MIDDELRURGSCHE COUR A N T. N°' 7. Dingsda 1804. 12 Januarij. Editie van maandag avond 8 ure. AANBESTEDING. Op vrijdag den 22 januarij 1864, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring door den commis saris des konings iu tie provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, iu het 11e dislrict, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het leveren van 5780 stuks palen van rond eikenhout, lang 3.20 el, ten behoeve der werken tot verdediging des dijks van den Oud en Jong Breskens polder. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij- ving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het minis terie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provin ciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den water staat jhr. Ortt, te Middelburg, en bij den aspirant-inge nieur van Hooft', te Breskens. 's Gravenhage, 24 december 1863. Van wege den minster, De secretaris-generaal, J. SCHRODER. ISinncutanö, Middelburg 11 januarij. Het dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage vroeger het Nieuw dagblad van 's Gravenhage heeft een droevige en ontmoedigende taak te vervullenhet moet oproeijen tegen een stroom waardoor het telkens wordt terug gedreven en waarop het geen duim ver der komt. Tegen de nationale overtuiging worstelt het sedert eenige jaren vruchteloos. Als orgaan eener partij voor welke elk ministerie dat waren vooruitgang bevor deren wil, een doorn in het oog is, omdat daarvan sloo ping van misbruiken kan verwacht worden, kon het niet wel anders of de optreding van een ministerie Thorbecke moest voor het Dagblad een gruwel zijn, het noodlottigste wat het zich kon voorstellen. Alle middelen werden dan ook goed genoeg geoordeeld, niet alleen om de rigting van dit ministerie te bestrijden, maar ook om de goede trouw der personen, die er deel van uitmaken, in verden king te brengen. In den aanvang werd beproefd de han delingen der ministers bij de staten generaal in een valsch liebt te plaatsen, door wantrouwen te zaaijen en tegenwerking op te wekken. Nu die pogingen mislukt zijn, nu het kabinet hoe langer hoe meer bij de tweede kamer steun vindt en nu het zelfs van de eerste kamer die zich door vrijzinnige beginselen nooit heeft geken merkt menig gunstig votum beeft verworven, gaat het tot een andere taktiek over. Thans is niet alleen het ministerie, maar ook de tweede kamer anti-uationaal ge worden. Een maatregel dien de voorstanders der konstitutionele rigting nooit hebben geschroomd wordt thans door de partij van het Nieuw dagblad aan den koning voorge steld: de ontbinding van de tweede kamer. „Ontbind de tweede kamer der staten generaal!" roept het Dagblad in zijn nommer van 8 dezer uit. Welaan! dat is althans een opregte raad en nobele houding, zou men oppervlakkig beschouwd meenen. Het Dagblad wenscht dat de natie uitspraak doe Hoewel wij, die de overtuiging hebben dat de tweede kamer over het algemeen het gevoelen der natie uitdrukt, in een derge. lijken maatregel volstrekt geen heil zien, zouden wij toch het voorstel daartoe van die zijde, zonder reserve gesteld, niet anders dan edelmoedig kunnen noemen. Maar de„ zoo evengenoeinde raad staat niet op zich zeivenhij gaat gepaard met een anderen, met dezende koning moet zich in den strijd der verkiezingen mengen. Hij moet tot zijn volk het woord voeren en zijn verlan gen uiten dat geen kiezer^ich van stemming onthoude opdat hij zou weten, duidelijk en klaar, icelke rigting de meerderheid verlangt dat aan 's rijks bestuur gegeven worde. Dat „welke rigting verlangd'wordt" en dat welke kursief gedruktdoet ons zien dat er strijd is tusschen rigtingen waarin de natie moet beslissen. Laat ons