blijven. Beneden de f 100 zou hij zich eenigzins met de uit zondering kunnen vergenoegen. Het protest van den heer Uijttenhooven verwerpt hij. Alsnu verklaren de heeren Hector en Winkelman het amendement van den heer Uijttenhooven te ondersteunen. In omvraag gebragt zijnde is het echter met 10 tegen 3 stemmen verworpen.Voor stemden de heeren Uijttenhooven, Hector en Ruijsch. De heer Schmidt had reeds de verga dering \erlaten. Vervolgens is het voorstel van den heer van Uije Pie terse aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Wels, Uijttenhooven, Ruijsch, Winkelman, Callen- fels en Hector. Alsnu zegt de voorzitter dat hij gelooft dat het genomen besluit tegen het belang der gemeente is en de strekking lieeftoui het dagelijksch bestuur in zijne handelingen te be lemmeren, waarom hij veiklaart het besluit niet te zullen uitvoeren, maar hij het aan gedeputeeide staten of aan den koning ter vernietiging zal voordragen. De kommissie voor het belastingstelsel brengt, bij monde van den heer Uijttenhooven, rapport uit omtrent de veror dening op het gedistilleerd. De konklusie strekt tot goed keuring. De stukken zullen aan de leden ter inzage worden toegezonden. Op voorstel der kommissie ad hoe is besloten in het maxi mum van den in 1861 te verleenen onderstand geene veran dering te brengen. De heer Uijttenhooven deelt mede dat de kommissie voor de regeling der zeemans- en visschersbeurs gereed is rap port uit te brengen. Wegens den omvang v au dat stuk en het gevorderde uur is op zijn voorstel besloten de voorlezing er van achterwege te laten maar het bij de leden rond te zenden. Is ingekomen eene aanbeveling tot benoeming van een lid voor het algemeen armbestuur, bestaande uit de heeren Blonk, aftredend lid, en J. van Reijn.Eerstgenoemde is met 12 van de 13 stemmen herbenoemd. Op de aanbeveling voor de benoeming als regent over hetarm- gast- en weeshuis geplaatst zijnde de heeren Loois, aftredend lid, en C van Reijn, is eerstgenoemde met alge- meene stemmen herkozen. M Een voorstel van burgeme^wer en wethouders tot ver ify koop van boomen is goedgekeurd. Mede is goedgekeurd eene lijst van af- en overschrijving van sommige posten op de gemeentebegrooting. De heer van Uije Pieierse zegt dat hij de meest mogelijke zuinig heid ook ten opzigte van de post voor boek- druk- en bind werken wenschehjk acht. Uitgetrokken voor f700 komt de nu in rekening gebragte verhooging tot f1000 hem enorm hoj»g"voor, daar dit een verschil van 10 percent ople vert. Hij is er echter voor thans de gevraagde f300 toe te staan. Voor kennisgeving is aangenomen de mededeeling des voorzitters dat zijn goedgekeurd de besluiten van den raad tot het verleenen van subsidiën aan de armbesturen van een krediet voor de feestviering op 17 november jl., waar van nog f 70 is overgebleven en tot den openbaren verkoop van het huis D,no. 11; alsmede dat voorloopig vergunning is verleend voor de "itwatering der Slijkstraat. Alsnu leest de heer van der Hijden eenige bedenkingen voor tegen de wederlegging van burgemeester en wethou ders aangaande hetgeen hij vroeger heeft medegedeeld over het gebruik van hout, d uurder dan het verkrijgbaar was, bij het maken der Zeehondenwerf. In het bedoelde rapport van burgemeester en wethouders worden zijne aanmerkin gen uitgelegd als of hij den gemeeatebouwmeester zou be schuldigen dathij de gemeente besteelt. Deze gevolgtrekking is zijns inziens zeer overdreven, daar hij gezegd of alihans bedoeld heeft, dat voor het gebruikte hout in rekening is gebragt f 40 per kub. el en wel voor het zelfde hout of beter gezegd volkomen in soort en waarde gelijk aan dat, hetwelk de beer Wibaut aan spreker voor f 18 per kub. el heeft