MIDDELBURGSCHE C 0 I R A N T. A i\°- '17. Zaturdag 30 Januarij. 1864. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 29 January. Do post is gisteren avond weder eerst ten elf ure, doch lieden.op den gewonen tijd hier aangekomen. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvangen en ligt voor belangstellenden ter inzage: een exemplaar der hamburgsche Abendzeitung van 1 januarij jl., behelzende eene opgaaf der scheepvaart van Hamburg, gedurende 1863. Naar wij vernemen heeft eene kommissie uit de sociëteit van onder-officieren en korporaals bij de dienstdoende schutterij alhier eergisteren, in navolging van de offi cieren, mede hare opwachting bij den kommandant, den lieer G. J. Sprenger, gemaakt om te trachten hem te be wegen zijn verzoek om ontslag in te trekken. Zij ont ving echter een antwoord in gelijken geest als aan de officieren was gegeven. Gisteren is te 's Hage aanbesteed het maken van den onderbouw van twee bruggen over het kanaal door Zuid- Bevelaud, iu twee perceelen. Het eerste perceel is afge mijnd door den heer D. Tool, te Wognum, voor 71.500, en het tweede perceel door den heer C. Hoogendoorn Pz., te Hardinxveld,voor86.000. Dingsdag heeft in het lioofdkiesdistrikt Almelo de verkiezing plaats gehad van twee leden voor de tweede kamer dér staten generaal, ter vervulling der vakatures ontstaan wegens het aannemen der betrekking van lands advolcaat door tor. G. M. van der Linden en het door mr. H. van Loghcm genomen ontslag. De heer van der Linden is herhozen met 1316 van de 1149 uitgebragte stemmen. In de plaats van den heer van Logkem is gekozen mr. P. A. S. van Limburg Brouwer, te 's Hage, met 767 van de 1161 uitgebragte stemmen. Volgens de Noord-Brabanter zouden bij gelegenheid van de herstemming in het hoofdkiesdistrikt Eindhoven, ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer, in de gemeente G. knoeijerijen hebben plaats gehad, welke, zoo zij werkelijk gepleegd zijn, de vernietiging van de verkiezing van den heer mr. P. van den Heuvel nood zakelijk ten gevolge moeten hebben, dewijl zij eene ver plaatsing van niet minder dan ougeveer 120 stemmen zouden hebben veroorzaakt. In de Staatscourant van woensdag zijn opgenomen de wetten van 31 december 1863 tot vaststelling der begroo ting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1864, alsmede tot vaststelling van hoofdstuk VI der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1863. Het nommer van gisteren bevat de wetten van 31 december 1863, houdende aanwijzing van de middelen ter goedmaking van de uitgaven, begrepen in de staats begrooting voor den jare 1864, en die tot vaststelling- van hoofdstuk VII A der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1864. f Men schrijft ons uit 's Gravenhage van 27 januarij „Het thans ingediende en rondgedeelde wetsontwerp tot afschaffing van de belasting op den azijn en verhoo ging van dien op de bieren is, gelijk men van akcijns- wetten te verwachten heeft, zoo ingewikkeld en technisch, dat eene analyse daarvan voor uwe lezers zeer vervelend zou wezen, zonder evenredig nut op te leveren. Ik wil mij dus liever bepalen tot een kort overzigt van de beginselen die aan dit wetsontwerp ten grondslag liggen, en vooraf met lof de memorie van toelichting vermelden, die zich door hare grondigheid en leesbaarheid gunstig boven vele dergelijke staatsstukken onderscheidt. „De afschaffing van den akcijns op de azijnen heeft uit den aard der zaak geene andere uiteenzetting noodig dan dat het wenschelijk is dit artikel, hetwelk vooral door de minder gegoede klasse gebruikt wordt, te belas ten, en dat het moeijelijk valt om, bij de vele uiteenloo- pende wijzigingen en verbeteringen, in de laatste jaren ingevoerd in de wijze van werken in de rozijn-azijnma- j kerijeu, liet heffen der belasting naar goede grondslagen te regelen, daar