ffiuilcnlanfr. belastingen enz. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer B. Niemantsverdriet, als ontvanger der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akctjnsen en entreposeur te Zutphen, behoudens aanspraak op pen sioen en met dankbetuiging voor zijne langdurige aan den lande bewezen trouwe diensten, en aan den heer F. Deketh, als ontvanger der direkte belastingen en akcijn- seu te Franeker c. a., behoudens aanspraak op pensioen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. Valter Wz., uit zijne betrekking van ingenieur-verifika- teur van het kadaster te Groningen, behoudens aanspraak op pensioenen in zijne plaats benoemd de heer G. Son- nevelt, thans landmeter le klasse. Marine en leger. Volgens berigt uit Nagasaki van den 31 oktober jl. is Zr. Ms. scliroefstoomschip Djambi den 27 oktober aldaar aangekomen. Aan boord was alles wel. EolonR'n. Aan een partikulier schrijven uit Batavia ontleent de Utrechtsche courant het volgende: „Onze verhou ding met den sultan van Atschien, noordpunt Sumatra, is op het oogenblik van vrij bedenlcelijken aard: er is een stoomschip met dépêches naar toe, wier inhoud ech ter niet bekend is. Maar de goeverneur van de westkust van Sumatra wordt met de eerstvolgende mail hier ver wacht, ten einde persoonlijk met den goeverneur-gene- raal over die kwestie te kunnen spreken. Doordien de sultan traktaten met andere curopesche rijken heeft, is dit een lastige zaak voor het goevernement, anders ware daar reeds lang gevochten geworden." ÜSegtszake». Het provinciaal geregtshof in Overijssel, in raadkamer vergaderd, heeft bij arrest van woensdag aanvankelijk beslissing gegeven in de zaak tegen mevr. de weduwe Pruimers, wier ontzetting uit de voogdij door de arron- dissements regtbank was uitgesproken. Daarbij is op grond van de bewoordingen van art. 437 burgerlijk wet- "boek het rekwisitoir van den prokureur-generaal bij dat hof ontzegd, in strekking hierop ncderkomende, dat de zaak tegen mevr. de weduwe Pruimers naar de openbare teregtzittingbehoordete worden verwezen, als in eersten aanleg ten onregte in raadkamer behandeld. Het hofheeft. aan het openbaarministerie akte verleend van zijn rekwisitoir en de zaak op nieuw in zijne handen gesteld, om daarop nader te worden gehoord, zoo dat de verdere behandeling dezer zaak eerlang bij de raadkamer van het hof kan worden te gemoet gezien. Gemengde berlgtes*. In ons vorig nommer deelden wij mede dat het ijs, voor zoo ver ons hekend was, hier nog geene ongeluk ken had veroorzaakt, dooh dat woensdag een drenkeling gered was. Naar wij nader vernemen zijn dc drenkelin gen in deze dagen minder zeldzaam, hoewel niet allen daarom in dadelijk levensgevaar hebben verkeerd. Dit laatste schijnt echter wel liet geval geweest te zijn met een lojarigen jongen, J. de Bruyn gelieeten, die woens dag avond, ongeveer ten acht ure, het ongeluk had vau do liotterdamsche kade in liet water te vallen tusschen den wal en een met hooi geladen vaartuig. Zekere J. de Troije,molenmaker,buiten de Veersche barrière wonende, die daar juist voorbij kwam, had den moed om zich, niettegenstaande het ijs, dadelijk te water te begeven en zag zijne poging tot redding met gunstigen uitslag bekroond. De jongeling werd, na in het koffijlmis Het klooster verpleegd te zijn, aan zijne betrekkingen weer gegeven. Ook de schipper C. van der Bent schijnt tot de redding behulpzaam te zijn geweest. Toen in de maand oktober des vorigen jaars de heeren Huyssen van Kattendijke, onze minister