MIDDELBURGSCHE C O R A N N°' 23. Dingsdag 9 Februarij. 1864. öHtmetdantr, Editie van maandag avond 8 ure. CiRIKDlVEG. De burgemeester en wethouders van Middelburg zijn voornemens, onder nadere goedkeuring, op donderdag den 10 maart 1864, des middags ten twaalf ure, ten raadhuize dier gemeente, in het openbaar bij enkele inschrijving aan te besteden Het banen en begrinden van den weg tus- schen Middelburgen Ar nemuiden, liggende op den Zaagmolendijk, ter lengte van 1655 ellen, met bet onderhoud van dien weg gedurende een jaar na de voltooijing. Het bestek ligt ter lezing op de gemeente-secretarie te Middelburg en Arnemniden, alwaar tevens afschriften van hetzelve op franco aanvraag, tegen vergoeding der kosten, verkrijgbaar zijn. De aanwijzing in loco zal geschieden door den ge meente-bouwmeester, dingsdag den 8 maart e. k., 's mor gens ten tien ure, aan te vangen bij de aan dien weg gelegen houtzaagmolens. De inschrijvings-biljetten moeten uiterlijk daags vóór de aanbesteding ter gemeente-secretarie alhier worden ingeleverd. Middelburg, den 5 februarij 1864. De burgemeester en wethouders voornoemd, BÏJLEVELD VAN SEROOSKERKE. De Secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. middelburg 7 februarij. In een der bijeenkomsten welke door het departement Middelburg der Maatschappij tot nut van 't algemeen georganiseerd zijn en waaraan de naam van „volksvoor lezingen" gegeven is, vervulde de heer P. D. Koning zaturdag avond weder eene spreekbeurt, zijne tweede in dit saisoen. De talrijke opkomst bewees dat men deze bijeenkomsten meer en meer op prijs begint te stellen en tevens dat het onderwerp door den spreker bij zijne vorige lezing aangekondigd (de toepassing der elektri citeit op de telegrafie) de algemeene belangstelling had opgewekt. Maar bovendien zagen wij in deze digt op gevulde zaal terwijl velen die gaarne de bijeenkomst hadden willen bijwonen door de groote aanvraag om toegangkaarten deze niet meer hadden kunnen beko men een blijk dat de heer Koning den juisten vorm heeft weten te kiezen, en het hem gelukt is wetenschap pelijke onderwerpen zóó te behandelen dat zij door zijne toehoorders, op zeer verschillenden trap van ontwikke ling staande, begrepen worden. Ten einde een zoo volledig mogelijk overzigt van den telegraaf te geven, waarvan de kennis in onze dagen zeer belangrijk is te achten, wees de heer Koning vooraf op het verband dat er tusschen de verschillende uitingen der natuurkrachten bestaat en in het bijzonder op de scheikundige aantrekkingskracht, alles door voorbeelden verduidelijkt. Voorts gaf hij eene verklaring van eene galvanische batterij en toonde aan dat warmte steeds het resultaat is van eene scheikundige verbinding, die onder bepaalde omstandigheden omgezet wordt in elektriciteit. Het gloeijen van een platinadraad en het ontstaan van elektrisch licht werd hierbij op zigtbare wijze ver klaard. Vervolgens beschreef hij hoe een stuk staal, hetwelk geene magneetkracht bezit, door de elektrici teit tot magneet gevormd wordt en hoe de elcktro-magneet ontstaat, van welker kracht hij een doorslaand bewijs gaf. Hij deed hierbij uitkomen de omzetting van elektri citeit in magneetkracht. Van het omgekeerde gaf hij eene verklaring door middel van een induktietoestel, welk werktuig de heer Blindenbach den spreker welwil lend ten gebruike had afgestaanterwijl nog werd aan getoond hoe de elektriciteit xvordt omgezet in scheikun- kundige kracht, hetgeen werd opgehelderd door eene proef, waarbij de bestanddeelen van het water: water stofgas en zuurstofgas, van elkander worden gescheiden. Na het bovengenoemde ging de spreker over tot de beschrijving van den telegraaf. In de eerste plaats gaf hij eene verklaring der werktuigen, welke daarbij worden gebruikt, als een