MIDDELBURGSCHE C 0 U R A N T. N°' 15. Dingsdag 1864. 26 January. Editie van maandag avond 8 ure. middelburg 25 januarij. Volgens telegrafisch berigt, heden namiddag ten 124 ure uit Dordrecht afgezonden, was de Kil tot 's Graven deel open. In het Mallegat en de Noord daarentegen zat het ijs nog vast. De vaart was derhalve daar nog geheel gestremd. De kommissie voor de internationale tentoonstelling en wedstrijd van brandspuiten enz., welke in juli] e. k. alhier zal gehouden worden, heeft dezer dagen eenige gemeentebesturen uitgenoodigd om hunnerzijds deskun digen te benoemen, ten einde deel uit te maken van de kommissie waaraan de beoordeeling van het ingezondene zal worden opgedragen. Door het gemeentebestuur van Amsterdam is hierop reeds geantwoord dat de heer J.Verliey, direkteur der publieke werken dier gemeente, tot genoemd einde zal worden afgevaardigd. In den Almanak voor den landman van dr. Staring, dezer dagen verspreid en ook aan de leden van de maat schappij Tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland rondgedeeld, treilen wij het programma aan voor de algemeene vergadering en tentoonstelling welke door die maatschappij omstreeks de helft van junij te Zicrik- zee zal gehouden worden. Dit programma is alzoo na genoeg drie maanden vroeger verschenen dan gewoonlijk het geval is. Wij zien er uit dat de uitgeloofde prijzen voor runderen en schapen iets talrijker zijn dan ten vorigen jare, terwijl ook het bedrag van die voor de werktuigen het vroeger daarvoor toegekende overtreft. Het bestuur heeft ten opzigte van deze laatsten een eenigzins gewijzigd beginsel aangenomen om namelijk niet te veel werktuigen te gelijkte bekroonen, omdat het beproeven van velerlei werktuigen tijdroovend is en de bekrooning van vele de prijzen doet versnipperen. Het heeft daarom een verdeeling in drie klassen aangenomen en ditmaal zijn keus gevestigd op de tweedeklasse: werktuigen voor den verbouwen den oogst der gewassen, als zaaiwerktuigenpaardenschoffelsaanaardploegen, maaiwerktuigen,paardenharken, hooischudders en oogst- voertuigen. Ook gedeeltelijk met dit zelfde doel, het versnipperen der prijzen te voorkomen, heeft het bestuur geene prijzen uitgeloofd voor kippen, bokken, geiten varkens en bereid vlas. Aan het programma is nog toegevoegd een rapport over de tentoonstelling der werktuigen in het vorige jaar te Goes gehouden. H. M. de koningin is sedert zaturdag morgen andermaal door eene ligte ongesteldheid genoodzaakt hare apparte menten te houden. Onze groningsche korrespondent schrijft ons het volgende „Dat ik in langen tijd niets van mij heb laten hooren is niet zoo zeer mijne schuld als wel van de eentoonigheid, die den winter in deze streken beheerscht. De strenge vorst, die gedurende eenige weken aanhield, heeft wel eenige variatie aangebragt, door de liethebbers van schaatsenrijden gelegenheid te geven zich op het ijs te vermaken. Het regende dan ook hier en elders hardrij derijen, waarbij als een eigenaardige volkstrek van de noordelijke bewoners wordt opgemerkt de sterke mede dinging tusschen groningers en friezen, om den prijs te behalen, welke eerzucht zoover strekt, dat de uitslag met de grootste spanning wordt te gemoet gezien en de over winnaar als 't ware wordt beschouwd als de handhaver van de eer en de nationaliteit van eene der beide provin ciën. 4;oor de mcesten uwer lezers zal het wel onverschillig zijn, wie op die wedrennen den prijs of de premie behaalde en heb ik u met dergelijke bcrigten niet willen lastig vallen. „Andere publieke vermakelijkheden zijn hier zeer schaarsen algemeen is de klagt bij het beschaafde publiek, dat menmet uitzondering van een enkel goed konccrt, zich te huis moet vermaken. Men hoopt, en ik geloof te regt, dat de spoorwegen, waarmede dan toch hier eindelijk eens een begin zal worden gemaakt, vooral ook in dit opzigt groote verbeteringen zulien aan brengen. Dat