bedroeg, die de arme vrouw nooit bij magte was te 1 betalen. Den 28 april 1865 zou het tijdvak van dertig jaren verloopen en mitsdien de schuld verjaard zijn, en ofschoon door de vele amnestiën, in dien tijd door ver schillende regeringen verleend, de boete zelve niet meer verhaalbaar was, bleef echter het bedrag der kosten nog te voldoen, en om gevolg te geven aan de voorschriften j der wet moest nu Elisabeth Parleau drie dagen en drie nachten in den kerker doorbrengen, wegens wanbeta ling der geregtskosten eener zaak, waarbij zij voor 29 jaar de minderjarige beklaagde is geweest De regtbank te Antwerpen heeft een drietal per sonen tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal van een kat. Het gold echter een prach tige kat, zoo groot als een hond, en die reeds gedurende elf jaren den trots van haar meester uitmaakte, een kat in een woord zoo als men zelden of bijna nooit ontmoet. Het publiek woonde met zigtbare belangstelling de teregtzitting bij. De beschuldigden gaven namelijk op, dat de kat zich aan de kleederen van een hunner had vastgeklemd en, niettegenstaande alle aangewende po gingen om zich van haar te ontdoen, het gezelschap niet had willen verlaten. Deze opgave was heel aardig ver zonnen, maar zij strookte weinig met de punten van beschuldiging, waarbij ten laste werd gelegd dat de beschuldigden op nieuwjaarsdag bij den vleeschhouwer C. de kat hadden ontvoerd, en zulks uit wraak omdat laatstgenoemde geweigerd had hun een nieuwjaarsgift te geven toen zij zich daartoe aanmeldden onder voor geven dat zij straatmakers waren en de straat voor het huis hadden hersteld; zij waren echter drie werklieden, waarvan twee reeds meermalen met de justitie in aan! ralcing zijn geweest. Zij hadden de kat voor 30 cent ver kocht en de opbrengst spoedig verteerd, terwijl het arme dier door den kooper gedood, gebraden en niet smaak gegeten was. De jury van het kanton Unterwald heeft, volgens het officieel kantonnaal blad van 12 januarij, den schoen maker Carl Gabriël Eunetbergen, 34 jaren oud, wegens dronkenschap en slechte behandeling van vrouw en kin deren in dien toestand, veroordeeld tot1. gevangenis straf op water en brood tot het einde der maand; 2. vijf en twintig stokslagen, in een besloten lokaal te ontvan gen 3. opsluiting gedurende anderhalf jaar in een verbeterhuis, met verbod gratie of afslag van straftijd te vragen; 4. verbod voor onbepaaldentijd om na herkregen vrijheid herbergen te bezoeken, waartoe hij onder toe- zigt der policie zal geplaatst worden; 5. het betalen der kosten van zijn onderhoud gedurende zijne opsluiting en die van het geding. Thermomcterstand. öfebr.'s av. 11 u. 32 gr. 6 's morg. 7 u. 32 's midd. 1 u. 36 gr. Staten generaal. TWEEDE KAMER. Wetsontwerp personele belasting. De belasting wordt geheven naar de g-ondslagen van 1. huurwaarde, 2. deuren en vensters, 3. stookplaatsen, 4. mobilair, 5. bedienden, 6. paarden, muilezels en muil dieren. De regering heeft de beide laatste grondslagen weder in het ontwerp opgenomen, omdat het bleek dat de voornaamste gemeentebesturen overwegende bezwaren luidden om die als eigen middel voor de gemeenten over te nemen. Het bedrag der belasting is 1. 6 ten honderd van de huurwaarde; 2. 68 cents wegens iedere deur of venster; 3. 1 voor ëéne stookplaatsof voor iedere stookplaats wanneer er zich twee in het gebouw bevinden 1.50 drie ƒ2, vier ƒ2.50, vijf f 3, zes ƒ3.50, zeven ƒ4, acht' 4.50, negen ƒ5, tien of meer 5.50; 4, IA ten honderd van de waarde5. ƒ6 tot 24 voor eiken bediende naar gelang van hun aantal en van de klasse waarin zij gerang schikt worden6. 3 tot ƒ24 voor elk paard, naar gelang der klasse of, voor paardenkoopers, 30 voor elk tiental paarden. De belasting ondergaat, volgens art. 37, eene progres sive vermindering voor gebouwen die betrekkelijk lage huren gelden. Art. 38 vermindert de belasting naar de vier eerste grondslagen met de helft, voor deelen van gehouwen die uitsluitend gebezigd worden voor het bedrijf van logement- en badhouder en houder van bijzondere beste deling- en proveniershuizenof door kostschoolhouders voor kostleerlingen. Hiervan zijn echter uitgezonderd koffij-, sociëteit- en biljardkamerskolfbanen en derge lijke vertrekken. De aangiften voor de belasting worden onderzocht en beoordeeld door eene kommissie bestaande uit het hoofd van het gemeentebestuur of een door hem uit dat bestuur aangewezen lid, en den