galvanometer, een sleutel, een relais en het instrument dat de geseinde teekens aanwijst. Voorts deelde hij mede welke teekenen bij het overseinen ge bruikt worden zijnde slechts de verbinding van pun ten en schrapjes die hij op het bord duidelijk maakte. Ten slotte werd gebruik gemaakt van de aanwezige toe stellen en de door de geheele zaal gespannen draden, om het overseinen langs den telegraaf aanschouwelijk te maken, waarbij de heer Lansdaal, eerstaanwezend amb tenaar op het telegraafkantoor alhier, den spreker welwil lend behulpzaam was. Aan het einde zijner moeijelijke taak gekomen, ver klaarde de heer Koning zich gestreeld te gevoelen door de belangstelling van lietmiddelburgsch publiek in voor lezingen over natuurkunde, zigtbaar in de ruime opkomst en de verleende aandacht. Hij gaf ook de verzekering bereid te zijn tot het houden van meerdere lezingen, zoo hij daartoe in het vervolg mogt worden aangezocht, en stelde de gelegenheid aan belangstellenden open om des verlangd ten zijnen huize nadere inlichtingen omtrent het gehoorde te ontvangen. De voorzitter van het departement bragt, mede namens alle tegenwoordigen, regtmatige hulde nan den spreker voor de flinke behandeling der door hem gekozen onder werpen en de vele moeiten welke hij zich daarvoor ge troost heeft, onder aanbeveling voor het vervolg en met de verzekering dat zijne betoonde welwillendheid ten hoogste op prijs wordt gesteld. De gemeenteraad alhier zal aanstaanden woensdag, des namiddags ten een ure, eene openbare zitting houden ter behandeling der onderstaande zaken: 1. Missive van gedeputeerde staten tot goedkeuring van verscheidene raadsbesluiten en bedenkingen op de wijzigingen der policie-verordening; 2. adres van J. M. van Ditmars om gemeentegrond in erfpacht te erlangen 3. idem van K. I. H. Wasch, om vergunning tot oprigting van eene bergplaats voor gebuild meel en doorloopend krediet; 4. vaststelling van het suppletoir kohier no. 2 hoofdelijken omslag 1863; 5. voordragt van burgemeester en wethouders tot wijziging der verordening op de binnen en buitenhavens. De gemeenteraad van Vlissingen heeft in zijne zitting van heden middag onder anderen besloten tot het zenden van een adres aan de beide kamers der staten generaal houdende bezwaren tegen liet ontwerp van wet tot wijzi ging van sommige artikelen der gemeentewet, betref fende het belastingstelsel. In de Staatscourant van zaturdag is opgenomen het koninklijk besluit van den 9 december 1863, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de tusschen Neder land en België gewisselde verklaring nopens het kanaal van Sluis naar Brugge. Bij de tweede kamer der staten generaal is o. a. inge komen een afschrift der overeenkomst metBelgië nopens de vermindering der loodsgelden op de Wester-Schelde, ter uitvoering van art. 5 van het verdrag van 12 mei 1863 tot afkoop van den Scheldetol. Het besluit van den raad der gemeente Finsterwolde, betreffende de afschaffing der tollen op de kunstwegen, vindt ook in andere deelen der provincie Groningen veel bijval; de wensch naar die afschaffing is bijna algemeen en daar deze zaak thans een punt van overweging bij gedeputeerde staten uitmaakt, hoopt men dat met over leg der gemeentebesturen, zoowel gemeentelijke als provinciale tollen eerlang zullen vervallen. In de pro vincie Friesland is tolheffing uitzondering en tolvrijheid regel. Bcnoeiuinscn en besluiten. raad van state. Benoemd tot lid van den raad van state jhr. mr. P. J. Elout van Soetenvoude, thans vice- president van het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland. waterstaat. Opgedragen, met ingang van 1 april a. de dienst van den waterstaat in het le distrikt (Gronim gen) aan den hoofdingenieur J. R. T. Ortt, en in het 1 distrikt (Zeeland) aan den hoofdingenieur