MIDDELRURGSCHE C O R A N T. r i4. Zondag 1864. 24 Januarij. ömnenhinix Editie van zaturdag avond 8 ure. MNBESTEDIXG GRINDWEG. De burgemeester en wethouders van Vrouwepolder e. a., wenschen, onder nadere goedkeuring, op zaturdag den 20 februarij e. k., des voormiddags elf lire, ton raadliuize van Veere, openbaar aan te besteden: De begrinding van den weggenaamd de Gapingseïie zandweg. Van den grindweg, genaamd de Bosehweg (gemeente Veere), loopende door de ge meenten Vrouwepolder Sint Laurens en Serooskerke, en sluitende op denMiddel- bursch-Domburgschen straatweg nabij Serooskerke, ter lengte van ongeveer 4=200 ellen. Hetbestelcligt ter lezing te Gapinge (gemeente Vromve- polder) bij den herbergier A. van Sorge; te Veere op de secretarie van het raadhuis, en op den Kampveerschen toren, bij L. J. Roland; te Middelburg in de sociëteit De vergenoeging, en in het Ossenhoofd bij Fourdraine; te Vlissingen in het Hotel de Commerce, bij I. D. Peters; te Goes in de Korenbeurs, bij P. J. Brekerte Zierikzee in het Hof van Holland, bij F. J. van Oppen; te Tholen in het Hof van Holland, bij Pachó Augustijnte Bres- kens in het Gouden Kanon, bij I. F. van Leeuwente Neuzen in het Nederlandsch logement, bij I. C. Steen kamp; te Axel in het Gulden Vlies, bij B. A. Rolff; en te Sas van Gent in het "Wapen van Zeeland. Aanwijzing in loco zal geschieden op Zaturdag den 13 februarij a. s., des morgens 10 ure, aanvangende bij den Bosehweg. Exemplaren van het bestek zijn op franco aanvrage, tegen vergoeding, verkrijgbaar op de gemeente-secretarie van Veere. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den burge meester van Vrouwepolder, te Veere. Vrouwepolder c. a., 21 Januarij 1864. De burgemeester en wethouders voornoemd, SNIJDER. De Secretaris, 31. J. VAN DEN HEUVEL. Middelburg 23 januarij. Van de berigten die we heden avond, op het oogenblik dat we tot afdrukken gereed zijn, ontvangen,kan wegens de late aankomst der post geen gebruik meer worden ge maakt. Alleen van het belangrijkstemaken wij hier mel ding. Het is een regerings telegram van Batavia 16 dezer, door de Staatscourant van heden medegedeeld, luidende: „De koffij verkocht tegen ƒ41,22, de suiker no. 16, tegen ƒ16,27 per pikol. Onderwerping van pangeran Mohamad Amin Oellah te Bandjerniasin. De Ardjoeno aangekomen." De officieren der dienstdoende schutterij dezer ge meente met den auditeur-militair waarbij echter een kapitein, die zijn ontslag heeft verzocht, afwezig was hebben hedenmiddag ten half drie ure hunne opwachting gemaakt bij hunnen kommandant, den heer G. J. Sprenger, die, na 40 jaren dienst, aan den koning zijn verzoek om ontslag heeft ingediend, ten einde hem uittcnoodigen en op dat besluit terug te komen. De kommandant heeft, naar we vernemen, in antwoord daarop te kennen gegeven, dat hij niet dan na rijp beraad tot dat besluit is gekomen, waarvan zijne langdurige dienst en zijne hooge jaren de eenige motieven zijn, zoo dat het hem moeijelijk zou vallen daarop terug te komen. De officieren hebben daarop eene vergadering gehou den en eene kommissie benoemd om een adres aan den koning te ontwerpen, ten einde te trachten den heer Sprenger aan het hoofd van het korps te behouden. Op de rivieren in Gelderland zat het ijs gisteren op de meeste plaatsen nog vast. Uit Vlissingen schrijft men ons heden: „In de gisteren avond gehouden vergadering van de afdeeling Vlissingen der maatschappij Tot nut van 't alge meen is aan Jojakim Verlinde, beurtschipper van Neuzen op Vlissingen, en aan Charles Videier, korporaal van het 2e regement vesting-artillerie, het eereblijk voor buiten gewone pligtsbetrachting uitgereikt