MIDDELBÜRGSCHE C O R A T. N-157. Dingsdag 5^:;:;: v isc3. 29 December. Editie van maand.ig avond 8 ure. BE8 TEUIKO. Op vrijdag den 8 januarij 1804-, <ies voormiddag» len 10 ure, zal, oniler nadere goedkeuring, door (Jen kommissaris des konings inde provincie Zeeland, of, bij zijne afwezig heid, dooreen «Ier le/ipn van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur an den waterstaat in het 11e district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden besteed: Het gedeeltelijk verbouwen en vergrooten van het rijkstelegraafkantoor te Neuzen. De besteding geschiedt b.j inschrijving en opbod. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het departe ment van binnenlandsche zaken ie 's Gravenhage, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland te Middelburg, en op alle plaatsen waar gewoonlijk de bestekken van water staatswerken in die provincie ter lezing gelegd worden. Op den 7den en tien Iden dag vóór de besteding, zal de noodige aanwijzing in loco worden gedaan,en zullen voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau .van den hoofdingenieur van den waterstaat jhr. J.R. T. Ortt, te Middelburg en bij den ingenieur H. S. J. Rose, te Neuzem- '8 Gravenhage, 2 december 1863. Yan wege den minister, De secretaris-generaal J. SCHRÖDER. BIXXEXLAXD. middelburg 28 december. De hoofdstukken I (huis des konings) en II (hooge kol- Iegiën van staat en het kabinet des konings) der staatsbe- grooting voor 1861, zijn in dé zitting van de eerste kamer van heden aangenomen niet nlgemeene stemmen. De be raadslagingen over hoofdstuk 111 A (buiienlandsche zaken) zijn aangevangen en zullen morgen worden voortgezet. Men zal zich herinneren dat wij onlangs mededeelden dat het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen besloten bad om zich tot Z M. tien koning te wenden tuet een adres, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken van de afschaffing der doodstraf. Dezer dagen werd dit artikel in het Weekblad van het regt overgenomen. Dit weekblad bevatte in verband hiermede een stuk over de association pour l'abolition de la peine de mort te Luik. Een der eerste raededeelingen dezer veieeniging is onlangs verschenen en bevatte eene bestrijding van de rede door den prokuretir- generaal de Bavay uitgesproken, waarbij deze bekende voorstander van de doodstraf wederom zijne stelling ver dedigd had. Als tegenhanger tier meening van dezen amb tenaar van het openbaar ministerie, vond men in een belgiseh regtsgeleerd tijdschrift de meening van een proku - reur-generaal te Napels vermeld, die na eene schuldigver klaring onder verzachtende omstandigheden door de jury. den moed had de volgende woorden ten aanhoore van het publiek uit te spreken „Het vonnis der jury is ernstig en plegtig, zoo als het behoort te zijn ten opzigte van die mannen en die vrouw, welke de vreesselijke misdaad hebben begaan, die ons zoo lang heeft bezig gehouden, en waarvan de bedrijvers. God dank niet aan hei geregt zijn ontsnapt. De misdaad, waar aan zij zich schuldig hebben gemaakt, bragt hen noodlottig op het schavotmaar de heeren gezworenen hebben zich op piegtige wijze willen verklaren voor de afschaffing der dood straf, die in strijd is met «Ie wetten der beschaving en der menschelijkheid. Was ik gisteren, in mijne hoedanigheid als ambtenaar van het openbaar ministerie, genoodzaakt voor drie schuldigen aan deze bloedige daad «Ie veroordee ling tot de doodstraf te eischen, zmo gevoel ik mij heden gelukkig den heeren gezwoienen dank te kunnen