zevende hoofdstuk. Toezigt op levensmiddelen. Art. 157. Alle v-erseh. gezouten of gerookt vleeseh of spek, „meer dan tien pond wegende," van elders aangevoerd wordende binnen deze gemeente, moet terstond, „op aan gifte van den invoerder." dooreen van de keurmeesters der gemeente worden gekeurd. Van, enz. Bij de beraadslaging over art. 157 is aangenomen dat het woord „pond" in de geheele verordening de beteekenis heeft van „nederU pond." Met 10 tegen 2 stemmen (van de heeren Lantsheer en Lamb recht sen van liitthem) is besloten de verdere behan deling tot eene volgende zitting, te verdagen. KUITEN L AN Algemeen overligt. Eene vlugtige herinnering aan de laatste gebeurtenissen in Europa is reeds genoegzaam om-ons de overtuiging te doen erlangen, dat biji het einde des jaars ons werelddeel in vrij zonderlingen toesiand verkeert. De alliantiën van weinige weken geleden zijn verbroken, de vriend van gis teren is de vijand van heden, en in geheel Europa hebben de laatste dagen een toestand doen gehoren worden, welke men zeer onrustbarend zon kunnen achten. ZoowasOos- tenrijk, om een voorbeeld te kiezen, nog weinige maanden geleden de bondgenoot van Frankr j,k;. thans staat het met een ander lid der vroegere idiiamie ten voordeele van Polen na de k-ongres-verwikkelingeii ineer vijandelijk dan wel vriendschappelijk tegenover den franschen keizer. Rusland daarentegen.weinige oogenblikken geleden de groote vijand van Frankrijk seh.jnt thans met deze mogendheid op goe den voet te staan, om welligt over eemgen tijd met de vroegere bondgenooten van Napoleon 111' eene alliantie te sluiten, niet ongel,)k aan de vroegere heilige alliantie. Te midden van al die onzekerheid van al dit wankelbare, waarvan wij hier slechts een enkel voorbeeld gaven, een toestand, welke al tot zeer onverwachte gebeurtenissen zou kunnen leiden, heeft Europa- thans vooral het oog gerigt op de Sleeswijk holsteinsche kwestie. Dit vraagstuk is op dit oö'genblik dan- ook te belangrijker, naarmate het eerste kanonschot der duitsche exekutie-troepcn tegen de denen, niet alleen de londensche overeenkomst van 1852 zou kun nen uitwisschen, maar ook andere kwestien op den voor grond doen treden en andere mogendheden in een oorlog wikkelen. Met belangstelling volgt men in Frankrijk, in Engeland, in Duiischland, in Rusland den marsch der troepen van Han nover en Saksen en der reserve-korpsen van Oostenrijk en Penissen naar de holsteinsche grenzen. Met angstig Verlangen ziet men uit naar mededeelingen omtrent de plannen van koning Ghristiaan en bespreekt de moge lijkheid dat hij. ondanks al zijne uitgebreide kr |gs- toerustingen in de hertogdommen, toch nog zijn leger tot achter den Eider zal doen terugtrekken en Hols tem zonder tegenstand door de bondstroepen laten bezetten. Het behoeft geen betoog dat de waarde dezer laatste berig- ten omtrent koning Chnstiaans plannen, al zeer gering is en ile deensche zoo wel als de duitsche partij daarbij van een zeer verschillend stand punt gissingen en voorspellingen doet. Lang zal evenwel deze onzekerheid omtrent de han delwijze van Denemarken niet duren, daar weldra de Elbe door de exekutie-troepen zal worden overgetrokken. Intus- schen is Engeland nog altijd bezig om Denemarken tot koncessiën aan den duitschen bond te doen hesluiten. Vooral het engelsch ministerie schijnt overtuigd dat eene herhaling van een Sieeswijk-holsternschen oorlog de mo gendheden van ons werelddeel in twee kampen zou scharen waarbij bijna iedere staat partij zou moeten kiezen Het kabinet van Weenen heeft overigens eene depeche gerigt aan de oostenrijksche vertegenwoordigers bij de hoven van Londen. Parijs en St. Petersburg. waarbij het verklaart dat de beide groote duitsche mogendheden eene overeen stemming hebben tot stand te brengen tusschen hunne verpligtingen jegens den bond en die, welke hun door het traktaat van Londen zijn opgelegd. Zij wenschen derhalve de medewerking