van marine, Charles Rogier, minister van buitenlandsche zaken en van der Stichelen, minister van openbare wer ken in België, L. baron Gericke van Her wijnen, onze buitengewone gezant en gevolmagtigd minister te Brussel, en Firmin Rogier, de belgische gezant bij het fransche hof, de permanente kommissie voor de Schelde en eenige anderen autoriteiten zoo als wij destijds mededeel den Ylissingen bezochten, maakten eenigen hunner ook een uitstapje naar de hofstede van den landbouwer Jakobus van den Broeke op den kleinen Abeele. Deze destijds niet te huis zijnde, werden de hooge gaston door zijne vrouw ontvangen en rondgeleid, van den Broeke zond later aan zijne bezoekers zijn fotografisch potret en niet weinig gevoelde hij zich vereerd toen hem onlangs van den belgischen minister Rogier en dezer dagen van onzen minister van marine het fotografisch portret, het laatste met de handteekening, als aandenken werd toege zonden. De stoomschepen Anna Paulowna, koning Willem III en Rubens,metgarst van de Oostzee naar Amsterdam bestemd, zijn bezig om het Noord-Hollandsoh kanaal door te ijzen. Men gelooft evenwel niét dat zij ver zullen komen. Het is een indrukwekkend gezigt, een dezer reusachtige stoomschepen met volle kracht op het ijs te zien rammen en dan de groote schollen tot boven de verschansing te zien uitspringen. Jl. maandag is te Leeuwarden een hardrijderij op schaatsen door mannen gehouden, door de IJsclub geor ganiseerd. De prijs bestond uit eene prachtige pendule, door Z. K. TT. den prins van Oranje als beschermheer dei- club uitgeloofd, en dc premie uit 30. Het getal mededin gers bedroeg 1G5. De rijbaan was net versierd, terwijl dc muziek der schutterij het feest opluisterde. Aan den winner van den prijs, oen 22jarig- jongeling uit Gauw, is de keus gelaten tusschen de pendule en eene som van ƒ150. Van wege de Amstel roei- en zcilvereeniging Dc hoop heeft jl. zondag op den Buitcn-Amstel te Amster dam eene harddraverij op schaatsen plaats geliad, waaraan 45 jongelingen uit den burgerstand deel namen. De prijzen bestonden uit spek, hammen, worst, schaatsen, wollen dassen enz. Het entrepöt St. Felix, te Antwerpen, door den hevigen brand van den 2 december 1861 in de asch ge legd, is geheel opgebouwd en zal vermoedelijk lieden ter beschikking van den handel worden gesteld. Het brabandsche dorp Steerebeek wordt bestormd door eene menigte kapucijners, die geene andere zen ding hebben dan dc boeren te bewegen tot het opzeggen van hun abonnement op de liberale dagbladen. Geen blad, hoe gematigd het ook zij, vindt genade in de oogen dezer eerwaardige vaders. Het is zeer te bejammeren, zegt L'etoile beige, dat godsdienstleeraars in dit opzigt misbruik maken van den invloed, dien zij van hun standpunt in de huisgezinnen kunnen uitoefenen. Op drie-koningendag was eene gelukkige land bouwers famieljc in het departement der Ardennen ver- ecnigd, om het feest op de meest luisterrijke wijze te vieren, waarbij de koek met de traditionele boon voorzien niet vergeten werd. Men was regt vrolijk: men dronk en praatte en schertste, zoo dat de hoofden reeds eeniger- mate verhit waren toen het oogenblik was aangebroken waarop de koek zon gesneden worden; de koning, dien het lot zou aanwijzen, moest voorzitter wezen bij het uitdeelcn van heeten sterk gekruiden wijn, welke bij die gelegenheid gedronken wordt. Hij die belast was met het snijden van den koek had zeker de gasten verkeerd geteld, want toen ieder zijn deel er van genomen had bleek het dat er nog een