r 153. MIDDELBÜRGSCHE COURANT. Zaturdas 19 December. 1863. Editie van vrijdag avond 8 ure. Uliddelburs 18 december. Door de provinciale kommissie van geneeskundig onder zoek en toevoorzigt in Zeeland, zijn geëxamineerd en bevorderd tot apotheker de heeren J. van Sprang en R. T. Winkelman, terwijl nog aan één uitstel is verleend. De opbrengst der op den 15 dezer door de Vereeniging tot het bezoeken der armen gehouden openbare kollekte en de op den volgenden dag bij verschillende ingezetenen nog gedane inzameling voor ile buitengewone uitdeeling aan de armen op nieuwjaarsdag heeft bedragen f 499.68^, benevens 100 ned. ponden rijst. I)e kollekte voor de bedeeling op 1 jannarij 1862 bragt op f 62 i.96 en voor die van 1863 f 553.28A. Het Nieuw dagblad van 's Gravenhage deelt mede dat jhr. mr. P. van der Maesen de Sombre ff aan den koning verzocht heeft hem als minister van huitenlandsche zaken te ontslaan. Daar dit bengt van geene andere zijde beves tigd wordt verdient het al bijzonder weinig geloof. Benoem insein en besluiten. ministeriële departiamenten. Benoemd tot adjunkt- kominies bij het departement van financiën de heer F. C. Kist, wonende te Arnhem. bei.astingen enz. Benoemd tot kontroleursder direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsente Oirschot, deheer H. E. Antink te Alphen. de heerC. J.C. van der Yen, te Druten, deheer K W. Verschooff. en te Bedum, de heer H. P van der Tak. allen surnumerairs der rijksbelastingen, laatst waarnemende kontroleurs. regterlijke magt. Pensioen verleend, ten bedrage van f333 'sjaars, aan mr. J. Boeije, als voormalig kanton- regter te Zierikzee. Utfelcrologie. Woensdag avond is de bekende dichter L. van den Broek, in den ouderdom van omstreeks Gü jaren, te Rotter dam overleden. marine enr leger. Zr. Ms. stoomschip Vesuvius, onder bevel van den kapi tein-luitenant ter zee A. Schotborgh, is, volgens partikulier berigt. den 6 november van het Nieuwediep te Cape Coast Castle aangekomen aan boord was alles wel. Volgens berigt van Hong Kong van den 31 oktober 11., is Zr. Ms. schroefstoomschip Djambi, kommandant kapi- tein-Iui'enant ter zee P. A. van Rees, den 14 oktober van Hong Kong naar Nagasaki (Japan) vertrokken. Begtszaken. Heden stond voor het provinciaal geregtshof in Zee land teregt J. F. van Leeuwen, logementhouder te Breskens, thans alhier gedetineerd, ter zake van valschheid in een onderhandsch geschrift, door daarin verklaringen en feiten bij te voegen, andere dan dit gtschrift moest inhouden of doen blijken, en het des bewust gebruik maken van dat valsche stuk. Het openbaar ministerie heeft gerekwireerd de schuldig verklaring van den beschuldigde aan de hem ten laste gelegde feiten, en vevoordeeling tot eene tuchthuisstraf van een door het hof te bepalen tijd, doch van niet minder dan vijf en niet langer dan tien achtereen volgende jaren, als mede tot twee geldboeten, ieder van f 60 en in de kosten van het geding. De verdediger mr. W. C. Borsitis heeft gekonkludeerd tot vrijspraak of, in geval van veroordeeling, tot eene zeer zachte toepassing' «Ier wet. Bij de vermelding van de uitspraak, welke op maandag morgen ten 10 ure bepaald is, komeu wij op de behande ling dezer zaak nader terug. Maandag is door mevrouw de wed. D. Pruimers gebo ren baronnes van Dedein, hooger beroep ingesteld van onderscheidene beschikkingen en van de tegen haaroulangs door de regtbank te Zwolle gewezen vonnissen, houdende provisionele schorsing en ontzetting uit de voogdij over haar