dus nagaan wat die uitdrukking beteekent. Zal de natie te beslissen hebben tusschen de rigting van de regering en de vertegenwoordiging aan de eene, de partij van het Dagblad aan de andere zijde? Niemand kan zulk eene vermetelheid zelfs bij het Dagblad vermoe den. Niemand kan onderstellen dat de gewone scherpzin nigheid der redaktie tot zulk een graad van waanzin is overgeslagen. Er blijft hier dus niets over dan te denken aan het middel reeds zoo dikwijls beproefd: den koning van het ministerie te scheiden, de natie in den waan te brengen dat er verschil bestaat tusschen den koning en het ministerie, dat de ministers niet zijn de mannen van 's konings keuze, dat vooral de heer Thorbecke den koning in den weg staat. Dit argument, zoo vaak te vergeefs gebezigd, verdient ook thans slechts met een minachtend schouderophalen te worden bejegend. Waarom heeft dan de koning deze ministers benoemd? Is hij niet elk oogenblik bij magte zich andere raadslieden te kiezen? Waarom ontving de heer Thorbecke nog onlangs het grootkruis der orde van den Nederlandschen leeuw? Dit zijn vragen Avaarvan zelfs voor hem die zich het minst met politiek bezig houdt de beantwoording gemakkelijk moet vallen. Maar laat ons voor het oogenblik dit argument eens ter zijde stellen. Laat ons eens zien Avat er gebeuren zou als de Avenscli van het Dagblad verwezenlijkt Averd en de koning het Avoord tot de natie rigtte met het oog op de verkiezingen. Bij eene arerkiezing, welke ook dit Aveet ieder is elk kiezer niet beooegd maar verpligt zijn stem uit te brengen. Zijn er nu nalatigen die zich aan de Avet onttrekken, dan is het niet denkbaar dat 's konings stem ook deze bereiken zou. De herinnering des konings: „kiezers, doe uw pligt!" zou dus eene geheel overtollige Avezen. Maar buitendien eene dergelijke herinnering zou slechts ver- Avarring te Aveeg brengen. Zij zou zóó buitengeAvoon zijn, zóó zeer afwijkend van alle konstitutionele vormen, zóó veel te gissen geven, zóó veel onzekerheid te Aveeg bren gen, dat de koning in dit geval Avel genoodzaakt zijn zou zich nader te verklaren en niet alleen te zeggen „ik Avensch dat ge kiest" maar „ik Avensch dat ge in dien zin kiest, ik Avensch dat ge alleen op mannen van die rigting UAve stem uitbrengt". Mogt dit soms de bedoeling van het Dagblad zijn en het is niet Avel mogelijk in zijne Avoorden eene andere bedoeling te vinden dan toont het den vorst schro melijk te miskennen, Aviens regten het telkens den schijn aanneemt te verdedigen, dan toont het een grondAvet te Avillen vertrapt zien op Avelkcr handhaving het dagelijks voonvendt prijs te stellen. Nooit heeft een telg uit het huis van Oranje onze Avet- tige vrijheden geschonden. Dit van Willem III te ver- Avachten die niet alleen gezAvoren heeft onze Avetten te zullen handhaven en onze regten en vrijheden te Avillen beschermen, maar ook getoond heeft dit met onkreukbare trouw te doen drukt eene gezindheid uit waarvan de kAvalifikatie niet onder ons bereik valt. Het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage het doet ons leed andermaal over dat blad te moeten spreken, maar de noodzakelijkheid dringt er ons toe kondigde bij gelegenheid van zijne gedaantevenvisseling met niet Aveinig ophef aan, dat onder de verbeteringen die het zou invoeren ook behoorde het opnemen van korrespondentie-artikelen uit het binnenland. Hoe het nu met die korrespondenties uit andere plaat sen gesteld is, zullen we niet onderzoeken, maar in het nommer van 5 dezer vinden we een berigt uit Middel burg, dat voor het gehalte der korrespondenten van het Dagblad al zeer ongunstig getuigt. Van dat berigt bevat elke volzin-eene onwaarheid, en daar de zaak, Avelke daar met