de verschillende vestingwerken en het bruggenhoofd van Missunde vruchteloos. Hoewel negen batterijen onop houdelijk op de vijandelijke liniën vuurden, deden de pruissische kanonkogels slechts zeer weinig schade, daar het nevelachtige en mistige weder en later eene jagtsneeuw het juist rigten van het geschut belemmerde De denen daarentegen, ten volle bekend met den afstand en de gesteldheid van het terrein, bragten aandepruissen zeer veel nadeel te weeg. Verschillende aanvallen dor pruissische infanterie, onder het vuur der vijandelijke redoutes, welke men niet tot zwijgen had kunnen bren gen, werden bovendien door de denen afgeslagen. De bemagtiging yan Missunde bleek derhalve zoo veel moeite te zullen kosten dat prins Frederïk Karei ver schillende verkenningen liet doen langs den oever der Schley om een punt te zoeken, alwaar de pruissen gemak kelijker de rivier zouden kunnen overtrekken. Men vond dit te Amis, een dorp nabij Cappeln aan den mond der Schley en derwaarts werd nu een korps pruissen afge zonden. Het trof aldaar bijna geene verdedigingswerken aan, welke de denen waarschijnelijk min noodzakelijk hadden geacht, daar die plaats zoo ver van de operatielijn verwijderd was. De deensche generaal von Meza, die dit overtrekken der rivier bij Arnis niet kon beletten en zich derhalve blootstelde om afgesneden te worden van Flensburg en verpletterd tusschen de pruissen en oostenrijkers, moest tot de ontruiming van het Danewirk en van de stad Sleeswijk besluiten. Dit geschiedde dan ook. In den nacht van vrijdag op zaturdag, den zelfden, waarin de pruissische brigade Rödcr de Schley overtrok bij Arnis, zonder aldaar ecni- gen tegenstand te ontmoeten, verlieten de deensche troepen al have stellingen in de omstreken van de stad Sleeswijk, het geheele Danewirk en trokken terug op Flensburg. Van daar kunnen zij thans, indien de omstan digheden hen daartoe mogten nopen, gemakkelijk over steken naar het eiland Alsen, alwaar zij voor geen aanval der oostenrijksche en pruissische troepen meer schijnen te moeten vreezen. Terwijl de pruissische troepen de vesting Missunde trachtten te bemagtigen en de prins van Pruissen ver kenningen deed langs den oever der Schley om die later, gelijk wij gezien hebben,bij Arnis over te trekken, rukten de oostenrijksche troepen onder den veldmaarschalk von Gablentz steeds voort op den grooten weg, welke van Rendsburg naar Sleeswijk leidt. Ook van deze zijde was de positie der denen, ten ge volge der bemagtiging van verschillende opgeworpene verschansingen, zeer verzwakt, zoo dat de oostenrijksche bevelhebber reeds verschillende maatregelen had geno men tot een algemeenen aanval. De denen zouden mis schien hunne stellingen tegen dezen nog hebben kunnen behouden, indien thans niet de pruissische troepen, door het overtrekken der rivier bij Arnis, en het omtrekken van Missunde, den aanval van den generaal von Gablentz in het front, door een aanval op den vegtervleugel had den kunnen ondersteunen en de denen in zeer gevaarlijke positie brengen; de vijand kon bovendien door post te vat ten op den weg van Sleeswijk naar Flensburg den terug- togt aan den generaal von Meza «afsnijden. In dergelijk geval zou geheel het deensche leger verloren zijn geweest. Te middernacht, van vrijdag op zaturdag, was de stad Sleeswijk ontruimd en bevond zich het deensche leger in vollen aftogt op weg naar Flensburg. "Wéldra werd nu Sleeswijk door den generaal von Gablentz bezet, die aldaar nog een groot aantal stukken aantrof, welke de denen bij het verlaten der stad hadden achtergelaten. Voorts werd onmiddellijk een korps oostenrijkers den aftrekkenden troepen achterna gezonden om deze nog zoo veel mogelijk afbreuk te doen. Het hoofdkwartier der o®stenrijkers was volgens de laatste telegrammen te Got- torf, eene versterkte plaats ten noorden der stad Sleeswijk Onze lezers zullen onder de rubriek „Laatste oorlogs nieuws" de tijdingen vermeld vinden, ons, nadat wij dit „overzigt" schreven, nog per telegraaf medegedeeld. De militaire gebeurtenissen in Sleeswijk schijnen te Weenen in het huis van afgevaardigden eenige veran dering in de gevoelens der meerderheid te hebben te weeggebragt. Men zal zich herinneren dat het oosten- rijksch vertegenwoordigend ligcliaam van het door de regering