geworden. De eerste voor het, met medewerking van zijn zoon Floris Verlinde en knecht Andries de Smit, redden van drie jongelingen beneden de 20 jaren die, met een sloep op de reede zich bevindende, door het omslaan der sloep zonder hulp van den redder gewis het leven zouden hebben verloren; de laatste voor het redden van een zijner makkers die van de excercitiebatterij gevallen was en mede in groot levensgevaar verkeerde. „Naar ik verneem zal het voornemen van de rederij kerskamer Zeelandia alhier, om ten voordeele der nage: latene betrekkingen van de in de jongste stormen ver} ongeluktc arnemuidsche visschers eene soiree te geven; eerstdaags uitvoering erlangen. Wanneer dus onzeii ingezetenen het lot dier ongelukkigen evenveel ter harte gaat als den leden der rederijkerskamer, dan zullen de eersten een genoegelijken avond kunnen genieten, verhoogd door het bewustzijn dat door hunne bijdragen aan de arme visschersweduwen en weezen eenige linlp in hunnen grooten nood zal te beurt vallen." Behalve in de gemeentenvanZuid-Bevelaud, welke wij reeds in vorige nommers hebben opgegeven, heeft de kinderziekte zich thans ookte 's Gravenpolder vertoond: zes personen zijn aldaar tot dusverre aangetast. Woensdag zijn voor het eerst ook de binnenlandsche meteorologische tijdingen te Utrechtrontvangen, en heeft dr. Krecke de zware taak aanvaard, daaruit en uit de buitenlandsche berigten, die hij nog van een grooter aantal plaatsen te gemoet ziet dan tot hiertoe het geval is, zijne besluiten op te maken en waarschuwingen te zenden naar de havens, indien er gevaar van storm bestaat. In Vlissingen, Hellevoetsluis en liet Nieuwe Diep zul len dadelijk de stormsignalen van admiraal Fitz Roy, te Utrecht vervaardigd, geheschen worden, zoodra zij in die plaatsen aangekomen zijn, wat wegens de gestremde wateren nog eenigen tijd zou kunnen duren. Ook andere plaatsen aan de kusten waar telegraafkantoren zijn, zul len voortaan de waarschuwingen kunnen ontvangen. Wij voegen hieraan toe, dat het nog dingsdag morgen te Leipzig en Wcenen kouder was dan liet hier dezen winter geweest is, verleden zaturdag zelfs kouder dan liet hier ooit geweest is, daarentegen in Petersburg naauwelijks meer vorst dan in Rome, t.w. 4 graden. (JJtr. dagbl.) De heer Staring, inspekteur van het middelbaar onder wijs, is 20 januarij te 31eppel geweest, om de zaak van het onderwijs te regelen en op goeden voet te brengen, in verband met de wet; de zaak bleef reeds geruimentijd onafgedaan en men kon het reglement voor het gymna sium door de hooge regering niet goedgekeurd krijgen. Waarschijnlijk zal eene hoogere burgerschool met 3jari- gen kursiis worden opgerigt. Bcs&ociitiiiigeii en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de majoors J. C. P. Hamminck Sche pel en M. W. Seelig, eerstgemelde toegevoegd aan den inspekteur der infanterie en laatstgenoemde kommandant van het koloniaal werf-depöt. eer et eric en en. Door den minister van marine toege kend de gouden medalje terzake van öOjarigen diensttijd aan den bootsman R. Wilson, dienende op het wachtschip te Vlissingen. Kerk- en sclioolnieuws. De heer II. Bax, predikant aan de Vuursche, heeft voor het beroep naar Serooskerke (Walcheren) bedankt. Marine en leger. Volgens partikulier berigt van Bahia, was Zr. 3Is. stoom- fregat Zeeland den 28 december des middags aldaar aan gekomen. Aan boord was, in weerwil eener schier ondra gelijke warmte, alles wel, nog nimmer had men zoo weinig zieken gehad. Den tweeden dag na de afreize uit Neder land had men onafgebroken met storm en tegenwind te kampen gehad, zoo dat men aanvankelijk 5 dagen noodig had om het Engelsche