deel op den schotel overbleef. Door een zonderling toeval bevond de boon zich juist in het overblijvende stuk, hetgeen bleek toen ieder zijn stuk had onderzocht. „Welaan, zcide de grappenmaker van liet gezelschap, laat het lot onzen koning benoemen laten wij de deur openzetten: de eerste voorbijganger zal het stuk koek ontvangen en mitsdien als voorzitter optreden." Dit voorstel werd vreugdevol aangenomen. Niettegenstaande de koude werd de deur opengezet en een kind des huizes met het roepen van den eersten voorbijganger belast. „Ik zie niets dan eengrooten hond," riep het eensklaps lagchende uit; maar op het zelfde oogenblik begon liet geweldig te schreeuwen. Iedereen schoot toe en men zag het kind ter prooi, niet van een grooten hond, zoo als het dacht, maar van een zeer grooten wolf, die voedsel zocht. Verscheidene mannen verlosten daarop het kind, hetwelk zij erg gewond uit den muil van het vreesselijke dier haalden, terwijl ande ren met behulp van geweren en vorken er in slaagden het verscheurend dier te dooden: daar dit eene drag-tige wolvin was bekwamen zij alzoo een dubbele premie. Men schrijft uit Wasgau aan L'espérance de Nancy Een zeer droevige gebeurtenis heeft in de gemeente Ortoncourt plaats gehad. Gelijktijdig zag men uit éóne woning twee lijkkisten dragen, welke de lijken bevatten van Chefcuil en zijn zoon, die in den naclit van 3 op 4 dezer letterlijk van koude zijn gestorven. Beide mannen, de een 39 en de ander 18 jaren oud, hadden tegen 4 ure des avonds Chatel verlatenten 6 ure bevonden zij zich te Rchaincourt, waar zij ongeveer een uur vertoefden, zonder evenwel iets te nuttigen. Ten 7 ure namen zij weder den weg naar Ortoncourt, een afstand van 7000 ellen. Men weet niet wat verder is gebeurd; men gist dat een windvlaag beider hoeden heeft doen afwaaijen en dat bij het naloopcn der hoeden, ieder langs een ver schillenden kant, heide personen van elkander geschei den zijn. Hoe het zij, men heeft hen blootshoofds gevon den zonder dat de hoeden zijn teregt gekomen. De zoon lag dood uitgestrekt voor het venster eener woning te Bassoncourt, op 1000 el afstands van Rehaincourt. Hij had een ruit ingeslagen om hulp te roepen, maar werd niet gehoord. De vader is in het veld gevonden op 1000 ellen van 'hot dorp Ortoncourt. De zoon was voornemens de normaalschool te bezoeken en werd door zijn vader naar Chatel gebragt, ten einde een certifikaat van den ■geneesheer te vorkrijgen. Thennoiiicterstand. 14 jan. 'sav. 11 u. 28 gr. 15 's morg. 7 u. 29 "s rnidd. 1 u. 31 gr. Algemeen» overzfgt. Omtrent de deensch-duitsche kwestie hebben wij heden weder niets bijzonder belangrijks te melden. De Eider, de Rubikon van het slecswijk-holsteinsche vraagstuk is nog niet overgetrokken, dc diplomatie is steeds bezig om nota op nota te zenden, en Duitschland wacht in angstige spanning naar eenig resultaat te midden der alom lieer- schende chaotische verwarring, welke in de laatste dagen zeker wel niet verminderd is. Het voorstel van Oostenrijk en Pruisscn toch, in de bondsvergadering gedaan, om van Denemarken de intrekking der november-konstitutic te eisclien of bij weigering Sleeswijk door de bondstroe- pen te doen bezetten, is gisteren met eene meerderheid van zeven stemmen verworpen. Levert alzoo het veelkleurig duitsch politiek tooneel een scherpen strijd van denkbeelden en beginselen op, welke iets duizelingswckkcnds bezit, ook in enkele staats- ligchamen van Europa kan men de botsingen aanschou wen tusschen de denkbeelden, welke vroegere tijdvakken