MIDDELBURGSCHE COUR A N T. N°' 8. Donderdag 18G4. 14 Januarij. Editie •van woensdag avond 8 ure. Middelburg- 18 January. Tot de geruchten of onderstellingen waartoe de ver vanging ad interim van den heer van der Maesen de Sombreff door den heer Huyssen van Kattendijke al spoedig aanleiding gaf, behoorde dat laatstgenoemde weldra definitief met de portefeuille van buitcnlandsche zaken zou worden belast en als minister van marine door den kapitein-luitenant ter zee M. H. Jansen zou worden vervangen. Onwaarschijnlijk kon dit gerucht niemand voorkomen. De heer Jansen is in den laatsten tijd meermalen ge noemd, zoowel bij gelegenheid van vakatures in het ministerie als nog onlangs, omstreeks een haltjaar ge leden, toen er van de aftreding van den heer Huyssen van Kattendijke sprake was. De heer Jansen dit is van algemeene bekendheid is een kundig en flink zee-officier en bovendien een zeer wetenschappelijk man. We herinnerden ons hij die gelegenheid laat ons dit „en parenthèse" hier opteekenen wat de beroemde Maury in de jongste edities van zijn Sailing-directions van hem getuigt. „De heer Jansen zegt hij daarin ongeveer, wij hebben het boek niet bij de hand en kun nen dus niet letterlijk citeren de lieer Jansen is een der beste zee-officieren die ik heb leeren kennen. Het is te. betreuren dat bij de nederlandsclie marine alles bij ancienneteit gaat en wanneer ik er iets over te beslissen had, zou Jansen zeker admiraal (an amiral) zijn." De kennismaking tusschen de heeren Jansen en Maury schijnt te dagteekenen van de konferentie te Brussel, welke door eerstgenoemde als afgevaardigde van Neder land werd bijgewoond en later in Amerika is vernieuwd. Wat nu de reden is geweest dat de heer Jansen, die zoo dikwijls voor de betrekking van minister van marine is in aanmerking gekomen, daartoe nooit is benoemd, kunnen wij niet met zekerheid zeggen. Mogt een der bezwaren daartegen geweest zijn dat de heer Jansen tot de roorasch-katholieke kerk behoort, dan gelooven wij dat dit bezwaar thans minder dan ooit kan wegen, nu er juist naar een minister van die belijdenis schijnt gezocht, te worden. De aftreding van den lieer van der Maesen heeft toch in ons kabinet een leemte doen ontstaan, die in een land waar zoo als de heer Busken Huet dezer dagen teregt aanmerkte het eene zeer nationale vraag is „hoe staat het met uwe godsdienstige overtuiging?" zoo spoedig mogelijk schijnt te moeten aangevuld wór den. Het is immers steeds het gebruik en zoo lang de opheffing der departementen van eeredienst niet als geheel volbragt kan worden aangemerkt, is ten gunste daarvan welligt iets te zeggen dat in het ministerie één lid van de roomsch katholieke godsdienst wordt aangetroffen. De geruchten omtrent de benoeming van den heer Jansen tot minister van marine en de gelijktijdige opdragt van de administratie der zaken voor de roomsch katholieke eeredienst aan zijne zorgen, komen ons daarom voor geenszins van grond te zijn ontbloot. Het Provinciaal blad no. 1, bevat de mededeeling van den kommissaris deskonings in deze provincie aan bur gemeester en wethouders der verschillende gemeenten, dat over het dienstjaar 1864 op de grondbelasting de zelfde opcenten zullen worden geheven als over het dienst jaar 1863 heeft plaats gehad, met uitzondering echter dat ten behoeve van de provincie op de gebouwde en ongebouwde eigendommen 7 opcenten, en alsnu voor de gemeente Serooskerke (Walcheren), Stoppeldijk, Duiven- dijke, Groede en Kattendijke 15 opcenten op de ge bouwde en 10 op de ongebouwde eigendommen moeten worden geheven. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage eene opgave betrekkelijk den handel en de scheepvaart van Groot-Brittanje, gedurende de maand en de tien maan den, geëindigd den 31 oktober 1863. Bij koninklijk besluit van den 29 december 1863 no. 84, is op daartoe gedaan verzoek, vrijdom van briefport toegestaan, voor de korrespondentie welke wegens de aangelegenheden der tentoonstelling en wedstrijd van brandspuiten, brandblusch- en reddiugstoestcllen, die in de maand julij -a. s. van wege het alhier gevestigd depar tement der Nederlandsclie maatschappij tot bevordering van nijverheid in deze gemeente zal gehouden worden, tusschen het bestuur van dat departement ten eene, en de provinciale besturen, de gemeentebesturen, de kamers van koophandel en fabrieken en de besturen der verschil lende inrigtingen van nijverheid, ter andere zijde. De minister van binnenlantlsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten generaal in bet kiesdistrikt Almelo, welke moet plaats hebben ten gevolge van liet aannemen door den heer mi'. G. M. van der Linden van de betrekking van landsadvokaat, zal geschieden op dingsdag 26 januarij aanstaande, en dat, zoo eene herstemming noodig is, deze zal plaats hebben op dingsdag-9 febr narij daaraanvolgende. De generaal baron van der Duijn van Maasdam, bevel hebber der eerste militaire afdeeling, door Z. M. onzen koning naar Denemarken gezonden, om Z. M. koning Christiaan bij zijne troonsbeklimming van wege Neder land te komplimeiiteren, is uit Kopenhagen in de resi dentie aangekomen, en, na aan ons goevemement van den uitslag zijner zending verslag te hebben gedaan zaturdag weder naar zijne standplaats 's Ilertogenbosch teruggekeerd. Op de rivieren in Gelderland zit het ijs bijna'op alle plaatsen vast. Te Vreeswijk geschiedde dovertogt reeds maandag door voetgangers en rijtuigen. Te Nijmegen daarentegen was de rivier open en bijna zonder drijfijs. De kamer van koophandel te Gorinchem heeft een adres aan de tweede kamer der staten generaal gerigt, houdende adhaesie aan gelijk adres van de kamer van koophandel te Dordrecht, tegen de ontworpen zegelwet. Beitocmingcn en besluiten. rïddbroudknVergunning verleend aan jhr. mr. P. van der Maesen de Sombreff, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder-grootkruis der orde van den hei ligen Mauritius en Lazarus, hem door Z. M. deu koning van Italië geschonken. Kerk- en scltoolnieuws. Wegens het bedanken van de heer Gagnebin heeft de kerkeraad der waalsehe gemeente te Groningen op nieuw een drietal gemaakt, bestaande uit de heeren de Perrot, Moquette en Laatsman, predikanten te La Brévine (Neuf- chatel); Jutphaas en Haarlem. Gemengde berlgten. De voorstanders van het ijsvermaak zetten weder vro lijke gezigten,daar het wéérhetwelk gedurende een paar dagen de ijsbanen teisterde en met gelieele vernietiging scheen te bedreigen andermaal is veranderd; sedert gisteren althans heeft het flink gevroren, hetgeen aan de schaatsenrijders een nieuw genot, aan de tenten en uitstal lingen een ruim debiet belooft. In tegenstelling met de vorige week laat de gehalte van het ijs thans hier en daar nog al te wenschen over, hetgeen evenwel geen beletsel tot verplaatsing voor de liefhebbers is, blijkens de vele uitstapjes naar Vlissingen, Veere, Domburg, Westkapelle en de verschillende wateringen. Ook de vesten en binnen grachten dienen den schaatsenrijders öf tot uitspanning-, óf tot oefeningsplaatsde vesten vervangen zelfs voor een deel der alhier in garnizoen liggende militairen het exercitieplein, daar zij op schaatsen, onder kommando van een officier, verschillende manoeuvres uitvoeren. Tot heden zijn ons alhier nog geene ongelukken bekend. Alleen vernemen wij dat heden morgen een jongen onder de Langevijlcbrug door het ijs is gezakt, doch aan de spoedige hulp van een oppasser uit de infirmerie, Glad pootjes, het behoud van zijn leven te danken heeft. Zaturdag is te Goes eene ringrijderij met hindernissen op schaatsen gehouden. Het denkbeeld van een liefheb ber vond spoedig bij anderen bijval, zoo dat men in staat was uit de vrijwillig bijeen gebragte gelden eenige doel matige prijzen aan te koopen. Niettegenstaande de min der gunstige omstandigheid dat het dien dag dooide, waren met de kamprijders