van Engeland, Frankrijk en Rusland om Dënemarken tot de vervulling zijner verpligtingen jegens den bond te doen besluiten, in welk geval zij de londensche overeenkomst zullen eerbiedigen, waarbij de soevereiniteit dfer hertogdommen aan koning Christiaan is opgedragen. Ia de koning van Denemarken hiertoe niet geneigd, dan kan ook hij niet langer eerbied vorderen voor zijne regten, voortvloeijemJe uit het traktaat van 1852. Wélke houding Frankrijk in de sleeswijk-holsteinsche kwestie zal aannemen, ligt nog in het onzekere. Aan den duitschen bond heeft. Napoleon III de verzekering gegeven dat „zijn eerbied voor het beginsel der nationaliteiten" hem belette om in het deensch-duitsch konfl.kt te interveniëren. Een gevolmagtigde van den angustenburgschen pretendent, ter overhandiging van een brief van prins Frederik aan keizer Napoleon naar Compiègne gereisd, is aldaar toch met de meeste welwillendheid ontvangen. Intu«schen worden te Parijs in den senaat de debatten .voortgezet over het ont werp-adres van antwoord aan den keizer, waaromtrent wij hieronder iets mededeelen, en wordt het wetsontwerp omtrent de leening van 300 millioen itt de bureaux van bet wetgevend ligchaam besproken. De laatste bengten uit Amerika leverden omtrent de krijgsoperatiën van gefedereerden en gekoofedereerdèn niets belangrijks op. De troepen liereersten, welke zich in Virginië bevinden, schijnen hunne winterkwartieren te hebben betrokken achter den Rapidan. Overigens liepen er geruchten omtrent het vervangen ran den bevelhebber der noordelijken, Meade, door den generaal Sedgwick en van den bevelhebber der zuidelijken Bragg door Hardee. Eindelijk melden deze tijdingen nog dat de president Lin coln ernstig, was aangetast door de mazelen- Frankrijk. De twee belangrijkste feilen der laatste dagen, welke te Parijs de bevolking bezig houden zijn de verkiezingen dér heide oppositie kandidaten te Parijs en Dyon, de heeren Eugène, Pelletau. en Magnm, en de'redevoering van den markies de Boissy bij de adres debatten in den senaat. Bij deze laatste waarover wij reeds een enkel woord gezegd hebben willen wij, nog een oogenblik stilstaan. De heer de Boissy begon met de paragraaf afte keuren, waarbij men zich geluk wensclite met dén afloop der verkiezingen. Hij beweerde (lat die afloop geenszins gunstig'is geweest, niet met het oog op de verkozene regeringskandidaten, maar met het oog op dé wijze waarop en de personen door wier invloed de verkiezingen het bekende resultaat hebben op geleverd. Vervolgens trail hij in eene uitvoerige behande ling van sommige kwestien van binnenlandsche en buiten- landsche staatkunde. Omtrent de inexikaunscheen poolsche kwestien onileenen wij aan de redevoering van den heer de Boissy het volgende: „In het ontwerp-adres wordt gezegd dat onze financiën in zeer gunstiger!' toestand zonden wezen, indien zij niet in ongnnstigen staat verkeerden, en zij'zijn in dezen laatsteu toestand, zegt men, ten gevolge der oorlogen in Cochin- chma en Me.viko. Die oorlogen zijn roemrijk, ik wd'dit wel aannemen; maar zijn wij niet de rijkste natie in oorlogs roem en hebben wij derhalve deze zoo zeer noodig'7 De adres kommissie bedient zich voorts van uitdrukkingen, welke ik moet afkeuren omdat zij noch de gevoelens van den senaat, noch die des lands uitdrukken. De kommissie zegt dat Frankrijk naar het einde van den mexikaanschen oorlog verlangt. Verlangen is geen juist woord men had moeten zeggen dat Frankrijk smncht naar het einde van den mexikaanschen oorlog, dat het wil en beveelt dat er een einde wordt gemaakt aan eene expeditie, welke ons zooveel kost en ons niets zal opleveren. Wij zijn beleedi- gingen gaan wreken, zegt men; daarom kost zij ons toeh veel en levert geene de minste positieve resultaten op. De adi es kommissie hoopt zij zegt nietwij willen dat wij schadeloos gesteld zullen worden voor onze oorlogskosten. Vergeten wij niet dat het hier 2*10 