öuitenUinö. Algemeen overzigt. Op 17 januarij is het ultimatum aan Denemarken ge steld, te Koppenhagen aangekomen. Intusschen wordt uit Weenen gemeld dat de naar het noorden bestemde oostenrijksche troepen door keizer Frans Jozef gein- spekteerd zijn. Zij zullen onder het bevel staan van den generaal Gablcntz, en twintig duizend man tellen. Ook de pruissische derde legerafdeeling zal thans, vol gens de Kreuzzeitung mobiel worden verklaard, terwijl andere krijgstoerustingen op groote schaal worden voort gezet. Aan de oostenrijksche en pruissische troepen is dooi de hannoversche regering verlof gegeven om haar grond gebied over te trekken. Het schijnt echter dat koning George eerst na dringende vertoogen van zijne ministers zijne toestemming daartoe heeft willen geven. Magmen Themorningpostgelooven dan zal de deensche regering voor den intimidatie-maatregel van Oostenrijk en Pruissen niet willen wijken, zoodat weldra in de eerste plaats de diplomatieke betrekkingen tnsschen beide mogendheden en de deensche regering zullen afgebroken zijn. Bcrigten uit Koppenhagen melden intusschen dat de minister van buitenlandsclie zaken aldaar, de heer Quaade, wiens vredelievende gezindheid wij in een vorig nommer bespraken, den koning van Denemarken heeft aangeraden om zich niet met geweld te verzetten tegen eene bezetting van Sleeswijk door de pruissische en oostenrijksche troepen. Er bestaat echter eene talrijke partij in de deensche hoofdstad, welke nog steeds den vijand het overtrekken van den Eider wil beletten. De dagbladen van Stokholm bevatten eenige mede- deelingen omtrent den indruk, welken de tijding dei- aanstaande bezetting van Sleeswijk door Oostenrijk en Pruissen, in Zweden heeft gemaakt. Het Aftonbladet zegt te dien aanzien dat de zweedsche regering derge lijke handelwijke niet lijdelijk zal kunnen aanzien en maatregelen neemt om de Vercenigde koningrijken in staat te stellen om een defensieven oorlog te voeren in het belang van Scandinavië. De noorweegsche Stor thing zal bovendien onmiddellijk worden bijeen geroepen om den koning de bevoegdheid te verleenen over liet nationale leger te beschikken. In het fransch wetgevend ligchaam zijn de beraadsla gingen ten einde gebragt over het amendement van den rouaanschen protektionist Pouyer-Quertier. Het amen dement werd verworpen met 182 stemmenhet aantal verdedigers van het protektionisme bedroeg vijftig. Men weet dat de adres-kommissie uit het wetgevend ligchaam in haar ontworp-adres de volgende zinsnede ten opzigte van Rusland had aangenomen„Wij zouden het betreuren, indien onze vriendschappelijke betrekking met deze mogendheid mogt verflaauwen." De kommissie heeft thans voorgesteld 0111 die zinsnede door deze te doen vervangen: „Wij hopen dat de konciliatie-geest, welke beide soevereinen bezielt, er toe zal geraken 0111 alles uit den weg te ruimen wat zou kunnen strekken tot hinder paal aan de goede verstandhouding der beide mogend heden." Yoor liet verband dezer woorden met het overig gedeelte van het ontwerp-adres, zie men ons nommer van 7 januarij, waarin het gehecle stuk te vinden is. De spanning onder de italiaansehe bevolking blijft steeds toenemen. Garibaldi heeft in het dagblad Diritto en manifest doen plaatsen, waarbij hij alle italianen oproept om voortaan slechts alleenlijk het gezag te erkennen van een onlangs gevormd eenheidskomitee. Daardoor zou de bewoner van Caprera zich derhalve afgescheiden hebben van Victor Emmanuel en partij kiezen tegen de regering. Deze lieeft onmiddellijk de Diritto in beslag doen nemen en de zaak voorts in handen der justitie gesteld. De minister van justitie in Portugal heeft bij de kamer van afgevaardigden een wetsontwerp ingediend, waarbij de doodstraf wordt verklaard te zijn afgeschaft, uitgeno men bij militaire misdrijven en in gevallen van oorlog met eene vreemde mogendheid. In Spanje heeft de verwerping van eenige voorgestelde