de bestaande onvoldoende zijn voor eene behoorlijke verzekering van den akcijns. „De wijziging in de wetgeving op. do bieren is een .he,-, langrijker onderwerp. Tot nu toe werd de belasting berekend per vat inhoudsruimte der roerkuipen in de brouwerijen. Bij het ontwerp wordt voorgesteld om de belasting te heffen naar gelang van de hoeveelheid mout- meel of andere grondstoffen, met kontröle op liet meel- verbruik. De akcijns wordt gesteld op 7 cent per pond gewoon ruwinoutiiieel of ander ongebiiikl meel of gebroken graan. Daar van alle soorten van meel evenveel akcijns betaald moet worden, verwacht de regering dat de bier brouwers zich nu, meer dan zij gewoon waren, op het gebruiken der beste soorten zullen toeleggen, hetgeen gunstig op het fabrikaat moet werken. „Het ontwerp bevat uitzonderings-bepalingen, ten gevolge waarvan in de groote brouwerijen, zonder den opbrengst van den akcijns gevaar te doen loopen, geene enkele wijze van werken verboden of verhinderd zal zijn, en alzoo het verwijt zal vervallen, dat de wet het aan brengen van verbeteringen in dezen tak van nijverheid zou belemmeren of onmogelijk maken. „De regering heeft lang overwogen, of zij niet moest toegeven aan den dikwijls geopperden wensch om ook den akcijns op de bieren af te schaffen. Zij is echter tot eene ontkennende beantwoording dier vraag geko men, en wel op verschillende gronden. Het is niet anders dan billijk, dat, waar de wijn en het gedistilleerd belast zijn, ook het bier belasting betale; die belasting- is echter zoo onbeduidend4at zij, zelfs na de verhooging die zij volgens dit wetsontwerp ondergaan zal, nog als 1 70 tot die op het gedistilleerd zal staan. Bovendien, van de 12 millioen waarop men jaarlijks de akcijnsen op de dranken kan schatten, worden 10 millioen door het gedistilleerd opgebragt; indien het onbelaste bier in deze of gene streken van ons land het belaste gedistil leerd verdrong, zou daaruit een noodlottig verlies voor de schatkist voortspruiten en in dat geval zou men toch moeten overgaan om ook op het bier eene belasting te leggen. Overigens is juist in die staten waar het meeste bier gebruikt en het beste bier geproduceerd wordt (Engeland, België, Beijeren, Pruissen) dat artikel belast en wel hooger dan hier." De gemeenteraad te Nijmegen heeft besloten zich bij adres tot de beide kamers der staten generaal te wenden, waarin bezwaren worden ontvouwd tegen de voorgedra gen wijziging der gemeentewet in haro bepalingen omtrent de plaatselijke belastingen, vooral tegen de voordragt van art. 249, dat plaatselijke belastingen op voorwerpen van verbruik alleen geheven worden van voorwerpen waarop het rijk akcijns heft. Genoemde gemeente heft aan akcijns op het gemaal f 30.000. Uit Dordrecht schrijft men ons, 26 dezer: „Meer dan eens heb ik u geschreven over het plan, om aan de famielje Beelaerts een album aan te bieden als.huldeblijk aan de nagedachtenis van mr.MatthijsBeelaerts. Gemeld album is 11. vrijdag op eene plegtige wijze aan den zoon des overledenen aangeboden geworden door eene kom missie, uit wier naam de heer G. J. L. Maritz van Craije- stein liet woord voerde. Het album, gebonden in rood marokko met gouden stempel, zijden schutbladen en verguld op snee,* versierd op de voorzijde met een lauwerkrans, waarin het jaar 1813, op de keerzijde met het wapen van Dordrecht en op den rug met het jaartal 1863, bevat eerst het wapen der famielje Beelaerts en daarna een sierlijk geschreven opdragt van den vol genden inhoud: „Iluldebewijs door de ondergeteekenden, ingezetenen van Dordrecht, ter gelegenheid van het SOjarig feest van Neêrlands onafhankelijkheid en Dordrechts verlossing, gebragt aan de nagedachtenis van wijlen den IIoogEd.Geb. heer mr. Matthijs Beelaerts, die in den vroegen morgen van 22 november 1813, als kommandant der nationale garde te