na liet wegnemen van cle belasting kon de brug gemak kelijk door een man worden bewogen. Een zeer zonderling- voorval heeft dezer dagen te Marseille plaats gegrepen. Een jong mensch die om streeks middernacht uit eenc restauratie kwamhad naainvelijks een paar stappen langs de liaven, een ook op dat uur zeer druk bezocht gedeelte der stad gedaan, toen hij in zijne onmiddellijke nabijheid „daar is lvij" hoorde roepen en zich onmiddellijk daarop bij de keel voelde grijpen. Drie gemaskerde personen omringden hem, maakten zich van hem meester en wierpen hem in een keurig net rijtuig dat dadelijk toesnelde. Dit alles was liet werk van een oogenblik. Na een rid in gestrektcn draf van ongeveer vier uren, en gedurende welken tijd zijne ongezochte geleiders hem steeds vast hielden, houdt het rijtuig voor een prachtig huis van middelbare grootte stil en onze jonkman wordt in een rijk gemeubelde slaapkamer gebragt, waar men hem alleen laat. Den volgenden morgen wordt hem door het sleutel gat toegeroepen dat men zich vermoedelijk vergist heeft, maar dat de persoon die hem zien moet om zich daarvan te overtuigen nog niet gekomen is. Zonder dat hij echter verder iets verneemt gaat de dag en ook de volgende nacht voorbij. Eindelijk, tegen vijf uur des avonds, roept men hem op nieuw door het sleutelgat toe, ditmaal dat men zich werkelijk vergist heeft, dat men zulks zeer be treurt, maar dat, zoo hij nergens over spreekt, hem deze zonderlinge handelwijze later zal worden opgehelderd. Daarop komen andermaal de drie gemaskerde kerels te voorschijn, die hem de handen binden en hem in een rijtuig plaatsen. Weder na een togt van vier vijf uren wordt hij op eene eenzame plaats in vrijheid gelaten. Men vraagt hem echter eerst zijn naam en adres, onder sterke aanbeveling van niets aan de policie te openbaren, hetgeen voor hem treurige gevolgen zou kunnen na zich slepen. Eindelijk door zijne lastige medgezellen verlaten begeeft hij zich naar de naast bijgelegene herberg om eenig voedsel te gebruiken, daar hij gedurende zijne opsluiting bijna niets heeft durven gebruiken. Hij brengt in die herberg den nacht door en klaagt den volgenden dag over hevige pijnen op de plaats van het hart, welke door den spoedig ingeroepen geneeskundige voor aan drang van bloed en hevige overprikkeling der zenuwen wordt verklaard, waarover wel niemand zich verwonde ren zal. Zonder dat hem overigens eenig letsel is aange daan of hem iets van de voorwerpen van waarde die hij bij zich had ontvreemd is, begaf hij zich thans naar zijne 111 vreesselijke onrust verkeerende famielje, maar men vraagt zich niet zonder angst af wat er wel van den per soon zou geworden zijn A-oor wien men hem ten onregte heeft aangezien. Wij vernemen dat in de laatste dagen onderschei dene personen en handelshuizen zich als kommanditaire vennooten aan de rotterdamsche bank hebben verbonden, tot een gezamenlijk bedrag van cirka anderhalf millioen gulden, en dat ook verdere toetreding als zoodanig, voor anderen binnen en buiten Rotterdam, is opengesteld. Donderdag werd eenc algemeenc vergadering der vereeni- ging van die kommanditaire vennooten gehouden, waarbij zich vele van de meest geachte handelshuizen en fabrie kanten in Nederland hebben aangesloten, terwijl anderen bereids hebben aangevraagd tot. een zeer aanzienlijk bedrag als koramanditair vennoot te worden toegelaten. -Men schrijft uit Zutphen dat voor een paar dagen 's nachts bij het zoogenaamde houtskooltje, eene herberg aan den overkant van den IJssel, eene ontmoeting plaats had tusschen eeuige stadsjongens en een der aan de staats spoorwegen geëmployeerden; een hieruit gevolgde twist liep zoo hoog dat aan een der jongens een gedeelte der vingertoppen, doch aan den spoorwegbeambte de neus bijna geheel werd afgesneden. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken. Te Santiago, de hoofdstad van Chili, heeft den 8 december en volgende dagen een zware brand gewoed, die in een der kerken ontstaan is en waarbij zoo luiden althans de eerste berigten 2000 personen omgekomen zijn. Tiicrnioincterstand. 