dezer mededeelende, voegt daarbij dat een priester afgezet is omdat hij een door Home geschreven boek had gelezen. Te Lyon is er nog al eenige verscheidenheid in typen van gierigaards. Als een hetwelk naar de natuur 1 geschetst is, deelt men het volgende mede: Mevrouw de wed. X. heeft 15.000 livres rente en daarenboven vaste goederen, waarvan zij, als eerste zuinigheidsmaatregel, zelve huisbewaarster is. Daar zij meer geld dan littera tuur bezit, en zij kan lezen noch schrijven, heeft zij eene dienstbode, die hare rekeningen opmaakt en kwiteert, in een woord als selcretaris werkzaam is. Daar evenwel eene dienstbode, hoe weinig ook, toch altijd iets kost en men baar eenig loon moet geven, heeft, mevrouw X., die niet van geven houdt, en dit is haar kleinste gebrek er j iets op gevonden. Zij heeft hare dienstbode het stikken van laarsjes laten leeren, en in hare ledige uren moet het i meisje zich daarmede bezighouden. De opbrengst van j dezen arbeid komt natuurlijk ten bate van mevrouw X., die om den ijver barer dienstbode aan te vuren, haar 5 cent toestaat voor elk paar laarsjes. Het resultaat van dit vindingrijke denkbeeld is dit: mevrouw X. geeft aan hare dienstbode een jaarlijksch loon van 200 franken; maar de dienstbode wint 300 franken met het stikken van laarsjes, zoo dat het jaar sluit met een goed saldo van 100 franken ten voordecle van mevrouw. Dit is echter nog niet alles. In het huis, waarvan mevrouw X. eigenares en tegelijk huisbewaarster is, wonen eenige gezinnen zon der bedienden. Mevrouw vindt er een waar genoegen in daar hare diensten aan te bieden onder voorwaarde evenwel dat men haar daarvoor eenige schadeloosstelling geve. Surgertijkc stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 17 dezer: J. Willemse, jm. 32 j. met M. Akkermans,jd. 23j. P. I'iclial, weduwn. 48 j. met D. C. E. de Bats, jd. 36 j. (Van 9 tot 16 januarij.) Vgissingen. BevallenM. Lute, geb. Schuhman, z. K. Seherer, geb. van Gelder, d. W. M. Oudraat, geb. Hen- nequin, z. E. J. Tielrooy, geb. van der Meer, d. M. L. van Marie, geb. Jongejan, z. J. M. de Koning, geb. Krijger, d. P. J. J. Films, geb. Adriaanse, d. N. van der Hoeden, geb. Pennings, d. OverledenJ. Smith, z. 6 ra. C. C. F. van Goor, wed. van C. Collard, 80 j. C.deBree, vrouw van N. Harte, 35 j. J. van der Valk, weduwn. van A. D. Varkenvisser, 88 j. P. J. van Dalsum, z. 15 m. Gons. BevallenJ. de Dreu, geb. Wisse, z. B. J. Thij- sebaard, geb. Allart, d. M. de Jonge, geb. Bonman, d. G. van Deijck, geb. Lenderinck, d. Overleden: A. M. E. Vereist, vrouw van A. Schrijver, 72 j. T. Herder, vrouw van L. Willeboer, 69j. N. Vertregt, man van M. Zuidwcg, 73 j. J. C. Duinkerke. man van D. de Keijzer, 71 j. J. P. Berks, z. cirka 7 j. L. C. de Leeuw, z. ruim 16 m. P. J. Korstanje, ruim 5 j. K. Korstanje, z. ruim 2 m. C. M. de Munck, d. cirka 3 jaren. ZiEiuftzEB. Gehuwd: H. J. de Breet, weduwn, 40 j. met J. A. C. Walker, jd. 30 j. J. Gloade, jm. 45 j. met P. lfanse, wed! van J. Straijer, 38 j. Bevallen: L. Poerstamper, geb. de Bie, z. (tweel.) A. Enzlin, geb. Constandse, d. D. Berklioudt, geb. Blok, z. C. de Waal, geb. van Zon, z. M. Lemson, geb. van de Zande, z. J. I. Strooband, geb. Ango, d; J. J. Put, geb. Verloo, d. E. B. de Horn, geb. Stoutjesdijk, z. OverledenB. Simmers, z. cirka 1 j. J. Kodde, jm. 21 j. W. Muijs, wed. van J. Tromp, 96 j. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijkswerf te Vlissingen, des middags 12 ure. Januarij 1864. lO.ZO.t.O. 4 11 ZOt O.' 5 12' Z.t. O.j 8 13 Zw.t Z. 3 14 ZO t.O.' 3 15 ZO.t.O. 2 16 ZO.t.O.I 11 766 6 jP 2.8 0.90 770.0 IP 2.2 0.81 768 9 jP 0.61 0.73 771.7 |P 0.8 0.83 77').8 N 0 4' 0.97 771.8 I 0.0| 0.90 773.0 N 0.51 0.78 p tr s B-I a a Aanmerkingen. 1 co" ca 5.74 0.0 ligt bewolkt heijig. 4.96 0.0 helder heijig. 4.12 0.0 helder heijig. 4.62 0.0 ligt bewolkt heijig. 5.08 0.0 mist. 4.90 0.0 betrokken heijig. 4.05 0.0 ligt bewolkt heijig. Thcrinometerstaiid. 19 jan. 's av. 11 u. 37 gr. 20 'smorg.7u.37 's midd. 1 u. 40 gr. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van 18 januarij. Toespraak voorzitter; wijzi ging akcijns gedistilleerd en likeuren idem turf en steen kolen goedkeuring subsidie burgerlijk armbestuur enz. verzoek mevr. Itochat, ontslag als hoofdonderwijzeres; benoeming lid plaatselijke kommissie van geneeskundig toevoorzigt af- en overschrijving begrooting wisselbank; verhuring pakhuizen weverij begrooting rijweg Middel burgVlissingen kas-opuame gemeente-ontvanger rekening kamer vau koophandelkrediet huur schoolge- gebouw; assurantie toren; gratifikatic J. Aarts; uitlo- ting aandeel Bellingbrug inlichtingen staat gasverlich ting. Voorzitter de heer Bijleveld van Scrooskerke. Afwezig de heeren van de Graft, A. W. Snouck Hur- gronje, van Diggelen, Galand en van Deinse. De voorzitter wenscht den leden geluk met de intrede van een nieuwjaar en hoopt dat zij voor zich en hunne huisgezinnen voorspoed zullen genieten, alsmede dat de belangen der gemeente even als vroeger door overeen stemming bij de beraadslagingen in de zittingen van den raad zullen bevorderd worden. Nadat de notulen der vorige zitting zijn goedgekeurd, geschiedt voorlezing van het ingekomen Provinciaal blad no. 3. Daarbij wordt de raad namens den minister van binnenlandsclie zaken uitgenoodigd tot wijziging der verordeningen voor plaatselijke belasting op het gedis tilleerd enz., om die in overeenstemming te doen blijven met de bepalingen van art. 6 der wet van 15 mei 1859, Staatsblad no. 38, en art. 138 1 der wet van 20 junij 1862, Staatsblad no. 62, en zulks met het oog op een voor stel der regering aan de staten generaal tot wijziging van genoemd art. 6 der wet van 15 mei 1859. Ten gevolge dezer uitnoodiging hebben burgemeester en wethouders den kontroleur gehoord omtrent de wijzi ging van het besluit tot heffing en de verordening rege lende de invordering eener plaatselijke belasting op liet binnen- en buitenlandsch gedistilleerd en wat daaronder moet worden begrepen, vastgesteld den 22 juli] 1863. Met het advies heeft de financiële kommissie zich ver- eenigd, waarna burgemeester en wethouders een koncept besluit hebben opgemaakt, hetwelk wordt voorgelezen. Daarbij wordt bepaald dat op de hoofdsom van den rijks akcijns op het binnen- en buitenlandsch gedistilleerd zullen worden gelieven 60 en op de buïtcnlandsche zoete likeuren 40 opcentenalsmede op het ingevoerde binnen- en buitenlandsch gedistilleerd en de likeuren, waarvan de rijks akcijns elders voldaan is, eene belasting ten be drage van f 21 per vat, bij eene warmte van 15 graden van den honderddeeligen thermometer, hetwelk 50 kan nen zuiveren alkohol bevat, en bij meerdere of mindere sterkte naar evenredigheid; zijnde deze opvoering der belasting tot het maximum, blijkens de voorgelezen memorie van toelichting, raadzaam geoordeeld, vooreerst om een rond cijfer te behouden en ten anderen omdat tegen deze belasting niet zoo vele bezwaren bestaan als tegen die voor sommige levensmiddelen. Dit gewijzigd besluit zal in werking worden gebragt zoodra art. 6 der