zeggen, dat zij mij de smart hebben bespaard er na hunne uitspraak de voltrekking van te vorderen." Het koncert. bestaande in orgelbespeling met zang, het welk 11. zatunlng in de Nieuwe kerk alhier gegeven werd, is door een veel talrijker publiek bezocht dan men in vorige jaren bij dergelijke uitvoering aantrof. Voor zoo ver daarin een bewijs mag gezien worden van meer gevoel voor en smaak in degelijke muziek, is dit zeker als een zeer verblij dend verschijnsel»? hpschou wen,'t welk wij niet onopgemerkt mogen laten. Het koncert verdiende dan ook aller belang stelling, want de uitvoering der verschillende notnmerskan over 't algemeen goed genoemd worden. Voldeed al aan velen de zang meer dan de orgelstukken, dan mogen wij daarbij niet over bet hoofd zien dat èn omdat men hier nog zoo weinig bekend is geworden met orgelmuziek èn omdat zooveel afhangt van de opvatting van den exeku- fantdeze niet voor ieders bevatting noch voor veler smaak kunnen zijn. De koieh, blijkbaar goed bestudeerd, werden met lust en naauwkeurigheid uitgevoerd. Dit geldt niet het minst van het laatste nornmer „lm Leiden'5, en de tnuzijk van dit num mer, vervaardigd door den heer Verwijs, organist der Nieuwe kerk. was dergelijke uitvoeringten volle waardig. Het Duet uit den 95en psalm van Mendclssohn-Barlhohly. heeft onge twijfeld ieder het grootste genoegen verschaft. En geen wonder, wanneer een zoo schoon en verheven en tevens bevattelijk muzijkwerk, door twee reine vrouwenstemmen met zooveel gelijkheid en. waar het vereischt wordt, met kracht wordt voorgedragen. De orgelbegeleiding der zang stukken was daarenboven allezins juist en passend. Ook in zoo verre is dit koncert naar wensch geslaagd dat daardoor een aanzienlijke bijdrage wij meenen van ruim f 200 -- voor de fondsen van de diakonie der neder- duitsche hervormde gemeente is verkregen. Hierin, zoowel als in de ruime opkomst, zullen zij die tot de uitvoering hebben medegewerkt en belangloos hunne talenten en hunnen tijd hebben opgeofferd, ongetwijfeld voldoening vinden Gelijk te verwachten was in een oord, alwaar de koepok inenting zoo zeer is verwaarloosd, blijft te Baarland de pok ziekte steeds aanhouden. Het aantal lijders is aldaar thans tot 89 geklommen, hetwelk in eene gemeente van slechts 655 zielen zeer aanzienlijk kan geacht worden. Wat echter bij dergelijke omstandigheden tevens te verwachien was: de uitbreiding der ziekte naar aangrenzende gemeenten is niet achtergebleven. Als uit een brandpunt heeft de pok ziekte zich uit Baarland uitgebreid naar 's Gravenpolder, Rilland. Kloetingen. Ovezande en Oudelande. In deze laatste gemeente, welke 5/6 zielen telt, heeft de ziekte reeds 35 personen aangetast. Even als te Baarland is ook te Oudelande de vakcine verwaarloosd en schijnen aldaar onkunde en vooroordeel de zege te behalen. Dat men bij dergelijken toestand steeds eene toenemingen uit breiding der pokziekte mag te gemoet zien, behoeft geen betoog. Een onzer korrespondenten uit het voormalig vierde distrikt dezer provincie schrijft ons het volgende: „In het nornmer uwer courant van 26 dezer, vind ik een uit hel Sluisch Weekblad overgenomen artikel omtrent de telegrnfie, waarvan ik. om persoonlijke redenen, vermeen eene bijzonderheid te moeten tegenspreken.Daar toch laatst leden maandag werkpJ/jk door mij pen telegram uit Iloorn ontvangen is, hetwelk behoorlijk over Maldegem is gekomen, mag ik noch den afzender noch den telegrafist te Hoorn, doorstilzwijgenopgezegd artikel,onder de verdenking laten dat zij minder