duitcnlanö ger8chool met een rijks-subsidie en dat wanneer die school met 1 september gereed is, zij tevens zal dienen tot. voorbereidende school voor polytechnische akademie (Amst. cour.) Het ontwerp van wet op de personele belasting, dezer dagen op nieuw bij de tweede kamer ingezonden, ver schilt, naar men verneemt, in vele opzigten van dat, hetwelk in de vorige zitting werd ingediend. Aan vele bezwaren van verschillende kanten geopperd, is te gemoet gekomen; bovenal aan het hoofdbezwaar: het loslaten van de twee grondslagen der dienstboden en paarden. Deze grondslagen zijn thans met gewijzigde inrigting behouden Daarentegen zullen de gemeenten thans op eene andere wijze worden in staat gesteld om akcijnsen, vooral op eerste levensbehoeften af te schaffen. Het rijk zal indien wij wel onderrigt zijn zijn 20 opcenten laten varen, terwijl aan de gemeenten zal wor den toegestaan, 50 opcenten op het personeel te heffen. Het verlies dat daardoor het rijk zal lijden, zou worden teruggevonden in eenige verhooging van sommige grond slagen. Dat is mogelijk deels door de afschaffing van den akcijn8 op de brandstoffen, waardoor ook de meer gegoede klassen belangrijk zullen worden ontheven; en deels door eene betere verdeeling van de personele belas ting onder de onderscheidene klassen der maatschappij. Uit Docsborgh schrijft men ons van 3 dezer: „Bladen van allerlei kleur hebben een berigt uit deze plaats op- en overgenomen, volgens hetwelk de arrondis- sements regtbank te Docsborgh een vonnis zon gewezen hebben dat voor de gemeentebesturen, heet het, van groot belang is. Het zij mij vergund u te doen opmerken dat de regtbank te Doesborgli niet bestaat en zelfs, naar ik meen, volgens het nieuwe lang verwachte organisatie plan, geen bestaan zal krijgen. Misschien zou er dan eene rede kunnen opgegeven worden voor het scheppen van zulk een ligchnnmdoor het lang nadenken, want men heeft waarlijk den tijd gehad om dit te doen, konden en kelen waarlijk wel eens in den waan komen dat iets, wat zoo lang ontworpen was, reeds in werkelijkheid bestond. „Wij behooren onder het ressort der regtbank Zutphen, en voor deze is het proces door u en anderen vermeld, dan ook gevoerd. Of evenwel die uitspraak wel van zoo veel belang is voor gemeentebesturen, betwijfel ik zeer, omdat ik overtuigd ben dat zij door bet provinciaal ge- regtshof van Gelderland zal vernietigd worden. „Onze gemeente had geprotesteerd tegen eene aange kondigde verkooping, op grond dat zij regt had op een paar perceelen, die de verkooper naar zij beweerde slechts van haar in bruikleen had. De verkooper vordert nu o. a. van de regtbank de nietig-verklaring van dat protest. Deze zegt in haar vonnis, dat onze gemeente haar regt niet voldoende heeft bewezen, welk bewijs zij volgens den geest van art. 1902 burgerlijk wetboek (niet 1202, zoo als alle bladen hebben) niet ten onregte aan haar had opgelegd. Maar had zij op die wijze deze zaak bij eind vonnis moeten uitmaken. Of had zij o. a. volgens art. 46 wetboek van burgerlijke regtsvordering, bij interlocutoir onnis, onze gemeente moeten bevelen haar goed regt want dit heeft zij, naar wij gelooven) te bewijzen Wij meenen het laatste en het doet ons daarom groot genoe gen dat in eene der laatste raadszittingen dan ook beslo- is om te appelleren." Volgens een berigt van Zr. Ms. konsul te Singapore, is aldaar door