veranderingen in de konstitutie door den senaat, de aftreding van het ministerie ten gevolge gehad. Een overgangsministerie is daarop thans aan het bestuur gekomen. Dit is aldus zamengesteld: Arrasola, president, minister van buitenlandsclie zaken; Alvarez, justitiej Trupita, financiën; Benavides, binnenlandsche zaken; Lersuudi, oorlog; Gastro, koloniën en Moyano, publieke werken. Sleeswijk-ÜBolstelii. Omtrent de vergadering van den duitschen bond, waarin liet oostenrijksch-pruissisch voorstel werd verworpen, vinden wij in de duitsclie dagbladen liet volgende verslag. „De duitsclie bondsvergadering neemt kennis van ver schillende rapporten der liooge honds-autoriteiten in de hertogdommen Sleeswijk en Lauenburg en stemt vervol gens over de motie van 28 december door Oostenrijk en Pruissen gedaan, welke deze mogendheden met kracht hernieuwd hebben in de zitting van 11 januarij. De motie strekt 0111 de koninklijke deensche regering te sommeren, binnen den kortst mogelijken termijn de konstitutie van 18 november 11. in te trekken, en aldus de regtcn van den duitschen bond, wat Sleeswijk betreft, te herstellen. „Daar deze motie met 11 tegen 5 stemmen wordt ver worpen, leggen de vertegenwoordigers van Oostenrijk en Pruissen de volgende verklaring af: „„Bij de verwerping, welke hare gemeenschappelijke motie heeft getroffen, kunnen de hooge regeringen van Oostenrijk en Pruissen slechts levendig betreuren dat de zoo gewenschte zamenwerking ten opzigte der maatre gelen, welke zij met het oog op de onmiddellijke hand having der regten van den duitschen bond ten opzigte van Sleeswijk hebben voorgesteld, niet. verwezenlijkt is. „„In deze omstandigheden mecnen de genoemde rege ringen, met het oog op de bijzondere positie, waarin zij zich bevinden ten gevolge barer interventie bij de regeling der regtcn, waarvan hier sprake is, met het oog ook op den grooten spoed welke deze kwestie noodzakelijk maakt, zich niet kunnen onttrekken aan de verpligting 0111 zelve de verdediging van genoemde regten in handen te nemen en van hare zijde over te gaan tot uitvoering der in hunne eerste motie van 28 decem ber des vorigen jaars aangeduide maatregelen. „„Bij het afleggen van deze verklaring handelen de ver tegenwoordigers van Oostenrijk en Pruissen ingevolge de instruktiën, welke zij van hunne hooge regeringen ben ontvangen."" „Een aantal andere vertegenwoordigers maken vervol gens reserves ten voordeele van alle regtcn der duitsclie konfederatie en dienen protesten in, waarvan zij de opna me verzoeken in het protokol, hetwelk tegen-protesten uitlokt van de zijde der vertegenwoordigers van Oosten rijk en Pruissen." Eene zeer talrijke deputatie uit alle steden en dorpen van llolstein, zoo schrijft men uit Hamburg, zal zich naar Frankfort begeven om aan de duitsche bonds vergadering onmiddellijke erkenning te verzoeken van prins Frederik als souvercin van dit hertogdom. De buitengewoon scherpe motie van den lieer Schultze-Dclitzseh ten opzigte der pruissische staatkunde, indesleeswijk-liolsteinsche kwestie, in het huis van afge vaardigden voorgesteld, waaromtrent wij in een vorig nommer mededeelden, dat zij verzonden was naar de kommissie, jielast met het uitbrengen van rapport om trent de leening, is door deze aangenomen. Men beweert zelfs dat dit den grondslag zal uitmaken van bet rap port, hetwelk, gelijk men weet, strekken zal 0111 de dooi de regering voorgestelde leening van 12 millioen te ver werpen. Ondervindt derhalve de politiek der pruissische regering krachtige tegenwerking bij de vertegenwoordiging, in Oostenrijk is dit niet minder het geval bij het huis van afgevaardigden. Een door de regering aangevraagd kre diet van tien millioen zal waarschijnlijk ook daar worden verworpen. Op de laatste nota van den heer von Beust aan den engelschen vertegenwoordiger hij het saksisclie hof, welke wij hebben medegedeeld, lieeft deze geantwoord, dat, daar de bondstroepen zich niet verzet hadden tegen het proklameren van prins Frederik als hertog van Sleeswijk, de mogendheden regt hadden om zich in deze kwestie te mengendit laatste toch werd door den saksi- schen minister in zijne depeche ontkend. Overigens ver klaarde de heer Murray dat het geenszins Engeland's bedoeling was geweest 0111 bedreigingen te willen doen, gelijk de lieer von Beust dit blijkens zijne laatste nota had opgevat. tjomöcls b e v igtcn. filraaiiiniiikfcn enz. Amsterdam 20 januarij. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f42. Lijnolie op zes weken f 38. Frijy.cn van elï'ekteii. Amsterdam 20 januarij. Nederland. Certifik. Werkelijke sclmld 2.V pet. 63$ dito dito dito 3 76$ dito dito dito 4 „99 Aand. Handelmaatschappij 44 138$ België. Certifikaten bij Rothschild 2$ Rusland. Obligatiën 1798/1816 5/ 101$ Certifik. Hope co72$ Oblig. dito 1855, 6e serie <5' 86$ dito dito Leening 1860 :4$ 88$ I Rusland. 6 pet. Aand. spoorweg 18o Polen. Scliatkistobligatiën 4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek 5 54$ dito 1847/1852 91 28$ dito rente Amsterdam 5 80-? dito nationale 5 61 Bank aktien 3 Italië. 5 63 Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 50 45$ Amortisable schuld 324 Portugal. Obligatiën 1853 3 46$ dito 1856—1862 3 46$ Griekenl. dito (blaauwe) 5 20.\ 63* Vereen.Stat, dito (1874) 5 Illinois. Mexiko. 33 Grenada. Venezuela. 2 Coupons en losbare obligatiën. Amsterdam 18 januarij. Metalliek f 23,40; Napelsche fDiverse engelsche in £f 11,70; 3 pet. Eng. Port. f 11,70Fransche f 55,50Belgische f55,75; Pruissische f34,874; Spaansche piasters f 2,35; Spaansche coupons per fr. f Hamburger Russen f 36,Russische in zilveren roebels fPoolsclie infl. f25,75; Nationale metalliek f 28,20Dollars f IDclöaïriflljciD. DIAKENEN der Nederd. herv. gemeente alhier berig- ten met hartelijke dankzegging de ontvangst eener gift van £15, onder de letter A., voor extra bedeeling, hun den 19 dezer door tusschcnkomst van den lieer B. C. IIee- rüldt geworden. Middelburg 20 Januarij 1864. Diakenen voornoemd, DIRK JERAS, voorzitter. JAC. DE KANTER, secretaris. KERKVOOGDEN der Nederd. herv. gemeente alhier maken dankbare melding dat in de collecte voorde Eere- dienst, Nieuwekerk, 17 dezer, met bet opschrift: „Eere- dienst 1864," ontvangen is eene coupon 2$ pet. W. S. ad f 12,374 verschenen 1 Januarij 1864, zijnde no. 163424. 2Un)rrtentirn. Heden beviel voorspoedig van een' Zoon A. J. DEL CAMPO, genaamd CAMP, hartelijk geliefde Echtgenoot van Middelburg, Mr. A. W. HARTMAN, den 20 Januarij 1864. Bevallen van eene Dochter M. J. WISSE HEN- DRIKSE. Middelburg, 20 Januarij 1864. Eenige kennisgeving. AANKONDIGING. Uit een Vonnis, door de Arrondissements Regtbank te Middelburg, op den llden November 1863 uitgespro ken (geregistreerd), blijkt dat daarbij tusschen BONE- FAC1US DE GRU1TEK, Werkman, wonende te Middel burg, en JOHANNA CORNELIA DE MUNCK, zonder beroep, diens Huisvrouw, regtens bij haren Man gedo micilieerd en alzoo mede wonende te Middelburg, is uit gesproken Scheiding van Tafel en Bed, met al de gevolgen daaromtrent bij de wet bepaald; waarvan bij deze, ter voldoening aan de bepalingen' der wet, aankondiging gedaan wordt. Voor uittreksel deugdelijk verklaard door mij ondergeteekende Procureur, voor partijen in deze werkzaam geweest. qUBERTUS REKKER, (Ten deze is kosteloos geprocedeerd.) STRANDVONDERIJ. De regthebbenden op een oud Ankertje met ijzeren Stok, wegende naar gissing 110 ponden; een fust Olijfolie gemerkt M T 23, wegende bruto 505 ponden, gevischt in zee; en zes Gordingen, een Koertje en eenige stukken Planken, aangespoeld aan het Strand onder Vlissingen gelieven zich ter reclame aan te melden bij den Burge meester der Gemeente Vlissingen, onder wiens beheer dië" voorwerpen zijn gesteld geworden. Vlissingen den 18 December 1863.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3