opgegeven verkrijgbaar te zijn. Nu betwist de heer van der Hijden, volgens zijn zeggen, niet dat de gemeente dien prijs niet heeft betaald of dat de gemeentebouwmeester het voor minderen prijs zou hebben gekocht, maar alleen dat die prijs in rekening is gebragt ot betaald voor het ge bruikte hout, niettegenstaande door hem, in eene vergade ring der kommissie, waarbij de bouwmeester tegenwoordig was, is medegedeeld dat het hout voor f 18 te koop was. Ten aanzien van den prijs beweert men wel is waar dat de heer Wibatit f28 zou hebben gevraagd, doch het oordeel hieromtrent wil spreker aan de vergadering overlaten. Zijns inziens echter heeft de gemeente, door de wijze waarop men het hout heeft gekocht, nadeel geleden. De oorzaak meent hij te moeten zoeken in de handelingen van den bouwmeester, die toch handelt als of hij zeggen wilde: Ik j .koop waar en zoo als ik wil, zonder mij te slorvn aan de raadsleden of de kommissie, als burgemeester en wethou ders er maar mede tevreden zijn. Over zulke handelingen is spreker ontevreden. Dat hij die ontevredenheid zoo laat heeft kenbaar gemaakt is het gevolg daarvan dat hij de rekening nimmer heeft gezien evenmin als de andere leden der kommissie; bij toeval heeft hij slechts onlangs verno men dat gelijk hout voor f 10 bij een ander gekocht is. Met het gezegde hoopt de heer van der Hijden de waar heid zijner bewering te hebben gestaafd. Er blijft hem nog over aan te toonen, dat. uit een onderzoek kan blijken dat het gebruikte hout geenë meerdere waarde heeft dan hij beeft opgegeven. Hij vestigt er de aandacht op dat bedoeld hout op de marinewerf bij koopen van 3 a 1 kub. el publiek is verkocht voor f 16 a f25 per koop. zoo dat het aanbod van den heer Wibaut om het voor f 18 te leveren zeer goed waar kan zijn. Het bewijs voor de waarheid dat werke lijk zoodanig hout, hetwelk voor deskundigen gemakkelijk te herkennen is, is gebruikt, kan, zegt spreker, alleen ver- "kregen worden door opzettelijk onderzoek, hetwelk van het goedvinden van den raad afhangt. Hij merkt ten slotte op dat het dagelijksch bestuur zijns inziens aan den raad ver antwoording van het gehouden beheer schuldig is en dat dien ten gevolge de leden van den raad de vrijheid moeten hebben op de uitgevoerde werken een oppervlakkig toezigt uit te oefenen, zoo dat hij zich bevoegd rekent in het belang der gemeente het gebruik der financiën te mogen gadeslaan. Hij stelt op grond van een en ander voor, eene kommis sie te benoemen, oin naar de wezenlijke waarde en soort van het aan de werf gebruikte hout voor kespen of stop- blokken onderzoek te doen en dat zoodanige kommissie zich door een deskundige van scheepsbouw laat voorlichten. Dit voorstel wordt door den heer Pot en vervolgens door verschillende leden ondersteund. Na eenige gedachten- wisseling is besloten eene kommissie te benoemen. Tot leden daarvan wijst de voorzitter aan de heeren van Uije Pieterse, de Kruijff en van der Hijden, die in overleg met een deskundige het verlangde onderzoek zullen instellen. De heer Rnysch verzet zich tegen de keuze van den heer van der Hijden, die hier als aanklager is opgetreden. Dien ten gevolge is de heer Pot in plaats van den heer van der Hijilen door den voorzitter benoemd, die even als de beide anderen zich de benoeming laat welgevallen. De zitting is hierna gesloten. De berigten omtrent eene wijziging van het oostenrijk» sche ministerie door aftreding van den heer de Schmerling, zijn nog voortdurend met elkander in tegenspraak. ZEËT1JOMIOEIV. Volgens berigt van den gezagv. W. Blaakhert, voerende het klippersehip Zeelandia, was hij den 25 oktober jl. teSou- rabaya ladende, en zou den 28 naar Passarouan verzeilen om, na daar de lading gekompleteerd te hebben, de terug* reis aan te nemen. Alles wel aan boord. UAADELSBEKIGTESI. Graanmarkten enz. Amsterdam 16 december. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f40. Lijnolie op zes weken 1 38*. Middelburg 16 december. Raapolie flüj. Patentolie f 42*. Lijnolie f 135 per vat op zes weken, op kontant f I lager. Raapkoeken f 68 per 1010 stuks. Harde lijnkoeken per 101 stuks f 1U*. Zachte dito f 13 per 101 stuks. Prijzen van elS'ekten. BUIT JE A LAK ID. Algemeen overzigt. Onderscheidene fransche dagbladen bevestigen de bewe ring van Le constitutionnel dat bij de europesche mogend heden, met uitzondering van Engeland, op nieuw tot bijwoning van het door keizer Napoleon voorgestelde kongres is aangedrongen. Men kan het dan ook moeijelijk meer in twijfel trekken.dat werkelijk door Frankrijks minis ter van buitenlanilsche zaken aan de gezanten cirkulaires zijn gezonden waarin nadere inlichting omtrent de bedoe lingen wordt gegeven en tevens getracht de aangevoerde bezwaren op telossen. Het zal dus weldra blijken, of de antwoorden van de meeste mogendheden als voorwaarde lijke aaanemingen of in beleefden vorm gekleede weige ringen zijn te beschouwen. Wij, die van bet eerste oogen- blik waarop de antwoorden bekend werden, het laatst genoemd gevoelen waren toegedaan, kunnen ons niet voorstellen dat van de vernieuwde pogingen een resultaat naar Napoleons zin te wachten is. De weigerende ant woorden zullen nu alleen wat duidelijker worden gefor muleerd, en dit kan eenigzins bijdragen om Frankrijks verhouding tot de overige mogendheden minder vriend- schappelij k te maken. Zeker is het althans nu reeds, dat men op Oostenrijk niet zal kunnen rekenen, want die mogend heid heeft dezer dagen andermaal hare meening doen ken nen door eene diplomatieke mededeeling welke zich waar schijnlijk met de cirkulaire van den heer Drouyn de Lhuys zal hebben gekruist. Daarin wordt nadrukkelijk gezegd dat het weener kabinet, hoewel tot zijn leedwezen, genood zaakt ;s op de meest absolute wijze zijne deelneming te ontzeggen aan eene bijeenkomst waarop Engeland niet zou vertegenwoordigd zijn en die tot geenerlei resultaat zou kunnen leiden uit hoofde van haar onbestemd programma. Het fransche wetgevend ligchaam heeft thans kennis gekregen van het wetsontwerp betrekkelijk de leening van 300 millioen. De president drong op eene dadelijke behan deling aan en stelde tevens voor, dat men het wetsontwerp op zich zelve zou beschouwen en zich niet zou laten ver voeren om den financiëlen toestand in het algemeen ter sprake te brengen. Daartegen verklaarde zich echter met kraclu de heer Picard uit naam der oppositie, omdat de kamer zich daardoor le zeer binden zou. Bij de behandeling van het adres van antwoord door den senaat, waarover de beraadslaging eergisteren is aangevan gen, heeft de heer de Boissy een door tien leden geteekend voorstel tot wijziging der konsticutie overgelegd. Hij ver zette zich overigens met hevigheid tegen de paragraaf van het adres die volgens hem zoo veel wilde zeggen als„Gij, keizer, doe al wat u za! goeddunken, wij zullen u overal en in alles volgen." Een dergelijke taal, zenle hij. die alleen in den mond van vleijers past, behoort in den senaat niet te huis. Men kan begrijpen dat zijne woorden weinig bijval vonden. Geheel anders was het toen hij, Engelands weige ring tot bijwoning van het kongres besprekende, die mogendheid ais eene perfide en de'loyale betitelde, die nooit een ander oogmerk gekend heeft of kennen zal dan den ondergang van Frankrijk. Talrijke blijken van goedkeuring vielen den volgenden dag aan den heer Rouher te beurt, toen hij tegen den eerst- verraelden aanval van den