aangevraagde krediet, slechts de som had toege staan, uitmakende het aandeel van Oostenrijk in de kos ten derbonds-exekutiein ITolstein. Thans verneemt men dat hethuis van afgevaardigden dc geheele aangevraagde som heeft toegestaan. Dc houding van de meerderheid der duitsclie bonds vergadering te Frankfort was sedert de handelwijze van Oostenrijk en Pruissen vrij weifelend, gelijk men zich herinneren zal. Een voorstel van Beijeren om te Neuren- burg eene konferentie van ministers der staten, welke de meerderheid vormen, te houden, ontmoette zoovele hin derpalen, dat men aan het tot stand komen daarvan reeds wanhoopte. Thans wordt uit Munchen gemeld dat deze hinderpalen uit den weg zijn geruimd en de konferentie in het laatste gedeelte dezer week zal geopend worden. Men weet dat aldaar de te volgen staatkunde der meer derheid van den bond zal worden besproken. Hoewel de in ons vorig uommer medegedeelde openings rede, waarmede in naam van koningin Victoria depart ments zittingen zijn geopend, in zeer vredelievenden zin gesteld is, mag men daaraan toch niet al te veel zekerheid omtrent de door Engeland te volgen staatkunde ontleenen* Het schijnt toch dat in den ministerraad de voorstanders van interventie ten gunste van Denemarken evenveel invloed hadden als de tegenstanders, ten gevolge waar van koning in Victoria hare neiging tot eene afwachtings- politiek voorloopig heeft kunnen doen zegevieren. Te Parijs was intusschen het gerucht in omloop dat de engelsche regering eene bepaalde verklaring van Oosten rijk en Pruissen had geeischt omtrent hunne bedoelingen ten opzigte van Sleeswijk, met bedreiging van interventie ten gunste van Denemarken indien deze verklaring te Weenen ofte Berlijn geweigerd werd. Intusschen beweert de Norddeutsche Allgemeine Zei- tung dat de verklaringen van Oostenrijk en Pruissen ten opzigte van Sleeswijk afgelegd zijn vóór het begin der vijandelijkheden, terwijl de oorlog volgens beginselen van het volkenregt een einde maakt aan alle traktaten. Dergelijke bewering is weder geheel in overeenstem ming met de wonderlijke volkenregterlijke theoriën van sommige duitsclie politici. Oostenrijk eu Pruissen toch hebben zich verbonden jegens hunne mede onderteeke naars van het protokol van 1852 en op deze verbindtenis zal een oorlog met een derde, die niet de kontrakterende partij, maar het vooiwerp der overeenkomst was, regtens welnimmer invloed kunnen uitoefenen. Onderscheidene malenjs reeds beweerd dat de koning van België een bezoek aan koningin Victoria brengen zou. Thans verzekert VEtoile beige dat, indien de staat kundige aangelegenheden zulks veroorloven en de weers gesteldheid gunstig is, koning Leopold in het begin dei- volgende maand de reis ondernemen zal, om den 10 maart bij den doop van den prins van Wallis tegenwoordig te zijn. In de laatste dagen werd uit Warschau berigt dat de russische regering de archieven van het poolsch nationaal bewind ontdekt had. Dit heeft zich thans bevestigd. Dien ten gevolge zijn een duizendtal personen gearresteerd. De berigten uit Mexiko luiden steeds gunstig voor den aanstaanden keizer uit het oostenrijksche stamhuis. De Moniteur meldt thans weder dat de generaal Bazaine met vijftien duizend man te Guadalaxara was binnen gerukt en dagelijks «aanhangers der liberale partij die van het voorloopig bestuur kozen. Denemarkens strijdmagt. Op voet van vrede telt Denemarken 28 bataljons infan terie, te zamen 26.630 man5 eskadrons kavallerie, te zamen 2895 en 2 regementen artillerie, te zamen 2560 man met 96 stukken. Op voet van oorlog zijn al deze cijfers verdubbeld. In den vorigen sleeswijk-holstein- schen oorlog telde Denemarken een leger van 49.000 man infanterie, 10.000 man kavallerie en 9000 man artillerie met 144 stukken geschut. In Denemarken wordt het leger samengesteld door konskriptie; men is dienstpligtig op het 22e jaar. De bij de wet vastgestelde diensttijd is acht jaren, doch de rekruten worden gewoonlijk na tien maanden werkelijke dienst naar huis gezonden om voorts eenmaal 'sjaarsnog gedurende eenigen tijd te worden opgeroepen. Na de eerste acht jaren dienst, komen de militairen in den eer sten ban; na zestien jaren in den tweeden; men is der halve dienstpligtig tot 46 jarigen leeftijd. De deensche zeemagt bestond in