bekend waren met de beste en spoedigste kommunikatie naar hier. „Het telegram waarop gemeld artikel doelt kwam niet van Hoorn doch >an een andere plaats; aan het bureau van afzending wist men zeer goed dat er te Maldegem een tele- graaf-bureau, en dit het naaste station voor Aardenburg is. want nog geen twee maanden gtleden had ik via Maldegem. naar die plaats van afzending getelegrafeerd wanneer dus al de afzender van het tetegram van 19 december II. niet wist welke de spoedigste wijze van verzending is, had dutikt mij de ambtenaar die het telegram ter bezorging aannam zoo beleefd moeten zijn er hem opmerkzaam op te maken. „Wat mij zeiven betreft zoude ik hiermede kunnen vol staan, doch eenmaal aan het schrijven zijnde geloof ik in he» belang zoowel van de plaats mijner woning (Aardenburg) als van de overige plaatsen in dit distrikt er nog iets te moe^ ten bijvoegen. „Welligc wenscht misschien niemand meer dan ik tie resti-' ging van een rijks telegraafkantoor in deze streek, getuige het door mij toegezonden en door u in uw nommer van 3 februarij 1863 geplaats', en in dat van 7 februarij 1863 nader verbeterd, artikel waarbij ik mededeelde dat door verschillende gemeeniehesiuren rn ditdistrikt besloten was bij de regering aanvrage te doen tot vestiging van een rijks telegraafkantoor te Oostbnrg; het komt mij echter voor dat de schrijver in hei Sluisch weekblad door te veel ie vragen ons hlooistelt om niets te krijgen. Eene bedenking waarmede sommigen een telegraafkantoor te Oostburg be strijden is dat de wet alleen zoude spreken van groote steden, vestingen en versterkte plaatsen daargelaten dat de invoe ring der telegrafen bij ons is bepaald niet bij wet maar bij koninklijk besluit, meen ik te mogen stellen, dat hei voorma lig 4-e dist rikl van Zeeland zeer zeker gelijk gesteld mag wor den met ééne groote plaats. De redenen die door inij den 3/7 februarij ziin opgegeven zal ik hier niet herhalen, ik geloot dat zij niet kunnen weerlegd wot den. N u moge men beweren dat het voor Aardenburg, terwijl te Maldegem toch een bureau is, er weinig toe afdoet of men een lelegram per expresse zendt naar laatstgenoemde plaats of naar Oost buig, maar men bedenke daarbij dat uien te Oostburg zal hebben een nederlandsch ambienaar, die Dederduiisch of zeeuwsch verstaat, hetgeen te Maldegem niet altijd het geval is, daar sommige waaisclie ambtenaren geen vlaamsch kttnnpn of willen verstaan, zoo dat de telegrammen gevaar loopen verminkt te worden; ten tweede betaalt men te Maldegem twee franken voor 20 woorden, die te Oost- hurgslechts vijftig centen zotttlen kosten het rijkskanioor zoude dus ook in het financieel belang der ingezetenen zijn. Maar hoewel een kantoor in dit distrikt even goed zoude renderen als zoo vele anderen in Nederland, ja na eenige niet ver verwijderde jaren, meer dan de kosten zoude af werpen, is het te veel gevraagd om te Schoondijke. Aarden burg en Oostburg kantoren te willen hebben, vooral indien daarmede aanzienlijke traktementsverhogingen moesten plaats hebben. In België zijn ja de stations-chefs telegrafis ten, doch zij zijn dit voornamelijk voor de dienst van den weg; voor het publiek beschouwen enkelen het wel eens als bijzaak en daar het in den beginne ligt zoude gebeuren dat op de genoemde plaatsen slechts 1 telegram in de 11- dagen werd verzonden, (natuurlijk met uitzondering van Oost burg). zouden de heeren brievengaarders het ook wel eens als een bijvak kunnen gaan beschouwen. Maar zoo als ik reeds zeide, de grootheid der vraag