00 'smorg.7u.28 'smidd. lu. 36 gr. iSnitenfftnö. Algemeen overligt. Het berigt uit Berlijn met welks vermelding wij gisteren ons overzigt aanvingen dat de veldmaar schalk Wrangel den bevelhebber van het deensche leger sommeren zou om binnen 24 uren het grondgebied van Sleeswijk te ontruimen, wordt door de Kreuzzeitung, die zeker zeer goed met de handelingen en voornemens der pruissische regering kan bekend zijn, bepaald weer sproken. Men behoeft dus nog geenszins in angstige panning uit te zien naar berigten omtrent het antwoord van Denemarken 't welk gisteren zoo meende men j reeds zou moeten gegeven zijn en waarvan het al dan niet overtrekken van den Eider zou afhangen. De tegen spraak van de Kreuzzeitung doet de aandeelen van hen die op het behoud van den vrede blijven spekuleren weder aanmerkelijk rijzen. De tijd tot onderhandelen blijkt daardoor nog geenszins zoo ver verstreken te zijn als men gisteren waande en de argumenten, waarmede Engeland thans zijne vroegere raadgevingen kracht bijzet, geven grond genoeg om aan het behoud van den j vrede nog geenszins te wanhopen. De oorlogsmaatregelen toch die Engeland thans neemt en voornemens is verder te nemen zie hieronder Sleeswijk-Holstein zijn naar het ons voorkomt de beste middelen om het aan- i vangen der vijandelijkheden te voorkomen. Dit is te meer het geval indien het berigt van The times zich bevestigt dat Frankrijken Rusland met Enge- j land zijn overeengekomen om het traktaat van Londen te handhaven en koning Christiaan IX als hertog van Sleeswijk en Holstein te erkennen. Op de verdere handelingen van Engeland kan echter van grooten invloed zijn de aftreding van lord John Russell die tot nog toe het volgen eener krachtige politieke ge dragslijn heeft weten te voorkomen en elke krachtige demonstratie in dreigenden zin heeft tegen gehouden. Van die aftreding toch schijnt thans meer dan ooit sprake te zijn en gisteren moet daarover in den ministerraad ge- handeldzijn. Welk resultaat dit heeft opgeleverd is echter nog niet bekend. Dat zijne verwijdering uit het kabinet eene belangrijke wijziging in de verhouding der europe- sclie mogendheden zou te weeg brengen behoeft naauwe- lijks te worden aangewezen. The morning post spreekt intussclien het gerucht van lord Russell's aftreding op de meest bepaalde wijze tegen. Intussclien schijnt het deensche ministerie voorberei dende maatregelen te nemen om de intrekking der konstitutie althans voor zoover Sleeswijk betreft door den Rigsraad te bevorderen. Totdat einde zou zelfs de regering reeds kommissarissen naar Sleeswijk hebben gezonden om de verkiezingen krachtens de november- konstitutie te bevorderen. De regering van Zweden heeft, volgens eenc depêche van Reuters agentschap, het verzoek van officieren om tijdelijk in deensche dienst over te gaan geweigerd, op grond dat Zweden zelf hunne diensten behoeven zal. In Pruissen is men voortdurend in verwachting dat een kieswet zal geoktrooijeerd worden en dat tevens een aller beperkenclste en gestrenge wet op de drukpers zal worden afgekondigd. Ook wordt beweerd dat het regt van vereeniging en vergadering zeer zal worden ingekort. Hoewel het zamentrekken van een aanzienlijke turk- sche magt bij Rutschuk in Silistrië wordt tegengespro ken schijnt het zich toch te bevestigen dat de departe menten van oorlog en marine de meeste bedrijvigheid aan den dag leggen en dat hunne zorgen zich vooral bepalen tot de werken aan de Donau-vestingen. Na de mexikaansche kwestie was in het fransch wet gevend ligchaam de poolsche aan de orde. De beraad slaging daarover is donderdag aangevangen, doch niet afgeloopen. Het eerste amendement op het ontwerp-adres van antwoord voorgesteld, stekkende om de regering te verzoeken de poolsche opstandelingen als oorlogvoeren den te erkennen, werd verworpen, waarop de debatten over het tweede, waarbij werd voorgesteld alle diploma tieke betrekkingen met Rusland af te breken, geopend werden. De president der vergadering bragt bij de bestrijding van dit laatste eene schitterende hulde aan het karakter van keizer Alexander en de russische staatsinstellingen die, volgens hem, meer demokratiscli waren dan het ge- heele overige Europa. Hij beweerde voorts dat het belang van Polen zelf medebragt den opstand niet aan te moe digen. Gisteren werd dit amendement verworpen. In de zitting van gisteren werd het amendement be trekkelijk de ontruiming van Rome met 218 tegen 12 stemmen verworpen. Het ontwerp-adres werd daarop in zijn geheel in stemming gebragt en met 239 tegen 12 stemmen aangenomen. Spanje zal weder nieuwe versterkingen naar St. Do mingo zenden. Uit Mexiko zijn over Southampton mededeelingen ont vangen, welke het berigt bevatten dat er te San Luis en te Morelia ontmoetingen hebben plaats gehad tusschen de troepen van Juarez en die onder bevel der mexikaan sche generaals Marquez en Mcjia, welke zich, gelijk men weet, ten gunste der fransche interventie hebben ver klaard. In beide gevechten zou, volgens deze mededee lingen, Juarez