MIDDELRURGSCHE COURA T. Zondag 31 Januarij. N°' 18. Editie van zaturdag avond 8 ure. MiddcRtui g 30 januarij. De stoomboot, die heden morgen ten half negen van Rotterdam is afgevaren, is eerst ten 11]- uren te Dordt aangekomen en had veel oponthoud ten gevolge van het ijs. Ten half zes tire is de boot hier aangekomen. De Staatscourant van gisteren bevat de wetten van den 31 december 1863 tot vaststelling van hoofdstuk VII B en VIII der staats-begrooting voor het dienstjaar 1864; en die van 27 januarij 1864, houdende wijziging van het maximum der plaatselijke belasting op liet gedistilleerd. De minister van marine brengt in de Staatscourant van gisteren ter kennis van belanghebbenden de navol gende bepalingen betreffende het doen van stormseinen, welke op nader te bepalen tijdstip, en wel spoedig, in werking zullen komen bij de maritime zeeplaatsen Vlis- singen, Nieuwctliep en Hellevoetsluis. „Wanneer op de bovengenoemde maritime zeeplaatsen, uit de inkomende meteorologische dienst-telegrammen zich laat opmaken gevaar voor storm, dan zal zulks aan de ter reede en in de haven liggende schepen door een sein kenbaar worden gemaakt. „Dit sein zal getoond worden van het wachtschip, op zoodanige plaats, dat het zoo veel mogelijk zigtbaar is voor ieder schip. Voor de seinen worden gebruikt: een zwart-zeildoeksche cilinder, een dito kegel en een bol. „De cilinder wordt, van alle kanten gezieu als een zwart vierkant, de kegel als een zwarte driehoek en de bol als eene zwarte schijf. „De beteckenis der seinen is als volgt „De kegel met de punt opwaarts geheschen boven den cilinder beteekent: gevaar voor N. Wken. storm. De kegel met de punt naar beneden en geheschen onder den cilinder beteekent: gevaar voor Z. Wken. en Zken. storm. „Als de kegel zonder cilinder gelieselien wordt, betee kent hij alleen eene opwekking tot opmerkzaamheid; de waarschijnlijkheid van storm wordt dan gering geacht. „De bol alleen geheschen, beteekent dat westelijke winden worden verwacht. „Het sein blijft don geheelen dag geheschen, tenzij bet ten gevolge van bijzondere telegrammen gewijzigd moet worden. „Wordtbet noodzakelijk geacht des avonds het storm- sein te hijschen, zoo wordt dit gedaan met drie lantaarns aan één raam en beteekentde lantaarns in een driehoek met de punt naar bovengevaar voor N. Wken. storm en met de punt naar beneden: gevaar voor Zken. of Z. Wken. storm." Men schrijft aan de Arnhcmsclie courant: „Wij vernemen dat de beschrijving,grondteekening, lengteprofiel enz. voor den staatsspoorweg Zwolle Meppel, althans voor zoover het drentsche grondgebied betreft, reeds zijn opgemaakt en na door zijne excellentie den minister van binnenlandsche zaken te zijn goedge keurd, aan het betrokken bestuur zijn verzonden. Wij gelooven dat zulks ook wel met het overijsselsclie gebied het geval zal zijn. Men kan alzoo spoedig, in voldoening aan de wet op de onteigening, de kennisgeving van het ter inzage leg-gcii dier stukken te gemoet zien. „De spoorweg zal doorloopen de gemeenten: Zwolle, Zwollerkerspel, Dalfsen, Nieuwleuseii en Staphorst, in Overijssel, en Meppol in Drenthe. „Zoo als men ziet, wordt ook met deze lijn sjwed ge maakt, zeer tot genoegen van het publiek." De direktie der Ncderlandsehe Rijnspoorweg-maat schappij heeft aan burgemeester en wethouders van Utrecht eene memorie van bezwaren ingediend tegen bet. ter visie liggend stations-ontwerp voor de lijn Utrecht- Kuilenburg, onder overlegging van hare briefwisseling met de regering, van bet ontworpen plan en van de ont- worpene overeenkomst, betreffende de inrigting van het station van den Nederlandschen rijnspoorweg aldaar, voor de gemeenschappelijke dienst der clrie ondernemingen. Naar men verneemt heeft dr. J. E. de Vrij, inspekteur voor scheikundige onderzoekingen in Nederlandsch- Indië, dezer dagen met verlof in Nederland terugge keerd, op zijne tehuisreis de kina-aanplantingen in Britsch-Indië bezocht en zich met de daar gevolgde wijze van kuituur bekend gemaakt. BcRiocjttfiigcn en besluiten. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Noordwolde c. a. de heer W. A. D. van Groin, thans in de zelfde betrekking te Zweelo. hoogescholen. Benoemd tot rector magnificus aan de hoogeschool te Leiden voor bet akademiejaar 1864 1865 de hoogleeraar H. Halbertsma Jzn. Kerk- en selioolnieuws. De heer H. Slothouber, predikant bij de hervormde gemeente te Doornspijk, heeft voor het beroep naar Poortvliet bedankt. Marine en leger. Naar wij vernemen zal liet te Nieuwe Diep liggende fregat met stoomvermogen Wassenaar binnen kort ge reed worden gemaakt, naar men zegt voor eene reis naar Japan. De ekipage van bet aldaar terug verwacht wor dende stoomfregat Zeeland zou daarop overgaan. Gemengde herig ten. De koning van Griekenland is dermate om geld verlegen dat zijne famielje reeds heeft moeten bijsprin gen. Men meldt dat zijn schoonbroeder hem een millioen heeft geleend om in de behoeften van het oogenblik te kunnen voorzien. Dezer dagen is te Parijs overleden Charles Lafont, een tooneelschrijver, wiens* werk veel bijval gevonden heeft, en tevens een uitstekend dichter, wiens verzame ling van verzen, onder den titel: Les légendes de la charité, door de fransclie akademie bekroond is geworden. Als een bewijs van den grooten opgang, welken de redevoering door den heer Thiers bij de algemeene be raadslagingen over bet adres van antwoord gemaakt heeft, wordt gemeld dat aan den uitgever Levy door een rijken grondeigenaar uit het departement der monden van de Rhone de vraag is gerigt, hoe hoog de kosten zouden loopen voor eene uitgave dier redevoering op j best velin papier met gouden letteren gedrukt, welke genoemde grondeigenaar voor zijne rekening zou willen nemen. Volgens een gerucht zou liet nationale komitee in Italië, waarvan Garibaldi het hoofd is, op liet eerste sein over 100.000 man kunnen beschikken. Dit ko mitee heeft eene proklamatie verspreid, waarin de man schappen gewaarschuwd worden om zicli gereed tc houden, daar de beweging binnen kort zou beginnen. Men brengt deze proklamatie in verband met eene poging om een opstand in Hongarije te provoceren. De poging tot moord, dezer dagen te Parijs het onderwerp der gesprekken en waarvan de dagbladen nog niet dan zeer onbestemd en op geheimzinnige wijze gesproken hebben, betreft zekeren heerM. van Bordeaux die op de parijssche beurs zeer goed bekend is. Heden juist veertien dagen geleden ginghij, nadat bij met zijne famielje gedineerd had, even naar liet bal masqué in de operazaal zien. Omstreeks ten 1 ure door de Rossini- straat huiswaarts lceerende bemerkte hij dat twee man nen hem van nabij volgden. Op liet zelfde oogenblik dat dit zijn aandacht trok ontving hij een hevigen slag met een stok van looden knop voorzien op het voorhoofd, terwijl een ander hem een handvol snuif in den mond en de oogeu wierp. Door een tweeden slag werd de heer M. nu ter aarde geworpen, waarop hij onderscheidene dolk- steken ontving. Niettegenstaande de heer M. een ring van groote waarde aan den vinger had en een goed ge vulde beurs bij zich droeg, schijnt er geen poging tot ontvreemding daarvan te hebben plaats gehad en men vermoedt daarom dat alleen wraakzucht de drijfveer dezer misdaad moet zijn geweest. Hetgeen aan deze zaak vooral eeii vreemd aanzien geeft, is dat de lieer M., die aanvankelijk eenige woorden zou hebben gezegd welke de justitie op het spoor zouden-kunnen brengen, sedert de meest mogelijke reserve te dien aanzien in acht neemt. In den nacht van den 20 op den 21 januarij jl. heeft men in Silezië een verschijnsel waargenomen, hetwelk zich in den vorigen winter