zoude ligt maken dat er niets gpgeven werd en dit brengt mij van zelf tot eene andere zaak. de vraag namelijk; JVelfce is dereden dat op het adres tot vestiging van een rijkstelegraaf kantoor te Oostburg. volstrekt geene beschikking, is genomen? immers tot voor 11 dagen was op het adres nog geen antwoord ontvangen. Na eene tijdruimte van tien maanden schijnt dit eenigzins vreemd. Waarom dringen de gemeentebe sturen niet op antwoord aan? Is het eerste adres soms te rangschikken onder de vermiste brieven? of is het welligt door invloed van deze streken tegengewerkt? De laatste vraag zal misschien vreemd klinken, doch ik weet bi] ondervinding, dat ei in deze streken invloedrijke personen gevonden worden, die uit (niet zelden kwalijk begrepen) eigenbelang, tegen dergelijke nieuwigheden, als daar zijn, telegrafen en spoorwegen, zijn ingenomen. „Overigens herhaal ik wat ik reeds den 31 januarij schreef, die naar deze streek uit Holland te telegraferen heeft, doe het over Maldeghem (of Brugge) en bedinge er expresse bij, anders zoude er nog expeditie per post en dus vertra ging plaats hebben." De Staatscourant van vrijdag bevat het koninklijk be sluit van den 20 dezer, houdende nadere voorschriften omtrent het pori op de briefwisseling met Pruissen enz., naar aanleiding van art. 21 der wet van den 12 april 1850. Staatsblad no. 15. Thans is aan de plaatselijke kommissiën kennisgegeven van het verhandelde in de zesde vergadering der hoofdkom missie voor de oprigting van een nationaal gedenkteeken voor november 1x13, welke vergadering gehouden werd op maandag den 16 november 11.. ten paleize van Z. K. H. den prins-voorzitter, doch door Z. K. II. wegens ongesteld heid niët werd bijgewoond, weshalve het voorzitterschap waargenomen werd door den heer P. J. Landry. Uit dat verslag blijkt nog, dat de tribunes in het Wil lemspark voor de feest viering van J 7 novemberop last van Z. K.. H. den prins-voorzitter, overeenkomstig de behoefte van tijd en plaats en gelegenheid, op breede schaal waren ingerigt, en dat Z. II. had gelieven te bepalen, dat de kos ten, daardoor te veroorzaken, zouden gebragt worden ten laste van Z, K. H. persoonlijk. Het kolossale werk voor den bouw der verschillende tribunes werd bij onderhanilsche aanbesteding aangenomen voor de som van f 9000 en het ilekoratief voor f 10J0. Aan bet slot van het verslag wordt nog door den heer d Lugelbronner, lid en sekretans der hoofdkoininissie, mede« gedeeld, dat Z. Iv. H. de hooggeëerde prins voorzitter, op i'oorsiel van eenige leden der hoofdkoininissie, heeft besloten tot hei doen opsiellen \an een officieel verslag der, boven bidden en denken, geslaagde feest viering van I 7november 11.. en dat liet aan Z. K. 11 heeft behaagd hem die vereerende taak oj) te dragen. Zoo spoedjg mogelijk hoopt hij zich daarvan te mogen kwijten. De gemeenteraad van Rotterdam heeft jl. donderdag besloten om, tot bestrijding van bestaande behoeften, tegen 13 januarij e. k. eene serie van f 500.060 uit te geven van de lcen.ng ad f 2.00U.000 ten laste der stad Rotterdam. Uit Meppel wordt gemeld dat aldaar zal worden opgerigt ppn hoogere burgerscho 1 met driejarigen ktirsus, waar aan onder>eheidene docenten zullen werkzaam zijn. Benoeminjicn cm besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer O. baron van Wassenaer van Catwijck. kamerheer-ceremo niemeester-titulair. dienstdoende hij H. M. de koningin' moeder, tot het aannemen der versierselen van kotnmandenr

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1