geheel verslagen zijn, terwijl hij zelf zich ter naauwernood, van drie zijner officieren vergezeld, door eene overijlde vlugt had kunnen redden. Al het geschut van Juarez en twee duizend man vielen in handen der overwinnaars. Onder het afdrukken ontvangen wij nog een telegram meldende dat de denen het kroonwerk van Rensburg ontruimen, en van al de punten der Eider-Iinie terug trekken. Slecswljk-lïolstein. Het artikel van de Morning post, waarvan we gisteren avond in onze tweede editie nog met een enkel woord melding maakten, wordt door den telegraaf aldus over- gebragt „De kanaal vloot is terug geroepen om orders te ont vangen tot het maken van oorlogstoebereidselen. De artillerie is voor de dienst beschikbaar gesteld. De militaire en marine-autoriteiten hebben van de te nemen maatregelen kennis gekregen. De transporten naar Denemarken kunnen gemakkelijk worden overgc- bragt. Helgoland zal een zeer nuttig punt voor de krijgs- opcratiën zijn. De duitschers zullen weldra tot het besef komen dat het ons ernst is." Het berigt van de Daily-Newswaarvan we insgelijks den korten inhoud opgavenis volgender wijze tot ons gekomen „Om meer gewigt bij te zetten aan hare betoogen tegen een inval in Denemarken en om hare verpligtingen te vervullen voor het geval dat hare pogingen tot het behoud van den vrede met geen goed gevolg mogten bekroond worden, heeft de britsche regering besloten eene militaire magt van 20 a 30.000 man, zoo wel voor de dienst ter zee als te land, op voet van oorlog te bren gen. Te gelijker tijd is de kanaalvloot terug geroepen en zij wordt thans te Spithead verwacht. Het is te hopen dat deze maatregelen zullen bijdragen om de gevaren van den tegenwoordigen toestand te verminderen." Oostcuiijk. Hoewel in het huis van afgevaardigden de beraadsla gingen over het aangevraagd krediet voor de bezetting van de deensche vorstendommen ter naauwernood zijn aangevangen, vermoedt men dat het regeringsvoorstel de meerderheid niet zal verwerven. Dat volgens het oor deel der kommissie slechts vijf millioen in plaats van tien moest worden toegestaan, hebben wij reeds gemeld, maar de gronden daarvoor zijn eerst thans met eenige uitvoerigheid bekend geworden nu, in de zitting van donderdag avond, het rapport is uitgebragt. De slees wij ksclie kwestie zoo wordt daarin gezegd neemt twee wel te onderscheiden gestalten aandie eener bezetting door den bond en die eener bezetting geheel onafhankelijk van den bond. Wat de eerste betreft is Oostenrijk verpligt aan de beslissing van den bondsdag te voldoen. Ten aanzien van de tweede is het de vraag of de regering, in strijd met de konstitutie, uitgaven kan doen zonder toestemming der kamers. Door de betreu renswaardige politiek die het goevernement gevolgd heeft stelt het zich bloot om alle sympathiën van Duitschland te verliezen, zoo het deze niet reeds ver loren heeft. Terwijl de staat der financiën de meest mogelijke bezuiniging vordert, volgt de regering een politiek die, daar zij tot den oorlog leidt, al de beschik bare middelen zou uitputten. Graaf Rechberg zou het gerucht dat Engeland en Frankrijk tegen het overtrek ken van de Eider geprotesteerd hebben, moeten tegen spreken of bevestigen. Indien Oostenrijk ten gunste van het londensche protokol interveniëren wil, kan men dit geenszins goedkeuren. Daarom heeft de financiële kom missie besloten alle verantwoording ten opzigte der door het goevernement aangenomen staatkunde van zich af te werpen. De regering heeft naar aanleiding hiervan haar ge dragslij u op de bekende gronden, andermaal verdedigd. iflnuirlingen. ZEERAN'DS J.AXDBOUW DOOR EEN VREEMDELING BESCHREVEN. IJL Het eiland Walcheren heeft ons de zeeuwsche land bouw doen zien zoo als die door eene zeer digt ineen gedrongen en door den handel verrijkte bevolking gewij zigd is. Om er echter het ware karakter .van te leeren kennen moet men de andere eilanden bezoeken, b. v. Zuid-Beveland of Tholcn. Daar treft men even als in Staats-Ylaanderen slechts groote hofsteden aan en onaf zienbare velden zonder hoornen. De gebruikelijke omzet ting die het eigenaardige kenmerk van den landbouw dezer streek uitmaakt, is de volgende: eerste jaar braak ligging en bemesting; tweede koolzaad of gerst; derde tarwe; vierde boonen; vijfde tarwe of rogge; zesde erw ten, vlas of haverzevende aardappelen of klavers die onder de haver zijn opgekomen. Het achtste jaar vangt de omzetting op nieuw met mesten en braakliggen aan. Zie de noimners dezer courant van 3 en 17 dezer.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2