de regering een verbod uitgevaardigd van uitvoer van wapenen en ammunitie, behalve voor zoover zij bestemd zijn voor den keizer van China of zijne man darijnen. Staots-courant.) Benoemingen en besluiten. ministeriöle departementen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan jhr. mr. P. van der Maesen de Som- breff, uit zijne betrekking van minister van buitenland- sche zaken, met dankzegging voor de gewigtige door hem den lande bewezen diensten; en het beheer van het departement van buitenlandsche zaken, ad interim, opge- drageu aan den heer V. J. C. ridder Huyssen van Kat- tendijke, minister van marine. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer J. A. Beijerinck, hoofdingenieur van den waterstaat in de provincie Zuid-Holland, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van St. Mauritius en Lazarus, hem door Z. M. den koning van Italië geschonken. Geagreëerd de opklimming tot jougsten komraandeur der duitsche orde Balye van Utrecht, van den heer J. A. baron van Ittersum, thans eerste kapittel-ridder der orde. marine. Bevorderd tot len luitenant-kwartiermeester bij het korps mariniers, de 2e luitenant-kwartiermeester D. A. C. Ebell. vjsscherijen. Eervol ontslag verleend aan mr. Iv. Wagfcho, uit zijne betrekking van lid en voorzitter van het bestuur der visscherijen op de Schelde enZeeuwsche stroomen, onder dankbetuiging voor de in die betrekking aan den lande bewezen diensten. Benoemd tot voorzitter bij gemeld bestuur de heer C. J. de Yulder van Noorden, thans lid en onder-voor zitter, en tot lid en onder-voorzitter mr. T. A. Wagtho, advokaat en notaris te Tholen. Marine en leger. De overgang van soldaten van het wapen der infanterie van het leger hier te lande bij dat in Oost-Indië, is, ten gevolge van nadere bevelen van het departement van oorlog, van den 1 dezer inaand af weder geopend, en even als vroeger onder genot der daaraan verbonden gra- tifikatie van f 120. Bij het in dit jaar naar Oost-Indië uit te zenden aantal van 140 kavaleristen, zullen o. a. inge deeld worden een zestal onderofficieren, die de noodige kennis van administratie en verdere geschiktheid voor de betrekking van opperwachtmeester bezitteneen zes tal jeugdige korporaals, die eene goede hand schrijven en beloven goede fouriers te zullen wordeneen zestal trompetters, zooveel mogelijk tevens geschikt om bij de regements-muziek te worden gebezigd; drie hoefsmeden of geschikte kavaleristen, die het hoefsmids-ambacht genoegzaam verstaan, om als zoodanig te kunnen optreden, en eenige kavaleristen, die vóór of gedurende hunne militaire dienst het ambacht van zadelmaker hebben uit geoefend. Gemengde foerfgfen. Allerwege schijnen de middelen van gemeenschap te water gestremd. Tegenover het ongerief, hierdoor ver oorzaakt, staat evenwel het door velen zoo gezocht ijsver maak. Jammer maar dat met dit vermaak ook nu weder, even als altijd, vele ongelukken gepaard gaan. Naauwc- lijks toch was het water in verschillende plaatsen digt gevroren, of men hoorde van personen die hun leven verloren, of op een of andere wijze eenig ongeluk had den bekomen. Dat men zich, vooral in Friesland, hierdoor niet laat afschrikken blijkt uit de Leeuwarder courant, waarin niet minder dan 19 hardrijderijen op schaatsen door mannen en vrouwen worden aangekon digd, waarvoor prijzen en premiën tot een bedrag van ongeveer f2000 worden