mitlioenen betreft. Zal men in den waren zin des woords deze sorn terug eischen Doen wij het. dan zal men ons antwoordenwij kunnen niet betalen: blijft hier, dit zal ons genoegen doen; wij zul len dan blijven en dit zal eene dubbele uitgave veroorzaken. Omtrent de poolsche kwestie zeide de heer de Boissy o. a. het volgende „Frankrijk wil den vrede. Het herhaalt met eene krach tige eensgezindheid de juiste woorden van C-isimir Perier „het bloed van Frankrijk behoort ook alleen aan Frank rijk.'' Ik heb hierbij het oog op een oorlog, waarmede wij bedreigd zijn. een oorlog, welke geenszins populair is. wat men daarvan zeggen moge. In Frankrijk zal eene zaak, welke met dolk en vergift wordt verdedigd, nimmer popu lair zijn. Dit toch zijn de wapenen, waarvan-zich de revo lutie in Polen bedient. Ik wensch aan de regering en aan de kommissie te vragen, wat zij verstaan onder de uitdruk king: „Polen". In de diplomatieke dokumenten zegt de keizerlijke regering steeds „Polen". Engeland en Oosten rijk daarentpgen spreken altijd van „het koningrijk Polen". Ér is daarin eenig verschil, hetwelk door de poolsche op standelingen niet onopgemerkt is gelaten; men heeft het beschouwd als eene manifestatie tegen Oostenrijk en Pruis- sen, wat Posen en Gallicie betreft. Mogt het tot een oorlog komen dan zullen zich daarom deze beide rijken tegenover ons scharen, hetgeen tot eene koalitie zal leiden van Rusland, Oostenrijk, Piuissen en Engeland. Tegen dergelijke koa litie zouden wij niet bestand zijn. Engeland heeft ons aan gezet om met een leger naar Polen te rukken; het zou ons gevolgd zijn tot aan den Rijn om ons dan in den rug te kunnen vallen. Aan den anderen Rijnoever gevoelt Duitschland behoefte aan eenheid op den dag dat wij den Rijn passeerden zou de duitsche eenheid tot stand komen, maar tegen ons." De heer de Boissy betoogt eindelijk dat men geheel ten onregte beweert dat Frankrijk verpligt zou zijn otn Polen te helpen; de polen hebben, volgens den spreker, nooit iets voor Frankrijk gedaandat zij een maal onder de vanen van Napoleon 1 streden, was uit eigenbelang. De heer de Boissy eindigt met af te keuren dat in het ontwerp adres wordt te kennen gegeven dat de keizer alles kan doen wat hij wil. De senaat moet iets dergelijks niet zeggen. Men moet de vorsten eer terughouden dan aan zetten, want zij worden dikwijls te zeer gedreven door roemzucht en de roem kan slechts ten koste van het bloed des volks, ten koste van opofferingen des rijks verkregen worden. In de zitting van den senaat op eergisteren hebben de kardinalen Matlueu en Donnet mei het oog op de weinige invloed, welke de geestelijkheid op het onderwijs kan uit- oelenen, gewezen op de slechte boeken, welke door hunne schrijvers zijn bestemd om de maatschappij in het verderf te storten. Onder deze noemde men natuurlijk ltenan's werk en een onlangs uitgekomen geschrift, van een geeste lijke afkomstig, le Ma"dit. IIANBELSKEÏUGTEN. ZEETIJ HING EN. In den avond van 15 dezer zijn door twee viaschers- vaartuigen te Zierikzee aangebra^t de ekipage en inventaris van de hannoveraansche kof Martha, gezagv. A. Wessel van Leer, komende van Gothenburg, bestemd naar Rotter dam, en beladen met zinkerts. Dit schip was den vorigen nacht op de Zeehondenplaat gestrand en onmiddellijk ge broken. Van de lading zal niets te redden zijn. Graanmarkten enz. Amsterdam 18 december. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f 1U|. Lijnolie op zes weken f-38J.