hier groote behoefte bestaat aan een goed tooneelgezelschapkan niet beter blijken dan door hetgeen men ziet gebeuren in de maand mei, wanneer de kermis het gezelschap van den heer Ed. de Vries gewoonlijk doet besluiten onze stad met een bezoek te vereeren. Alsdan vertoont zich het schouwspel, dat de groningers als hon gerige wolven op dit gezelschap aanvallen, er soms vecht partijen en worstelingen plaats hebben, wanneer des och tends het bureau wordt geopend voor het bespreken dei- plaatsen en elke voorstelling zich in een eivollen schouw burg of tent mag verheugen. „Doch laat ik thans tot het eigenlijk doel van mijn schrijven overgaan en u wijzen op een voorbeeld, dat naar mijn inzien overal elders navolging verdient. Her haaldelijk is er op gewezen, met welk eene ergernis de beschaafde zoou der negentiende eeuw wbrdt vervuld, wanneer hij des zondags avonds de straten dezer stad doorwandelt en ziet, hoe onzedelijk die avonden door de mindere standen worden doorgebragt, en hoe schadelijk voor ligchaam en geest de bespaarde penningen in de kroegen worden besteed aan sterken drank. Jaren lang werd op die schandalen gewezen en werden middelen uitgedacht, om ze te keeren en inzonderheid het volks- tooneel daarvoor aanbevolen. Aan die raadgevingen is eindelijk nu gehoor gegeven en de gunstige verwachting schijnt niet teleurgesteld te zullen worden. We bezitten hier namelijk wel een tooneelgezelschap onder direktie van Stoete, Schroder en Jacqui, waaraan ik volstrekt niet alle verdienste wil ontzeggen, maar welks krachten niet toereikend zijn om lieden van hoogere geestbeschaving te kunnen voldoen. Dit gezel schap heeft zondag jl. voor het eerst eene volksvoorstel ling gegeven tegen eene entrée van 25 cent de persoon. Daarvan is een ruim gebruik gemaakt, het publiek, waarvoor zij bestemd was, is in grooten getale opgekomen en door een ieder wordt deze maatregel van vooruitgang die allezins ondersteuning en navolging verdient, toe gejuicht. „In de laatste zitting van den gemeenteraad is besloten het nieuwe voor gymnasium bestemde gebouw in de Pelsterstraat aan het rijk af te staan ten behoeve van een hoogere burgerschool met vijfjarigen kursus; daaren boven is de som van 10,000 uit de gemeentekas beschik baar gesteld voor de inwendige inrigting dier school." In de Staatscourant van zaturdag worden medegedeeld de volgende wetten van den 26 december 1863die hou dende verhooging van hoofdstuk IV der staatsbegrooting voor 1862; die houdende vaststelling der begrooting wegens den arbeid der gevangenen voor 1864; die tot regeling der ontvangsten en uitgaven van het pensioen fonds voor burgerlijke ambtenaren over 1864; die tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van rijksgronddie tot onteigening van perceelen ten behoeve van de verbreeding van de Waal bij Groenendaal in de gemeente Bemmel (Gelderland), van het Deuservoetpad in de gemeente Vaals, der hoofdstraat te Meppel en van de verbetering van den waterweg van Hotterdam naar zee. Het nommer van heden bevat: het besluit bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de overeenkomst ge sloten met de regering van het vorstendom Schwarzburg- ltudolstadt tot wederkeerige opheffing van het jus de- tractus. Voorts zijn opgenomen de wetten van den 26 december 1863, tot onteigening van perceelen ten behoeve van den spoorweg van Venlo naar Helmond en het maken eener afsnijding in den weg van Meliskerke over Mariekerke naar Grijpskerke; tot verwisseling van muntbiljetten, uit gegeven krachtens de wetten van 18 december 1845 en 17 september 1849; tot goedkeuring van sommige arti kelen van het door de centrale kommissie voor de Rkijn- vaart wegens de spoorwegbrug te Keilenburg opgemaakte protokoltot vaststelling van het eerste, tweede en dorde hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1864. Benoeiiiiiigea» en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de