MÏDDELBURGSCHE C O l H A N T. r 152. Donderdag 1863. 17 December. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 16 december. In de avondzitting van gisteren heeft de tweede kamer der staten generaal de volgende wetsontwerpen aangeno men dat tot afschaffing van den akcijns op den turf en Op de steenkolen; dat tot verhooging van den akcijns op het binnenlandsch gedistilleerd, successievelijk met 55 tegen 6 en 4-9 tegen 11 stemmen. De kamer is daarop gescheiden tot nadere bijeenroeping, hetgeen vermoedelijk in de eerste helft van februarij zal plaats hebben. Het verslag van de zitting van gisteren, waarin de behan deling van bovengenoemde wetsontwerpen is aangevangen, kunnen wij wegens de late aankomst der post heden niet opnemen. De gemeenteraad alhier heeft in zijne zitting van gisteren de behandeling der door de kommissie ad hoe voorgestelde wijzigingen in of aanvullingen van de verordening van alge- meene plaatselijke policie voortgezet tot en met hoofd stuk VII. Een adres van W. II van Heuven, om te worden benoemd alsadjunkt waag- en kraan meester, is bij het andere neder- gelegd, om in de volgende zitting tot de benoeming over te gaan. In een volgend nommer geven wij van deze zitting een verslag. Gisteren morgen is de eerste kamer der staten generaal én corps bij den koning ten gehoore toegelaten, om Z. M. hare hulde aan te bieden bij gelegenheid van de viering van liet halve eeuwfeest van het herstel van Nederlands onaf hankelijkheid en de hereeniging van Nederland metOranje. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij beschik king van 12 december bepaald, dat de verkiezing vaneen lid van de tweede kamer der stateu-generaal in het hoofd- kiesdistrikt Eindhovennoodzakelijk geworden door het overlijden van den heer mr. A. A. J. Meylink, zal geschieden op dingsdag 5 januarij aanstaande, en dat, zoo eene her stemming noodig is, deze zal plaats hebben op dingsdag 19januarij daaraanvolgende. Wij vernemen dat aanstaanden dingsdag 22 dezer de sektie Rozendaal Bergen op Zoom van den staatsspoor weg zal geopend worden. Regtszaken. De advokaat-generaal bij den hoogen raad der Nederlan den, mr. Karseboom, heeft gisteren konklusie genomen op het beroep in kassatie ingesteld door L. J. Crooij, vroeger binnenvader in het burgerweeshuis te Zierikzce, bij arrest van het provinciaal geregtshofin Zeeland van 9 oktober ter zake van zeven aanrandingen tegen de eerbaarheid van meisjes, over welke hij in zijne betrekking gezag uitoefende, alles met gewelddadigheid gepleegd en het moedwillig toebrengen van slagen, veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van zeven jaren en eene geldboete van f8. De konklusie strekte tot verwerping van het beroep. De uitspraak is bepaald op 5 jannarij a. s. Gemengde berlgÉeu. Dat de petroleum eene voorzigtige behandeling vereischt is jl. zaturdag avond alhier weder gebleken. De schipper tusschen Middelburg en Cortgene, die gereed was om te vertrekken en met zijn vaartuig in de kade nabij de Dam- brug lag. bevond zich met zijn knecht en een meisje in het paviljoen. Hij had het ongeluk een met petroleum gevulde kruik van een bank te stooten. zoo dat de olie zich over den grond verspreidde, in aanraking kwam met den warmen vuurplaat en, hoewel nog op een vrij grooten afstand van bet vuur blijvende, ontvlamde. Onmiddellijk werd hierdoor het licht der lamp. die in het paviljoen brandde, uitgedoofd. De schipper en zijn knecht begaven zich dadelijk naar boven; de kleederen van het meisje, dat digt bij het vuur zat, vatten echter vlam. Na ook haar naar boven gehaald te hebben, dompelde men haar in het water, om te trach ten de vlammen te blusschen, hetgeen eerst na veel moeite gelukte. Zij is belangrijk aan een barer beenen, de armen en het aangezigt gewond. Door middel van veel water zijn de vlammen in het paviljoen, die inmiddels ook naar boven uitsloegen, gebluscht. De schipper en zijn knecht hebben eenige schade aan hunne kleederen, doch geene belangrijke brandwonden bekomen. Met den jongsten storm is te Westkappel een zeld zame visch aangetpoeld, die bij menscltengeheugen nimmer aan deze stranden, doch