- Dordrecht 17 december. In de prijzen der puike tarwe was heden geene veiandenng, de mindere soortea even als gerst, werden JO a 2U eu rogge 11) Cent lager ver kocht. llaver slap, de beste lU en de geringe soort 2'J a 30 cent lager. Paardenboouen lot vorige prijzen begeerd f5 a f5,80. Duiveuboonen f 0,2'J a f G,7u. Wxttebooiien nomi naal f9a fl 0,50. liruinebooiieu in de goede soort 50 cent hooger. Blaauwe erwten zonder verandering. Boekweit inet goeden handel. Koolzaad met kleinen omzet als voren, Zeeuwscli zaai-lij,nzuad lot merkelijk hooger prijzen zeer begeerd. Raapolie f38| kontaut eu f 35i op primo mei 1861-. Lijnolie f 38 kontant. OoStbukg 15 december. Bij zeer ruimen aanvoer van granen bestond heden al bijzonder flaauwe vraag en moes ten de meeste artikeleu 10 a-20 cent lager worden afge geven, zijnde dan nog maar alleen de puike kwaliteiten verkoopbaar. Gerst was echter gevraagd eu goede soort werd tot 2U cent hooger betaald. Jarige eu tweejarige tarwe 11 a f7.50, puike nieuwe f 8 a t' S.l-Ü, ge meen ere en blaauwe J'7.50 a f 7.80. Rogge j,30 a f 5,ÜU. Nieuwe wiu- tergerst f 4,/0 a f 5,30. Zomer duo f 4,50 a f 4,80. Haver f 2,50 a f 3.25. Kananezaad f 10,50. Faurdenboonen 1 5,20 a f5, l-U. Groene erwten f 5,30 a f 0,50. Middelburg 17 december. Bij,matigen aanvoer bestond er heden al gemeen weinig vraag, waardoor vorige week» prijzen moeijelijk waren ie bedingen. Nieuwe tarwe 15 a 25 ceutlager. Rogge bleef in een doen, met weiuig omgang. Gerst zoo winter als zomer was alleen lager te veikoupen, en einde beurs was die zelf meestal nog ouve kocht. VVal- chersclie wittebooueu bleven nagenoeg prijshoudend. Dito bruineboonen zonder pnjsvernndenng. Dito erwten min der gevraagd, puike prijshoudend, mindere 25 cent lager. Faardenboonen zonder handel. Nieuwe dito 25 cent lager. Koolzaad niet gevraagd. Men kocht puike zeeuwsehe nieuwe tarwe f8,25, mindere soorten onverkoopbaar. Fuike jarige ivalchersche duo werd vruchteloos f 8,20 de mud ge veild. Duo nieuwe fS5ü a f 8.3U, mindere f'8,2d a f 8. Fuike nieuwe rogge werd op f 0 gehouden en f «i,?5 gebo den. Dito zware wintergerst niet aan, gewone werd voor f4,75 verlaten, dito zomergerst f 4,7-J, mindere f 4,50 de mud. Walchersche witteboouen f i(J,5Ü, mindere naar rato. Dito bruinebootien f 9,50 a 9 naar deugd. Jarige paarden- boonen zonder handel. Nieuwe duo 1 5.50 a f 5,40. Wal chersche groene e. wteu f 0,75 a f 7. Koolzaad noteert men op f 13. Raapolie f40,50. Patentolie f 42,50. Lijnolie f43.50 per vat op 6 weken, op koniaut f i lager. Harde raapkoeken f 08 per 1040stuks. Harde lijnkoekea f 10,50, zachte dito f 13,50 per 104 stuks. gemiddelde marktprijzen. Mid den prijzen van bakbare tarwe f8,30 en rogge f 6, Aardappelen f 1,50 afJ,7U per ned. mud. Versche boter f ,90 a f 1,00 per ned. pond. Prijzen van eitekten. Amsterdam 18 december. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 2jpct. 63£ dito dito dito 3 76^ dito dito duo 4 99^ Aaud. Handelmaatschappij 4^ 138J België. Certitikaten bij Rothschild 2.j Rusland. Obligatiën 170S/t8165 101 Certilik. Hope co4 73 Oblig. dito 1855,6üe serie 5 S6£ dito dito Leening 1800. 41 38| Certifikaten0 Aaud. spoorweg192 Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 57i dito 1847/1852 2J 29 dito rente Amsterdam5 81 dito nationale5 62f Bank aktiën3 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën (binnenlandsche)3 flho3 thans 2^ '161 Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 46 dito 18561862 3 46$ Griekenl. dito (blaauwe)5 22£ Vereen.Stat. dito (1874) 5 04J- •Illinois dito 7 Mexiko. dlt0 3 32J Grenada. dito (afgestempeld)4} Venezuela, dito 2 22$ WELDADIGHEID. Arnemuiden, den IS december 1863. Konden wij, na den jongsten storm, bij het treurige over boord slaan van den wakkeren jongeling Jacob van Belzen, onze vrees niet weerhouden voor de toen nog ver mist wordende twee visschersvaartuigen, thans is het niet meer waarschijnlijk, maar zeer zeker, dat beide vaartuigen zijn vergaan, daar men tot heden te vergeefs op hunne te huiskomst heeft gewacht. Dat dit yoor de gemeente, bij bet verlies van schipper Joos van BjsLSENil'die, eehige dagen te voren, op de reede van Vlis3ió^VjX'v'etiltfhjI|iért",^en onoverkomelijke siag is. zal ieder gévöeteh met haar bekend is. Door deze dubbelraiBy. tod^^fl^S^n dertien onzer uitgelezenste

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 3