MIDDELBÜRGSCHE COUR A N T. N- 10. Zondag 17 Januarij. Editie van zaturdag avond 8 ure. Middelburg 1<S januarij. De gemeenteraad alhier zal aanstaanden maandag des namiddags ten twee ure eene openbare zitting houden ter behandeling der volgende zaken: 1. missive van gedeputeerde staten goedkeuring van verschillende raadsbesluiten; 2. missive idem herziening der belasting op de brandstoffen en het gedistilleerd; 3. missive der plaatselijke kommissie van geneeskundig toevoorzigt, voordragt vakaturc; 4. missive van kommissarissen der wisselbank af- en overschrijving begrooting 1803; 5. adres van mevrouw JRochat, om eervol ontslag als hoofd onderwijzeres. Door de nederlandschc handelmaatschappij is in hare gewone bevrachting voor deze stad opgenomen het schip Grondwet, gezagvoerder F. C. Kamminga. In de Staatscourant van gisteren zijn opgenomen de voorwaarden der, krachtens de beschikking des konings van den 2 april 1863, door den minister van binnenland- sche zaken op den 10 april 1863 aan Frantjois Lancelot, advokaat bij het hof van appèl te Brussel, wonende te Ixelles bij Brussel, verleende koncessie tot het aanleggen en exploiteren van een spoorweg, aanvang nemende te Neuzen en zich strekkende langs Sluiskil, Axel en Hulst tot de belgische grenzen, in de rigting van St. Nikolaas, met een zijtak naar de buitenhaven van Neuzen. De Staatscourant van gisteren deelt mede do wetten van den 26 december jl., houdende wijziging en ver hooging van hoofdstuk VIII der staatsbegrooting voor 1862, en de regeling van het fonds voortspruitende uit koopprijzen van domeinen voor de dienst van 1864. De kiesvergadering te Tilburg heeft tot kandidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer, ter vervanging van den heer Beens, gekozen den heer mr. H. A. van Mens, advokaat te Terheyden, bij stemming tegen de heeren mr. Mulder en jhr. van der Maesen de Sombreff. Men leest in de Goessche courant onder het opschrift „Brievenvervoer": „De Haarlemmer couranten, die wij gisteren hadden moeten ontvangen, zijn ons eerst heden geworden, nadat zij eerst cene reis over Hulst hebben gemaakt. Het schijnt, dat wij nog niet genoeg geïsoleerd zijn door dc vorst, ten minste bij de poster ij is weinig lust om ons te gemoet te komen. Gisteren ontbraken de Handelsbladen aan een bepaald adres en eerst heden komen die aan, na een uit stapje gemaakt te hebben naar Zierikzee, terwijl die van lieden weder achtergebleven zijn, [ook te Middelburg- zijn er geSn ontvangen], misschien wel om oenen gelijken omweg te maken. Indien zulks aan hollandsclie kantoren hapert, mogt men daar wel wat meer medelijden hebben met Zeeland en vooral in zulke dagen acht geven op eene geregelde en spoedige verzending. Van de zeeuw- sche kantoren, waarop men al het ongerief der gestremde kommunikatie ondervindt, kunnen wij niet anders dan aktiviteit en akkuratesse verwachten." Uit Zierikzee schrijft men ons van 14 dezer „Heden werd alhier eene vergadering gehouden van burgemeesters en wethouders der respektieve gemeenten in Schouwen, waarin benevens de Centrale direktie van Schouwen, Burgh en Westland, tot leden der kom missie voor den aanleg van grindwegen in Schouwen zijn benoemd: de heeren G. van den Cingel, burge meester te Kerkwerve, J. Hoogenboom Bz., burgemeester van Itenesse, Noordwelle en Serooskerke, L. Viergever, burgemeester van Duivendijke, J. M. Locker de Bruijne, burgemeester van Brouwershaven enmr. J. Mooleuburgh, burgemeester van Zonncmaire en Bommenede. Er is besloten de aanbesteding van den aanleg van bedoelde wegen te doen plaats hebben heden over vijf weken met bepaling dat het werk in driejaren tijds moet voltooid zijn." Naar wij onderrigt zijn, heeft de regering tot leden der kommissie, belast met het ontwerpen van eene prijs vraag voor het te stichten paleis voor. de staten-generaal benoemd de heerenW. N. Hose, te 's Gravenliage, A. N. Godefroij, te Amsterdam en Metzelaar, te Rot terdam. 