen is ingetrokken. „In de uitvaardiging van liet verbod heeft naar men verneemt eene vergissing plaats gehad, die tot groote teleurstelling zou kunnen aanleiding geven. „De publikatie namelijk, houdende het besproken ver bod, is aan de meeste tolhouders uitgereikt. Bij den tol te Oostburg en elders althans ziet men die aangeplakt. Doch aan de draaibrug schijnt het stuk niet te zijn ont vangen. Hierdoor verkeeren landbouwers uit den Isabelle- polder en omstreken in het denkbeeld, dat ze hunne gra nen ongehinderd mogen vervoeren langs den straatweg tusschen Aardenburg en Sluis, maar dat ze naar Oost burg, Breskens enz. willende leveren, niet dan met het geringe gewigt, den straatweg berijden mogen." Uit Leiden wordt ons onder dagteekening van 10 dezer gemeld „Heden droeg de aftredende rector magnificus, prof. C. G. Cobet, het rektoraat over aan zijn opvolger, den hoogleeraar H. Halbertsma jr., met het houden eener keurige latijnsche redevoering, vol geest en leven, over „een juiste waardschatting van de geschriften der ouden." „Na het daaropvolgend verslag van de lotgevallen der akademie, vond de bekrooning plaats van vijf verdien stelijke jongelieden, de heeren Polak en van der Vries, studenten aan de Leidsche, Rive en van Maanen aan de Utrechtsche, en van Swinderen, student aan de Gronin ger hoogeschool, wier ingezonden prijsverhandelingen door de verschillende fakulteiten óf het gouden eerme taal óf een loffelijk accessit waren waardig gekeurd." De pruissische Staats-Anzeiger bevat de benoeming van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden tot eere senior van het IJzeren kruis 2de-klasse. Het vierde volkskoncert te Amsterdam op zondag avond der vorige week werd op beide rangen weder door een talrijk publiek bijgewoond. De eerste symfonie van von Beethoven, eene aria uit Mozart's Titus, eene koncert- onverture van Julius Rieke, de ouverture van Figaro's Hochzeit, drie liederen van Joh. H. Verhulst, en de schotsche symfonie van Mendelssohn maakten het pro gramma uit. Mevrouw Offermans v. Hove trad als soliste op en zong na de drie genoemde liederen op ver zoek nog het bekende Te huis, van Joh. J. H. Verhuist. Men weet dat de regering te 's Hertogenbosch het hotel, thans dienende tot opeubare school voor meer uitgebreid lager onderwijs, aan de Parade aldaar, zijnde een gedeelte van het voormalig bisschoppelijk paleis, tegen de koopsom met de kosten van verbouwing aan den heer J. Z wij sen heeft afgestaan, en alzoo den zetel van het aartsbisdom Utrecht naar die stad zal worden overgebragt. Ten gevolge van dien, heeft de gemeente raad thans besloten aan het einde der eerste Nieuw, straat twee openbare scholen voor meer uitgebreid en gewoon lager onderwijs te bouwen, als een voor jongens tot eene ruimte van 200 en een voor meisjes van 100, met woonhuizen en tuinen op ongeveer/32.000 zijn begroot. Met de bouwing zal nog dit jaar een aanvang gemaakt worden, om die in het aanstaande jaar geheel te voltooi- jen, als wanneer ook de school der gemeente voor open baar kosteloos lager onderwijs zal kunnen betrokken worden, die ingerigt zal wezen voor ruim 600 leerlingen. De gemeente 's Hertogenbosch zal alzoo door den bouw van drie gemeentescholen ten behoeve van het lager onderwijs, ingerigt naar de voorschriften der nieuwe schoolwet en de eischen van den tijd, ruim 38.000 be steed hebben, maar daarvoor ook drie scholen hebben ingerigt, die om hunne ruimte en doelmatigheid tot model kunnen dienen. Men verneemt dat de kweekschool voor onderwyzeres- sen te Arnhem onlangs een blijk van sympathie heeft ontvangen, hetwelk gunstig pleit voor hare doeltreffend heid. Er zullen namelijk op 's lands kosten vijf onbemid delde meisjes op die school worden toegelaten. Een vei'gelijkend examen daartoe zal eerlang plaats hebben.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1