C. Brunings. Indische dienst. Benoemd tot ambtenaar voor de dienst van het boschwezen in Nederlandsch Indië, de gewezen kweekeling aan de landhuishoudkundige school te Groningen "W. Buurman, laatstelijk kweekeling- aan de polytechnische school te Carlsruhe. lïlarlue en leger. Jl. zaturdag is van het Nieuwe Diep te Vlissingen aangekomen een detachement mariniers, sterk 1 officier, 32 onderofficieren en manschappen. Dit detachement heeft deel uitgemaakt van het in der tijd onder hevel van den gezagv. Trining naar Suriname uitgezonden korps mariniers tot handhaving der orde aldaar, die men vreesde bij de emancipatie der slaven verstoord te zien. Gemengde berlgteu. Door den gezagvoerder van het barkschip Minerva, dezer dagen alhier aangekomon, is voor den dierentuin te Amsterdam medegebragt een tiugeresche hond; een tijger, mede voor die instelling bestemd, is op de reis gestorven, benevens een tijgerkat en twee slangen. Op verzoek van den g-emeenteraad van Weenen, laat het bestuur van den keizerlijken schouwburg aldaar een gordijn maken van metaaldraad, met het doel om daarmede de zaal van het tooneel te kunnen scheiden in geval op dit laatste brand mogt ontstaan. Andere schouw burgen zijn voornemens dit voorbeeld te volgen. Het algemeen gevoelen in de new-yorksche kringen is, en het wordt overal rondgebazuind, dat lleenan het slagtoffer van verzaad en trouweloosheid werd. Yalsche vrienden, namelijk, zouden hem, gedurende de maanden die het beslissend vuistgevecht voorafgingen, tot een verzwakkende leefwijze hebben gebragt. Hoe dit zij, een new-yorksch boxer, zekere Toe Coburn, wil de natio nale eer herstellen en handhaven. Hij heeft nu een uit daging aan Tom King gezonden, en hem uitgenoodigd tot een gevecht aan de overzijde van den atlantischen Oceaan. Partijen zouden ieder 5000 dollars inzetten, en Tom King 1000 dollars voor reiskosten ontvangen. België's hoofdstad zal weldra weder dooreen tal van vorstelijke personen worden bezocht. Behalve de ko ningin en de prinses van Denemarken, die reeds zijn aan gekomen, worden binnen weinige dagen verwacht de aartshertog Stephan, broeder der hertogin van Braband, de hertog Karei van Glucksburg, oudste broeder des konings van Denemarken, die zich sedert eenige dagen in den Haag bevindt, en eindelijk zullen de aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk en zijne gemalin aartshertogin Charlotte, den 20 dezer aankomen. Prins Maximiliaan die, zoo als men weet, bestemd is om den mexikaanschen keizerlijken troon te beklimmen, zal dezen zomer ver scheidene dagen te Brussel doorbrengen. In Duitscliland heeft in den laatsten tijd een ziekte onder de varkens de aandacht getrokken. Zij bestaat in de aanwezigheid van een ontelbare menigte kleine wormpjes, trichinen genaamd, alleen door het ver grootglas zigtbaar, in het spiervleesch der dieren voor komende en in zeer kleine kalkachtige kokertjes huizende. Het gebruik van vleesch van door deze ziekte aangetaste dieren wordt schadelijk voor de gezondheid geacht. De plaatselijke geneeskundige kommissie te Rotterdam heeft daarom aanbevolen het uit Duitscliland aangevoerde varken vleesch vooral goed gaar te koken of Sterk te braden, waardoor het onschadelijk wordt. Met het toepassen van nieuwe uitvindingen voor het brievenvervoer begint Berlijn met Londen te wed ijveren. Ook daar zijn thans het hoofdkantoor van den telegraaf, de beurs, de spoorweg-stations en andere, open bare gebouwen door luchtbuizen met elkaar in verbinding gebragt. Aan de beide einden van elke buis staat een stoomwerktuig om de lucht te verdunnen en zaam te persen. De minister van marine zal op den 18 dezer aan zijn departement doen aanbesteden de levering van 40.000 kan jenever.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1