kontroleuv der direkte belastin gen. Die kommissie heeft de bevoegdheid clen belasting - pligtige voor zich te roepen tot het verkrijgen van alle zoodanige ophelderingen als zij meent nooeïig te hebben en hem tot verbetering zijner aangifte toe te laten. De huurwaarde op of beneden welke geene belasting verschuldigd is, wordt voor Zeeland voorgesteld: voor het arrondissement Middelburg ƒ29 (gemeente Middel burg ƒ35, gemeente Vlissingen ƒ36), voor het arrondis sement Goes ƒ27 (gemeente Goes ƒ40), voor het arron dissement Zierikzee ƒ30 (gemeente Zierikzee ƒ35). Het wetsontwerp bevat 92 uitvoerige artikelen, waar van hier geene analj'se kan gegeven worden, zoodat wij ons tot de vermelding van de hoofdbeginselen moeten bepalen. De regering heeft namelijk getracht 1. de grens, waar de vrijstelling eindigt en dejbelasting aanvangt, naauwkeuriger te bepalen; 2. meer gelijdelijk te komen tot het volle cijfer der belasting 3. den bestaanden ongelijkmatigen druk van lasten weg te nemen 4. de belasting op bedienden en paarden op deugde lijker en eenvoudiger grondslag te vestigen, ook door de bevoorregting van deze of gene klasse van ingezetenen te weren, voor zooverre dit zonder te sterke schokken te veroorzaken en zonder nadeel voor de schatkist kan geschieden 5. den fiskus eeuige middelen in de band te geven tot het allerwege rigtig en gelijkmatig beffen der belasting en tot wering van ontduikingen van belasting; en 6. de wettelijke bepalingen in meer logische orde te schikken en duidelijker te maken. De bijzondere voorregten, bij de vroegere wetten aan den landbouwenden stand verleend, zijn bij dit ontwerp ingetrokken. Gemeenteraad van Zierikzee. Zitting van 3 februarij. Mededeeling ingekomen stukken; adres aan de tweede kamer betreffende wijziging gemeen tewet; remissie pacht; af- en ovei'schrijvingen gratifi- katie kommies-griflier. Voorzitter de heer Can. Afwezig de heeren de Crane, Moolenburgli, van Dongen en van der Grijp. Nadat de notulen der vorige zitting gelezen en goed gekeurd zijn, wordt medegedeeld a. dat de verordening op de petroleum sedert de vorige vergadering is afgekondigd, aangezien er geene konink lijke beslissing is ingekomen. b. Eene missive van gedeputeerde staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot het doen van af- en overschrijving. c. Eene dito ten geleide van het goedgekeurd aanvul lingskohier der hondenbelasting voor 1863. Alles voor kennisgeving aangenomen, terwijl van het laatste de verdere uitvoering aan burgemeester en wethouders is opgedragen. d. Eene missive van de kamer van koophandel aldaar omtrent het geven van stormsignalen en het plaatsen van een barometer op het telegraafkantoor tot het doen van onderzoek naar de waarschijnlijkheid van het aanstaande weder. De voorzitter zegt dat burgemeester en wet houders dat schrijven hebben overwogen en bedoelden barometer onnoodig achten, maar het wel wenschelijk oordeelen om stormsignalen aan te schaffen, van welke het stel ƒ22 kost, terwijl de gezamenlijke kosten volgens het schrijven van gemelde kamer ƒ80 zouden bedragen. Burgemeester en wethouders achten het bolwerk het geschiktst voor standplaats der paal waaraan de signalen moeten bevestigd worden, en vereenigen zich met het denkbeeld der kamer om den havenmeester met de aan kondiging der seinen te belasten. Zij stellen daarom voor die signalen aan te schaffen. Dienovereenkomstig wordt besloten, terwijl hun tevens het noodige krediet wordt verleend. e. Eene missive van de zelfde, houdende kennisgeving der benoeming van den heer H. A. van Ysselsteijn, tot voorzitter en jhr. J. L. de Jonge, tot plaatsvervangend voorzitter dier kamer. Voor kennisgeving aange nomen. Eene dito van de zelfde, begeleidende de rekening dor kamer voor 1863, welke wordt gesteld in handen der heeren Fokker, Landsknegt en Zuurdeeg, tot onder zoek en rapport. Hierna komt ter tafel een ontwerp-adres aan de tweede kamer der staten-generaal naar aanleiding van de voor gedragen wijzigingen der gemeente-wet, hetwelk de voorzitter voorleest en waarbij de kamer wordt verzocht om aan de nu voorgestelde wijzigingen der gemeente wet hare volledige goedkeuring niet te schenken, maar in het wetsontwerp de opname te bevorderen der bepa ling dat in die gemeenten, waar voldaan wordt aan de bepaling van het voorgestelde art 246 e der wet) en waar reeds eene boogere plaatselijke belasting op het gedistilleerd en de wijnen