eene menigte toeschouwers op het bepaalde uur op de been. De baan, met vlaggen aan gewezen, was door een kring van nieuwsgierigen omgeven, kort bij bet eind van dezen hing op de gewone wijze een ring terwijl aan het eind eenige aan beide zijden glooi- jende ijsstukken als hindernis waren aangebragt; de kunst bestond dus daarin om den ring te steken, maar tevens met snelle vaart zich onmiddellijk tegen den ijs berg te doen opglijden om even snel af de dalen. Alles liep zonder meer letsel dan een nat pak af. 15 rijders namen deel, wier leeftijd van nagenoeg 70 tot 13 jaren uiteen liep; de winners waren de heeren Meulemeester, Rawondt, Massee, Verhagen, van Liere en Coppieters, De goede uitslag van dezen wedstrijd heeft reeds het verlangen opgewekt om, wanneer nog langer het ijs daarvoor mogt geschikt zijn, auderer behendigheid op schaatsen op de proef te stellen; voor zoover de Goessche courant bekend is heeft zich evenwel daarvoor nog geene kommissie ver- eenigd. Dat er in Engeland ook vele liefhebbers van schaatsenrijden worden gevonden en dat de vorst ook daar die liefhebberij thans in de hand werkt blijkt uit het volgende bevigt uit Londen: De vijvers in onze ver schillende parken zijn donderdag weder door duizende schaatsenrijders bezocht. In den voormiddag hing een zware mist over de hoofdstad, waardoor het verkeer vrij wat werd belemmerd. Later klaarde hij op en trok een ieder, die de koude niet schuwde, naar de parken, waar allerlei vermakelijkheden en kunsten, als glijden, schaat senrijden, quadrilles, enz. op het ijs werden uitgevoerd. Men berekent, dat op Longwater, in Kensington gardens, p. m. 2500, op de Royal Round Pond 2000, op de orna mental waters in Regents park 8000, in St. James park 20- «4 30.000, in Victoria park 12,000 personen zich zoo op als bij de vijvers hebben vermaakt. Het hof te Parijs vermaakte zich jl. zaturdag op den vijver in het bosch van Boulogne met schaatsen rijden. De keizerin ging allen voor en hield, niettegen staande zij herhaaldelijk viel, het langst vol. Vrijdag avond had op den vijver in den zoölogi- schen tuin te Brussel een zeldzaam feest plaats, waaraan de voornaamste ingezetenen en de beste schaatsenrijders deelnamen en hetwelk door uitermate zacht weder be gunstigd werd. Schilden, met gekleurde glazen versierd, verlichtten den omtrek van het meer, en duizende lan taarns, aan boomen opgehangen, nu eens verlicht door veelkleurige vlammen, dan weder door elektrisch licht, gaven aan dat gedeelte van het park een toovcrachtig en heerlijk aanzien. Vooral van de verschillende heuvels in den tuin was het gezigt prachtig, als men te midden der opeengepakte menigte de venetiaansclie lantaarns der schaatsenrijders, die den vijver in alle rigtingen doorkruisten, zag naderen en weder verdwijnen. De muziek van het 9e linie-regement verhoogde niet weinig het genot van een feest hetwelk tot eer van den ontwer per strekt. Een engelschman, de heer F. C. Annesley, trok onder de schaatsenrijders vooral de aandacht. Even bevallig als juist sprong hij al rijdende over drie bar rières van 60 duim hoogte en ongeveer 6 el van elkan der gelegen. Iedereen verwonderde zicli hierover en niet bet minst de vrouwelijke toeschouwers, die over de bevalligheid van den engelschen gentleman verrukt, waren, en op wier verzoek deze zijne gevaarlijke kunst stukken meermalen herhaalde. Het feest is volkomen geslaagd cn het verlangen naar een tweede van gelijken aard in den loop van dezen winter opgewekt. Tc Zaamslag is gisteren voor het eerst, eene weke- lijksche vlasmarkt gehouden, die tamelijk drukbezocht was. Nagenoeg al het ter markt gebragte vlas, omtrent 2500 steen, werd tot ferme prijzen, welke tusschen 44 X 51 stuivers varieerden, vlug verkocht. Den 29 februari) zal aan Rossini, te Parijs, bij ge legenheid van zijn 27en verjaardag, een prachtig feestwor-

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1