1 (Arnh. cour.) Als toevoegsel tot hetgeen we gisteren uit de Amster- damsche courant overnamen omtrent de te Delft op te rigten hoogere burgerschool met öjarigen kursus, geven we hier eene opgaaf der voor de docenten vastgestelde traktementen. De leeraar-direkteur zal hebben f3000, een tweede leeraar f 2000dan vier ieder f 1600een zevende f 1400, acht en negen te zamen f 1800. Voorts zal de stad voor hare inrigting een jaarlijksch subsidie van 't rijk krijgen (men zegt f7000). De voorbereidende schooldie van rijkswege zou worden opgerigt ter voor bereiding voor de polytechnische, wordt nu door de stads hoogere burgerschool vervangenvan het daardoor aan het rijk bespaarde veel aanzienlijker bedrag krijgt de stad een gedeelte als subsidie. Regtsxaken. Maandag stond voor de arrondissements regtbank te Goes een ingezetene uit Wemeldingeteregt, beschuldigd dat bij in maart 1863 onder bedriegelijk voorgeven zich een aantal gouden en zilveren voorwerpen beeft doen afgeven, om die te verloten en later den prijs daarvan te betalen of de niet verlote voorwerpen terug te geven dat hij die verloting zou hebben gehouden zonder aan die voorwaarde te voldoen en dat hij na de verloting de gevallen prijzen niet naar behooren aan de regthebben- den zou hebben ter hand gesteld, maar op bedriegelijlce wijze teruggehouden. Gisteiv.-n is hij te dier zake ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van twee jaren en geldboete. Gemengde berlgten. In Ilolstein beginnen ook de predikanten hun in vloed op de politiek te beproeven. Te Neumunster zijn er ruim tachtig vergaderd geweest en hebben zij het besluit genomen een adres aan dc bondsvergadering te rigten ten gunste der erkenning van den prins van Augustenburg. Als een staaltje van de middelen waarmede bij de verkiezingen te Brugge de liberale kandidaten bestreden zijn, laten wij de volgende zinsnede uit het manifest van de „bewarende partij" hier volgen Kiezers, gy hebt. het lot van 't ministerie in uwe handen. Gy weet het, 'tis dit ministerie dat het land onder de belastingen en militaire lasten verplettert, metderegten der Vlamingen spot, de liefdadigheid belemmert; het ge loof en de liefde vervolgt: de heer Frère persoonlykt dit ministerie, de heer Verhaegcn ondersteunde het gisteren, de lieer Bara van daeg; en die dry mannen van den eer sten stap dien zy in het openbacr leven deden, hebben een eeuwigen haet aen het lcatholicismus gezworen. De heer Verhaegcn is als vyand der kerk gestorven, omringd van solidairen en vrymetselaers; de heeren Frère en Bara brengen hun leven over met den priesters te bespuwen en de religie te versmaden. Zoons van de goddeloosheid der lactate eeuw, erfgenamen van Voltaire, zyn zy altyd met herte vreemd gebleven aen Bëlgic, en hebben niet opgehouden onder ons de propagande te verspreiden van ongrondwettige princiepen, en te werken tot meerderen vooruitgang, tot meerder welslagen van den franse hen invloed in Belgie. Ziet dacr het liberalismus. Slact dus zyne schuldige voornemens met onvruchtbaerheid. Als een gemakkelijk middel om den ouderdom van eijeren te leeren kennen geeft men het volgende op: men laat 120 wigtjes wit zout in een halve kan water oplossen en daarin een ei vallen. Is het ei den zelfden dag gelegd, dan blijft het op den bodem liggen; is het van den vorigen dag, dan bereikt het den bodeiu niet; is het drie dagen oud, dan blijft het nog digter bij de oppervlakte van het water; telt het vijf dagen, dan drijft het op het water. In een woord, hoe ouder het ei is hoe meer liet zachtjes boven drijft, en hoe grooter deel van den dop aan de lucht blijft blootgesteld. - Niettegenstaande den oorlog neemt de inleg in de spaarkassen en liet cijfer der curopesche emigranten te New-York toe. liet totaal van den inleg in de spaar kassen bedroeg in 1862 voor den geheelen