heer de Boissy protesteerde en beweerde dat de keizer door geen andere personen om ringd werd dan die hec waarachtige heil van Frankrijk op het oog hebben. De regering vond vrij wat meer oppositie dan le verwachten was bij den heer Lague'ronnière, die tegen het stelsel van centralisatie, den dwang bij de ver kiezingen en de geringe vrijheid van drukpers te velde trok. Het huis van afgevaardigden in Pruissen heeft naar aan leiding van de voorgestelde leening een adres aan den koning gerigt. Het geeft daarin zijn vrees te kennen dat de gevraagde gelden noch in het belang van het hertogdom, noch in het belang van Duitschland, noch in dat van de kroon zullen besteed worden. Het huis verzoekt tevens dat de koning zich niet langer naar het traktaat van Londen rigt, maar den prins von Augustenburg als hertog van j Sleeswijk-Holstein erkent, en den bond aanspoort om den prins het bezit der landen waarop hij aanspraak heeft te helpen verzekeren. Vrijdag zullen de bondstroepen de grenzen van Holstein moeten overtrekken, ten wjre dat de verwachtingen die sommigen nog omtrent eene mogelijke schikking koesterefi, voor dien tijd mogten verwezenlijkt worden. Amsterdam 16 december. Nederland. Certifik. "Werkelijke schuld 2jpct. dito dito dito 3 dito dito dito 1 Aand. Handelmaatschappij 4$ v België. Certifikaten bij Rothschild 2* Rusland. Obligatien 17ÜS/18165 Certifik. Hope co4 Oblig. dito 1855, 6de serie 5 dito dito Leening 1860 Ij- Certifikaten6 Aand. spoorweg }J Polen. Schatkistobligatien1 Oostenrijk. Obligatien metalliek5 dito 1817/1852 2i dito rente Amsterdam5 dito nationale5 Bank aktien3 Italië. Leening 1861 5 n Spanje. Obligatien (binnenlandsche) 3 dito 3 thans 2* Amortisable schuld Portugal. Obligatien 1S533 dito 1856—1S623 Griekenl. dito (blaauwe)5 Vereen.Stat. dito (1871)5 Illinois. dito 7 Mexiko. dito 3 n (irenada. dito afgestempeld4* Venezuela, dito2 63* 76 994 139 401 87* 88 58* 30 81* 63* 50$ löji 46* 46* 23 64 32 13a 9-A WELDADIGHEID Diakenen der evangelisch lutheriche gemeente berigtea met innigen dank, dat de jaarlijksche algemeene kollekte ten behoeve hunner armen, gehouden den 7 december jl., heeft opgebragt eene som van 1 228,10. Deze kollekte dus omtrent een vierde gedeelte minder bedragende dan die des vorigen jaars, zien zij den naderenden winter met hunne steeds talrijker wordende armen met bezorgdheid te gemoet. Middelburg, den 16 december 1863. Fr. CREdE, pres. en secr. W. C. SPKENGER, diaken. AD V JE KT JE Ai TIK A Voorspoedig bevallen van een' Zoon J. E. BOSMAN DE OUuE. Middelburg, 14 December 1863. Algemeene kennisgeving. Heden overleed alhier, in den ouderdom van ruim 86 jaren, de Heer P. 's GRAEUWEN. Middelburg; 13 December 1863. Heden overleed, tot onze en zijner Grootouders diepe smart, ons innig geheld oudste Zuuuije JACOBUS JAN MAR1NUS, in den leeltijd van 4juar en 8 maanden. Middelburg, F. J. VAN HEULEN, den 14 December 1863. C. J. VAN' HEULEN', geb. van de Velde. Heden overleed, na eene kortstondige ongesteldheid, onze gehelde Moeder en GrootmoederiVlejulvr. Weduwe J. BOSMAN inden ouderdom van 79jarea en 6 maanden. Men gelieve deze algemeene als bijzondere kennisge ving ie willen aannemen. Mede namens onze Kinderen Middelburg, J. PELLE. den 16 December 1863. O. J. PELLE, geb. Bosman. Bij beschikking der Arrondissements-Regtbank te Goes f Provincie Zeeland, de dato 11 December lS63, is het accoord aangegaan tusschen den gefadleerden JAN FRANCIES ROTTEVEEL, Koopman en Winkelier, wonende te Huist, en zijne Schuldeisehers gehomologeerd en de Gefailleerde daarbij gerehabiliteerd. r,s.r;: liujst den 13 December 1863. De Curator, J. P. M. HAAK.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 3