geheven wordt dan het bedrag van 14 en 12 per vat en art. 250 g der wet) be paalt, of waar geene plaatselijke belastingen op andere voorwerpen van verbruik dan ook op het gedistilleerd en de wijnen worden geheven, men bevoegd zal zijn om op die genoemde voorwerpen eene hoogere belasting te heffen en te blijven heffen, doch uiterlijk tot anderhalf maal het bedrag in art. 250 uitgedrukt; of dat het ont werp op zoodanige andere wijze gewijzigd worde, waar door aan de bezwaren van den raad en vermoedelijk ook aan die van vele andere gemeentebesturen zal worden te gemoet gekomen. Namens burgemeester en wethouders stelt de voorzitter voor dit adres aan de tweede kamer der staten generaal in te zenden en afdrukken aan de leden der eerste en tweede kamer der staten generaal, aan de ministers van binnenlandsche zaken en financiën en aan gedeputeerde staten dezer provincie te doen toekomen. Dienover eenkomstig wordt besloten. Burgemeester en wethouders stellen voor en de raad besluit aan M. van der Itee remissie van pacht te verlee- nen ter som van ƒ9,47. Wordt nog besloten tot het doen van eenige af- en overschrijvingen, A-oor zoo veel nood onder goedkeuring van gedeputeerde staten, en tot het verleenen eener gratifikatie aan den kommies-griffier Loewer voor buiten gewone werkzaamheden ter zake de verkiezingen, ten bedrage van ƒ50. Hierna wordt de vergadering gesloten. CSuitrnland. Algemeen overzlgt. Is de troonrede waarmede eergisteren het engelsche parlement geopend werd en die wij in dit nommer mededeelen niettegenstaande de gewigtige gebeur tenissen van het oogenblik, onbeduidender dan men er zich in vele jaren eene herinneren kan, des te meer be- teekenend zijn de beraadslagingen waartoe zij in de beide huizen reeds dadelijk heeft aanleiding gegeven en waarvan men den korten inhoud mede hieronder zal aantreffen. Wij zeggen dit vooral met het oog op de depeche die ons eenige woorden, door lord Palmerston ge sproken, overbrengt. Veel licht verspreidt zij wel is waar over de bedoelingen van Engeland nog niet. Zij geeft ons zoo als veelal met telegrammen het geval is, meer te gissen en te raden dan zij ons met zekerheid kennen leert maar toch kan de verklaring omtrent de hulp aan Denemarken te verleenen, al mag die ook later blijken ons niet geheel naauwkeurig te zijn overgebragt, niet zonder groote beteekenis wezen. Wij zouden er echter nog geenerlei onderstelling op bouwen durven, indien ons heden ook niet mededeeling was gedaan van een gerucht dat aanvankelijk 2000 engelsche soldaten naar Koppen hagen zijn ingescheept. Wanneer dit gerucht waarheid bevat dan meenen wij uit dezen maatregel, in verband met Palmerstons woorden, te mogen opmaken dat Engeland in zooverre Denemarken zal te hulp komen als de troon van koning Christiaan geacht wordt in eenig onmid dellijk gevaar te verkeeren, maar tevens dat men in het bijstaan van Denemarken geen stap verder gaan zal. Het onbeduidende der af te zenden krijgsmagt en de plaats werwaarts ze besterad is geven ons tot geene andere uitlegging grond. Omtrent de krijgsoperatiën zijn ook thans de berigten weder zeer uiteenloopend. Terwijl in eene depeche van den generaal von Wrangel (zie hier onder) de aanval der pruissische troepen als schitterend wordt voorgesteld, meldt een telegram uit ltendsburg dat de brigade Gondre- court omstreeks 500 man verloren heeft, dat de generaal Benedek gewond is en dat de denen vele krijgsgevangenen gemaakt hebben. Dat de laatsten zich dapper verdedig den blijkt overigens duidelijk uit de depeche van von Wrangel zei ven, daar zij eerst voor een tot driemalen herhaalde charge met de bajonet geweken zijn. Dat ook de prins van Pruissen tot de gewonden zou behooren wordt heden ten stelligste tegengesproken. Inmiddels is de prins van Augustenburg ook te Eckernforde tot soeverein geproklameerd. Het oorlogsveld, De generaal von Wrangel heeft van zijn hoofdkwartier van Damendorf de volgende depeche afgezonden, gedag- teekend 3 februarij „De voorhoede der oostenrijkers, door den generaal von Gablentz persoonlijk aangevoerd, en de voorhoede van liet pruissische leger zijn woensdag op Slees wijk aan gerukt. „De brigade Gondrecourt heeft de denen, die tusschen Lottorf en Gettorf post gevat hadden, met de bajonet terug gedreven; vervolgens heeft zij de Koningsberg bij het dorp Oberseik stormenderhand ingenomen en

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2