minderjaiig kind Murgaretha Daniella Pruimers, zoo dat het provinciaal geregtshof in Overijssel eerlang deze huogstgevvigtige zaak zal behandelen. ProvOo.cour Gemengde berlgten. *Men mompelt in Delft van een vreemdsoortig proces, dat er eerlang aanhangig zal worden. De on-du's zijn deze; Op de tentoonstelling van oudheden was le zien een onder 't veen gevonden overoude boom. Op raad. zegt men, van den beer X. toog zekere Y. knnstdraaijer. aan 't werk,om uit dat stuk hout voorwerpen te draaijen en als rariteiten te ver- koopen. Het bleek hem dat het hout te vochtig en knoestig voor dergelijke bewerking was. X. zegt men. gaf hem toen in den vorm van een verhaal alweer goeden raad. Hij ver telde hem van de huid van een zekeren grenadier van den grooten Frits, die Z. M. zich na diens dood als kuriositeit had toegeëigend en die in later dagen alsde huid van Balih. Gerards in zekere hoofdstad vettoond werd. De toepassing mogt Y zelf-maken en, hij mankte ze met kerseboomhout te substituéren voor dat van den nntediluviaanschen eik. Velen kochten zijn gedraaide voorwerpen, en meenden nu einde lijk eens voor spotprijs een aller antiekste antikiteit ver worven te hebben. X, zegt men verder, gafY nog een derden raad, en deze is het. waar het proces om zijn zal. Y moest, werd hem geraden, een prachtige doos vervaardigen, daarin eenige van de schoonste voorwerpen uit het antediluviaansch (kerseboom hout sluiten, en die doos nan Z M. den ko ning doen toekomen. De belooning zou natuurlijk vorste lijk zijn. Men bedroog zich. De doos werd, om wat reden dan ook, ongeopend teruggezonden. Nueischte Y van X schadevergoeding voorgedane uitgaven en nutteloos beste den tijd. Deze weigerde en daarop heeft. Y hem in regten betrokken. Zoo wordt verteld. Over een paar weken zal de zaak dienen bij het kantongeregt enimen dus in staat zijn de waarheid dezer stellig nog al kurieuse on-dil's te beoordeelen. Maandag is te Amsterdam gekonstitueerd eene neder- landsche afdeelmg van het te Parijs onder voorzitterschap van den heer Ciémieux gevestigde Algemeen israëlitisch verbond Alliance Israelite uuivevselle), volgens de statuten ten doe! hebbende de travaiiler partout a l'émancipation des israëlites et de prêier tin appui efficaee a ceux qui souffrent pour leur qualué tlhsraëlites." Het centraal be stuur te Parijs stelde bijzontleren prijs op de aansluiting van Nederland. Een reiziger, die Japan heeft hezocht, deelt o a. het volgende mede omtrent de schouwburgen aldaar. In de groote steden vindt men gewoonlijk drie rangen loges; zij zijn zoodanig ingerigt, dat de daiues haar toilet kunnen veranderen, waartoe de noodige kleedmgstuken door de bedienden der bezoeksters «orden medegebragt. De tijd verloopende tussclien de op te voeren bedrijven, wordt door de dames gebezigd otn van kleed te verwisselen. In eene openbare meeting, in -«Ie vorige week door engelsche landbouwkundigen te LonfT&n gehouden, werd het gebruik van den stoomploeg besproken en, blijkens ver kregen uitkomsten, als zeer nutiig voorgesteld. Ten einde nu te gemoet te komen aan het voor velen zeer groot finan- ciëel bezwaar, de aanschaffing van zoodanig stoom werktuig, heeft de vergadering hare algemeene goedkeuring geschon ken aan een voorstel tot oprigting eener maatschappij tot aankoop dier werktuigen ten behoeve der pachters, die de voorschotten in verschillende jaarlijksche termijnen zouden kunnen teruggeven. Dezer dagen heeft de heer Smith, een der kuratoren van het museum der