wet van 15 mei 1859, Staatsblad no. 38, bij eeue wet zal zijn ingetrokken. De verordening regelende de invorde ring blijft onveranderd. Zonder beraadslaging is de voordragt tot wijziging goedgekeurd, met magtiging aan burgemeester en wet houders om het besluit in viervoud aan gedeputeerde staten op te zenden, ten einde het aan 's konings goed keuring te onderwerpen. Naar aanleiding van een brief van den minister van binnenlandsclie zaken, waarin de wijziging wordt ver zocht van liet besluit tot heffing van plaatselijke belasting op den turf en de steenkolen, is dat besluit met de verordening gesteld in handen der financiële kommissie. Voor kennisgeving wordt aangenomen eene missive van gedeputeerde staten, waarin- zij verklaren te berusten in het besluit van den raad tot het verleenen van sub sidie aan het burgerlijk armbestuur, doch alleen om den gang der zaken niet te storen, daar zij zich met verschil lendebepalingen der verordening niet kunnen vcreenigen en ter vernietiging aan den koning zullen moeten voordragen. Nog is voor kennisgeving aangenomen eene missive van de zelfden, houdende goedkeuring van het besluit tot bet betalen eener som van 419 uit de onvoorziene uitgaven voor 1863, ter bestrijding van de kosten voor een toestel tot het kontroleren der lichtsterkte van het gas en de gratifikaticn voor het opmaken der tien jarige tafels van den burgerlijken stand en aan den kommies belast met het bij houden der bevolkingsregisters. Is ingekomen een verzoek van mevrouw wed. S. A. Rockat, geb. RolandCkedaneau, sedert 43 jaren hoofd onderwijzeres op de school voor gewoon en meer uitge breid lager onderwijs voor meisjes. Hoewel zij op vollen 63jarigen leeftijd nog gaarne die betrekking zou blijven bekleedeu, ziet zij zich wegens zwakke gezondheid ver- pligt met 1 april e. k. haar eervol ontslag te verzoeken, met genot van het pensioen, voor een diensttijd van 40 jaren vastgesteld. Dit adres gaat vergezeld van een cer- tifikaat van dr. J. C. de Man betreffende den gezondheids toestand der adressante, waarmede de schoolopziener en gedeputeerde staten, blijkens de door hen afgegeven verklaringen, zich vereenigen. Op voorstel des voor zitters is besloten dit adres ter inwinning van advies, zoo omtrent het verleenen van het eervol ontslag als ten aanzien van het pensioen, te zenden naar de plaatselijke schoolkommissie en naar de kommissie voor de financiën. De voorzitter doet mededeeling van eene brief der plaatselijke kommissie van geneeskundig toevoorzigt, houdende voordragt van een dubbeltal ter voorziening in de vakature, ontstaan door liet overlijden van den lieer dr. P. 'sGraeuwen. Het dubbeltal bestaat uit de heeren dr. M. H. Damme en P. D. Halffinan. Tot de dadelijke benoeming overgegaan zijnde wordt eerstgenoemde geko zen met 11 stemmen, terwijl 1 stem op den lieer Halffinan is uitgebragt. Is goedgekeurd een verzoek van kommissarissen dei- wisselbank tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1863, tot een bedrag van 121,43, te brengen op onvoorziene uitgaven, Eene voordragt van burgemeester en wethouders tot onderhandsche verhuring van pakhuizen aan den heer Salomouson, ten behoeve der calicotsweverij, voor een jaar ad/250, is goedgekeurd. Ter inzage voor de leden wordt gelegd de begrooting voor den rijweg tusschen Middelburg en Vlissingen, slui tende met een vermoedelijk goed slot van ƒ670. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling vau het proces-verbaal der opname van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger, bedragende het saldo in kas 17,742,69. De rekening en verantwoording der kamer van koop handel en fabrieken over 1863, sluitende met een goed slot van 14,97, is gearresteerd, aangezien de financiële kommissie, na onderzoek, geene bedenkingen tegen de rekening heeft ingebragt. De voorzitter herinnert dat vroeger is gesproken over het verplaatsen van de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes naar het gebouw op de Haringplaats, waarin de school voor jongens gehouden wordt. De werkzaamheden in het gebouw in de Sint Picterstraat zullen spoedig aanvangen, zoo dat dit gebouw tegen mei a. s. moet worden ontruimdhet is nader gebleken dat op genoemd tijdstip de verplaatsing naar de Haringplaats niet zal kunnen geschieden. Daar er toch een lokaal noodig is en burgemeester en wethou ders er reeds een op het oog hebben al moge bet ook niet geheel aan de vereischten voldoen zoo vragen zij eeu krediet van f 300 om in het bezit van dat lokaal te komen tot bet verplaatsen der school, met zoodanige hoofdonderwijzeres als de raad zal benoemen. Deze aanvrage volgens den voorzitter een noodzakelijk kwaad is toegestaan. De voorzitter legt over eeu polis van drie assura deuren voor de verzekering van den bovenbouw van den abdij toren, zijnde van de heeren de Bruijne, de Kanter en Tak. Deze polis is met de bijbehoorende stukken voor de leden ter inzage gelegd, om daarover in een volgende zitting te beraadslagen. Namens burgemeester en wethouders stelt de voorzitter voor aan J. Aarts, veerman aan de pont bij de Koepoort en buitengewoon kommies, die zijne betrekking wegens gevorderden leeftijd niet langer kan waarnemen, eene gratifikatic van f 100 te geven, ten einde hein daardoor in staat te stellen zijn intrek bij zijne famielje te nemen. De lieer N. J. C. Snouck Hurgronje deelt mede, in antwoord op de vraag van den lieer Lantsheer of de bedoelde persoon en zijne famielje geheel onvermogend zijn, dat de adressant gedurende 20 jaren ruime stof tot tevredenheid heeft gegeven doch thans niets bezit en alleen een zoon heeft, die werkman is, maar niet in staat om zijn vader zonder eenige vergoeding geheel tot zich te nemen. Ten gevolge dezer inlichting zegt de heer Lantsheer voor de voordragt te zullen stemmen, doch zonder hierdoor een antecedent voor anderen te stellen en alleen omdat bij bet niet toestaan van het verzoek de adressant armlastig zou worden. Nadat de voorzitter ook beeft verklaard dat de adressant steeds zijn pligt gedaan en getrouw gediend heeft, is het voorstel met. algemeene stemmen aangenomen. Overgaande tot de uitloting van een aandeel der geld- leening ten behoeve der verbreeding van de Bellingbrug is getrokken no. 6, hetwelk blijkt te beliooren aan den heer C. Hisser, en tot welks uitbetaling aan den gemeente ontvanger magtiging wordt verleend. De heer Siiïlé vraagt, of alles reeds in orde is met betrekking tot de gasfabriek, waarop de voorzitter ont kennend antwoordt, met bijvoeging dat uithoofde van de vorst geen onderzoek is kunnen gedaan worden. De heer Fokker deelt mede dat den vorigen avond ten zij neut op eens het gaslicht uitging en dat de klagten der ingezetenen over het slechte licht niet overdreven zijn. Ook de voorzitter erkent dat het licht slecht is en vooral gedurende de vorst, wegens het verzuimen van de noodige voorzorgsmaatregelen, welke door de direktie der gasfabriek gemakkelijk hadden kunnen genomen worden. Hierna is de openbare zitting gesloten.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2