toegekend. Te Leeuwarden ziet men eene gekostumeerde hardrijderij op schaatsen te gemoet. Men schrijft uit Zwolle dat de predikant van Rijn zou getracht hebben een der bewaarders van de gevan genis aldaar door beloften over te halen in het geheim brieven voor hem weg te brengen aan een opgegeven i adres. De bewaarder heeft dit echter strijdig met zijn pligt geacht. Bij Bacon en comp. te Londen is eene kaart van Noord-Amerika verschenen, waarop met verschillende kleuren de vorderingen der bondslegers en de verande ring van grondgebied der strijdende partijen aldus wor den aangewezen: Gebied, waarop de gekonfedereerden in het jaar 1861 aanspraak maakten (alle slaven-staten, behalve Delaware)1.222.385 vierk. mijlen, vrije bevol king 8.398.456, slavenbevolking 3.949.620. Gebied, het welk de gekonfedereerden in het jaar 1861 met troepen bezetten: 814.422 vierk. mijlen, vrijen 6.473.413, slaven 3.592.432. Gebied, waaruit de troepen der zuidelijken verdreven werden: 302.000 vierk. mijlen,vrijen3.208.294, slaven 1.510.282. In december 1863 bleef dus onder de heer schappij der gekonfedereerden een gebied van 512.422 vierk. mijlen met eene bevolking van 3.265.120 vrijen en 2.439.275 slaven. Te Amsterdam beeft men een begin van uitvoering gegeven aan een plan tot oprigting van een leeskabinet op uitgebreide schaal. Volgens de Amsterdamsche cou rant heeft de voorloopige kommissie bij het ontwerpen van haar plan vermoedelijk het rotterdamscheleeskabinet voor oogen gehad. De onderwijzers te Schiedam en omstreken hebben den herbenoemden schoolopziener, den heer S. Gille He ringa, een zilveren theeservies aangeboden als blijk van hulde voor de wijze, waarop hij de zaak van 't onderwijs en der onderwijzers behartigt. Eene boerderij in het Haarlemmermeer van 74 bun ders van den heer Lammers te 's Hage werd in 1854 ver kocht voor f 21,000, in 1861 voor f 35,000. in dat zelfde jaar nogmaals verkocht, toen er eene woning op was ge bouwd voor f 48,500 en dezer dagen voor f 90,000. Eene dochter van Alexandre Dumas procedeert thans in hooger beroep tot echtscheiding van haren man, den heer Olympe Petel. Het blijkt dat verschil van karakter de eenige oorzaak is, welke haar van de regt bank het verbreken van haar huwelijk doet eischen. Vol gens haar maakt dat verschil van karakter de samenle ving met haren echtgenoot onmogelijk; volgens hem zou zij slechts een weinig toegevender behoèven te zijn om alsnog zeer gelukkig met haar te kunnen leven. Naar alle waarschijnlijkheid zal haar eisch ook in hooger beroep verworpen worden, daar de regtbank het beweerde gemis van kleine attenties van de zijde des heeren Petel en eene enkele driftige bui waaraan hij zich zou schuldig gemaakt hebben, niet als reden tot echtscheiding heeft willeu beschouwen. Reeds sedert eenige maanden schijnt er tussehen het parket en de balie bij de regtbank te Ajaccio eene zeer weinig vrienuschappelijke verhouding te bestaan. Eenigeu tijd geleden is daarvan weder blijk gegeven. De advokaat Versini, die als verdediger was opgetreden van een beklaagde op de zitting voor korrektionele zaken had zijne dupliek aangevangen met de woorden: „de majestueuse repliek van den heer prokureur des keizers zal, naar ik vertrouw, op de regtbank niet veel indruk gemaakt hebbenwaarop de prokureur des keizers hem in de rede viel met de woorden: „Maar dat is eene onbe schaamdheid!" De