oktrooijen te Londen, in eene verga dering der fonografische vereeniging aldaar eene mede- deeling gedaan betreffende de uitvinding der lichtbeelden. Hieruit bleek dat de heer Mathew Boulton te Soho, nabij Birmingham, ten jure 17D1 de eersie sunpictures. zonnebeel den. gelijk hij ze noemde beeft vervaardigd. Omtrent dien zelfden tijd werd eene gelijke uitvinding gedaan door Tho mas Wedgwood, een zoon van den beroemden fabrikant Joseph Wedgwood. De heer Smith voegde er de belangrijke bijzondeiheiil bij, dat nog vele exemplaren der lichtbeelden van den heer Mathew Boulton. ten jare 1809 overleden, zich in handen der leden zijner famielje bevinden. Te Brussel is woensdag de drie en zeventigste geboorte dag van koning Leopold feesielijk herdacht mei een Te ileum en vevdeve godsdienstige plegtigheden. Een dejeuner op het paleis en een diner te Laeken, ulwaar de koning zich bevond, hadden vervolgens plaats. Te Parijs is weder het denkbeeld ter sprake gehragt een zoogenaamden Pulais-club op te rigten. Dit zou ge schieden op den nieuwen boulevard Malesherbes. dus op een punt gemakkel.|k te genaken van de Champs Elyse'es en liet bosch van Boulogne, en nabij de boulevards, de nieuwe opera en liet elegant en levendig centrum dei- hoofdstad. Het zou een groot gebouw zijn met gevels aan twee straten en bestemd voor huisvesting van GÜ oprigters, die tegen eene bijdrage van hoogstens 10,000 franks per jaar zich door die vereeniging in staat zouden stellen, op een voet te leven, die hun anders op 50,000 franks zou komen te staan. Zij zullen elk een appariement voor zich hebben, bestaande uit salon slaapkamertoilet kamer, en aanhoorigliedenop de bovenverdiepingen. De andere verdiepingen zullen aan liet gezamenlijk gebruik dienstbaar zijn. Daar zal uien sierlijk en comfortabel inge- rigte salons vinden, eetzalen, receptiezalen, speelzalen, leeszalen, bibliotheek, atelier, balzaal, baden, koudwater- inrigtingen, uianège, enz. Ook zullen in het gebouw som mige handwerksheilen, als kappers, kleedermakers, enz. gevestigd zijn. Tevens zal er een geneesheer wonen, die eene kleine apotheek ter zijner be.-cliikkmg zal hebben. Ontbijten zal men gezamenlijk of alleen; dineren gezamen lijk. De ledeu zullen het gebruik hebben van allerlei rij tui. gen, omnibussen, loges in de schouwburgen, eDZ. Al wat voor het leven en voor het genoegen noodig is, zal de ge meenschap verschaffen, met uitzondering van kleederen. In de new-yorksche dagbladen komt de volgende advertentie voor: „Een heer, die eene kollektie fotografie kaarten wenscht te bezitten, verzoekt aan de dames, hem hare portretten te zenden. Zij die het schoonste portret zendt, zal een zeer fraai geschenk ontvangen." De karakters zijn in New-Yörk'zoo origineel, dat het niet le verwonderen zou zijn, indien de liefhebber vau portretten reeds een aantal had ontvangen. -- Te Hamburg werd dezer dagen een bedelaar gearres teerd. in wiens zakken men, behalve eenige worsten, ruim 20 pruissische thaler vond Bij eene huiszoeking, die vervolgens bij hein plaats had, vond men eene staatsobligatie ten b-dra- ge van 1000 mh.. hypotheek bewijzen tot eene gezamenlijke waarde van 5000 mb„ en nog 536 inb. aan gereed geld. De rijke bedelaar werd voorloopig gevangen gehouden en er is een geregtelijk onderzoek ingesteld naar de middelen, waar door hij de bij hem gevonden sommen verzameld heeft. Hij woonde met nog andere personen in een kelder en onder scheidde zich door zijne buitengewone gierigheid. Vooreen