ncw-york- schen staat slechts 64,000,000 dollars en is in 1863 tot 82,000,000 gestegen. Het cijfer der emigranten is in 1863 van 71.000 tot 151.000 geklommen. Maandag ochtend had dc rijksveldwachter, opzie ner der jagt en visscherij G-. W. Gerritsen, te Iloog- Keppel, eene ontmoeting van ernstigen aard met een wildstrooper. Gekomen zijnde in het bosch het Heeken broek onder den huize Ulenpas, trof hij daar aan de persoon van F. 0., te Didan woonachtig, die met zijne twee gestrikte hazen op de vlugt ging. Door den opzie ner achterhaald zijnde, ving de strooper eene worsteling- met hem aan, waarbij de opziener eenige kleine blessuren en een trap op de borst ontving, tot dat eindelijk de laatstgenoemde, bijgestaan door eenige in de nabijheid werkende arbeiders, den strooper, die later bleek een gevaarlijk sujet te zijn, in arrest nam, en daarna over- bragt naar het huis van arrest te Zutphen. Het ijsvermaak is thans ook op de Maas voor Rot terdam begonnenverschillende tenten zijn er donderdag opgeslagen. De schepen, waarvan wij in ons vorig ïiommer mel ding maakten, hebben hunne poging tot doorijzing in het Noord-Hollandsch kanaal moeten staken. Te Leeuwarden heeft ook eene hardrijderij op schaatsen door gemaskerde of gekostumeerde mansper sonen, ten getale van 48, plaats gehad. Aller vreemdst en koddigst waren sommige kostumes, oncler de groote man nen van naam, die vertegenwoordigd werden, behoorden Garibaldi, Victor Emanuel, lord Palnrerston, Cavour, Napoleon I, Ali Pacha, enz. Ook zag men een persoon geheel in javaansch kostuum. Vóör den aanvang der hardrijderij trokken de deelnemers in optogt met een groote banier en voorafgegaan door een muziekkorps, de voornaamste gedeelten der stad door. De baan op de Noordergracht was net versierd en de rijders zoowel als de talrijke toeschouwers hadden een vrolijken dag. De Echo du pacifique deelt uit Los Angeles (Cali- fornië) mede, dat de burgerij zich aldaar in den morgen van 24 november in massa, maar zonder de minste wan orde, naar de gevangenis begaf, de beambten tijdelijk do uitoefening hunner funktiën belette, en vervolgens vijf beruchte dieven en moordenaars uit hunne cellen haalde en voor het gebouw ophing. De trage loop des geregts, de wel bewezen gruweldaden van het vijftal, sinds lang een ware plaag en geesel voor de plaats en omstreken waren de gronden waarop de burgers, hier eigener auto riteit, tusschenbcide'traden en handelden. Na de straf oefening keerde in de gevangenis alles tot de dagelijk- schc orde van zaken weder. In dc stad was alles rustig, maar de winkels gesloten. De lijken werden behoorlijk begraven. Alles ging met ernst en kalmte gepaard. Een komitee uit de burgers heeft vervolgens nog eenige ban dieten, die op vrije voeten waren, gewaarschuwd liet land te verlaten, want dat hun, zonder vorm van proces, het zelfde lot wacht als zij in handen komen. Van de nummers van den franschen Moniteur, die de redevoeringen van de heeren Berry er en Thiers bevat ten, zijn 15.000 exemplaren meer dan in gewone tijden verkocht. Te Weenen zijn dagelijks meer dan 5000 personen werkzaam met het verzamelen van ijs, om de verschil lende ijskelders te vullen. Blijkens het jaarlijksche officiële verslag nopens de branden in Londen, hebben in het jongstverloopen jaar 1404Lraudcn plaatsgehad (behalve 139schoorsteenbran den), bij 39 gevallen werden de gebouwen geheel vernield, bij 310 zwaar en 1055 ligt beschadigd. Op den zeearm nabij Stirling, heeft 11. zaturdag een angstwekkend voorval plaats gehad. Terwijl namelijk tussclien dc 6 a* 700 personen zich op het ijs vermaakten, scheurde het door de werking van het ebtij los en dreef naar zee, tot niet geringe ontsteltenis van hen die zich er op als van hen die zich aan den wal bevonden, van alle kanten schoten redders toe, die met behulp van schuiten,

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1