heer Versini vroeg onmiddellijk aan de regtbank daarvan akte even als de deken der orde, die op de teregtzitting tegenwoordig was. De raad van orde en discipline heeft daarop aan den prokureur des kei zers, den prokureur-generaal en den minister van justi tie een protest ingeleverd, waarbij verklaard wordt: Aangezien de door mr. Versini gebezigde woorden niet beschouwd kunnen worden als eene beleediging voor de ministratuur. Art. 1. „dat de woorden „maar dat is eene onbeschaamdheid" door den heer prokureur des keizers tegen mr. Versini gerigt, eene schending daarstellen van de regten der verdediging, van de waardigheid der geheele orde en van de eer der balie. Art. 2. De raad protesteert tegen dergelijke beleedigende uitdrukkingen, welke nimmer moesten gerigt worden tot een advokaat op de openbare zitting." Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 3 dezer: J. C. van Steenhuijsen, jm. 23 j. met D. Baak, jd. 22 jaren. (Van 26 dec. 1863 tot 2 januarij 1864.) Vltssingen. Bevallen: A.vanLoo, geb. van Alphen,d. J.C. Vernieuwe, geb. de Coninck, z. M. J. Smits, geb. van Yzerloo, z. P.de Weerd, geb. Smitman, z. J.Dorlijn, geb. van Hoek, z. J. Nieuwenhuizen, geb. Vermeeren, z. W. J. Melse, geb. Baljeu, z. P. A. Sleijter, geb. Dezeure, d. W, Scherer, geb. Dommisse, z. OverledenM. E. Kroon, d. 14 m. M. J. van Hooff, d. 20 m. W. C. H. G. Willems, z. 10 d. G. A. J. Dommisse, d. 3 j. J. Kamermans, man van C. A.Monnier, 82 j. Goes. Gehuwd: W. van den Berge, jm. 28 j. met L. van der Bliek, jd. 22 j. BevallenM. Pieper, geb. Bras, d. Ij. C. van der Kloos ter, geb. Kcster, z. J. van Maldegem, geb. Wagenaar, z. E. Jacobs, geb. Dirkse, d. J. T. van Loo, geb. van den Ende, d. D. Kuzee, geb. Verheule, d. OverledenA. Bak, z. 5 d. L. Molhoek, z. 3 m. J. A. Harinck, man van H. C. Anspach, 49 j. D. Snoodijk, wed. van C. Fortuyn, 69 j. (te Colijnsplaat.) Zierikzee. Gehuwd: J. M. Gasille, jm. 33 j. met H. J. de Looze, jd. 23 j. Bevallen. J. W. Schoenmaker, geb. Alburg, z. N. van den Houten, geb. Krabbe, d. M. Sies, geb. Baljé, d. Overleden: F. Schultz, vrouw van A.M.v.Donge,54j. M. Pulsken, jm. 23 j. J. Kramer, z. 6 m. D. Steinbuch, man van C. J. L. Schallig, 34 j. F. de Looze, jm. 54 j. L. Bal, z. 14 uren. J. Kooijmau, man van J. C. van Oorschot, 32 j. J. H. Ochtman, man van A. A. Borrendamme, 46 j. C. van Popering, z. 7 m. Thermometerstand. 6 jan. 'sav. 11 u. 22 gr. 7 's morg. 7 u. IS 's midd. 1 u. 29 gr. 's av. 11 u. 22 gr. 8 'smorg. 7u.20 'smidd. lu.28gr. Overligt van 1863. V. In het begin van augustus werd vrij onverwachts het gerucht door Europa verspreid dat de keizer van Oosten rijk,Frans Jozef, de onoplosbare kwestie van den duitschen bond met zijne medeleden wenschte te bespreken. Vol gens sommigen was dit slechts een voorwendsel om aan Europa te kunnen toonen dat hij en niet de koning van Pruissen de eerste plaats in Duitschland innam volgens anderen was het vorstenkongrea te Frankfort, hetwelk op 15 augustus geopend werd, door Oostenrijk bijeen geroepen om zich eenige hondgenooten tegen Italië te verzekeren. Men beweerde ook, wat het eerst genoemde betreft, dat dit minder moest strekken om den persoon des keizers in al den luister zijner magt en invloed te doen schitteren dan wel om de aureool der dynastie eenigen meerderen glans te doen verwerven.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2