paar maanden liep een poedelhond een offi cier van het garnizoen te Weenen op straat na en volgde hem zelfs naar de hoofdwacht. De officier nam het dier aan en stelde aan zijne kameraden voor, een hulpkas te stichten, onderden naam „poedelfonds", waartoe elk officier, iederen keer dat hij de wacht betrok, 10 kreuzer zou storten. De officieren stemden cr in toe, en na eenigen tijd was er zoo veel geld in de kas, dat mett besloot, altijd voor rekening van den poedel, een loterijbriefje te koopen. Bij de jongste trekking kwam het nommer er uit meteen prijs van ff. 8000. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren avond zijn alhier de volgende perceelen en aan deden ten verkoop aangeboden 1. Een stal en erf in de Sint. Janstraat alhier, wijk I nos. 59 en 60. Verkocht voor f700. II Een woonhuis en erf in de 's Gravenstraat alhier, wijk I no. 261. Verkocht voor f 1050. III. Een aandeel van fiOOO en een van f200 in de Zeeuw- sche maatschappij van stoomvaart. Verkocht te zarnen voor f 380. IV. Een aandeel in de Commercie-eompagnie van Mid delburg. groot f 1 500. Verkocht voor f 66. V. itO Aandeel in de reederij van het barkschip Stad Middelburg. Verkocht voor f 1835. VI. J/1Ü Aandeel in de reederij van het barkschip Wal cheren. Verkocht voor f 660. Vil. Zeven aandeden van f1000 in de Middelburgsche stoom pellerij en meelfabriek. Verkocht res pek tie vel ijk voor f130, f 141, f 140, f 141, f 148, f 148 en f150. Viicvmometcrstand. 6 dec. 's av. 1 u. 43 gr. 17 's morg. 7 u. 45 "s midd. 1 r.. 48 'sav.ll u. 43 gr. 18 *8morg. 7 u. 41 's midd. 1 n. 4t gr. Staten generaal. twerde kamer. In de zitting van dingsdag is de heraadslaging aangevan gen over het wetsontwerp tot afschaffing van den akcijns op den turf en op de steenkolen en tot verhooging van den akcijns op het binnenlandsch gedistilleerd. De heer van Ascli van Wijclc kan. hoe gaarne ook, zijne stem aan deze wetten niet geven, omdat ze slechts eene partiële afschaffing teweeg brengen waardoor de gemeenten niet geholpen zullen worden, en omdat ze slechts een brok stuk zijn vau het geheele plan van herziening vau het be lastingstelsel, en toch moest dat plan in zijn geheel kunnen worden doorzien. 11j begrijpt de overhaasting niet om deze partiële wijziging in het leven te roepen. De verhouding tussclien de direkte belastingen en de akcijnsen was niet hekend en de gemeenten zullen niet geholpen zijn. terwijl bovendien de schatkist een millioen missen zal. De-heer van Bosse toonde aan dat de tijd niet gunstig was om te diskussiëren over zulk een belangrijk onderwerp en dat alle pogingen om tot hervorming vau het belastingstelsel te komen, gebleken zijn vruchteloos te wezen, terwijl het publiek ook thans meer hecht aan het tot stand komen iaa publieke werken, dan aan afschaffing van belasting. Het plan van dezen minister heeft ook schipbreuk geleden, zoo dat hij het heeft moeten wijzigen; maar spreker betwijfelt of een verhooging van het personeel met gedeeltelijken afstand aan de gemeente het doel zal doen hereiken, want men kan voor een paar gemeenten toch het personeel niet zoo zeer verhoogen. Spreker zou voor de wet stemmen, omdat de financiële omstandigheden hem gunstig toeschij nen en vele buitengewone uitgaven reeds zijn afgedaan. De heer Dirks verklaarde zich voor de afschaffing van den akcijns op de brandstoffen, maar gaf den wensch te ken nen. dat eerst de verhooging van het gedistilleerd behan deld werd.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1