Kanaal uit te loopen; na enkele dagen te Bahia doorgebragt te hebben, zou men naar Rio Janeiro koers zetten en van daar naar de Kaap de Goede Hoop, de oorspronkelijke bestemming. Met het begin van julij dacht men in het vaderland terug gekeerd te zijn. (Dagbl. van Zuid-Holl -^In den aanvang van dit jaar telde het nederlandsche leger 1904 officieren, als: 1 opperbevelhebber, 1 veldmaar schalk, 1 generaal der infanterie, 3 luitenant-genéraals, 19 generaal-majoors, 39 kolonels, 64 luitenant-kolonels, 105 majoors, 540 kapiteins, of ridmeesters, 714 1ste lui tenants en 417 2de luitenants. - Het leger in Oost-Indië telde volgens de jongste op gaven 1396 officieren, als: 1 luitenant-generaal, 4 gene raal-majoors, 11 kolonels, 30 luitenant-kolonels, 58 ma joors, 308 kapiteins, of ridmeesters, 489 1ste en 495 2de luitenants. Gemengde berigten. Volgens de Rotterdamsche courant is het oordeel van den examinator, den heer J. B. Bremer, over het nieuwe orgel in de kerk van de gereformeerde gemeente onder, 't kruis te Rotterdam, zeer gunstig. De vervaardiging was aangenomen door den orgelmaker W. H. Ivam aldaar, doch door diens onverwacht overlijden verder vervaar digd onder direktie van de heeren van der Weyde en Haspels, wien daarvoor alle eer toekomt. De gemeenteraad van Zutphen heeft besloten niet te treden in het aanbod van 21.600 voor een gedeelte der stadsweide, welke voor den staatsspoorweg noodig is, wijl die som hem te laag voorkwam. In het dorp Wurz, nabij Coblenz, hebben dezer dagen veertien jongens en meisjes, die zich op een tame lijk grooten en diepen vijver met schaatsenrijden ver maakten, allen door liet eensklaps breken van het ijs hun graf in het water gevonden. Vier van die kinderen behoorden tot één gezin. Professor Rose deelde onlangs aan de akademie te Berlijn mede, dat marmer kunstmatig verkregen kan worden, wanneer men massa's koolstofzuren kalk aan e6n hoogen warmtegraad onder sterke drukking blootstelt. Hij nam zijne proeven met arragonieten uit Bohemen en met lithografische stecnen. In het eerste geval werd het mineraal in een cilinder van geslagen ijzer en in het andere in eene porseleinen flesch verhit. Die toestel len waren luchtdigt gesloten. Beide werden gedurende een half uur aan eene witte gloeihitte blootgesteld en na de afkoeling waren de twee mineralen in kunstmatig marmer veranderd. Ten gevolge der jongste koude zijn een aantal zeld zame dieren van de akklimatatie- en plantentuinen te Pa rijs gestorven. Een kleedermaker heeft thans aan die inrig- tingen voorgesteld ieder der dieren nit deheete gewesten van een gewatteerd kleediugstuk te voorzien, met welks vervaardiging hij zich wil belasten, mits men hem den titel van „kleedermaker van de akklimatatie- en planten- tentuinen" verleene. Te Londen is een grijsaard, Scharfe gcheeten, tot tien sliillingen boete veroordeeld, daar hij op straat eene hem onbekende vrouw had omhelsd. Die vrouw was een voddenverkoopster. Uit Pesth berigt men, dat de orthodoxe rabbijnen binnen weinige dagen een manifest zullen uitvaardigen, waarin de gcloovigen in duidelijke bewoordingen zullen aangewezen vinden hetgeen zy als waarheid moeten aan nemen; met betrekking tot de komst van den Messias. Een drukpersproccs en de uitdrukkingen bij de behan deling dier zaak voor de regtbank in gemelde stad, zijn de aanleiding tot het uitvaardigen van bedoeld manifest. Jl. zondag hebben twee ongelukken plaats gehad, een op den spoorweg van Luxemburg, het andere op dien van Namen naar Dinant. Bij het dorp Forrière is eene vrouw, die de dienst als brugwachter waarnam, door een

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1