MIDDELBÜRGSCHE C O l li A N T. N°' 22. Zondag m XI864. 7 Februarij. Editie van zaturdag avond 8 ure. middelburg G februarij. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier zijn ontvangen e- liggen voor belanghebbenden ter inzage eenige statistieke bescheiden nopens handel en scheep vaart te Koningsbergen, Elburg en Pellau. De Staats-courant van gisteren deelt het koninklijk besluit mede van den 8 januarij jl., tot het buiten wer king stellen van al de bestaande voorschriften omtrent de vervaardiging en den ijk van vaten, bestemd tot afle vering en vervoer van gedistilleerde vochtenalsmede de wet van den 27 januarij 1864, tot voorloopige vast stelling van hoofdstuk III A der staatsbegrooting voor 1864. De stormsignalen, waarvan wij onlangs hebben mel ding gemaakt, zijn heden morgen voor het eerst van Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen geheschen en toonen vrees voor storm aan. De soiree, jl. diugsdag avond te Vlissingen in het lokaal De prinsentuin door de rederijkers kamer Zee- landia, met medewerking van eenige zangers, onder direktie van den heer Korn gegeven, ten voordeele der visschers weduwen en weezen te Arnemuiden, heeft zuiver de som van/118 opgebragt. Van zeer goedonderrigte zijde meldt de Enschedésche courant dat de werkzaamheden aan den spoorweg van Gronau naar Rheine tot verbinding aan den nederland- schen staatsspoorweg Zutphen-Duitsche grenzen, bij Glanerbrugge, onder de gemeente Ochtrup, onder de lei dingvan een pruisisch ingenieur reeds zijn aangevangen. Hoezeer door enkele grondeigenaren, wier gronden in de onteigening ten behoeve van den staatsspoorweg zijn begrepen, nog eenige bezwaren omtrent den aangeboden koopschat worden gemaakt, is toch door allen in die ge meente toegestaan, dat onverwijld op hunne gronden een aanvang worde gemaakt met de werkzaamheden tot den aanleg van de spoorbaan. Hierdoor wordt voor arbeiders de gewenschte gelegenheid tot het verkrijgen van werk in de nabijheid dier plaats in ruime mate geopend. Onder Goor hebben reeds alle eigenaren, door wie hunne gronden ten behoeve van den spoorweg waren afgestaan, den koopschat dier gronden ontvangen, en naar men verzekert, is de zaak der betaling van de ont eigende gronden thans zoo geregeld, dat binnen drie weken na de opmaking van het kontrakt van afstand de betaling van den koopprijs volgt. In de jongste zitting van de akademie van wetenschap pen heeft de heer Kaiser medegedeeld, dat de pruissische regering Nederland heeft uitgenoodigd, om deel te nemen aan eene voorgenomen graadmeting in Midden- Europa, daarbij opgevende, wat hier te lande gedaan is en nog gedaan moet worden. Om Nederland met eere aan die onderneming te doen deelnemen, begrootte spre ker de kosten op/20.000, verdeeld over vier jaren. Aan de regering heeft hij kennis gegeven, dat het, indien zij niet kan besluiten om die som te verleenen, beter is zich aan deze zaak te onttrekken, vermits men het dan niet op eene eervolle wijze zou kunnen doen. Men herinnert zich, dat de regering hare goedkeuring- had onthouden aan het besluit der staten van Overijssel, tot het aangaan een er geldleening van ƒ22.000 en aan de enkel provinciale en huishoudelijke begrooting voor 1864 en dat de staten zich tot Z. M. den koning hadden gewend om op die weigering van goedkeuring terug te komen. De regering heeft echter bij hare vroegere bezwaren volhard, en onder anderen de meening bestreden, dat die leening niet zou strekken ter voorziening in gewone uitgaven. Volgens haar gevoelen zijn rentebetaling en aflossing van opgenomen kapitalen niet anders dan als gewone uitgaven te beschouwen, en blijkt het, dat er tot 1880 jaarlijks op de gewone inkomsten een tekort zou bestaan, dat telkens door leeningen zou moeten worden aangevuld. De regering heeft voorts gedeputeerde staten gemag- tigd om uit de posten der door de staten vastgestelde enkel provinciale begrooting voor 1864 uitgaven te doen tot de helft der aangevraagde sommeji. Benoemingen en bcslaitcn. leger. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van/1005 'sjaai-s, aan den kapitein R. M. Francken van het wapen der infanterie, thans op non-aktiviteit, met toekenning van den rang van majoor. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Rauwerd, de heer H. de "Wal, thans in de zelfde betrekking te Gelderraalsen. Indische dienst. Benoemd tot aspirant-ingenieur van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Nederlandsch-Indië, de heer C. S. van Geuns; en tot opzigters 3e klasse bij die dienst, de heeren P. J. H. van den Burgh, G. Raadsma, A. Vermaes Mz. en J. Bruins. Kerk- ea scitoofiiieuws. De heer J. C. de Vijver, predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te Vlissingen, heeft voor het beroep naar Veenendaal bedankt. De heer H. Q. Janssen, predikant hij de hervormde gemeente te St. Anna ter Muiden, herdacht jl. zondag zijne 25jarige evangeliebediening, met eene rede naar aanleiding van 1 Thim 112. Den 27 januarij 1839 trad hij voor het eerst op te 's Heer Abts- en Sinoutskerke, waar hij ongeveer acht jaren stond. Vervolgens naar Vrouwepolder beroepen, bleef hij ook daar acht jaren, tot dat hij den 1 april 1855. zijne intrede deed in zijne tegenwoordige stand- en tevens geboorteplaats, waar hij zijn vader, die gedurende 43 jaren aldaar werkzaam was geweest, opvolgde. Tot hulponderwijzer te Sluis is benoemd de heer G. J. Tamson, thans in die betrekking te Vlissingen. De inspekteurs van het lager onderwijs zijn door den minister van binnenlandsche zaken gemagtigd, om in 1864 de opleiding van kweekelingen weder aan do zelfde onderwijzers als vroeger op te dragen, met uitzondering van K. Balsen te 'sllertogenbosch, ten gevolge van de opening der leerschool verbonden aan de rijks-kweek school aldaar, en van W, Bronnekers Onnekers, te Ulrum, alwaar door het zeer geringe getal van kweekelingen eene opleidingsklasse niet langer noodig is geoordeeld. Bij het boven opgegeven getal onderwijzers zal over 1864 nog gevoegd worden een onderwijzer in Utrecht en een in Friesland. Koloniën. Aan een partikulier schrijven van Paramaribo dd. 4- januarij 1864 ontleent het Dagblad van Zuid-Holland het volgende „Wat de rust aangaat, zoo hebben wij voorzeker geen groote reden tot klagen, doch ten aanzien der goede orde die laat zeer veel te wenschen over en bij eene steeds verminderende militaire inagt zal dat geenszins verbe teren. Tot staving van het voorgaande dient dat de voor de stad werkzaam zijnde geëinancipeerden een geheel onordelijk leven leiden en hij de in dienst zijnde perso nen allerlei ongeregeldheden bedrijven. Des avonds na zes uur houden zij op te werken, en begeven zicli, zelfs ondanks het verbod hunner heeren, buitenshuis om eerst 's morgens tegen 8 ure terug te komen. Met do nieuw jaarsfeesten was het verbazend te zien welke pracht en geld verkwisting door de negers werden tentoongesteld. De vrouwen waren in gele en blaauwe zijden kleederen gedost met zwarte en witte kanten doeken, de mannen in het zwart gekleed met. verlakte laarzen en glacé hand schoenen etc. Hoc door hen die geldverkwistingen bestre den worden is onbegrijpelijk, terwijl men bet verschijnsel voorzeker als onheilspellend voor de toekomst moet beschouwen." Gemengde berigten. Van de Smilde in Drenthe wordt aan het Handelsblad medegedeeld dat zich eerstdaags aldaar eene maatschappij zal vestigen, welke ten doel heeft uit veen machinaal eene verbeterde brandstof te vervaardigen, die de steen kolen zal kunnen vervangen en lager in prijs zal zijn. Men verneemt, dat de behandeling der zaak tegen den predikant van Rijn, betrekkelijk de poging tot om- kooping- van den