onbegrijpelijke ligtvaardigheid en onkunde behan deld Avordt, voor onze gemeente van het grootste gewigt is, mogen wij het berigt niet onopgemerkt laten voorbij gaan. Het luidt, van drukfouten gezuiverd, aldus: „Met de spoonveg-Averken in Zeeland ziet het er aller treurigst uit. Eene maand geleden is die Aveg Avel is waar hier rond de stad afgebakend, doch de ingenieurs zijn Aveder vertrokken, niets achterlatende dan eenige palen, die, naar men verzekert, binnen kort Aveder zullen ver- dAvijnen, daar men bij den aanleg niet gedacht heeft aan het kanaal door Walcheren, dat zooAvel uit een rijks als plaatselijk belang van dien weg onafscheidbaar mag genoemd Avorden. De hoop die men, in verband met 's ministers bezoek aan Zeeland, koesterde namelijk spoe dig de afdamming van het Sloe beslist te zullen zien, met de verAvezenlijking van het havenkanaal door Walcheren, Avaarvoor Middelburg een zóó groot geldelijk aanbod aan het rijk gedaan heeft, verflaainvt allengskens, daar inen van eene opneming enz. dier plannen door den Avaterstaat of de kommissie der staatsspoonvegen niet het minste bespeurt." Wij teekenen naar aanleiding hiervan aan Op den eersten a'olzin.Dat het vooruitzigt op het tot stand komen der spoorwegwerken nooit zoo gunstig is geweest als thans, hetgeen Avij in de laatste dagen bij herhaling hebben doen opmerken. Op den tAA'eeden volzin. Dat de beide ingenieurs, met deAverkzaamheden voor den spoonyegbelast, voortdurend hier gevestigd zijn en dat de Aveg alleen zoo ver is uit gebakend als de aan te wijzen rigting aran het kanaal daarop van geen invloed kan zijn. Op den derden Arolzin. Dat de hoop op eene afdamming van het Sloe en het graven van een kanaal levendiger is dan ooit, nu men met zekerheid Aveet dat alleen op inlich tingen van den Avaterstaat gewacht wordt om den minister van binnenlandsche zaken een beslissing te kunnen doen nemen, en eindelijk dat de kommissie voor de staats spoonvegen sedert augustus 1863 is opgeheven. De Kamper courant deelt mede dat de heer Stieltjes zich, bij de aanstaande a'erkiezing voor een lid van de tAveede kamerin het kicsdistrikt Almelo kandidaat zal stellen. Voor Nijmegen en Arnhem waren de rivieren den 8 dezer vol drijfijs. Te Vreeswijk AA-as de Lek digt. In den IJssel zat het ijs a'ast van de spoorwegbrug tot aan den Kop; lager Avas het open Avater. Benoemingen en besluiten. leger. Benoemd bij het personeel van de militaire veterinaire dienst, tot paardenarts 2e klasse, naar ouder dom van rang, bij bet 3e regement dragonders, de paar denarts 3e klasse J. Mars van het korpshij het regement veld-artillerie de paardenarts 3e klasse W. F. Schroder, van het korps. kantongeregten. Herbenoemd tot kantonregter alhier jhr. mr. L. W. A. Schuurbeque Boeije. notarissen. Benoemd tot notaris binnen liet arrondis sement Middelburg, standplaats de gemeente Oostburg, de heer C. Ie Nobel, kandidaat-notaris aldaar. Koloniën. De beide overland-mails, den 15 en 30 november van Batavia afgezonden, zijn thans aangekomen. De berig- ten geven blijken dat er bijna alom rust heerscht maar tevens dat de handel voortdurend in een gedrukten toe stand verkeert. De klagten OA'er de niemve suikerrege ling houden nog niet op. Voor de fabriekanten schijnt zij niet voordeelig te wezen,maar daar volgt nog geenszins uit dat zij niet bevorderlijk is aan het algemeen belang. De herstelling van Nederlands onafhankelijkheid is den 15 november te Batavia in de kerken herdacht en den 17 gevierd door een gala-diner in het goeA-ernements hotel. De Javabode verheugt, zich zeer over het besluit tot oprigting van kamers van koophandel te Batavia, Sama-

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1