meermalen in de Noordzee en aan de kusten van Holland is verdwaald. Zijn naam is ro«an- visch (Orthrago riscus Móla). Hij woog 75 ned. pond. In eene vergadering, den 11 dezer, van het leidsche stndentenkorpsis met een meerderheid van 30 stemmen een votum omtrent den pas verschenen studenten-almanak aangenomen, inhoudende, dat er in dien almanak uitdruk kingen tegen sommige hoogleeraren. met name vooral tegen den rector magnificus Cobet voorkomen, strijdig met den geest van het korps. Voorts is besloten van dit votum schriftelijk kennis te geven aan den akademischen senaat, roet de bijvoeging echter dat het aangenomen is met eene meerderheid van 30 stemmen. Naar aanleiding van de in omloop zijnde onrustwek kende berigten omtrent het lot van het schip Anna Sophia, aan boord waarvan onder anderen een detachement troepen naar Oost-Indie is vertrokken, deelt de Staatscourant mede dat dit schip den 12 dezer zeilende was bij Wight en dat zijn loodste Dover is aangekomen. De bekende engelsche vuistvechter King heeft als overwinnaar in den dezer dagen met den amerikaan Heenan gehouden bloedigen strijd den prijs van 2000 p.st.gewonnen. Hij is nu voornemens het bedrijf vaarwel te zeggen en zich als onderwijzer in de kunst te vestigen. De fabriekant van gezondheidsbier, Hoff. te Berlijn, heeft voor zijne brouwerij een vat laten maken, waarin ge makkelijk 24 personen aan eene tafel een maaltijd kunnen houden. Ter herinnering aan de aangename uren in der tijd door Alexander Dumas in de parijssche gevangenis voor schulden Clichy doorgebragt, heeft hij aan de boekerij van dat huis een korapleetexemplaar zijner werken geschonken. Volgens La correspondencia van Madrid, zouden te Bilbao agenten der propaganda van de protestantsche bijbel genootschappen ornlekt zijn, die de huizen binnentreden, eenige boekeu kosteloos uitreiken, en de uitnemendheid der protestantsche godsdienst roemen. Een dagblad dier stad, La enscaldina, hoopt dat de plaatselijke overheden hare waakzaamheid niet mogen laten insluimeren, maar die pro testantsche propaganda stuiten zullen. De officier van justitie te Arnhem waarschuwt in de Arnhemsche courant het publiek tegen zekeren M. Balme, zich noemende liorticulteur fleuriste, van Grenoble, die onder vertoon van afbeeldingen van de schoonste vruchten en bloemen, den liefhebbers heesters, bloembollen, enz. te kooji aanbiedt. Op grond van bij hem ingekomen berigten, meent genoemde ambtenaar het publiek te kunnen verzeke ren dat het zich, bij aankoop van die produkten, teleurge steld zal zien. Uit een brief van een nederlander wordt door het Utrechtsch dagblad het volgende ontleend „Zoo even kom ik uit Rusland, waar ik te Bialystok een lid mijner famielje uit de klaauwen van den beul MurawiefF moest redden; hij was met 7 zijneronderhoorigen gevat, omdat enkele onderhen verdacht waren zich met de pool- sche opstandelingen te hebben ingelaten. Of er onschuldi- gen vallen, wordt niet gevraagd, mits men onder die onschuldigen slechts een enkelen schuldige treftdat is thans het beginsel waarvan de autoriteiten uitgaan. Door medewerking van het ministerie van buitenlandsche zaken, van den russischen gezant te 's Hage en \an de nederland- sche ambassade te St. Petersburg, is het gelukt den onschul digen nederlander te redden, nadat een onderzoek in loco buitendien de onschuld van onzen landgenoot bad bewezen. Men vraagt echter thans in Poolsch Rusland niet naar onderzoek bij de minste verdenking valt men als prooi der tijdsomstandigheden. Al wat men verhaalt heeft van de willekeur, van de veischrikkelijke handelingen van een MurawiefF is waar, ik hebermij te Grodno en Wilna zelf van overtuigd." Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 12 dezer: F, H. Diermanse, jm. 24 j. met M. B. Engelse, jd. 26 jaren (Van 5 tot 12 december.) Vlissikgen. Gehuwd H. Hararae, jm. 28 j. met H. de Beer. jd. 24 j. Bevallen. W. BurgerhofF, geb. de Muynk, d. M. J. van Biemen. geb. Schoemaker, d. C. M. E. Soer, geb. Meeme- ling. z. L. A. Slootmans, geb. Misdom, z. Overleden: M. A. Snelijes, jm. 25 j. M. E. Christiaanse, d. 10 m. P. G.Smit, z. 3 ra. M. Braber, man van H. va» Hoeffelen, 61 j. M. Naerebout, jm. 27 j. Goes. Bevallen: M. Moerman, geb. Hoogesteger, z. T. QuiRt. geb. Limburg, d. G. L. Frankin, geb. den Boer, d. J. S. Paasse. geb. van tier Schraaf, d. A, Mange..geb. Moer land, z. J.Toutenhoofd, geb. Olbertijn, z. N.Paassen, geb. de Wilde, d. J. M. Bak, geb. Leenpoel, z. Overleden: J. van Sprang, z. bijna 4 m. H. Potvliet, jm. 49j. H. Schrijver, man van P. Fossen, 28 j. A.Proos.rnan van J. deNooijer, 39 j, C. P. Fait. z. 6 j. C- Baden, wed. van A. de Bruijne, 73 j. J. van Boven, weduwn. 65 j. P. van Hese, man van J. J. van Ginneken, 75 j. A. Proos, man van M Brouwer. 65 j. (te Serooskerke.) Zieiukzee. Bevallen: A. Anker, geb. Joppe, z. C. de Graaf, geb Hoeder, d. M. van der Valk, wed. S. H. van Krieken, z. G. Berwald. geb. Bakker, z. Overleden P. van der Geer. echtgen. van H. Logmans, 37 j. C J. Hopmans, z. ruim 7 j. In de maand november 863 zijn in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven: Te Middelburg, 11 huwelijken45geboorten, als 22zoons en 23 dochters; 28 sterfgevallenals 13 van het mannelijk en 15 van het va-ouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 2. (Van de ingeschrevenen zijn 3 elders overleden.) Ouderdom der overledenenbeneden het jaar 9en van 1— 5,2. 5 —10, 1. 10 —15,1. 15 20,0. 20 25,1. 25 30,0. 30 35.135 40, 140 45, 2. 45 - 50. 2. 50 55,0. 55 60,0. 60 - 65, 3. 65 70,1. 70— 75, 2. 75 —80, 2. Te Vlissingen10 huwelijken26 geboortenals 12 zoons en 14 d och tel s; 2S sterfgevallen. 14 van het mannelijk en 14 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 1. Ouderdom der overledenen: beneden liet jaar 12 en van 1— 5,3. 5 10,1.10 15,0.15—20,2.20 25,0. 25 30,0. 30 35,2. 35 —40,1. 40—45,1. 45 —50,2. 50 55,0. 55 60, 0.60 65,1. 65 70. 0. 70 75, 2. 75 - 80,0.80 85,1. TeZierikzee, 9 huwelijken; 28 geboortenals 15 zoons en 13 dochters14 sterfgevallen, 6 van het mannelijk en 8 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 2. Ouderdom der ovenedenenbeneden het jaar 4, en van 5 10, 2. 10 15, 1. 15 20, I. 30— 35, 2. 40 45, 1. 65 - 70.1. 75 - 80.180 85,1. Verknopingen en aanbestedingen. Gisteren is te Vlissingen ten verkoop aangeboden een huis en erve. staande en gelegen in de lange Walstraat, vvijkl no. 161. Verkocht voorfl300, en f125 voor de losse goederen. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. December 1863. Wind. 2 -g 0- .5 SO O s e 1 i? f3 n 6 Nw.tN 4 768.0 7 W.t. N. 16 772.7 8 Zw.t.W 17 768 7 9 Zw.t.W 14 765.5 IOiW.Nw. 8 768.2 11 rw.t. N. 9 768.2 121 W.t. N. 15 763.8 Aanmerkingen. bewolkt, bew. hcij. regen, betrokk. heijig. betrokk. regen, ligt bewolkt, bew.betr.heij. reg. betr.heijig helder. Thermometerstand. 14 dec. 's av. 11 u. 42 gr. 15 's morg. 7 u. 42 's midd. 1 r- 48 's av.ll u. 46 gr. 16 'smorg. 7 u. 45 's midd. 1 u. 46 gr. Staten generaal. eerste kamer. In de maandag ten 3J ure geopende zitting heeft de voorzitter medegedeeld dat tot rapporteurs zijn benoemd over de bankwet de heeren Boreelyan Hogelanden, Blan- kenheim, Qujntus en van der Oudernaeulen. Van de tweede kamer zijn ingekomen de hoofdstukken IX en X der staatsbegrooiing voor 1864, benevens de wet op de middelen en eenige andere wetten van ondergeschikt belang. tweede kamer. In de zitting van maandag zijn aangenomen 1. een wets ontwerp tot onteigening van pereeêlen ten behoeve van de verbreeding van de Waal bij Grüenendaal in de gemeente Bemmel (provincie Gelderland)"; 2. tot bekrachtiging van een provinciale belasting in Drenthe; 3. tot bekrachtiging van provinciale belastingen in Noord Brabant, Gelderland, Zuid-Holland Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Fries land, Overijssel, Groningen, Drenthe en Limburg. Daarna ontstond een incident naar aanleiding der woor den door den heer de Brauw 11. zaturdag jegens den minis ter van buitenlandsche zaken gebezigd, te wetendat hij van plan was geweest den minister te interpelleren over het antwoord door onze regering aan Frankrijk gezonden, betrekkelijk de uitnoodiging om aan het kongres deel te nemen, maar dat hij dit had nagelaten omdat men toch aan

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1