gevangenbewaarder Lengton, onbepaald is uitgesteld, en gevoegd zal worden bij die der beide kriminele zaken, waarvan de instruktie spoedig zal wor den gesloten. Voor den aanleg van een rij- en wandelpark buiten de Leidsche poort te Amsterdam is reeds ƒ70.000 bijeen- gebragt. In eene woensdag gehouden vergadering te Rotter dam is besloten, eene Hande]s-socicteit op terig-ten. Men wenscht van het leesmuseum zoodanige inrigting te maken, waaraan tot nu toe groote behoefte bestaat, terwijl in alle andere groote koopsteden van Europa de gelegen heid aanwezig is om berigten en inlichtingen in te win nen, waarvan ieder koopman, die met den geest des tijds mede gaat, de behoefte moet inzien. Men stelt zich voor om zoo veel mogelijk langs telegrafischen weg inlichtin gen te geven aangaande den toestand des handels, der beurzen en der politiek. Men draagt zorg voor gewone en buitengewone zeetijdingen, terwijl de leestafel eene rijke lektuur van periodiek verschijnende bladen en tijd schriften zal opleveren. The court journal meldt dat de jonge prins den lOden maart, dus op den jaardag van het huwelijk van den prins van Wallis met prinses Alexandra, zal worden gedoopt. Zijne eerste namen zullen zijn Albert en Victor. Dingsdag morgen ontstond brand op Cotton's Wharf, bij Londen-Bridge, welke werf eerst voor weinige maan den herbouwd werd, na den zwaren brand in 1862. De vlammen vertoonden zich in een breed vcrwulf onder de pakhuizen aan de zijde der rivier j de rook en hitte waren zoo sterk, dat men er onmogelijk bij kon komen. Einde lijk besloot eender spuitgasten een brandpak aan te trek ken, dat veel van een duikertoestel heeft, wordende daarin lucht gepompt. Alzoo gelukte bet hem den oorsprong van den brand te bereiken, en eene slang bij zich heb bende, het vuur weldra geheel te blnsschen. De schade heeft zich tot eenige kisten met kamfer en stearine-kaar- sen bepaald. Als blijk boe vreemde, vooral amerikaansche, bladen omspringen met europesche berigten, of die welligt fabriceren, diene bet volgende, te lezen in de American literary gazette van 1 december jl.: „Een koninklijk uitgever: de koning van Holland is uitgever van een tijdschrift, hetwelk te Amsterdam verschijnt." Iemand te Parys heeft liet plan van een drij venden schouwburg ten dienste der oeverbewoners van den Rhone en de Saone ontworpen, die 500 toehoorders zal kunnen bevatten. Een vaartuig dient tot bergplaats der dekoratiën, één tottooneel en één tot zaal. De drie vaar tuigen vormen, wanneer zij te zamengevoegd zijn, het geheel e schou whurggebou w. In januarij zijn door Breda naar België en Frankrijk (via Ostende) 409 stuks runderen gevoerd. Op sommige markten was de handel in vet en kalfdragend vee zeer levendig en tegen hoogere prijzen kocht men willig op« Nog werden daar in die maand voor pruissische rekening 69 kalveren doorgevoerd. De handel in paarden voor het buitenland is stil. In de omstreken der stad Nicosia, provincie Ca.tana, is een zeer rijke zwavelrnijn ontdekt. Elizabeth Perlean, 4-1 jaar oud, word dezer dagen in de woning liarer 83jarige ziekelijke moeder, te Breux, kanton Montmédy, departement der Maas, door gendar mes in hechtenis genomen en naar de gevangenis gevoerd waar zij driemaal vier-en-twintig uren moest doorbren gen ter zake van een overtreding der wetten op de hout vesterij, waaraan zij den 28 april 1S35, destijds een 12jarig meisje, zicli liad schuldig gemaakt, met geen ander doel dan hare moeder, toen reeds weduwe, van eenig brand hout te voorzien. Die moeder werd toen, als aansprake lijk voor de handelingen van haar minderjarig kind, veroordeeld tot een geldboete van vier franks en betaling van 2,90 fr. vergoeding aan de gemeente enz., terwijl de kosten 10,07 fr. beliepen, zoo dat de schuld 16,97 fr.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1