MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N- 158. Donderdag 18G3. 31 December. <w:w Editie van woensdag avond 8 ure. HERBESTEDING. Gegadigden worden verwittigd, dat de besteding van het herstel der haven aan den ZunJkraaijertpoJder, gemeente 's Heer A endskerke, t«-n gevolge van te hooge aanne mingsom wordt afgekeurd. Eene herbesteding van dat werk is bepaald op vrijdag den 8 januarij 1884, des voor middags ten 10 ure, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg. Deze herbesteding geschiedt bij enkele inschrijving, met wijziging in zooverre an 15 van bestek no. 1 G9, goedge keurd den 11 november 1803. wordende tevens bekend gemaakt dat voor de uitvoering van het werk, in plaats van de bij art. 7 gestelde twee maanden, vier maanden tijds na de schriftelijke lastgeving tot aanvang wordt gelaten. De kosten «Ier eerste bestelling komen mede ten laste ▼an den aannemer. Nadere inlichtingen zijn te bekomen aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat jhr. Ortt, te Middel burg, en bij den ingenieur Bleckmann, te Goes, 's Gravenhage, 14 december 1863. Van wege den minister, De secretaris-generaal, J SCHRöDER. BINNENLAND. Middelburg 30 december. De eerste kamer heeft gisteren de begrooting voor buiten - landsche zaken met 19 tegen 14 stemmen verworpen. Daarna is die voor de roomsch katholieke eeredienst met 29 tegen 4 stemmen aangenomen, die voor justitie zonder hoofdelijke o nvraag goedgekeurd, die voor hervormde eeredienst met 28 tegen 5 stemmen aangenomen. Heden is de begrooting voor binnenlandsche zaken met algeineene stemmen aangenomen, even als die voor tie spoorwegen, dienst 1861. die voor marine en tie wet op de middelen. De behandeling tier overige hoofdstukken van de staatsbegrooting wordt heden avond voortgezet. De heer van derMaesen de Sombreff heeft gedurende den korten tijd «lat hij in het kabinet zitting hatl, menig tnoei- jelijk vraagstuk te beslissen gehad. Blijken van grove tl wa ling of onkunde heeft deze minister wiens houding wij overigens.niet in alle opzigten zouden willen verdedigen daarbij, naar onze overtuiging, niet aan den dag gelegd. Dat hij Nederlands belangen heeft veronachtzaamd isdoor niemand voldoende aangetoond, veel minder tl at hij tlie zou hebben benadeeld. Maar toch heeft hij in de oogen der eerste kamer geen genade gevonden. Voorstellen waaraan vroeger de kamer hare goedkeuring heeft gehecht, worden hem thans als vergrijpen aangerekend en liet goetle wat hij verrigt heeft wordt door velen geheel uit betoog verloren. Tegen zulk een parti pris moest hel den minister moeijelijk vallen zich te verdedigen. Of hij er in geslaagd is dit met waardigheid te doen. zal eerst binnen het bereik onzer be oordeeling vallen wanneer zijne gisteren gehoudene rede in het Bijblad is afgedrukt. Het resume, 't welk onze verslagge ver ons toezond en op tie volgende bladzijde is opgenomen, geeft echter allezins grond om zulks te vermoeden, lnius- schen doet 't ons genoegen dat hij ook in den heer Cremers een billijken verdediger heeft gevonden. Over de meer ver wijderde gevolgen die tie verwerping van de begrooting voor buitenl. zaken hebben kan zou elk oordeel thans voorbarig zijn een onmiddellijk gevolg is echter geweest dat tie minis ter zoo als een telegram ons heden meldt gisteren avond aan den koning zijn verzoek om om slag heeft aange boden. Daar er geen twijfel bestaat of dit zal worden aan genomen, hopen wij dat men in zijn opvolger bij tie zelfde vrijzinnige heginselen. ook de zelfde onafhankelijkheid van karakier zal aantreffen waarvan de heer van der Maesen meermalen blijk heeft gegeven. Het wetsontwerp tot afschaffing van den akcijns op den turf en tie sieer.kolen en dat tot verliooging van den akcijns op het gedistilleerd, hebben in de afdeelingen der eerste kamer natuurlijk lot uiteenloopentje beschouwingen aan leiding gegeten. De bedenkingen der tegenstanders kwa men, zooals te verwachten was, hoofdzakelijk hierop neder, dat de nijverheid door tie onderstelde voordeden van tie afschaffing van den akcijns op de brandstoffen niet zou worden gebaat en dat de gemeenten er door in verlegenheid zouden gebragt worden. Hoewel wij de verdere argumen ten door de bestrijders aangevoerd niet afzonderlijk kun nen resumeren is er toch een onder, 't welk al te kurieus is otn met stilzwijgen