september 1862 uit 19 zeilschepen en 2S stoomvaartuigen. Onder deze laatste waren 30 gewone schroefstoombooten benevens 1 linie schip van 64 stukken, twee fregatten van 42 en 44 stukken en vier schoeners van 32 stukken. Voorts bezit Dene marken vijftig oorlogsstoorabooten met ongeveer 100 stukken. In 1862 was de vloot bemand met 2000 man. Deze krijgsmagt is vrij groot met het oog op de bevol king van Denemarken, welke, volgens de volkstelling in 1860, 2.605.024 zielen bedroeg. laatste oorlogsnieuws. De deensche troepen hebben de steden Tönning en Friedriclistadt, beide op de holsteinscbe grenzen aan den Eider gelegen, ontruimd. Zij lieten elf vernagelde kanon non en zeer veel amunitie achter. Het hoofdkwartier van den generaal-opperbevelheh- ber van het deensche leger, von Meza, is thans te Flens burg gevestigd. De kolonne, welke door den generaal von Gablentz was uitgezonden om de terugtrekkende deensche troepen te vervolgen, heeft bij Owersee, aan den weg van Sleeswij k naar Flensburg gelegen, de deensche achterhoede inge haald. Deze hield stand, zoodat er een hardnekkig gevecht volgde, waarbij de denen werden teruggedreven. De kolonel prins Wilhelm van Wiutemberg werdbij deze gelegenheid zwaar gewond. Eergisteren morgen (zaturdag) werd in de stad Sleeswijk een zwaar kanongebulder gehoord inde rigting van Idstedt. Men vermoedde dat de pruissische troepen, na de overtrekking der Schley, bij Arnis, op hun marsch naar den grooten weg van Sleeswijk. naar Flensburg, te Idstedt met de denen waren sla.ags geraakt. Te Koppenhagen is de verontwaardiging der bevol king tegen den generaal von Meza over de ontruiming van de stad Sleeswijk bijzonder groot. Men verwacht daaromtrent opheldering van de regering zoodra de president van den ministerraad Monrad, die den koning naar het leger heeft vergezeld, in de deensche hoofdstad zal zijn teruggekeerd. De deensche regering, welke gelijk men weet, beslag gelegd heeft op de pruissische schepen in de havens van Denemarken is met de oostenrijksche regering overeen gekomen om zich wederkeorig van dergelijken maatregel te onthouden. Na de overwinning bij Owersee zijn de oos- tenrijksclie troepen verder voort.geru.kt, waarop een nieuw gevecht volgde. Ook dit eindigde voor de denen niet eene nederlaag. De koning van Dene marken, die bij dezen laatsten strijd tegenwoordig was, is daarop in allerijl naar Koppenhagen ver trokken. De deensche generaal-opperbevelhebber von Meza is door koning Christiaan teruggeroepen en vervangen door den generaal Luttichow. ijanïidslu'riijtcn. Mcekrapp rijzen. Rotterdam S februarij. Bij weinig handel bleven de prijzen onveranderd. Graanmarkten enz. Amsterdam 5 februarij. Tarwe en gerst onveranderd, Raapolie op zes wekenf 40$. Lijnolie op zes weken f37 Rót-verdam 8 februarij. Tarwe en haver 20 en paar- denboonen 10 cent lager. Witte boonen 25 cent booger. Axel. 6 februarij. Tarwe 1'7,85 a f8,30; Rogge f5,30 a f 5,60Wintergerst f 4,95 a f 5,25Zomer dito f 4,65 «4 f 4,90Haver f 2,50 a f 3,10Paardenboonen f 5,05 a f 5,25; Duivenbooneii 15,60 a 15,90; Bruineboonen f7,25 h f 7,45Groene erwten f 6,05 a f 6,55Gele dito f 5,90 a f 6,15Boekweit f 5,60 a f 6,05. Middelburg 8 februarij. Raapolie f 40$. Patentolie f 42$. Lijnolie f401 Pei' vat op zes weken, kontant f 1 lager. Harde lijnkoeken f Zachte dito f Prijzen van elfekten. Amsterdam 8 februarij. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 2$ pet. 63$ dito dito dito 3 76^ dito dito dito 4 „99$ Aand. Handelmaatschappij 4.V België. Certifikaten hij Rothschild 2$ Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 101$ Certifik. Hope co4 Oblig. dito 1855, 6e serie 5 86$- dito dito Leening 1860 4$ 88 Certifikaten 6 Aand. spoorweg186 Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 55$ dito 1847/1852 2$ n 28$ dito rente Amsterdam5 79$ dito nationale5 61$ Bank aktien3 Italië. Leening 18615 62$ Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 49$ dito3 thans 2$ 45$ Amortisab schuld32$ Portugal. Obligatiën 1853 3 46$ dito 1856—1862 3 Griekenl. dito (blaauwe) 5 20$ Turkije. Obligatiën (binnen!)6 45 Vereen. S£at. dito (1874) 5 64 Illinois. dito7 73$ Mexiko. dito.3 36 Grenada. dito afgestempeld4$ - -Venezuela, dito2 23

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3