kenschetsten, en de beginselen, welke onze dagen ten troon trachten te verheffen. In het fransche wetgevend ligchaam hoorenwij de stem der oppositie, vol nieuwe levenskracht, op meerdere vrij heid aandringen met eene kracht en waardigheid, welke onwederstaanbaar scliynt. Zoo ontlokte de redevoering- van den heer Thiers zelfs op de banken zijner hevigste tegenstanders toejuichingen, welke voorheen slechts aan sprekers als de heerBillault te beurt vielen. Een resumé der redevoering van den talentvollcn oppositie-redenaar zullen onze lezers in dit nommer aantreffen. In de volgende zitting werden de algemeene beraad slagingen over het ontwerp-adres ten einde gebragt en vingen de diskussiën over de verschillende paragrafen en daarop ingediende amendementen aan. Een eerste amendement met het oog op de inmenging der regering- in de verkiezingen werd verworpen, zonder dat de dis kussiën bijzonder belangrijk waren. De zitting van eer gisteren was belangrijker. Eene redevoering van den heer Jules Favre, over dc officiële kandidatuur bij de verkiezingen, waarbij de vergadering zich als het ware kromde onder dc ijzeren tuchtroede van den oppositie- redenaar. ontlokte den lieer Rouher dc verklaring dat de spreker „deloyale argumenten" bezigde. Eene onbeschrij felijke scène volgde op deze uitdrukking, waarbij ver scheidene stemmen riepen dat de minister zijne woorden moest intrekken. Dit laatste geschiedde dan ook terwijl de verdere debatten tot den volgenden dag werden uit gesteld. In liet pruissisch huis van afgevaardigden lieeft eer gisteren de behandeling plaats gehad van het budget van oorlog. De gelden, welke uitgetrokken waren ter bestrij ding der kosten voor de legerorganisatie vereisclit, wer den door het huis niet toegestaan. Ook het voorstel om de benoodig'de vijf en een half millioen tlialers thans bij uitzondering toe te staan, werd met 280 tegen 35 stem men verworpen. Dc kommissie belast met het uitbrengen van een rap port omtrent liet regeringsvoorstel betreffende het uit schrijven eener leening, zal zich thans spoedig van hare taak kwijten. Welke strekking dit rapport zal hebben, deelden wij reeds mede. Dc spanning onder de italiaansche bevolking blijft steeds voortduren, terwijl de woelingen zich in Gallicië, Hongarije,Croatië en de Donau-provinciën steeds uitbrei den en Oostenrijk ook aan die zijde met zeer veel verwik kelingen bedreigen. De generaal Beuedek is te Woenen aangekomen om den keizer omtrent den toestand van Italië en de plannen, welke men der garibaldiaansche partij toedicht, eenige mededeelingcn te doeu. Het veelbesproken wetsontwerp ter beteugeling der rooverijen in de provinciën is thans na langdurige beraadslagingen door het italiaansch parlement mot 150 tegen 46 stemmen aangenomen. De uitslag der verkiezingen te Brugge, welken wij in de tweede editie van ons vorig nommer nog konden mededcelen en waarbij de liberale partij cene geduchte nederlaag leed, heeft in België een aller treurigstcn indruk gemaakt. Terwijl de liberale kandidaten, de heeren de Vrière, Dcvaux en tie Ridder 1131,1127 en 1122 stemmen verkregen, erlangden de klerikale kandi daten, de liceren Soenens, Visart en Declercq, 1247,1229 en 1200 stemmen. De belgische dagbladen bleven ver deeld omtrent het middel ter oplossing van de thans geboren krisis, waarbij het ministerie in de kamer slechts eene meerderheid van twee stemmen bezit. Sommigen verklaarden zich voor de aftreding van liet ministerie,

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2