meer dan eens heeft herhaald. De blanke sneeuwvlaag was in de meeste oorden des lands strooksgewijs over eene uitgestrektheid van vele mijlen, bedekt met eene dunne laag geelkleurig zand, herkomstig uit de afrikaansche woestijnen. Dc van moord op zijne huisvrouw verdachte Dingc- mans is,volgens de Arnhemsche courant,woensdag middag ten één ure zwaar geboeid te Nijmegen binnen gebragt en met eene vigelante naar de gevangenis gevoerd. Eene groote volksmenigte wachtte hem aan den Waalkaut op, toen hij in een bootje, vergezeld van den kommissaris van policie en twee geregtsdienaars, werd overgezet. Men zegt dat hij, dadelijk in het verboor genomen, reeds volledige bekentenis van zijne gruweldaad zou hebben afgelegd. De oorzaak van liet misdrijf schijnt men te moeten toe schrijven aan wrevel en ontevredenheid over de voorge nomen echtscheiding en over de som, die hem wekelijks tot vertering was toegedacht. Niettegenstaande D. in dronkenschap zijne vrouw meermalen mishandelde en zijne woede alsdan geene palen kende, zoo bleek toch meermalen zijne zorg in de ernstige toevallen, die hare ziekte vergezelden en was hij alsdan vaak ijverig tot hare hulp gereed. De bekende hertog de Lu y nes heeft tc Toulon een klein stoomschip doen bouwen, dat uit elkander kan worden genomen en waarmede hij voornemens is eene groote reis te ondernemen. Hij zal eerst de belangrijkste punten aan de Middellandscbe zee bezoeken, vervolgens zijn schip van Syrië over Judea naar de Bootle zee doen brengen en aldaar wetenschappelijke onderzoekingen doen. Van daar vertrekt hij weder naar de Middelland scbe zee, stevent de Zwarte zee en de Zee van Azof in, den Don op en de Wolga af tot aan de Kaspische zee. Op kameelen wordt liet scliip benevens de bemanning alsdan vervoerd naar Mosulde loop en oevers van den Euphvaat en Tigris worden onderzocht en, door de l'ersi- sche en Arabische golf, de reis naar de Middellandscbe zee hervat. Het vaartuig is een meesterstuk van hecht heid, sierlijkheid en gemak en kan in 24 uren uit elkan der genomen en weder in elkander gezet worden. - Bij de beraadslaging in het fransch wetgevend üg- chaam over het ontwerp-adres van antwoord op de troon rede, waarin de tocstaud van liet openbaar onderwijs wordt besproken, beeft o. a. de heer Simon eene rede voering gehouden, waarin hij zeide dat in Frankrijk nog 19.000 gemeenten zonder meisjesschool en 1018 zonder eenige school waren, dat 6200 schoolonderwijzers een inkomen hadden van slechts 600 franks of nog minder, en dat er 4755 schoolonderwijzeressen waren, die van 340 a 400 franks jaarlijlcsch inkomen moeten leven. Hij stemde in met liet gevoelen van andere sprekers dat het volksonderwijs kosteloos moet worden gegeven, maar dat dan ook geen vrijheid mag worden verleend liet te veron achtzamen De liberale fraktiën uit de pruissische tweede kamer hebben den president vou Gvabow door deputation doen aanbieden drie zilveren, inwendig vergulde plateaux, gezamenlijk ter waarde van 400 tb. Het middenste, groot ste plateau, op een genius rustende, zal tot opschrift dragen: „Dc Fortscliritts-partij en liet linker-centrum aan den voorzitter der kamer van afgevaardigden." De Kölnisclie Zoitung meent te weten dat de pruissische veldmaarschalk Wrangel gedurende zijn veldtogt in de hertogdommen buiten zijn traktement een toelage van 2.000 thalcrs per maand zal ontvangen. De beproeving van de dubbele ijzeren draaibrug over de rivier de Mark bij liet Nieuwe Veer te Breda heeft van den 11 tot den 21 dezer plaats gehad. Boven iedere opening is gebragt een gewigt van ruim 140.000 ponden en op het midden-penant ruim 113.000 ponden, zoo dat de geheele belasting ruim 394.000ponden bedroeg. Onder dezen last is de brug slechts 1 streep gezakt, en

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1