Dordrecht, niet aarzelde, terwijl die stad door de franschen hevig beschoten werd, om, slechts vergezeld van de garde J. van Guilich en van de schippers van Lawende en'Stam, midden onder het vijandelijk vuur en zonder acht te geven op het gevaar van lijf én leven, naar Papendrecht te varen en met den aldaar komman- d'erenden franschen officier een kapitulatie aan te gaan, welke de stad voor veel onheil bewaarde. Opgedragen aan de kinderen van wijlen gemelden heer Matthijs Beelaerts, en aangeboden aan zijn zoon, den gepensioneerden kapi tein-luitenant ter zee Jolian Hendrik Beelaerts, als blij vend gedenkstuk dat Dordrecht's burgerij steeds gezind is gewigtige diensten aan de stad hareriuwoningbewezen, dankbaar te erkennen en te waarderen." „546 handteekeningen volgen hierop. „Natuurlijk was de famielje hoogelijk ingenomen met deze hulde, gebragt aan de nagedachtenis van een hoogst verdienstelijken en onvergctelijken vader, een hulde door welke een verzuim, gepleegd bij bet nationale feest van november, en dat haar innig gegriefd had, hersteld is geworden. Over dit verzuim heb ik u vroeger reeds geschreven. Het is niet noodig in herhaling te treden. Maar gerust durf ik verklaren dat de manifestatie grooten bijval heeft gevonden bij het publiek." De gemeenteraad van Zwolle heeft besloten om, ter verkrijging eener hoogere burgerschool met öjarigen kursus, den minister van binnenhndsche zaken eene bijdrage van ƒ40.000 aan te bieden. Te Meppel is jl. vrijdag tot stand gekomen eene ver- eeniging, die zich ten doel stelt het houden van volks feesten of volksvermakelijkheden binnen die gemeente. De vereeniging telt reeds bijna 150 leden, terwijl een voor- loopig bestuur is gekozen. Benoemingen en besluiten. regterlijkr magt. Benoemd tot kantonregter te Hulst mr. J. W. A. Schneiders van Greyffenswerth, thans griffier bij het kantongeregt. te Ylissingen. belastingen enz. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan den heer M. J. Sistermans, als ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Ilontenisse c. a. Pensioen verleend aan den heer II. J. Wessels, ontvan ger der direkte belastingen en akcijnsen te Ovezande, wegens li gekaamsgebreken. Benoemd tot ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Gouda c. a. de lieer M. J. A. Bannier, thans in de zelfde betrekking te Kampen. loodswezen. Eervol onstlag verleend, ingaande den 31 maart, aan de kommissarissen der loodsen J. Engelse, ter standplaats Ylissingen, en C. F. van Dierendonck, ter standplaats Brouwershaven, behoudens aanspraak op pensioen. Als zoodanig met 1 april benoemd, ter standplaats Vlissiugen, de opperstuurman bij de marine, eerste gezag voerder op bet. lichtschip bij de Noord-Hinderbank, L. van Breenen ter standplaats Brouwershaven, de opper stuurman bij de marine J. J. den Herder, tijdelijk adjunkt kommissaris der loodsen te Hellevoetsluis. Keltiologie. De heer L. J. A. van der Kun, lioofd-mspekteur van den waterstaat, is dingsdag avond plotseling te 's Hage overleden. Hij was geboren te Utrecht, den 21 september 1801, en had alzoo den ouderdom van ruim 62 jaren be reikt. Zoo als bekend is, was liij door groote kunde en ijver van stap tot stap opgeklommen tot de gewigtige betrekking, waarin hij binnen- en buitenslands roem had erlangd. Belast met de algemecnc dienst, was hij als zoo danig verbonden aan liet departement van binnenland- sche zaken. Hij was vereerd methetkommandeurs-kruis der orde van den Nederlaiidscken leeuw: voorts.groot- officier van de orde der Eikenkroon, ridder 2e klasse der pruissische orde van den Booden adelaar met de stol en kommandeur van de Leopoldsorde van Belgic. Kerk- en selioolnieuws. Ter voorziening in de vakature ontstaan door liet ver trek van den heer J. J. van Toorcnenbergeu naar Utrecht,

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1