te worden voorbijgegaan. Eenige leden waren namelijk beducht dat het veibruik van gedistilleerd door tien verhoogden akcijns niet zul afnemen. waarvan het gevolg zou wezen dat tie verbruikers nog meer daaraan verkwisten zullen en hunne buisgezinnen daardoor te meer te g'onde zullen gerigt worden Zouden tlie leden dit is een vraag tlie onwillekeurig bij menigeen oprijst dan van oordeel zijn dat liet in het belang van de maatschappij is de jeneter zoo goedkoop mogelijk te maken, opdat men daarvan veel zou kunnen gebruiken zonder zich belangrijke geldelijke opofferingen te getroosten? In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad alhier waarvan wij het verslag op de volgende bladzijde mededeelen is mcdedeeling gedaan van eene missive van tien minister van binnen andsche zaken, waarin zijne excel lentie verklaart genoegen te nemen met de door tien raad gedane t oorsteilen tot vestiging eener rijks hoogere burger school met 5jarigen kursus alhier. Daar tie minister een dadelijken aanvang van de voorbereidende werkzaamheden wen.-chelijk acht, is den gemeentebouwmeester reeds last gpgeven tot het opmaken van een bestek en begrooting. ten eintle deze aan zijne excellentie, volgens zijn verlangen, zoo spoedig mogelijk toe te zenden. Omtrent de werkzaamheden aan het kanaal van Zuid- Beveland wordt ons het volgende gemeld: „Aan de beide eindpunten is liet heijen voor tie funde ring der schutsluizen, ofschoon dit, volgens het bestek, met 1 september II. hatl moeten voltooid zijn. nog steeds de hoofdbezigheid en zal dit nog geruimen tijd blijven. „Een groote massa bazalt- en andere steenen zijn ergedu rende tien zomer voor de te bouwen sluismuren aangebragt en dagelijks komen er nog schepen met materialen aan. „Het getal werkmenschen is te Hansweert en te Wemel- dingen niet zeer groot, en waar tie minister van binnen- landsche zaken, die gedurig rapporten van het werk ont vangt. bij het behandelen zijner begroot ing, op de gevraagde inlichtingen van den heer van Heemstra, alleenlijk kon zeggen dat het werk „vooruitging", tiaar wil ik mij ook van eenig oordeel daaromtrent onthouden. Uit mijne van tijd tot tijd gezondene en andere nopens tien voortgang dier werken verspreide herigten. is het zeer verklaarbaar dat velen nog onbevredigd blijven vragenwanneer zal het werk volloon! zijn „Het plan tot het bouwen eener bijsluis te Hansweert zal zijne ver\ tilling erlangen. De meeste, zoo niet alle, daarin rallende grontlen e» gebouwen zijn gekocht, andere reeds overgedragen en betaald. „Vroeger schreel ik u, dat het maken der havendatninen en buitenhaven, aan den zuidelijken mond van het kanaal, dit jaar waarschijnlijk geen aanvang meer zou nemen, het geen bevestigd is. Thans zijn daarvoor materialen gelost en in het aanstaande jaar ziet men den aanvang daarvan spoedig te gemoet. „De grav ing tusschen Vlake en den kruiningschen zand dijk gaat goed «ooruit, zoo ook het baggeren tusschen den postweg en Vlake. „Voeg bij hef maken dpr opgenoemde werken, die in het volgende jaar óf voortgezet, öf aangevangen moeten wor den. den ondeibouw van drie bruggen over het kanaal, waarvan er r.og twee besteed moeten worden; de werk zaamheden aan tien s> oorweg en de waarschijnlijke bedij king der schorren van Valkenisse. gemeente Waarde, en gij zult mij toestemmen dat er in 186b hij eenig" energie, eene ongekende drukte op Zuid Beveland heerschen kan." Op eene vergadering van kiezers van Eindhoven en om- liggende dorpen, op 22 dezer gehouden, is als kandidaat gesteld voor het lidmaatschap der tweede kamer, ter vervan ging van wijlen den heer Meylink. de heer uit. P. J. A. Suntz, griffier bij de regtbank te Eindhoven. De oost-indische mailboot, die dezer dagen in Egypte verwacht werd, is nabij Aden gestrand. De reizigers, brief pakketten en verdeie goederen zijn echter gereden den27 dezer in goeden staat ie Suez aangekomen. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer J. Israels, kunstschilder te Amsterdam; tot het dragen der onderscheidingsteekenen van ridder der Leopoldsorde, hem door Z. M. den koning der belgen geschonkenen aan den heer A. F. Ins:nger, te Amsterdam, tot het aannempn en dragen der onderseheidingsteekenen van ridder der Dane- brogsorde, hem door Z. M. den koning van Denemarken gesehonken. EKHETEEKENEN. Verleend de gouden medalje, inge steld bij het koninklijk besluit van 21 januarij 1841. no. 22, aan C. S. Uuldwtn, kapitein-luitenant, koimnamlant van het oorlogsstoom.