heer Ph. Grocsbeek, genees heer te Dirksland. belastingen enz. Op verzoek eervol ontslag verleend aaujhr. P. J. G. Martini, uit zijne betrekking van ontvan ger der direkte belastingen en akcijnsen te Waalwijk c.a. Kerk- en schoolnlenirs. In de gisteren avond gehouden godsdienstoefening der hervormde gemeente te Vlissingen, heeft de heer J. J. van Toorenenbergen, benoemd tot director der Utrechtsche zendingsvereeniging, naar aanleiding van Hebreen 13 8 eene afscheidsrede uitgesproken. Vele predikanten van elders waren daarbij tegenwoordig, ter wijl de gemeente in buitengewonen getale was opgeko men om haren leeraar voor het laatst te hooren. Door de gansche menigte werd ten slotte een afscheidslied den leeraar toegezongen, die daarvoor nog in korte woorden zijn dank betuigde. Marine en leger. Naar men verneemt, zal Zr. Ms. nieuw gebouwd stoom schip Prinses Marie, hetwelk tegen 1 mei e. k. voor de dienst in Oost-Indië zou gereed zijn, niet derwaarts ver trekken, maar aanvankelijk voor binnenlandsche dienst bestemd blijven ter vervanging van Zr. Ms. stoomschip Cycloop, hetwelk waarschijnlijk eene belangrijke herstel ling aan de machine zal moeten ondergaan. (Arnh. cour.) Zijner majesteitsschroefstoomschip Vesuvius, onden bevel van den kapitein-luitenant ter zee A. Schotborgh, komende van de kust van Guinea, is in den namiddag van den 22 dezer te Hellevoetsluis aangekomen. Verder bestaat de état-major uit den luitenant ter zee le klasse P. J. Buijskes, eerste officier; de luitenants ter zee 2e klasse K. W. E. von Leschen en J. A. Veiling; de adel borsten le klasse P. G. Bruch, H. W. Steffelaar en W. M. E. Bervoetsden officier van gezondheid 3e klasse C. Noordewier; den officier van administratie 2c klasse L. M. van Onselen, en den klerk H. Homeer. Gemengde berlglei». Met het oog op sommige gedeelten onzer provincie, waarin de heilzame koepokinenting nog in onze dagen zoo dikwijls uit gemoedsbezwaren wordt nagelaten, ver dient het opmerking dat in het zoo vrije Engeland eene parlcmcnts-akte is uitgevaardigd, waarbij wordt bepaald dat in Ierland alle kinderen, sedert 1 januarij 1864 gebo ren, binnen den tijd van zes maanden zullen moeten worden gevakcineerd. Donderdag avond heeft weder een bal ten hove plaats gehad, hetwelk door 300 genoodigden werd bijgewoond. Woensdag is er ook een groot bal op de Tuileriën te Parijs gegeven. De keizerin droeg een wit gazen kleed, een groene sortie. De volants, het borduursel van het lijf en het rijk van diamanten voorziene kapsel, stelden zeegewassen voor. Prinses Matliilde en prinses Napoleon waren in 't wit gekleed, prinses Murat in 't blaauw en wit met eene enkele roos in het haar als kapsel, en prin ses von Metternich die hare gansche parure, 40,000 franks aan waarde hebbende, verloor en nog niet terug gevonden heeft droeg een wit kleed met bloemen en zwaluwen bedekt. De parure bestond uit een prachtvol collier van diamanten en zwarte parelen. De gravin de Persigny had een bruin tulle kleed met zilveren sterren en halve manen; op den regterschouder prijkte een hoefijzer waarvan smaragden de nagelen voorstelden. De heeren II. M. Labouchere, F. van Bevervoorden en J. de Neufville, ouderlingen bij de waalsche gemeente te Amsterdam, protesteren door middel eener adverten tie in de dagbladen der hoofdstad tegen de optrediug van den heer Réville in hunne kerk, „daar de door hem in 't licht gegeven werken bewijzen dat hij in verzet komt te gen de noodzakelijke leerstellingen welke de kerk belijdt." Toen de heer Réville zondag optrad was de kerk eivol. In sommige streken van Hongarije en Zevenbergen schijnt de ellende, door de strenge koude vermeerderd, ontzettend te zijn. De dagbladen zijn opgevuld met berigten van roof en moord, en in sommige steden slui pen uitgehongerde lieden als schaduwen door de straten.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1