-chip der Veieenigde Staten van Amerika van der Bilt, wegens het redden van het nederlandsche vaartuig Jnhanna Elisabeth, dat den 31 augustus jl. op zee in hoogen nood verkeerde. spoorwegen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den algeuieetien opziener op het stoomwezen der spoorweg diensten inet den personelen titel van algemeenen inspek- teur van het materieel der spoorwegdiensten C. E. Bernet; en tot algemeen opziener op het stoomwezen der spoorweg diensten benoemd C. ll.Schanze. bouw- en werktuigkun dige der 2e klasse bij den aanleg van staatsspoorwegen. Marine en leger. Zr. Ms, korvet Prins Maurits der Nederlanden, jl. maandag in de verwachting van een gunstigen wind van de reeile van Neuzen voor Vlissingen ten anker gekomen, is gisteren uit hoofde van de weersverandering weder der waarts vertrokken. Gemengde berigtcn. Aanstaanden maandag zal ten hove een groot bal wor den gegeven, waartoe omtrent 600 invitatiekaarten zijn. uitgegeven. Uit Brescia wordt gemeld, dat in de geweerfabrieken aldaar, ten gevol.e van orders uit Turijn ontvangen, met buitengewonen spoed aan eene groote hoeveelheid geweer- loopen en bajonetten gewerkt wordt, die niet van ijzer.maar volgens de uitvinding v an een piemonteesch officier der genie van staal vervaardigd worden. Het feest dat dezer dagen door den hertog de Monchy op zijn kasieel werd gegeven, heeft, volgens herigt uit Parijs, niet minder dan 80.000 franks gekost. De weelde, welke daarbij heersclite, was dan ook onbeschrijfelijk. Bij het binnentreden ontving iedere dame een bloemruiker en een wit satijnen waaijer, waarop het programma der voor stelling was gedrukt. Men kan zich dat trouwens veroor loven. wanneer men even als de hertog 22 jaren oud is en een jaarlijksch inkomen van drie millioenen heeft. De zachtheid van het weder is ook in Engeland bui tengewoon. Op vele plaatsen zijn bloemen en andere ge wassen zoo ver ontwikkeld als gemeenlijk in april het geval is. Sommige tuinlieden hebben in de vorige week zelfs verscheidene potten met aardbeziën naar de londensche markt gezonden. Men verneemt dat (ie minister van binnenlandsche zaken zich door eene kommissie van drie deskundigen heeft laten voorlichten omtrent de inrigting van het Paleis voor volksvlijt te Amsterdam, en omtrent het gebruik, dat van de lokalen in «Int gebouw van regeringswege zoude kunnen worden gemaakt. Door de overijsselsche Vereeniging tot ontwikkeling van provinciale welvaart worden ernstig jiogingen aange wend tot liet verkrijgen vanstorm-sein palen langsdekusten der Zuiderzee. De heer Matliieu (de la O'óme) ristte uit Mont pettier van zaturdag middag de volgende depêche aan de Corres- pondance Havas: „Laatste waarschuwing aan de erigeLsche en franj-che zeelieden. Degevaren voorstormen zijn wederom zeer dreigend.'' De arron dissentients regtbank te Doesburg heefteen vonnis gewezen, waarhij de gemeentebesturen groot be lang hebben. Zekere B. aldaar kondigde ten vorigen jare de openbare verkooping aan van gronden en gebouwen daarop staande. Die gronden zijn de eigendom der gemeente en waren in gebruik aan de voorgangers van B. gegeven tegen eene zekere jaarlijksche retributie, die dan ook voort durend door hem voldaan werd. Van die omstandigheid was op de verkoopbjljetten geene melding gemankt, maar werden de gronden als volledig eigendom des verkoopers aangewezen. Het dagelijkseh bestuur diergetneente deed nu, op grond van art. 170 der gemeentewet, protest tegen den voorgenomen verkoop beteekenen. ter bewaring der regten an ile gemeente, met het gevolg, dat aan de voorgenomen vei kooping (waarvan de eerste veiling echter toch werd gehouden) geen gevolg is gegeven. B. dagvaardde daarop de gemeente tot nietigverklaring van het gedane verzet en tot vergoeding van reeds geleden en nog te lijden schade, oj) te maken hij staat. Die eisch is door de regtbank toege wezen, hoofdzakelijk op grond dat het gedaagde gemeente bestuur het eigendümsregt der gemeente op den grond en daarmede het regt tot liet doen van het protest niet heeft bewezen, welke verpligting naar het oordeel der regtbank J uit art. 1202 B. W. voortspruit.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1